Lankytinos vietos aplink Vilnių Naujienos Pamatyk! Vilnius

Planas savaitgaliui: gražiausios vietos aplink Vilnių

5,00 (1)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Seniai buvote išvykę už miesto ribų? Pasiilgote kvapą gniaužiančių vaizdų ir nuostabaus Lietuvos gamtos kraštovaizdžio? O gal norėtumėte pasižvalgyti po istorinį palikimą? Tuomet šis straipsnis kaip tik Jums – tikrai atrasite savo kelionės kryptį savaitgaliui.

Akmens skulptūrų parkas „Vilnoja“

Vieta: https://goo.gl/maps/2S4bxcytMq3kjST66

Tai nuostabi vieta surengti pikniką ir pasigrožėti kraštovaizdžiu bei meno kūriniais. Čia nebus nuobodu atvykus tiek vienam, tiek su šeima ar draugų kompanija!

Nuotrauka: Vilniaus turizmo informacijos centras

Į akmens skulptūrų parką vykstama per Sudervės miestelį. Jame važiuojančiųjų dėmesį patraukia originalios formos bažnyčia, kuri stovi ant Pilies kalno. Tai XIX a. pradžios architektūros paminklas.

Netoliese esančiame parke, šalia ežero, yra viešbutis ir 4 hektarų ploto parkas, kuriame eksponuojama daugiau kaip 40 modernių akmens skulptūrų. Kai kurios skulptūros iškyla virš ežero paviršiaus. Kasmet parke organizuojami simpoziumai, į kuriuos kviečiami lietuvių ir užsienio menininkai.

Medininkai

Vieta: https://goo.gl/maps/jjC2ECG3fi8wUt8j9

Esate neabejingas istorijai, domitės šalies praeitimi? O gal dievinate senovinius pastatus? Tuomet apsilankykite Medininkuose, nes ten rasite visko: muziejų, senovinės pilies liekanas, nuostabią aplinką, kalvas, nuo kurių atsiveria nuostabus kraštovaizdis.

Medininkuose yra išlikę XIV a. pastatytos mūrinės pilies fragmentai – gynybinė siena ir pagrindinio bokšto dalis. Tuo metu Medininkai buvo vienas didžiausių Lietuvos miestų ir gynybinis centras. Lietuvai priėmus krikščionybę (1387 m), Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto įsakymu čia buvo pastatyta viena iš septynių pirmųjų bažnyčių.

Medininkų pilies ekspozicija

Medininkų pilies donžone įrengtos 4 ekspozicijų salės. Pirmojo aukšto salėje eksponuojamos patrankos, akmeniniai sviediniai, archeologiniai radiniai. Lankytojai supažindinami su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mūro pilimis.

Antrojo aukšto salėje gali susipažinti su LDK XIV-XVIII a. ginkluote. Karybos salę puošia dailininko Giedriaus Kazimierėno 2012 m. tapytas paveikslas. Trečiojo aukšto salėje eksponuojami X-XX a. pagaminti sidabro dirbiniai. Salėje galite pasigaminti Jums patinkantį suvenyrą. Ketvirtojo aukšto salėje eksponuojama LR Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjų ir medžioklės peilių kolekcija, kurią Trakų istorijos muziejui padovanojo giminės. Penktajame aukšte yra įrengta reprezentacinė salė. Iš penktojo aukšto galima patekti į donžono apžvalgos aikštelę, pasižvalgyti po Medininkų apylinkes.

Šalia Medininkų yra aukščiausios Lietuvos vietos – Aukštojo ir Juozapinės kalvos, virš jūros lygio iškilusios beveik 300 m.

Europos geografinis centras

Vieta: https://goo.gl/maps/HmgNtQHV9upiNScs7

Norite pabūvoti Europos centre? Toli važiuoti nereikės, nes jis yra Lietuvoje!

1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus.

Europos geografinį centrą puošia garsaus lietuvių skulptoriaus Gedimino Jokūbonio kompozicija, skirta Lietuvos įstojimui į ES pažymėti, – balto granito kolona, kurios viršų juosia žvaigždžių karūna.

Struvės geodezinis lankas 

Vieta: https://goo.gl/maps/eavemfVBoJaxGhxe9

Tai išskirtinis mokslo raidos,įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą, įvairių šalių mokslininkų, taip pat valdžios bendradarbiavimo mokslo labui pavyzdys, besidriekianti per 2 820 km nuo Hamerfesto (Norvegija) iki Juodosios jūros ir kertanti 10 šalių. Šis tyrimas padėjo nustatyti tikslų mūsų planetos dydį ir formą ir yra svarbus žingsnis pasaulinėje Žemės mokslų ir topografinio kartografavimo raidoje.

