Pažintiniai takai aplink Vilnių
Lankytinos vietos aplink Vilnių Naujienos Pamatyk! Pažintiniai takai

Pažintiniai takai aplink Vilnių kurios verta pažinti

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pažintiniai takai aplink Vilnių – Aplink Vilnių yra ne vienas įspūdingas pažintinis takas. Nuo trumpiausio 1km. ilgio iki 25 km., kiekvienam pagal jėgas. Nusitęsę palei upes ir upelius, istoriją menančius piliakalnius ir išskirtinius augalus (pvz:.orchidėjas), vieni yra visai šalia Vilniaus, o pavyzdžiui Asvejos regioninis parkas nuo Vilniaus nutolęs 50 km.

Jurkiškio upelio pažintinis takas 

Pažintiniai takai aplink Vilnių
Nuotrauka: Molėtų TVIC

Upelis dar vadinamas Melnyčėlės vardu – vienas įdomiausių ir įspūdingiausių Asvejos regioninio parko gamtos objektų. Upelio ilgis tik 1,2 km, tačiau per šį trumpą atstumą jis „nukrenta“ apie 12 metrų. Savo sraunumu ir vingiuotumu jis primena kalnų upokšnį, o šlaitų aukštis siekia 18 metrų. Jo dugnas nusėtas rieduliais. Vagoje guli valstybės saugomas gamtos paveldo objektas – Jurkiškio akmuo, turintis dar ir „Puntuko vaiko“ vardą, kurio apimtis siekia 5 metrus. Kad lankytojams atsivertų visas kanjoninio slėnio grožis, prie Jurkiškio upelio įrengtas 1,5 km pažintinis takas su informaciniais stendais ir rodyklėmis.

Dubingių pažintinis takas

Apsilankę Asvejos regioniniame parke, būtinai užlipkite į Dubingių piliavietę. Eidami pažintiniu taku iš anksčiau buvusios salos (dabar pusiasalio), galėsite grožėtis ilgiausio, vieno giliausių ir didžiausių Lietuvos ežerų panorama.

Pažintiniai takai aplink Vilnių
Pažintiniai takai aplink Vilnių

Dubingių pilis – svarbus XIV – XVIII a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, mena karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją – reikšmingas mūsų istorijos epochas. Pilis susijusi su žymių to meto asmenų (Vytauto Didžiojo, Mikalojaus Radvilos Rudojo, Barboros Radvilaitės ir kitų) gyvenimu ir veikla. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos.

Nuo 2012 m. piliavietėje lankytojų laukia eksponavimui paruošti išlikę Radvilų rūmų fragmentai, uždengti gaubtu, bei buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu. Piliavietėje įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėm prie archeologinių ir gamtinių objektų. Natūralaus grunto tako ilgis apie 1,5 km., jame įrengti mediniai laiptai, informaciniai stendai, suoliukai.

Daugiau skaitykite: https://welovelithuania.com/dubingiu-piliavietes-pazintinis-takas-grazus-ir-po-lapkricio/ 

Gurakalnės pelkės pažintinis takas

Pažintiniai takai aplink Vilnių
Nuotrauka: Molėtų TVIC

Gurakalnės aukštapelkė nuo Dubingių miestelio nutolusi apie 6 km. Pelkę maitina tik krituliai ir paviršinis vanduo, mineralinių medžiagų yra labai mažai. Todėl čia auga tik labai rūgščią terpę mėgstantys augalai: gailiai, viržiai, vaivorai (girtuoklės), kiminai, švyliai, spanguolės. Per pelkę įrengtas medinis takas, leidžiantis iš arčiau pažinti čia augančius augalus.

Pažintiniai takai Molėtuose

Trakų istorinis regioninis parkas nuo Vilniaus 28 km.

Varnikų pažintinis takas 

Varnikų pažintinis takas yra Varnikų kaime. Jo ilgis – 4 km. Varnikai – tai kaimas Trakų istoriniame nacionaliniame parke, Trakų rajone, Skaisčio ežero pakrantėje, į vakarus nuo Varnikų miško.

Taką rasti lengva: važiuojant nuo Vilniaus automobiliu – prieš Trakus posūkis į dešinę Senųjų Trakų bei Vytauto didžiojo gimtinės kryptimi, tada vėl posūkis į dešinę Lentvario kryptimi. Pavažiavus keletą šimtų metrų – dešinėje kelio pusėje bus ruda nuoroda su užrašu,  kreipiančiu į Varnikų pėsčiųjų taką. Posūkis į kairę. Ir toliau belieka sekti nuorodomis. Šalia tako yra patogi miško parkavimo aikštelė.

