Šiandien Lietuvai LABAS sako Kitokio meno sąjunga – tai trys nuostabios veiklos viename: rankų šešėlių teatras ,,Budrugana Lietuva”, vaikų teatro stovykla ,,Išlaisvink šešėlį” bei naujai Vilniuje duris atvėrusios meno erdvės ,,Vileišio18”.
Kambarį nutvieskia popiečio saulės šviesa, sienos nusidažo auksiniais spinduliais, o jūs… Jūs, būdamas dar vaikas, imate žaisti su šešėliais: rankomis ir kūnu kuriate įvairias formas, siluetus, kurie ant sienos tampa skirtingais personažais. Namų sąlygomis sukuriate savo mažytį šešėlių teatrą.
Aprašėme situaciją, kuri atrodo itin paprasta. Vis dėlto, tikras šešėlių teatras – tai kur kas daugiau nei atspindžiai ant sienos. Specialios technikos, rankų plastika ir grakštumas, savo jausmus, emocijas bei išgyvenimus turintys personažai. Tarytum tikras 3D filmas. Apie tai, kaip Lietuvoje užgimė pirmasis šešėlių teatras ir kaip jis išaugo į Kitokio meno sąjungą pasakoja Egle Agota – viena iš teatro „Budrugana Lietuva“ įkūrėjų.
Unikalios technikos mokėsi Sakartvele
„Esame aktorių komanda. Dar ne taip seniai, 2017-aisiais, visi kartu baigėme aktorinio meistriškumo studijas. Mus subūrė tuometinis kurso vadovas – rašytojas, režisierius Vytautas V. Landsbergis. Jo idėja buvo atrasti aktorius, kurie ryžtųsi išmokti unikalios šešėlių technikos Sakartvele, rankų šešėlių teatre Budrugana Gagra“, – apie pradžią pasakoja Eglė Agota – viena iš teatro „Budrugana Lietuva“ įkūrėjų. „Išvykome į dviejų metų stažuotę net nenutuokdami, kas yra rankų šešėlių teatras. Turėjome tik labai menką įsivaizdavimą apie tradicinį, visiems daug geriau žinomą, iškarpų ar lėlių šešėlių teatrą <…> atvykę likome sužavėti magiška rankų šešėlių teatro technika, kurioje visi personažai kuriami tik aktoriaus rankomis. Ekrane personažai ne tik juda, tačiau ir gyvena gyvenimą – jausdami, reaguodami, matydami, bendraudami. Tokio teatro žanro nebuvom nei matę, nei apie jį girdėję“, – prisimena mergina.
Įkūrė šešėlių teatrą Lietuvoje
Grįžę į Lietuvą jaunieji aktoriai, dabartiniai „Budrugana Lietuva“ nariai, suprato – šešėlių teatras juos sužavėjo taip stipriai, jog kito kelio nėra: „<…> gavę kartveliško teatro Budrugana Gagra oficialių sutikimą, parvežėme šią techniką į Lietuvą ir tapome rankų šešėlių teatro pradininkais Lietuvoje.“
Pavadinimas „Budrugana Lietuva“ gimė neatsitiktinai. Budrugana – tai senas, šiandien jau nebevartojamas žodis, kuris išvertus iš kartvelų kalbos reiškia „klajojantį teatrą“: „Pavadinimas pirmiausia buvo duotas 1982 m. Sakartvele įsikūrusiam pirmajam rankų šešėlių teatrui Budrugana. Vėliau teatras buvo pervadintas į Budrugana Gagra, kadangi prie teatro trupės prisijungė pabėgėliai iš Abchazijos – Rusijos okupuoto Gagros miesto“. Pasak aktorės Eglės Agotos, ,,Budrugana Gagra” teatro režisierius Gela Kandelaki labai norėjo, jog teatro pavadinimo tradicija būtų tęsiama. Todėl nusprendę kurti rankų šešėlių teatrą Lietuvoje, jaunieji aktoriai žinojo – pavadinimas bus ,,Budrugana Lietuva”.
