Naujienos Pamatyk! Šalčininkai

Šalčininkų rajono turizmo naujienos 2021

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šalčininkų rajonas prasidedantį šių metų turizmo sezoną pasitinka išpuoselėtais dvarais, suformuotais pėsčiųjų, dviračių ir automobilių pažintiniais maršrutais ir naujai lankytojams atsiveriančiomis erdvėmis.

Besidominčius Lietuvos istorija Šalčininkų rajonas kviečia aplankyti restauruotus ir išpuoselėtus dvarus:  Jašiūnų, Vilkiškių, Vagnerių ir Norviliškių pilį, taip pat Merkinės dvarvietę – Paulavos (Pavlovo) respubliką.

Jašiūnų dvaras savo klestėjimo laikais buvęs apylinkės kultūros lopšiu, šiandien vėl po truputį susigrąžina šį statusą. Išlikusiuose autentiškuose klasicistiniuose XIX a. pradžios rūmuose, galima susipažinti su tų laikų būdingais interjero elementais, veikia muziejaus ekspozicija ir renginių salė. Šiais metais duris atvers restauruota Jašiūnų dvaro oficina, kurioje įkurta edukacijų erdvė lankytojams pasiūlys įvairių aktyvacijų ir žaidimų, supažindinsiančių su dvaro ir viso krašto istorija. Rūmus supantis parkas paverstas rekreacine erdve, kurioje gali laisvai lankytis tiek miestelio gyventojai, tiek dvaro svečiai.

Kita šių metų turizmo naujiena Šalčininkų rajone – po restauracijos duris atveriantis Vilkiškių dvaras. Planuojama, kad čia veiks jaunimo centras, šurmuliuos jaunimo stovyklos, vyks susitikimai, koncertai, bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai, parodos. Šalia dvaro, Merkio pakrantėje, esanti rekreacinė erdvė lauks iškylautojų ir baidarininkų. Vilkiškių dvaras užtikrintai grįžta į Lietuvos kultūros ir turizmo žemėlapį.

Aplankius Vilkiškių dvarą, būtina užsukti į už kelių kilometrų esančią Merkinės dvarvietę, kurioje galima susipažinti su vienu unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje – Paulavos (Pavlovo) respublika. XVIII a. progresyvus dvarininkas K. Bžotovskis, įgyvendino radikalią valstiečių reformą ir įkūrė autonomišką respubliką, turėjusią savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą ir valdymo organus – prezidentą ir valstiečių seimą. Šiandien apie ją mums primena tik išlikę dvaro rūmų, arklidžių ir kitų pastatų fragmentai ir puiki aura vietos, kur šviesus žmogus, šimtmečiu aplenkęs savo laikmetį, pamėgino sugrąžinti žmonėms prigimtines laisves ir žmogiškąjį orumą.
Paulavos (Pavlovo) respublikoje įrengti 3D stendai, žvelgiant pro kuriuos galima pamatyti, kaip dvaro pastatai atrodė XIX a. – XX a. pradžioje.

Dar vienas istorijos ir kultūros paveldo perlas, esantis pačiuose Šalčininkuose, – Vagnerių rūmai. Restauruotuose įspūdinguose XIX a. neoklasicistiniuose rūmuose išsaugota originali vidaus  apdaila – „auksinė salė“, koklių krosnys. Šiandien Vagnerių rūmai yra vieta, kur gyvena mūzos – čia veikia  Stanislavo Moniuškos menų mokykla, puošniose salėse rengiamos parodos, literatūros vakarai ir susitikimai, klasikinės muzikos koncertai. Vagnerių rūmus supa išpuoselėta aplinka, kurioje galima laisvai lankytis, pasivaikščioti, pailsėti, pasigėrėti rūmų architektūra.

Na ir, labiausiai nutolusi, įsitaisiusi pačiuose Lietuvos pietryčiuose už keliasdešimties metrų nuo Baltarusijos sienos – Norviliškių pilis. Renesansinė XVI a. pilis, kadaise statyta, kaip gynybinis kompleksas, šiandien virtusi restoranu, kuriame, iš anksto užsiregistravus galima ne tik paragauti viduramžiškų patiekalų, bet ir išgirsti apie jų valgymo tradicijas, pilies istoriją ir dar daug kitų vietinio „vienuolio“ pasakojamų įdomybių. Norint nuvykti iki Norviliškių pilies reikia kirsti pasienio patikros punktą, todėl būtina su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą.