Lina Žėkienė
Varnikų pažintinis takas

Šiek tiek nutolus nuo tako pradžios galime pasigrožėti įspūdingu mišku, kuris dešinėje tako pusėje yra 40-ies metų, o kairėje – senas, natūraliai susiformavęs, 130-ies metų senumo miškas.

Miške gausu įvairios gyvūnijos, augalijos. O pati gražiausia tako vieta yra aukštapelkė su ežeriukais ir tik pelkėms būdingais augalais. Nuo lieptelio matomi du senatviniai ežeriukai: Bevardis ir Piliškis. Kažkada tai buvo vienas ežeras, tačiau jie yra užaugę ir atskirti kimininės pelkės. Laikui bėgant juos visai pasiglemš pelkė. P.S. Varnikų pažintinis takas puikiai tiks ir keliaujantiems dviračiu, ir pėstute.

Aukštadvario regioninis parkas nuo Vilniaus 40 km.

Skrebio miško pažintinis pėsčiųjų takas

Nesėdėk namuose
Nuotrauka: Nesėdėk namuose

Skrebio miško pažintinis pėsčiųjų takas. Netoli Aukštadvario rasite Skrebio miško pažintinio tako rodyklę, kuri kartu su Mošos piliakalnio ženklu kviečia sukti į mišką. Pasukus toli važiuoti nereikia – čia pat nuo automobilių stovėjimo aikštelės prasideda pažintinio tako maršrutas ratu, kuris 3 kilometrus veda vingiuodamas po Skrebio botaninį ir Mošos archeologinį draustinius. Skrebio miško keliukais besidriekiančiame take stovi 7 informaciniai stendai, pasakojantys apie šio miško augalus ir gyvūnus. Pažintinio tako trasa yra kalvota. Vos tik prasidėjęs takas veda į kalniuką ir miško keliuku tęsiasi tolyn į sengirę. Čia saulė beveik neprasiskverbia pro tankius medžius ir tik pavienius saulės žybsnius atkartoja Skrebio ežeras. Takas jo nepasiekia, tik pro medžių kamienus praslydę saulės spinduliai akina pažvelgus į jo pusę. Einant toliau lapuočių miškas retėja ir šviesėja. Prieiname Mošos pilkapyną – tai archeologinis draustinis. Kadaise prie miniatiūriniu vadinamo Mošos piliakalnio glaudėsi senovės Jotvingių gyvenvietė, kuri kartu su piliakalniu ir pilkapynais dabar sudaro archeologinių paminklų kompleksą. Mošos piliakalnis dar žinomas Naujasodžių pavadinimu arba vadinamas Kazokų kalnu, dėl šias apylinkes siaubusių kazokų. Maršruto pabaigoje randame šimtametį ąžuolą.

Žaliasis pažintinis pėsčiųjų takas

Gana ilgas – 7,5 km – takas lankytojus traukia nepaprastai skaidriu Spindžiaus ežero vandeniu, Strėvos įgriuvos dugne prasmegusia karčiama, galimybe pasivaikščioti po senovinį mišką (sengirę) ir kitomis gamtos grožybėmis.Važiuojant iš Vilniaus, už Trakų pasukus A16 plentu, vedančiu link Auštadvario ir pavažiavus apie 16 km, po dešine stovi nuoroda „Strėvos įgriuva“. Vadovaujantis ja – posūkis į kairę ir atsiduriame automobilių stovėjimo aikštelėje su šalia stovinčiais pirmaisiais informaciniai stendais. Čia ir siūlome pradėti savo kelionę pėsčiomis.  Kelis šimtus metrų keliuku įkopę į kalną rasite nuorodą „Žaliasis takas“. Einant žvyrkelis virs žole apaugusiomis automobilių vėžėmis, o visai netrukus – ir tiesiog vis siaurėjančiu paprastu miško takeliu. Šis „laukinis“ takelis ves Jus Spindžiaus mišku. Pažintiniai takai aplink Vilnių

Neries regioninis parkas nuo Vilniaus 28 km.