Nusprendė plėsti savo veiklą
Spektakliai vaikams ir suaugusiems – tokia buvo „Budrugana Lietuva“ šešėlių teatro pradžia. Jaunieji aktoriai džiaugėsi – jautė didelį žiūrovų susidomėjimą. Dėl šios priežasties jie nusprendė, jog laikas savo veiklą plėsti – pradėjo vesti rankų šešėlių teatro kūrybines dirbtuves tiek vaikams, tiek suaugusiems. Vėliau, aktorės Eglė Agota ir Adelina sugalvojo įkurti vaikų ir paauglių teatro studiją „<…> o galiausiai gimė idėja organizuoti ir „Išlaisvink šešėlį“ teatro vasaros stovyklas, kuriose vaikai galėtų susipažinti su aktoriaus profesija bei išmokti unikalios rankų šešėlių teatro technikos“, – pasakoja Eglė Agota. Kūrybinių dirbtuvių bei stovyklos metu vaikai ir paaugliai išmoksta įvairiausių smulkiosios motorikos mankštų, kurios padeda plaštakoms tapti mobilesnėms, grakštesnėms, plastiškesnėms. Vėliau rankomis kuriami įvairiausi šešėliniai personažai, etiudai. Dirbtuves vainikuoja šešėlinių personažų „diskoteka“. Tai puiki proga išbudinti kūrybiškumą, praleisti laiką įdomioje bendraminčių kompanijoje bei įgyti daugiau drąsos.
Atidarė meno erdves
Eglė Agota neslepia, jų komanda daug kūrė, dirbo, patys tobulėjo profesinėje srityje ir mokė kitus. Vis dėlto, vieno dalyko jie stigo. Ir tai buvo sava erdvė, į kurią būtų galima kviesti žiūrovus bei visus teatro smalsuolius: „Mūsų teatras metai iš metų ieškojo erdvės, kurioje būtų gera kurti ir savo kūryba dalintis su kitais. Po ne vienerius metus trukusios paieškos, atradome savo namus Antakalnyje“.
Meno erdvės „Vileišio18“ įsikūrė žaliuojančiame Antakalnyje, netoli Neries pakrantės. Po vienu stogu jos subūrė ne tik „Budrugana Lietuva“ kolektyvą, kūrybines dirbtuves bei „Išlaisvink šešėlį“ dienos teatro stovyklas ir teatro studiją vaikams ir paaugliams, tačiau ir kitus šiuo metu reziduojančius menininkus: improvizacijos trupę „Impro241“, šokio teatrą „Circle“, objektų teatrą „Stalo teatras“, tarptautinę platformą „DirectorsLab“, Loretos Vaskovos teatrą, „Apeirono teatrą“. Kiekvienas kūrėjas gali čia reziduoti bei save pristatyti. O žiūrovas – mėgautis spektakliais, įvairiais renginiais, edukacijomis, mokymais.
„Budrugana Lietuva teatro komandoje apsigyveno frazė – stebuklai slypi tavo paties rankose. Juk ne tik spektakliuose šešėliniai personažai kuriami mūsų pačių rankų pagalba, bet ir visos kitos svajonės ir užmanymai. Tam, kad viskas virstų realybe, pirmiausia reikia rankų: kurios užrašinėtų idėjas, rašytų projektus <…> ar net imtų plaktuką, jog pastatytų stogą teatrui virš galvos. Laikui bėgant įsitikinome, jog viskas yra tik mūsų pačių rankose. Niekas kitas neateis ir už mus svajonių neįgyvendins“, – reziumuoja Eglė Agota.
Daugiau informacijos apie meno erdves „Vileišio18“ bei čia vykstančius renginius rasite čia:
www.vileišio18.lt
https://www.facebook.com/vileisio18
https://www.instagram.com/menoerdves_vileisio18/
Daugiau informacijos apie šešėlių teatrą „Budrugana Lietuva“ rasite čia:
https://www.facebook.com/BudruganaLithuania
Daugiau informacijos apie teatro studiją rasite čia:
Daugiau informacijos apie teatro stovyklą „Išlaisvink šešėlį“ rasite čia:
https://www.facebook.com/teatrostovykla
Partnerio turinys