Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk! Šalčininkai

Rūdninkų giria – kelionė Lietuvos istorijos takais

5,00 (3)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Su pavasariu ir šiluma vėl grįžta noras keliauti ir patirti naujų įspūdžių. Esant dabartinei situacijai, viena iš krypčių, kur galime saugiai keliauti yra miškas. Ne, ne pažintinis takas, parkas ar poilsiavietė. O tiesiog miškas, kur gali drąsiai klajoti, bemaž nerizikuodamas sutikti žmonių, na, o sutiktus saugiai aplenkti dideliu lanku, nes erdvės tam tikrai pakaks.

Žiūrint iš sostinės perspektyvos, didžiausias iš arčiausiai esančių miškų yra Rūdninkų giria. Pietryčių Lietuvoje, tarp Šalčininkų ir Varėnos, stūksanti giria gerai pažįstama aistringiems sostinės grybautojams, o dabar progą ją atrasti turi ir visi kiti.

Viena iš unikaliausių girios vietų – kontinentinių kopų darinys. Šių „kopų“ vidury miško atsiradimo istorija gana liūdna  – atvira smėlyno plynė susiformavo dėl pastoviai mėtomų bombų, sukeltų gaisrų, nes sovietmečiu šioje vietose buvo karo lakūnų pratybų poligonas. Vietiniai žmonės pasakoja, kad praeito amžiaus devintajame dešimtmetyje  pratybų metu Rūdninkų poligone nukrito naikintuvas, nusinešdamas piloto gyvybę.  Lietuvai atgavus nepriklausomybę, išminuotojai daugiau negu dešimt metų dirbo šiame poligone, kol neutralizavo numestas, tačiau nesprogusias bombas. Dabar ši teritorija paskelbta geoekologiniu požiūriu reikšmingu Rūdninkų girios biosferos poligonu.

Už kelių kilometrų  nuo poligono yra Rūdninkų miestelis. XV a. įkurtas miestelis, kaip ir visa giria, savo pavadinimą gavo nuo čia pat miško pelkynuose esančių geležies rūdos telkinių. Rūda čia buvo išgaunama XV – XVII a. – veikė kasyklos, kalvės, dirbtuvės. Rūdninkuose dažnai apsistodavo LDK kunigaikščiai ir ATR karaliai, nes miestelis buvo įsikūręs prie pagrindinio vieškelio, kuris jungė dvi unijos sostines – Vilnių ir Krokuvą. Šiandien miestelyje dar išlikusi gatvinio kaimo struktūra, tarp pačių seniausių trobų galima išvysti ir tas, kurių vienas galas buvo gyvenamas, o kitame buvo tvartas. Žymiausias ir seniausias miestelio statinys 1790 m. pastatyta medinė bažnyčia ir varpinė.

XVI a. Rūdninkų giria buvo labai buvo pamėgta karališkųjų medžioklių vieta. Ant kalvų Merkio pakrantėje buvo pastatyti medžioklės dvarai su karališkais rūmais ir pagalbiniais pastatais. Karalius Žygimantas senasis ir karalienė Bona turėjo savo atskirus medžioklės dvarus, kuriuose apsistodavo, kai medžiodavo. Šiuose rūmuose 1554 m. apsistojo ir jų sūnus Žygimantas Augustas, perveždamas Barboros Radvilaitės palaikus iš  Krokuvos į Vilnių, laukdamas, kol Vilniaus Katedroje bus įrengta vieta laidojimui. Išlikusių šių dvarų pastatų ir pamatų fragmentų Merkio pakrantėje galima rasti iki šiol.

Tanki ir slėpininga Rūdninkų giria tapo įvairių istorinių įvykių liudininke. 1863 m. sukilimo dalyviai čia kovėsi su caro kariuomene. Miške ir apylinkėse galima rasti ne vieną jiems atminti skirtą paminklą. Antrojo pasaulinio karo metais Rūdninkų girioje glaudėsi partizanai, nuo nacių slapstėsi kelios žydų šeimos.