Šilėnų pažintinis takas 

Neries regioniniame parke neseniai atnaujintas Šilėnų pažintinis takas. Tai 6 km ilgio pažintinis maršrutas, vos 15 km nuo Vilniaus. Žygeivių laukia nuostabūs kraštovaizdžiai, daug naujų gražių stendų, netikėtų dizaino sprendimų.

Lankytojų dėmesį patrauks erdviniai informaciniai stendai. Žiūrint į ant stiklo nupieštus piešinius galima įsivaizduoti – kaip atrodė geležies amžiaus gyvenvietė, kokios buvo trobos ir gyventojų buitis.

Šilėnų pažintinis takas pritaikytas tiek suaugusiems, tiek vaikams – įrengti mediniai arkliukai, primenantys šio krašto etnografinius raižinius. Pagal pėdas mokoma atpažinti miške gyvenančius gyvūnus, o į įrengtas ėdžias galima atnešti jiems maisto. Daug naujų ir įdomių informacinės infrastuktūros sprendimų pasiūlė Neries regioninio parko direkcija.

Sutvarkytas ir pritaikytas lankymui Naujosios Rėvos piliakalnis, įrengta pavėsinė, regykla, iš kurios atsiveria status Neries slėnis ir užburiančios panoramos.

Šilėnų pažintiniame take yra mitologinių akmenų, šaltinių, pelkė, kurioje auga lietuviškos orchidėjos ir kiti reti augalai. Tiek įdomybių, kad net nepastebėsite kaip nužygiuosite tuos 6 kilometrus.

Šilėnų pažintinis takas naujai pritaikytas lankymui pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos vykdomą projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“.

Dūkštos pažintinis takas

Dūkštos pažintinis takas – tai vienas sudėtingiausių, daug fizinių jėgų reikalaujantis, 5 km. ilgio takas. Įdomiausias Neries regioninio parko maršrutas, kuriuo tikrai verta keliauti.

Prieš daugybę metų Lietuvoje tirpstantys ledynmečio vandenys giliai pragraužė žemę, sukurdami nepakartojamo grožio lietuvišką kanjoną – Dūkštos upelio slėnį. Čia, miškingame ir vingiuotame slėnyje, namus rado ne tik retosios augalų ir gyvūnų rūšys, bet ir unikalūs praeities liudytojai – Bradeliškių ir Buivydų piliakalniai bei piramidę primenantis Karmazinų alkakalnis. Keliaudami taku galėsite aplankyti ne tik juos, bet ir užkopti į dvi aukštas atodangas, išvysti storiausią apylinkėse Šventąjį Daubų ąžuolą bei pasigrožėti puikia Neries slėnio panorama, atsiveriančia nuo Ąžuolų kalno regyklos.

Ieškodami Dūkštos slėnyje besislepiančio gamtos ir kultūros paveldo lobyno, nepamirškite pasigėrėti ir vienintelio Lietuvos kalnų upelio almėjimu. Dūkšta – labai srauni ir akmenuota, o per paskutinius kelis kilometrus nukrinta net 20 metrų! Pavasarinių potvynių metu ji tampa ypač sraunia upe, kurios siautulingą tėkmę išnaudoja vandens turizmo „ekstremalai“. Kitu metų laiku Dūkšta renka vandenis iš skaidrių šaltinių ir per samanotus, laumių pamėgtus akmenis linksmai čiurlena Neries link.

Karmazinų pažintinis takas

Karmazinų pažintinis takas – lyg gausybės ragas: čia stūkso didžiausias Vilniaus apylinkėse pilkapynas, Neris išsilieja į plačiausią savo vagą parko teritorijoje, stūkso aukščiausias skardis su daugiausia laiptelių į jo viršūnę ir… galima rasti daugiausia vietų išsikepti kepsnį bei pasidžiaugti miško ir upės darna! Jų šiame pažintiniame take – net penkios. Kiekvienoje iš jų įrengti stalai, suolai, laužavietės bei pavėsinės – pasislėpti nuo permainingo ir ne visada draugiško lietuviško oro… Tako ilgis – 7 km.

