Naujienos

Trys karaliai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Sausio 6 d. švenčiama šventė, kuria tradiciškai pasibaigia Kalėdinis laikotarpis arba Saulėgrįžos minėjimai. Tai žiemos švenčių pabaigtuvės. Sakoma, kad nuo Kalėdų iki Trijų karalių diena pailgėja per gaidžio žingsnį. Šiuo laikotarpiu svarbus buvo gyvybės medžio motyvas. Gyvybės medžio simbolis žinomas ir daugelyje senųjų mitologijų.

Per „Tris karalius“ nuo seno tą dieną vaikščiodavo persirengėliai (gandrai, arkliai, žydai, meškos ir kt.). Vyrai apsirengdavo senoviškais drabužiais, vaizduodami vaidilas, krivius, senovės karius. Kartais nešiodavosi saulės atvaizdą bei krivulę. Krivulė –simbolinė lazda, naudota žmonėms į bendruomenės sueigą kviesti. Daryta iš kreivai išaugusio kadagio, ąžuolo ar beržo kamieno, šakos, šaknies. Kartais būdavo tiesi. Puošta raštais, raižiniais, figūromis. Krivulė buvo pareigūno, dvasininko (krivio, seniūno, viršaičio) valdžios ženklas. Ji buvo perduodama kaimyno kaimynui, kol grįždavo pas siuntėją. Taip žmonės sužinodavo apie rengiamą sueigą.

Persirengėliai lankė sodybas, giedodavo, linkėdavo namų šeimininkams sėkmės, gero derliaus, sveikatos, o už tai buvo vaišinami ir apdovanojami. Po šios šventės pradėdavo samdyti žmones darbams.

Atėjus krikščionybei ši tradicija buvo sulieta su Trijų karalių, aplankiusių Betliejuje gimusį Kristų, švente. Tuomet persirengėlių būrį papildė nauji personažai – trys karaliai. Jie atnešdavo ir šventintos kreidos, kad ant durų būtų galima užrašyti trijų karalių vardų pirmąsias raides: +K+M+B  (Kasparas, Merkelis, Baltazaras). Kiekvienam karaliui skirtas kryželis prieš jo vardą, reiškia išminčiaus šventumą. Pačioje pradžioje kryželiai būdavo rašomi virš kiekvienos raidės, taip sujungiant kryžių ir karūną. Vėliau žmonės ėmė ženklinti savo namų durų staktas, tikėdami, kad užrašius šias raides namai bus apsaugoti nuo piktavalių ir piktųjų dvasių.

Tą dieną mažieji galėdavo tikėtis ir dovanų nuo Trijų karalių. Kasparas, Melchioras ir Baltazaras buvo išminčiai, stebėję dangaus kūnų judėjimą. Netikėtai danguje sužibėjusi ryški žvaigždė sudrumstė šių vyrų ramybę, mat pranašystės skelbė, jog tokio šviesulio pasirodymas sutaps su Atpirkėjo atėjimu į žemę. Taigi išminčiai nutarė aplankyti Kūdikį ir išrinkę jam dovanas – aukso, smilkalų ir miros – leidosi į kelionę.

Saugomose teritorijose puoselėjamas nematerialus kultūros paveldas: teikiama informacija apie tradicijas ir papročius, organizuojami renginiai, puoselėjami amatai ir tradicinės šventės.

Trys karaliai atkeliaus į Vilnių

Kauną sveikins Trys karaliai: juos lydės muzikos ir šviesų šou

Trys karaliai Palangoje

Betliejus Šiauliuose – miestą aplankys Trys karaliai

Į Panevėžį atkeliaus Trys karaliai

Kaip į Vilnių ateina Trys Karaliai (nuotraukų galerija)

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

„NEpavogtos Kalėdos“ Radviliškyje

Šalčininkų rajono gražiausios lankytinos vietos

We love Lithuania

Buvusioje Liubavo dvaro arklidėje netrukus įsikurs muziejus

We love Lithuania

Šaltibarščių diena 2021

Klaipėdos rajone tūkstančiais lempučių sužibo pagrindinė eglė

Vytauto kalnas Birštone laukia lankytojų

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"