Po karo, kaip jau minėta, giria tapo karinių pratybų vieta. Dar ir šiandien ryškūs bombų išmuštų duobių kontūrai. Ištisi plotai girios viduryje apaugę kerpėmis ir skurdžiais medeliais, kurių reljefas, akivaizdu, buvo suformuotas bombų smūgių. Nekalbant apie kopas, kurių smėlio niekada neskalaus jūra. Gal dėl to žinojimo kodėl čia taip, vieta palieka stiprų įspūdį.

Šiandien Rūdninkų giria yra taikiai ošiantis, slėpiningas miškas, menantis ir mums pasakojantis  šimtametę Lietuvos istoriją. Vien dėl to jame verta paklajoti. O nutarusiems tai padaryti, We love Lithuania komanda turi praktinį patarimą – į mišką, bent jau į poligoną, geriau vykti padidinto pravažumo automobiliu.

Smagių atradimų!

ATNAUJINTA INFORMACIJA DĖL LANKYMOSI POLIGONE TAISYKLIŲ:

Rūdninkų giros biosferos poligono teritorija pateko į naujai įsteigto Rūdninkų karinio poligono, kuriame vyksta karių pratybos, teritoriją. Todėl Lietuvos kariuomenės atstovai pasidalino prašymu žmonėms, ketinantiems apsilankyti poligone, BŪTINAI:

1. Sustoti prie įvažiavimo į poligoną ir susipažinti su informacija stenduose;

2. Susipažinti su lankymosi draustiniuose taisyklėmis (draustiniai pažymėti mėlynai,  žemiau pridėtame žemėlapyje);

3. Susipažinti su pratybų grafiku ( https://www.salcininkai.lt/naujienos/394/rudninku-karinio-poligono-lapkricio-menesio-pratybu-grafikas:15619 )

4. Griežtai laikytis visų poligono taisyklių.

Taip pat kariuomenės atstovai prašė pasidalinti, kokia atsakomybė gresia už lankymosi poligone taisyklių nesilaikymą:

Vadovaujantis LR administracinių nusižengimų kodekso XXVI skyriaus 556 str. ir 557 str.:

 – Lankymosi kariniuose poligonuose ir karinio mokymo teritorijose taisyklių pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 14 iki 30 Eur ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 20 iki 80 Eur;

 – Lankymosi karinių poligonų ir karinio mokymo teritorijų pavojingose teritorijose taisyklių pažeidimas užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 140 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 90 iki 290 Eur;

 – Karinių poligonų ir karinio mokymo teritorijų atsakingo karininko, karo policininko ar įgalioto kario teisėtų reikalavimų nevykdymas užtraukia baudą asmenims nuo 30 iki 140 Eur ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 140 iki 300 Eur;

 – Patekimas be leidimo į karinę teritoriją užtraukia baudą nuo 20 iki 50 Eur. Pakartotinio nusižengimo atveju skiriama bauda nuo 40 iki 150 Eur;

 – Karinės teritorijos, kurią draudžiama filmuoti, fotografuoti ar kitu būdu vizualizuoti, filmavimas, fotografavimas ar vizualizavimas kitu būdu arba gautos vaizdinės informacijos perdavimas kitiems asmenims neturint tam teisės užtraukia baudą nuo 20 iki 50 EurPakartotinio nusižengimo atveju skiriama bauda nuo 50 iki 150 Eur. Taip pat gali būti skiriamas neteisėtai gautos vaizdinės informacijos ir jai gauti naudotų priemonių ar įrangos konfiskavimas.

Kaip pasiekti Rudninkų girios biosferos poligoną:

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Atsinaujinęs Radvilų rūmų dailės muziejus atveria duris muziejui dovanotos Vladimiro Tarasovo kolekcijos paroda

Vilniuje Žaliąjį tiltą papuoš meninės instaliacijos

„Atviros dienos kaime” artėja: 5 sodybos netoli Vilniaus

Agnė Cimermanaitė

Aitvarų festivalis „Tarp žemės ir dangaus 2022“ Zapyškyje stebins įspūdinga vakaro programa

„Samsonas Rally Rokiškis“ žiūrovams – pramogos ore ir ant žemės

Muziejų diena ir naktis gyvai – kviečia patirti tamsą IX forte

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"