Rokas Marma
Neries kilpų regioninis parkas, Karmazinai, Vilniaus rajonas

Apie tako viduryje atsiveriantį vaizdą nuo Velniakampio skardžio geografas Č.Kudaba rašė: „Neries dešinysis krantas aukštėja, iškyla statoki, papėdėje šaltiniuoti šlaitai. Upė, tarsi į juos atsimušdama, daro tą sielininkams praeityje nemalonų kampą – Velniakampį“. Šis 60 metrų aukščio kalnas apylinkių gyventojų žinomas nuo seno – pasakojama, kad čia velniai ir raganos puotas keldavę. Šiandien čia zuja nebe mitologinės būtybės, bet lankytojai – mat nuo kalne įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria įstabios erdvės: lėtai vingiuojančios Neries kilpų ir kitapus upės žaliuojančių miškų peizažas.

Daugiau skaitykite: https://welovelithuania.com/karmazinu-pazintinis-takas-gimes-buti-graziu/ 

Saidės pažintinis takas

Šio trumpo  tik 1km. pažintinio tako kertiniai akmenys yra didingas Stirnių piliakalnis bei akmenuota Saidės ir Neries santaka. Stovint ties šių upių susitikimo vieta ir žvelgiant į didžiulius apsamanojusius riedulius vandenyje, stačius upelio slėnio šlaitus ir milžinus medžius, nesunku pasijusti lyg būtum visai ne Lietuvoje. Toks peizažas nėra tipiškas mūsų kraštui, jis labiau primena Skandinavijos šalis. Tačiau išties šis trumpas, vos 5 km ilgio upeliukas Saidė, smagiai gurgėdamas per jo vagoje suvirtusius akmenis, neša savo vandenis iš istorinio Trakų ežeryno į Lietuvos upių motiną – Nerį.

Loreta Raugalaitė
Saidės pažintinis takas

Įdomi ir piliakalnio istorija. Nors apylinkėse jau kadais sklandė pasakojimai apie ant kalvos prie Saidės viduramžiais stovėjusią pilį, Stirnių piliakalnis atrastas tik 1995 m. Jį atsitiktinai pastebėjo žinomas gamtininkas prof. R. Kazlauskas, kalno papėdėje užtikęs aukurą primenantį dubenuotą akmenį ir ėmęs dairytis čia kažkada gyvenusių žmonių pėdsakų. Nors piliakalnis iki šiol archeologų nėra išsamiai ištirtas, pagal gynybinių įtvirtinimų liekanas spėjama, jog jis buvo apgyvendintas prieš maždaug 1 500 metų.

Grabijolų pažintinis takas

Grabijolų pažintinis takas – tai „laukinis“ pėsčiųjų takelis, kuriuo iš etnografinio gatvinio Grabijolų kaimo galite nueiti iki storiausio ąžuolo visame Neries regioniniame parke – senolio Alkų ąžuolo. Pakeliui  praeisite linksmais pasakojimais apipintą Saldųjį upelį ir mistiškas Uolkas (Alkų kalvas), ant aukšto upės šlaito stūksančius buvusio Zapalinos palivarko pamatus, dar visai neseniai atrastą Paalkių piliakalnį, priartėsite prie Neries su mitologiniais akmenimis. Keliaudami šiuo takeliu, susipažinsite su įdomiomis Grabijolų kaimo apylinkėmis. Jos kupinos ne tik gražių, “laukinių” gamtovaizdžių, bet ir kadaise žmogaus rankų sukurtų objektų, dabar jau pasiglemžtų gamtos.

Anžela Petkevičienė
Grabijolų pažintinis takas

Visas maždaug 4 km ilgio takelis yra sužymėtas krypties rodyklėmis, tačiau jame nerasite medinių laiptelių, žvyruotų takelių ir kitų „patogumų“. Todėl jį vadiname “ekstremaliu, laukiniu taku”. Išmintas takelis eis pievomis, laukų pakraščiais ir buvusiais kaimo keliukais, stačiais šlaitais ir giliomis raguvomis. Todėl šiame pažintiniame take būtina avėti patogią, drėgmės nebijančią avalynę neslidžiu padu, ir nusiteikti nelengvam, „laukiniam“ pasivaikščiojimui.  Takelis nuves Jus iki Alkų ąžuolo ir pasisuks atgal, tad grįšite beveik tuo pačiu keliuku, kuriuo atėjote.

Šis pažintinis pėsčiųjų takas eina pro privačius žemės sklypus, todėl, gerbiant jų savininkus ir gamtą, prašome pakeliui nekurti laužų, o visas šiukšles parsinešti kartu su savimi.

Grabijolų apylinkės slepia daug paslapčių – linkime įdomaus ir turiningo pasivaikščiojimo jas atrandant!

