Kultūra Muziejus Naujienos

T. Ivanausko Obelynės Kalėdų sodyba kviečia į sentimentus keliančią parodą 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms ir vienai po kitos įsižiebiant miestų ir miestelių kalėdinėms eglutėms lankytojai kviečiami atrasti prof. Tado Ivanausko Obelynės Kalėdų sodybą bei ten laukiančias kultūrines ir edukacines veiklas, skirtas visai šeimai. Gruodžio 10 d., sekmadienį, 16 val. istoriniame prof. Tado Ivanausko Obelynės kluone vyks Kalėdų sodybos atidarymas, kurios metu bus pristatyta kalėdinių eglutės žaisliukų paroda,  bus galima susipažinti su Kalėdų senelio elniais ir pamatyti jų pamestus ragus, lankytojai bus kviečiami padovanoti kalėdinį žaisliuką muziejui. 

Kalėdinių žaisliukų paroda: nuo nostalgijos – iki šiuolaikiškų tendencijų  

Į Tado Ivanausko Obelynės sodybą-memorialinį muziejų atvykę lankytojai jau nuo pat automobilių stovėjimo aikštelės bus pasitinkami žvaigždynų tema sukurtų dekoracijų, kurios lydės į sodybą bei ją supantį dendrologinį parką. Čia lankytojai galės ne tik pasivaikščioti po žiemišku apdaru pasidabinusį senojo paveldo obelų sodą, dendrologinį parką, tačiau ir pasisemti kultūrinių įspūdžių. Jau daugiau nei metus veikiančioje Leono Striogos lauko galerijoje lankytojų laukia dar lapkričio mėnesį naujai atidaryta medžio skulptūrų paroda „Lietuvos didieji“, o kalėdiniu laikotarpiu senajame Obelynės kluone visus stebins dar viena – kalėdinių žaisliukų paroda.

Kaip ir dera garbingo amžiaus poniai, Kalėdų eglė metams bėgant pakeitė daugybę apdarų. Pirmiausia ji puošėsi obuoliais ir džiovintais vaisiais, taip primindama apie Adomo ir Ievos prarastąjį rojų. 1840-aisiais Vokietijos princesė Elena visą Europą nustebino savo Kalėdų egle, papuošta Tiuilri soduose Paryžiuje. Didžiausią įspūdį sukėlė ne eglės dydis, bet dar nematyti papuošalai. Princesė medelio dekoracijas patikėjo nagingiausiems šveicarų ir vokiečių stikliams, kurie išpūtė 3-20 cm. dydžio stiklines sferas ir pavadino jas „Kugel“. Puošti tokiais stikliniais burbulais Kalėdų eglę buvo tikras vargas, nes mažiausias prisilietimas prie spygliuotos šakos ar neatsargus judesys gražuolį spindintį stiklinį burbulą akimirksniu paversdavo smulkia šukių krūva. Tačiau įspūdis pranoko visus lūkesčius: tokio grožio žmonės dar nebuvo regėję. Neilgai trukus princesės Elenos naujove – burbulais buvo puošiamos ir Anglijos karalienės Viktorijos (1819–1901) bei italų karalienės Margaritos (it. Margherita di Savoia, 1851–1926) Kalėdinės eglės.

Tado Ivanausko Obelynės kluone įkurdintoje parodoje bus eksponuojama apie 700 Kalėdų eglutės žaisliukų iš viso pasaulio, šiuo metu saugomų Kauno rajono muziejaus kolekcijoje. Pasak Kauno rajono muziejaus direktoriaus, Kalėdų eglutės žaisliukai iki XIX a. 10 deš. gaminti iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus. „1890 m. Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos (vok. Lauscha) kaimelyje, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglutėms puošti. Po kurio laiko stiklo meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius Kalėdų eglučių žaislus iš spalvoto stiklo: obuolius, kriaušes ir kt. vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūrėles. Tradicija Kalėdų eglutes puošti stikliniais žaisliukais išliko iki mūsų dienų“, – apie Kalėdų eglutės žaisliukų tradicijas pasakoja Z. Kalesinskas. 