Dubingiai

Vieta: https://goo.gl/maps/gbKYpfmPUciznK276

Šis miestelis tiesiog persmelktas romantiška Lietuvos praeities istorija. Tai puiki vieta šeimos išvykai ar romantiškam pasimatymui su mylimu žmogumi.

Ant ilgiausio ir vieno gražiausių Lietuvoje Asvejos ežero kranto Dubingių miestelyje stūkso didelė kalva, ant kurios XVI–XVII a. stovėjo didikų Radvilų rūmai ir evangelikų-reformatų bažnyčia. Dabar čia pamatysi įspūdingus griuvėsius, kurie nors kiek įgudusiai akiai nemažai papasakos. Kasinėjimų vieta pritaikyta lankytojams – jiems atverti ištisi istorijos klodai.

Archeologai tvirtina, kad archeologiniu požiūriu tai viena įdomiausių vietų Lietuvoje. Čia surasta keli šimtai vertingų radinių. Ankstyviausias – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto moneta (XV a. pradžia), vėlyviausi – marmurinių Radvilų antkapių fragmentai (apie 1630 m.). Bažnyčios šventoriuje ir rūsyje aptikta nemažai palaikų.

Jie priskiriami Radviloms – vienai galingiausių Lietuvos didikų giminių.

Labai gražus, sutvarkytas ir pats piliakalnis su kuriuo galite susipažinti praėję 1,5 km įrengtu Dubingių piliavietės pažintinis taku. Tai vienas vaizdingiausių pažintinių takų vietų vietų nuo kurio atsiveria nuostabi panorama į Asveją ir be galo vaizdingas apylinkes.

Taip pat aplankykite pažintinius takus Jurkiškio upelio ir  Gurakalnės pelkės, bei Dubingių žirgyną.

Nuotrauka: Molėtų TVIC

Kernavės piliakalniai

Vieta: https://goo.gl/maps/WhteaB5rQeiGHij77

Kernavės piliakalniai, viena verčiausių aplankyti vietų, nuo jų atsiveriantis kvapą gniaužiantis vaizdas nepaliks abejingų!

Kernavė – pirmoji istorijos metraščiuose minima Lietuvos kunigaikštystės sostinė (XIII a. antra pusė). Čia yra vienintelis Baltijos regione penkių piliakalnių kompleksas. Nuo jo atsiveria įspūdingas vaizdas į Neries vingius, upės salą ir pakrantes. Kernavėje veikia istorijos ir archeologijos muziejus, kuriame sukaupti per kelis dešimtmečius trukusius kasinėjimus rasti praeities ženklai.

Kernavės piliakalniai – tai Aukuro, Pilies, Mindaugo sosto, Kriveikiškio ir Lizdeikos piliakalniai

Ties Dūkštos ir Neries upių santaka, šiek tiek išsukus iš kelio Vievio kryptimi, stūkso Karmazinų piliakalnis su gražiu Neries slėnio vaizdu, kur kadaise buvo pagonių šventykla. Šalia piliakalnio tarp senų ąžuolų vingiuoja pažintinis takas.

Taip pat aplankykite Kernavės archeologinės vietovės muziejų, kur bus pristatoma archeologiniai atradimai piliakalnių kasinėjimų vietose.

Darius Gumbrevičius
Baltų gyvenvietė Kernavėje

Neries regionis parkas

Neries regioninis parkas – tai visų pirma Neris, su jos vaizdingomis apylinkėmis, mažučiais kaimeliais ir senosios Lietuvos istorijos klodais. Parkas įsteigtas pačioje gražiausioje Neries atkarpoje, raiškiam upės slėnio kraštovaizdžiui, savitai augalijai ir gyvūnijai, unikaliai Neries vidurupio kilpų sistemai ir natūralių intakų apsaugai bei kultūros paveldui išsaugoti.

orchidėjos
Nuotr.: Neries regioninis parkas

Neries regioninis parkas išsidėstęs turistams labai patraukliame, gerais krašto keliais sujungtame trikampyje Vilnius – Trakai – Kernavė. Parke siūlomos pažintinės ekskursijos, įvairūs turistiniai maršrutai, 8 pažintiniai takai vienas iš jų Šilėnų tapęs populiariausių dėl interaktyvumo ir nuotykių ištroškusiems siūlo nakvynę Neries trobelėje Grabijoluose.