Virtualus turas po Grabijolų kaimą ir pažintinį taką

2021-01-07 Labai visų prašome: dėl koronaviruso pandemijos, NEITI Į GRABIJOLŲ KAIMĄ! Grabijolų pažintiniu taku keliaukite galite, bet į kaimą NEUŽSUKITE! Pažintiniai takai aplink Vilnių

Kairiojo Neries kranto turizmo trasa

Ši trasa 25km. – tai džiugus nuotykis keliaujant dviračiais (užtruksite apie 5 val.), automobiliu (apie 3-4 val. su sustojimais) ar pėsčiomis (viena ar dvi dienos). Kaip sakė vienas šios trasos lankytojas: “oras ten toks grynas, kad teršti jį automobiliu – tiesiog nuodėmė“. Tad ir mes siūlome šią miškų ir upės apsuptą trasą įveikti ne automobiliu, o dviračiu. Taip ne tik neteršite gamtos, bet ir spėsite joje įsibūti, giliau ją pajusti, o namo parsivešite gyvesnius įspūdžius! Be to, savo kojomis išbandysite įdomų, nelygų ir kalvotą, trasos reljefą 🙂
Žiedinė kairiojo Neries kranto turizmo trasa vingiuoja tiek miško keliukais, tiek žvyrkeliu, tiek (neilga 600 m atkarpa) asfaltuotu keliu Nr. 108. Čia būkite itin atidūs – juo vyksta intensyvus transporto eismas. O Karageliškių kaime privažiavę metalinius vartus, neišsigąskite: drąsiai juos atverkite, o pravažiavę – užverkite. Vartai skirti sustabdyti kaimo daržus lankančius šernus, o ne parko lankytojus 🙂

Visame 25 km ilgio maršrute įrengtos medinės krypties nuorodos, tad būkite ramūs – rasite teisingą kelią. Prie lankytinų objektų pamatysite informacinius stendus. Jie bus puikūs kelionės gidai, kuriuos perskaitę sužinosite daug naujo ir įdomaus apie šias apylinkes. Čia gausu įvairiausių gamtos ir kultūros paveldo objektų: Neryje stūkso “Užkeiktų vestuvių” akmenys, o jos pakrantėje – paslaptinga konglomerato uola. Prie Kragžlių pilkapyno auga pušis – „Raganos šluota“ – o už kelių km. rasite ir “Raganų ratą”… Prie Ausiutiškių ar Panerių galėsite pasigrožėti įspūdingomis panoramomis – jos atsiveria iš apžvalgos bokštelių. O ištroškusius atsigaivins skaidrus Pinyklos mitologinio šaltinio vanduo. Pasak padavimų, jis gydo skaudančias akis, o nusiprausus juo veidą, grįžta jaunystės grožis. Tad turbūt ne veltui sakome, kad Neries regioninio parko lankytojai – labai gražūs žmonės 🙂

Trasoje rasite ir daugiau įdomių lankytinų objektų. Iki kai kurių iš jų nuo trasos teks paėjėti kelis šimtus metrų pėsčiomis. O norėdami pailsėti, stabtelėkite vienoje iš 6 nuolat prižiūrimų poilsiaviečių ar erdvioje Bražuolės stovyklavietėje. Čia galime apsistoti ir nakvynei.
Patogiausia į šią trasą atvykti ir dviratį atsigabenti traukiniu (išlipti Lazdėnų gel. stot., vyksta traukiniai iš Vilniaus ir Kauno). Dviračio gabenimo į Lazdėnus kaina – 1,49 €!

Beje, keliaudami šia trasa, nepasididžiuokite, užsukite pas Karageliškių kaime gyvenančią Janiną ir jos karvę Popinką! Įsigiję šviežios grietinės, sviesto ar sūrio, padėsite išsaugoti paskutinę šių apylinkių karvutę 🙂

Lankytinos vietos Vilniuje

Pažintiniai takai aplink Vilnių

 

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Mėgėjų teatrų festivalis „Pulsas“ ir toliau traukia spektaklių aistruolius

Kinijoje pastatyta Trakų pilies kopija iš ledo

We love Lithuania

„Atostogos Lietuvoje“: Pakruojo dvaras

We love Lithuania

Lietuvos liaudies buities muziejus – 360

Kauno tulpės. Liaudies kūrybos įtaka modernizmui

Palangos Birutės parką vėl nuspalvins pučiamųjų muzikos garsai

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"