 

Šalčininkų kraštas taip pat garsėja giliomis religinėmis tradicijomis, todėl rajone daug šimtamečių bažnyčių, kurios yra ne tik religinis tačiau ir istorinis – architektūrinis paveldas. Viena įspūdingiausių – akmeninė Eišiškių Kristaus Žengimo į dangų bažnyčia su 40 m aukščio varpine, pastatyta 1847-1852 m. pagal žinomo istoriko ir inžinieriaus Teodoro Narbuto projektą. Joje galima pamatyti daug XVIII-XIX a. dailės paminklų. Dėmesio verta ir viena seniausių Šalčininkų rajono bažnyčių – Tabariškių Šv. Arkangelo Mykolo. Medinė bažnyčia pastatyta 1770 m., joje išlikę tų laikų šoninių navų altoriai, puošti medžio drožiniais ir manieringomis figūromis, vertingos molbertinės tapybos darbų, čia galima aptikti savitų barokinių formų relikvijorių, liturginių indų, nešiojamųjų altorėlių. Ir tai tik pora pavyzdžių, nes norint aplankyti visas Šalčininkų rajone esančias bažnyčias tektų vykti į būtent tam skirtą visos dienos, o gal net savaitgalio, turą!

Gamtos mylėtojai didžiausią gamtos turtų lobyną atras Dieveniškių istoriniame regioniniame parke ir Rūdninkų girios biosferos poligone.

Ar pamenate tą keistai išsikišusią Lietuvos žemėlapio „uodegėlę“, lyg pusiasalis įsiterpusią į Baltarusijos teritoriją? Tai va,  būtent toje „uodegėlėje“ arba, kitaip, „Dieveniškių kilpoje“ yra įsikūręs Dieveniškių istorinis regioninis parkas, turtingas gamtos, istorijos ir kultūros paveldo lankytinais objektais. Čia atvykę pirmiausia rasite puikų ir labai paslaugų lankytojų centrą, kur prieš pradėdami kelionę po parką galėsite gauti nuorodas, patarimus ir atsakymus į visus jums rūpimus klausimus. Dieveniškių istoriniame regioniniame parke galėsite aplankyti savo struktūrą išlaikiusius XVI – XVII a. etnografinius gatvinius rėžinius kaimus, lietuvių genčių pilkapynus (Poškonių ir Stakų), tūkstantmečius ąžuolus (Grybiškių ir Stakų), Rimašių akmenyną ir kitus didžiulius, vardus turinčius riedulius, kurie yra neatsiejama Šalčininkų krašto mitologijos dalis, užkopti į Bėčionių piliakalnį, nuvykti prie Norviliškių pilies. Susipažinti su regioninio parko gamta ir aplankyti kuo daugiau įžymybių bus lengviau keliaujant parko direkcijos sudarytais pėsčiųjų, dviračių ir automobilių maršrutais ir Gaujos pažintiniu mokomuoju taku.

Praktinis patarimas keliautojams: vykstant į „Dieveniškių kilpą“, su savimi būtinai turėkite asmens dokumentą, nes ten pasienio zona, ir norint į „kilpą“ patekti reikia kirsti pasienio kontrolės punktą.

Rūdninkų girios biosferos poligonas – vieta kur susipina liūdna istorija ir unikali gamta. Vietos akcentas – kontinentinės kopos – atvira smėlyno plynė, susiformavusi dėl nuolat mėtomų bombų sukeltų gaisrų, nes sovietmečiu čia buvo karo lakūnų pratybų poligonas. Šalia kopų ištisi girios plotai, apaugę kerpėmis ir skurdžiais medeliais, kurių reljefas, akivaizdu, buvo suformuotas bombų smūgių. Į žygį po unikalųjį  Rūdninkų girios biosferos poligoną geriausia lestis pėsčiomis, nes kontinentinės kopos įveikiamos tikrai ne kiekvienam automobiliui.

 

Kelionė po Šalčininkų rajoną, puiki galimybė vienos išvykos metu suderinti pabuvimą gamtoje, istorinių objektų lankymą ir aktyvų poilsį. Tai, kad šiame Lietuvos regione driekiasi viena didžiausių Lietuvoje Rūdninkų giria, Dieveniškių istoriniame regioniniame parke vingiuoja net keli pažintiniai maršrutai, gausu atvirame ore esančių lankytinų vietų – Paulavos respublika, etnografiniai kaimai, gamtos paminklai ir kiti – leidžia čia lankytis saugiai, nesibūriuojant ir išlaikant pakankamus atstumus. Neklabant jau apie galimybę pabūti gryname ore ir pasivaikščioti toli nuo miesto triukšmo.

Keliautojų patogumui Šalčininkų rajono savivaldybė parengė automobilių, dviračių ir pėsčiųjų maršrutus, kurie padės vienos išvykos metu aplankyti, kuo daugiau krašto įžymybių.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Žiemos pramogos Lietuvoje

We love Lithuania

Sostinės Katedros aikštėje pradėta montuoti Kalėdų eglė

„Kino pavasaris“ tampa prieinamesnis visiems: ypatingas dėmesys vyresniems žmonėms

Atveriami lietuviškosios gotikos ženklai Mažojoje Lietuvoje: nuo įspūdingos Biblijos iki rankdarbių monogramų

Savaitgalį Vilniuje vyks Baltijos šalių studentų dainų šventė

Kristina Kazlauskaitė stato savo pirmąją komediją: „Norėjau sukurti spektaklį žmonėms, kurie pasiilgę teatro“ 

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"