Ignalina Lankytinos vietos Naujienos

Palūšė – Aukštaitijos nacionalinio parko perlas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Palūšė – Aukštaitijos perlas, Nacionalinio parko sostinė, puiki vieta patirti vandens pramogas, poilsiauti ir susipažinti su krašto istorija. Čia atsiveria vandens keliai, kurie gali nuplukdyti net į Baltijos jūrą. Turistus maloniai priima ir informacijos suteikia Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parko Lankytojų centras. 

Palūšė mėgstama pasivaikščiojimų gamtos takais mėgėjų. Tarp Palūšės ir Meironų kaimų, prie Lūšių ežero, įrengtas botanikos (gamtinis) takas, kurį galima įveikti einant pėsčiomis arba važiuojant dviračiu. Šį taką sudaro trys skirtingo ilgio žiediniai maršrutai. Kiekvienas pažintinio tako žiedas atskleidžia vis kitą vietovės gamtinę buveinę. Bendras tako ilgis siekia 5,5 km. Kitas gražus ir labai mėgstamas pėsčiųjų takas nuo Palūšės į Meironis vingiuoja apie 2 km ežero pakrante. Einant juo galima pasigrožėti puikiomis Lūšių ežero panoramomis, pakrančių pušynais, medinėmis skulptūromis.

Palūšėje gimė pirmosios lietuviškos operos „Birutė“ kūrėjas, kompozitorius Mikas Petrauskas. Matyt, jo tėvas, tuomet vargonavęs Palūšės bažnyčioje, pasėjo sūnaus sieloje pomėgį stebuklingiems muzikos garsams, o motina, pati gimusi šiose apylinkėse, išmokė pajusti gamtos grožį. 1973 m., minint kompozitoriaus 100-ąsias gimimo metines, M. Petrauskui pastatytas skulptoriaus J. Kėdainio paminklas.

Palūšėje siūloma apsistoti su kemperiais ar palapinėmis Palūšės kempinge, o norintys daugiau komforto gali pasirinkti apgyvendinimą legendinėje turistinėje bazėje su restoranu „Palūšės kopa“. Taip pat svečius priima ir jau žinomos bei pamėgtos vietos, tokios kaip polinezijos stiliaus svečių namai „Tiki Inn“, kaimo turizmo sodybos.

Palūšės bažnyčia sulaukia vis daugiau dėmesio

2023 metais šį kultūros paveldo objektą vasaros sezono metu aplankė apie 12 tūkst. turistų. 

Palūšės šv. Juozapo bažnyčia su varpine yra vienas vertingiausių bei seniausių medinių liaudies architektūros ansamblių. Tai liaudiškojo medinio baroko pavyzdys. Stovi ji išskirtinio grožio vietoje – ant aukštos kalvos, nuo kurios atsiveria įspūdinga Lūšių ežero panorama. Apie 1747-1757 metus suręsta iš pušų kamienų, vien tik kirviu, o vietoje metalinių vinių naudoti mediniai kaiščiai. Bažnyčia ne kartą remontuota, todėl jos vidus labai skiriasi nuo pradinio suplanavimo bei dekoro.

2022 m. paskelbus apie kultūrine bomba vadinamus restauratorių atradimus bažnytėlėje, susidomėjimas ja  dar labiau išaugo. Bažnytėlės sienose ir lubose slepiasi itin vertingi XVIII a. tapybos pavyzdžiai. Lubų tapybą dengia apie 1960 m. iškaltos lentos, o sienų – keli dažų sluoksniai. Laiko tėkmėje tai pasitarnavo kaip  savotiška apsauga.

Užėjęs į bažnyčios varpinę gali pamatyti, kad jos rąstinės sienos yra visiškai autentiškos, kaip ir čia saugomos pirmojo altoriaus lentos su iliuzine tapyba. Palypėjęs siaurais laipteliais, varpinės palubėje kabo Mykolo ir Juozapo varpai, trečiasis – Lauryno varpas – yra suskilęs. Ir pati aštuoniakampė varpinė – vienintelė tokia Lietuvoje. Kaip sako restauratoriai, Lietuvoje apskritai tokių unikalių medinių bažnyčių beveik neišlikę. Jei kitose išlikę tik senosios tapybos fragmentai, tai Palūšėje – ištisi, gerai išsilaikę paveikslai. Atrasti puikios tapybos šv. Nepomuko, šv. Stanislovo atvaizdai, prie langų – apaštalų figūros. Sienos, kaip sakė Indrė, ištapytos tamsiai žaliu ir rausvu marmuru. Neužtapytos jų vietos leidžia spėti, kur buvę altoriai (istoriniuose dokumentuose minimi 5, dabar likę trys), klausyklos. Lubos buvę šviesios su pastelinių spalvų ornamentika. Visa tai atvėrus, įspūdis ir grožis būtų neapsakomi. 

Dar vienas unikalus bažnyčios reliktas yra antepediumas (altoriaus priekinę dalį puošiantis dekoratyvinis išsiuvinėtas audeklas), sukurtas XVII amžiuje, gerokai anksčiau, nei pastatyta pati bažnyčia. Šventoriuje esančiame sandėliuke (klėtelėje) saugomi kunigo A. Ulicko sukaupti liturginiai rūbai, žvakidės, seni paveikslai, rakandai. Šiuo metu rengiamas meninio bažnyčios ansamblio apšvietimo projektas. Planuojama suremontuoti ir šventoriuje esančią mūrinę koplytėlę. Šis architektūros paminklas už stiklinio langelio saugo Mergelės Marijos skulptūrėlę. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šiandien minimos 429-osios Magdeburgo teisių Kėdainiams suteikimo metinės

Nemuno kilpų regioniniame baigti žuvėdrų perimviečių tvarkymo darbai

We love Lithuania

Lankytinos vietos Kauno rajone, kuriose galite nebijoti koronaviruso

We love Lithuania

Liepą Palangoje – pasaulinio garso muzikos žvaigždžių lietus

„Keliauk & Ragauk“: savaitgalio planas Trakuose

Lietuvos trispalve papuoštas lėktuvas pirmą kartą leidosi Vilniuje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"