 Žaliųjų ežerų dviračių maršrutas

Starto vieta: https://goo.gl/maps/PhZ6JeKcmg8TXkgg9

Žaliųjų ežerų dviračių maršrutai ypač tinka tiems, kurie paprasčiausiai nori pasigrožėti gamtos vaizdais. Patartina rinktis ramų ir saugų maršrutą nuo parduotuvės IKI (Jeruzalės g. 17) – važiuoti dviračių ir pėsčiųjų taku pro Santariškes ir Verkių dvarvietę link Balsių ežero paplūdimio ( ilgis – 15 km).

Akies formos ežero dalis, Žalieji ežerai

Pakilę iš ežerų slėnio, jei nenorite grįžti ta pačia trasa, pasukite į dešinę ir važiuokite Kurklių, Netimero, Padvarės žvyrkeliais, pro Didžiųjų Gulbinų kaimo laukus, o paskui minkite dviračių taku palei Molėtų plentą (ilgis – 11 km). Iki Balsių ežero paplūdimio galima važiuoti nuo miesto centro dviračių taku palei Nerį, toliau pro vandens malūną ir Verkių dvarą.

Žalųjų ežerų trasa kviečiame keliauti ir tuos, kurie dviračiu norėtų numinti iki Europos parko (nuo Balsių ežero paplūdimio – 6 km į vieną pusę) arba iki Liubavo dvaro vandens malūno (apie 8 km į vieną pusę).

Trakų Vokės dvaras 

Vieta: https://goo.gl/maps/2omRwyYt8sDyxadR9

Dažnas važiuodamas iš Vilniaus į Trakus nežino, kad nuo sostinės centro iki Trakų yra daug įstabių, mūsų istoriją ir kultūrą menančių ir liudijančių paminklų. Vienas tokių paminklų – 12 km nuo miesto centro vakarų kryptimi nutolusi Trakų Vokės dvaro sodyba, priklausiusi grafams Tiškevičiams.

Ši Trakų Vokės dvaro sodyba bei Tiškevičių šeimų dvarų sodybų ansambliai Palangoje, Užutrakyje ir Lentvaryje yra nacionalinės kultūros ir gamtos paveldo vertybės.

Trakų Vokės dvaro sodybos teritorija su istoriniais pastatais, statiniais, parkų alėjomis, tvenkiniais ir kitais dvaro sodybos elementais yra nedalomas istorinis–kultūrinis paminklas.

Koplyčia – mauzoliejus Trakų Vokės dvaro sodybos kompleksinė dalis, paprastų, kiek schemiškų neogotikos formų pastatas. Koplyčia stovi ansamblio pakraštyje, į vakarus nuo pagrindinių vartų, pagrindiniu fasadu į šiaurę. Koplyčia statyta apie 1856–1870 metus. Tai vienas pirmųjų ansamblio pastatų.

Nuo pagrindinio fasado vedanti lapuočių alėja jungia koplyčią su rūmų parteriu. Įėjimą į koplyčios kriptą puošia dvi klasikinės vazos. Kriptoje įrengti trys paaukštinimai, ant kurių stovi sarkofagai su grafų Tiškevičių palaikais. 1939 m. aviakatastrofoje žuvęs grafas J.Tiškevičius, palaidotas šalia koplyčios.

Grafo Tiškevičiaus dvaras Lentvaryje

Vieta: https://goo.gl/maps/376X7EzUG8R6nhvz6

Lentvaryje, už 18 km nuo Vilniaus. Įkurtas XVI a. Dvaro sodyba stovi šiauriniame Lentvario ežero krante, kuris buvo dirbtinai įrengtas supylus pylimą per ežerą.Šiuo metu dvaras yra rekonstruojamas, tačiau galite aplankyti įspūdingą Angliškąjį parką, įkurtą XIX a. pab., kraštovaizdžio architekto  E. F. Andrė., bei kitus išlikusius pastatus. Tai viena romantiškiausių vietų aplink Vilnių.

Lentvario dvaras

Taujėnų dvaras

Vieta: https://goo.gl/maps/2yeP2Qp5FvausnDn8

Tai nuostabi vieta, kvapą gniaužianti tiek aplinkos grožiu, tiek paties dvaro didybe.

Dvaras minimas nuo 16 a. Tuomet jis priklausė Plonianskiams ir atrodė kitaip. Klasicistinio stiliaus rūmus Taujėnuose 1802 m. pastatė tuo metu dvaro šeimininku buvęs Benediktas Marikonis.

