Naujienos Pakruojis Pakruojo dvaras

Didžiausio šalyje dvaro gėlininkai: šių faktų apie tulpes Lietuvoje nežino daugelis

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pakruojo dvare sparčiai skleidžiantis milijonams tulpių ir kitų pavasario gėlių, didžiausios Lietuvoje dvaro sodybos komanda dalinasi įdomiausiais faktais, dėl kurių tulpės išpopuliarėjo visame pasaulyje bei iki šiol yra laikomos ypatingomis gėlėmis, simbolizuojančiomis meilę ir sėkmę.

Jau trečius metus Pakruojo dvare vyksiantis Tulpių ir pavasario gėlių festivalis – išskirtinai gražus, tačiau itin kaprizingas renginys, nes visiškai priklauso nuo gamtos pabudimo greičio ir kasmet vis gausėjančių jos išdaigų. Pavyzdžiui, šiemet šis festivalis ilgai neturėjo net tikslios pradžios datos bei apibrėžtos trukmės, tačiau būtent šiuo savo gaivališkumu, laikinumu bei unikalumu gamta ir vilioja minias smalsuolių.

„Kiekvieną pavasarį į dvarą atvyksta dešimtys tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos ir Latvijos pasigrožėti didžiausiu regione milijonų žiedų reginiu. Nors visos pavasario gėlės – ryškios, spalvingos ir džiuginančios, visgi kasmet išskirtinio lankytojų dėmesio sulaukia tulpės – apie jas gauname daugiausiai klausimų bei joms yra skiriami gausiausi komplimentai. Nenuostabu, tulpės – išties ypatingos gėlės ne tik savo išvaizda, bet ir turtinga istorija“, – sako Pakruojo dvaro gėlynus prižiūrinti komanda.

Tulpė – ne olandiška gėlė

Šiandien tulpė yra Nyderlandų simbolis, daugelio mūsų sąmonėje neatsiejama nuo olandų kultūros. Jiems tulpės tapo tikrai labai svarbios, tačiau tik prieš pusę amžiaus. Iš tiesų šios gėlės nuo neatmenamų laikų augo Centrinės Azijos laukinėje gamtoje, o jau X-ajame amžiuje jas prisijaukino turkai. Jie tulpes ir pakrikštijo: žodis „tulpė“ kilo nuo turkiško žodžio „turbanas“.

Išskirtinį populiarumą gėlės pelnė dėl sultono dėmesio joms: tulpės buvo auginamos rūmų soduose, o jomis prekiauti už Kosntantinopolio ribų ilgą laiką buvo uždrausta.

Europoje – kaip gydomasis augalas

Į Nyderlandus pirmuosius tulpių svogūnėlius XVI-ame amžiuje, manoma, ten dirbusiam austrų biologui iš Turkijos atsiuntė kaip gydomąsias savybes turinčio augalo pavyzdį.

Tačiau europiečiai netruko pastebėti gėlių grožio ir užsikrėsti Otomanų imperijos sultono meile tulpėms. Tad jų, kaip puošmenos, paklausa Europoje sparčiai ėmė augti.

„Tulpės tiesiog nepalieka abejingų ir šiais laikais, kasmet matome nuoširdžias susižavėjusių žmonių reakcijas festivalio metu. Tikriausiai tai lemia išskirtinių, kruopščiai atrinktų drauge su Olandijos selekcininkais tulpių rūšių gausa vienoje vietoje, o kartu ir šių gėlių gležnumo, laikinumo ir pribloškiančiai ryškių spalvų derinys. Šie, pavasarį nebejotinai simbolizuojantys žiedai, giliai įleido šaknis mūsų sąmonėje“, – sako Pakruojo dvaro komanda.

Kainavo daugiau nei namas Amsterdame

XVI – XVIII amžiuose tulpių populiarumas taip išaugo, kad šis laikotarpis imtas vadinti „tulpių manija“. Nors dažniau girdime kalbant apie ją Europoje, gėlės tuo metu buvo ne mažiau galvas apsukusios ir Centrinėje Azijoje, tad manija apėmė didelę pasaulio dalį.

Gėlininkai, matydami pirkėjų susidomėjimą, ėmė išvedinėti vis naujas tulpių rūšis, kūrė įvairius raštus, kol galiausiai svogūnėlių kaina išaugo taip beprotiškai, kad kai kurie kainavo daugiau nei namas Amsterdame.

Daugiau nei 3000 rūšių

Nors nuo tulpių manijos jau išgijome, ji paliko mūsų laikams didelį turtą: daugiau nei 3 tūkst. registruotų tulpių rūšių. Beprecedentė paklausa skatino botanikos specialistus kurti vis daugiau unikalių gėlių spalvų, todėl šiandien galime džiaugtis išskirtine tulpių įvairove.

„Dvaro gėlyną kūrėme bendradarbiaudami su olandų ekspertais, kartu atrinkome įspūdingiausias ir mūsų klimatui tinkamiausias gėlių rūšis, šiandien jų turime daugiau nei 250. Nors tai – nesuvokiamai didelis skaičius, jis visgi nesudaro nė 10 proc. visų pasaulyje egzistuojančių tulpių rūšių”, – sako Pakruojo dvaro gėlininkai.

Išskirtiniausios rūšys – ligotos

Visos šiandien parduodamos tulpių rūšys yra sveikos, tačiau prieš kelis šimtmečius žmonės itin žavėjosi išskirtinius raštus turinčiomis gėlėmis bei pirko jas itin brangiai, nenutuokdami, kad šį išskirtinumą kuria svogūnėlius užpuolusios ligos.

Ligotos gėlės buvo laikomos išskirtinėmis ir vertingomis ne vieną dešimtmetį, kol, atradus tikrąją liepsnas primenančių raštų priežastį, grįžta prie žavėjimosi tik vienspalvėmis tulpėmis. Šiandien jau galime rasti ir žmogaus rankomis sukurtų raštuotų tulpių, kurios – visiškai sveikos.

Įspūdingajame Tulpių ir pavasario gėlių festivalyje Pakruojo dvare šiuo metu gausiai žydi narcizai, ankstyvosios tulpės, scylės, o didysis tulpių žydėjimas kvies grožėtis jau visai netrukus. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Druskininkai Naujuosius kviečia sutikti pramogų aikštėje

Dovanoja kelionę į Paryžių: kviečia išsėdėti tiek, kiek trunka kelionė aplink pasaulį

We love Lithuania

Pušalote įamžintos šiurpių žudynių aukos

We love Lithuania

Rugpjūčio 23-ąją Palanga ir Šventoji kviečia apkabinti Baltijos jūrą

Bažnytinio paveldo muziejuje atidaroma paroda „Corpisanti. Katakombų relikvijos-skulptūros Valkininkų ir Buivydžių bažnyčiose“

Ruduo Japoniškame sode (nuotraukų galerija)

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"