Ieva Vapšytė
Naujienos Pamatyk! Renginiai Vilniuje Vilnius

Muzika ir istorija susitiks ekskursijose KGB muziejaus koridoriais

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ar buvusi tardymo, kančių ir įkalinimo įstaiga gali skambėti? Tokių klausimų vedini šeši skirtingų kartų Lietuvos muzikos kompozitoriai įgarsino Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus erdves savo kūryba. Išgirsti rezultatus ir sudalyvauti unikalioje patyriminėje garso ekskursijoje „Atmintis“ vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami kovo 3 dieną 17 ir 18 val.

Muziejaus atmintį įprasminti ir naujai prisiliesti prie jautrios istorinės praeities šiemet buvo pakviesti kompozitoriai Andrius Šiurys, Antanas Kučinskas, Dominykas Snarskis, Mantvydas Leonas Pranulis, Kornelijus Pukinskis bei Snieguolė Dikčiūtė. Buvusios sovietinės represinės institucijos NKVD ir KGB kalėjimo-tardymo izoliatoriaus erdvėse skambės jų garso instaliacijos bei gyvai atliekami kūriniai. 

Ekskursijos dalyviai, vedami saksofonininko Kornelijaus Pukinskio, turės unikalią galimybę atrasti aplinkos garso skulptūras bei Naujosios vokalinės muzikos kolektyvo „MELOS”, „LUVHURTS“ ir LMTA Muzikos terapijos programos magistrantų gyvai atliekamas kompozicijas. 

Nuotr.: Ievos Vapšytės

Viena jų – Mantvydo Leono Pranulio „Dainuojantis Žmogus“. Pasak kompozitoriaus, šiandien žmonija ir vėl susiduria su atsimušimu į jau istorine norma tapusį žmogaus polinkį naikinti vardan galios ir įtakos. Disonuojančių harmonijų pagalba kompozitorius kvies klausytojus priimti faktą, kad tolerancija skirtumams ne visada yra malonus, tačiau tuo pat metu – harmoningas ir gilus procesas, keliantis klausimą: „Kodėl?“

Antrus metus iš eilės rengiamų ekskursijų cikle „Atmintis“ lankytojai patirs ir Andriaus Šiurio instaliaciją „Psalmė vienatvei“. Ji skambės dvejose kamerose-vienutėse, į kurias kaliniai būdavo sodinami dėl netinkamo elgesio. 

Visiškoje tamsoje klausytojus lydės garso takelis, sukurtas pasitelkiant binauralinio garso technologijas. Taip kompozitorius pakvies į realistinį garsovaizdį, kuriame prie kameros kalbasi sargybiniai, tolumoje girdisi riksmai, o gretimoje kameroje dūsauja ir kankinasi kitas kalinys.  

Ekskursijos dalyvių taip pat laukia du garso performansai: Kornelijaus Pukinskio – ekskursijos vedlio ,,Šnabždesiai’’ bei Dominyko Snarskio ,,Mušamųjų katedra’’, kuri vyks tardymo kameroje.   

Tuo tarpu kompozitorius Antanas Kučinskas savo instaliacija „Vartai atsidaro“ pakvies žengti į KGB centrinės būstinės pusrūsyje įrengtą šaudymo kamerą. Čia nuo 1944 m. pabaigos iki septintojo dešimtmečio pradžios buvo nužudyta daugiau kaip tūkstantis žmonių. Pasak kūrėjo, instaliacijos idėja – tai skalambijimas pro atsiveriančius vartus, už kurių mirtis nugalėta.

Tamsių istorijos spalvų pažymėto Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus praeitis šiandien tampa dar aktualesnė. „Ukrainos karo akivaizdoje atsisukti į mūsų taip netolimą praeitį svarbu ir prasminga. Ši istorinė atmintis – mūsų tautos tapatumo ir identiteto atspindys“, – teigia projekto sumanytoja, kuratorė bei viena iš šešių dalyvaujančių kompozitorių Snieguolė Dikčiūtė.

Kartu patirti aplinkos garso skulptūras, muzikines improvizacijas ir audiovizualines instaliacijas Okupacijų ir laisvės kovų (KGB) muziejuje, Vilniuje žiūrovai kviečiami kovo 3 d. 17 ir 18 val. 

Bilietais prekiauja: Kakava.lt

Kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė apie patyrimines ekskursijas KGB muziejuje:  „Norėjosi su jaunais žmonėmis dar kartą patirti ir įprasminti mūsų Atminį“

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Rytas

Irena Juknevičienė

Lietuvos jūriniuose vandenyse – svarbios saugomos teritorijos

Lankytinos vietos Alytuje

We love Lithuania

Neries vimgis

Skirmantas Usas

Vilniuje nukeltas Petro Cvirkos paminklas (nuotraukų galerija)

Preiloje lankytojams atverta 53 m. aukščio kopa

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"