Nuotrauka: Taujėnų dvaras

Angliško stiliaus dvaro parke buvo 4 tvenkiniai, topolių, liepų alėjos, daug senų ir retų medžių. Tarpukario metais parke buvo didžiausias Lietuvoje gėlynas.

Paskutinieji dvaro šeimininkai – Radvilos. Jiems dvaras priklausė iki 1939 m. Rūmuose buvo gausi paveikslų ir skulptūrų kolekcija, porceliano, krištolo rinkiniai. Vėliau už skolas dvaras pateko Žemės banko nuosavybėn.

Aplankyk Ukmergės dvarų žiedą 120 km. didingos Lietuvos istorijos iš Vaitkuškio, Krikštėnų, Šventupės, Taujėnų dvarų, Prezidento Antano Smetonos dvaro bei Siesikų dvaro-pilies.

Mergiškių kraštovaizdžio draustinis

Mergiškių kraštovaizdžio draustinis yra Trakų rajono vakaruose, šalia Mergiškių kaimo, Aukštadvario regioniniame parke.

Anžela Petkevičienė
Aukštadvaris, Velnio duobė

Yra dvarvietė su Mergiškių alkakmeniu ir šalia esančiomis medžiais apaugusiomis senomis kapinaitėmis, kurias vietiniai vadina „Kunigaikščių kalneliu“.

Prie kaimo yra Velnio duobė, Pamiškės piliakalnis, vakaruose – Gedanonių kalva (257 m).

Strėvos pažintinis takas

Vieta: https://goo.gl/maps/ySjcDtWbqTUvhksu6

9 km. ilgio žaliasis takas, tokį pavadinimą gavo neveltui. Spindžiaus ežero vanduo atrodo lyg smaragdas, puikiai sudėliotas maršrutas Jus pakvies įkvėpti gryno miško oro, išvysti ,,kritusius“ ąžuolus galiūnus ir žinoma nusileisti į Strėvos įgriuvą kurioje lauks dingęs namas apipintas įspūdingomis istorijomis.

Paulavos (Pavlovo) Respublika

Vieta: https://goo.gl/maps/SsxtaN55Toe4Eg1H8

Valstybė – valstybėje. Paulavos (Pavlovo) respublika yra vienas unikaliausių reiškinių Lietuvos istorijoje. Ar esate girdėję, kad visai netoli Vilniaus, dabartiniame Šalčininkų rajone, XVIII a. gyvavo autonomiška respublika, turėjusi savo konstituciją, herbą, pinigus, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, miliciją, gydytoją, mokyklą, o valdė ją prezidentas ir valstiečių seimas? Šiandien apie ją mums primena tik išlikę dvaro rūmų, arklidžių ir kitų pastatų fragmentai, tačiau XVIII a. 2-oje pusėje  tai buvo vieta, kurioje buvo įgyvendinta radikaliausia ir progresyviausia valstiečių reforma Abiejų Tautų Respublikoje.

Povilas Mikalauskis/Above Horizon
Pavlovo respublika – nedidelė valstiečių savivaldos bendruomenė palei Merkį, dabartiniame Merkinės kaime Šalčininkų rajone su aplinkinėmis žemėmis. Valdė prezidentas (pats dvaro savininkas) ir valstiečių seimas.

Dieveniškių istorinis regioninis parkas

Vieta: https://goo.gl/maps/sdehiS65Dfz13yNB8

Egzotiškiausia Lietuvos vieta, turinti daugiausia pravardžių tokių kaip ,,Ašarėlė“, ,,Pypkė“, ,,Skrandukas“ ir pan. Tai Lietuvos dalis įsiterpusi į Baltarusijos teritoriją, kurioje rasite Stelmužės ąžuolui nenusileidžiantį ,,Grybiškių ąžuolą“, Gaujos mokomąjį pažintinį taką (1, 7 km.) ir gražiausiom meilės istorim apipintą Norveliškių pilį.

Svarbu: ten vykstant visi keleiviai turi turėti asmens tapatybės dokumentus.

Daugiau

Veisiejų regioninio parko pažintiniai takai

Katedros aikštėje iškilmingai paminėta Lietuvos kariuomenės diena

Kačėniškės piliakalnio tyla

Marius Semaška

„Uptown Spring Market“: kūrėjų istorijos keičia mados ir namų interjero prasmę

Rudens grožis

Gediminas Laskauskas

Vilniuje turistus pasitinka keli šimtai savanorių