Kalbėdamas apie Kauno rajono muziejaus rinkiniuose saugomus kalėdinius žaisliukus Z. Kalesinskas pasakoja, kad profesorius Tadas Ivanauskas buvo išsaugojęs XX a. pradžios Art deco kalėdinių žaisliukų, kuriuos lankytojai taip pat galės išvysti parodoje. Parodoje pristatomi XIX a. Vokietijoje pagaminti alaviniai žaisliukai, vieni pirmųjų Kalėdų eglutės žaislų – stikliniai burbulai, modern stiliaus – tarpukario Lietuvoje, Kaune, pagaminti, sovietinio laikotarpio ir dabartiniai eglutės papuošimai iš viso pasaulio.

Muziejus kviečia dovanoti

Kauno rajono muziejaus fonduose – ne vienas muziejaus lankytojų dovanotas žaisliukas. Pavyzdžiui,  išskirtinį eksponatą – eglutės žaisliuką „Mergaitė“ – muziejui dovanojo Kauno valstybinio lėlių teatro direktorius Sigitas Klibavičius. Šis žaisliuką jis paveldėjo iš močiutės Marijonos Gulbinienės, kurios keturių asmenų šeimoje augo trys vaikai. Kalėdų eglučių puošimo tradicijos šioje šeimoje buvo ypatingai puoselėjamos ir branginamos. Iš gausios M. Gulbinienės kalėdinių dekoracijų kolekcijos išliko tik šis vienintelis žaisliukas. Jis buvo naudotas trijų kartų namuose Kalėdų eglutėms papuošti, o dabar yra tapęs muziejine vertybe.

Obelynės sodybos lankytojai yra kviečiami tęsti šią gražią tradiciją ir padovanoti muziejui kadaise jūsų vaikystės ar senelių namuose ant Kalėdų medžio besipuikavusį, senovinį, jūsų šeimai brangų ar įdomią istoriją su savimi nešantį kalėdų žaisliuką – taip ši puošmena liks saugoma ateities kartoms. „Nepalikite žaisliukų dūlėti sandėliukų lentynose ir palėpėse – ten jie gali sunykti ir sudužti. Leiskite jiems tapti muziejine vertybe, būsimų parodų eksponatu.“ – lankytojus skatina Z. Kalesinskas. Dovanojamą žaisliuką lankytojai galės palikti specialiai tam įrengtoje vietoje šalia kalėdinių žaisliukų parodos.  

Šeimų su mažaisiais laukia Kalėdų senelio elnių istorijos bei edukacijos

Obelynės Kalėdų sodyboje laukia ir daugiau netikėtumų – vaikai čia galės išvysti pamestus Kalėdų senelio kinkinio elnių ragus, sužinoti pačių netikėčiausių faktų apie kiekvieną iš elnių. O elniai, kaip ir vaikai, kiekvienas su skirtingu charakteriu!

Ir dideli, ir maži Obelynės Kalėdų sodyboje apsilankiusieji  bus kviečiami pasimėgauti kūryba ir susikurti savo kalėdinį žaisliuką. Gruodžio 10, 16, 23, 30 dienomis nuo 10 iki 16 val. Obelynės sodyboje esančiame geokupole kvies dirbtuvės „Kvapnus kalėdinis žaisliukas“. Tai visai šeimai skirta edukacinė veikla, kurios dalyviai kurs kalėdinius žaisliukus. Rankose sušildytas ir mąstant apie gražiausius linkėjimus dekoruotas dirbtuvių dalyvio kūrinys gali papuošti kalėdinę eglutę, tapti kalėdinės dovanos akcentu ar nedidele, bet šiltais linkėjimais apgaubta dovana. Edukacijos kaina – 3 Eur asmeniui. Edukacija gali būti užsakoma ir kitomis dienomis, registracija grupėms iki 10 asmenų, o išsamesnė informacija teikiama telefonu 8 612 53 314. 

Kalėdų naktis – stebuklų naktis 

Dendrologiniame Obelynės parke auganti 34 m aukščio dar paties prof. Tado Ivanausko pasodinta eglė yra aukščiausias gyvas Kalėdų medis Lietuvoje. Jau tampa tradicija, kad būtent Kūčių vakarą, per patį vidurnaktį, ji sužimba šviečiančiomis girliandomis, o šakos nusidažo įvairiausiomis spalvomis. Siekiant mechaniškai nepažeisti gražuolio medžio spalvos išgaunamos pasitelkiant šviesos efektus. Prie eglės lankytojus pasitiks ir švytinčiais ragais pasidabinęs elnias devyniaragis. Z. Kalesinskas pasakoja, kad vakarais, kada dienos šurmulys nutyla, arba ankstyvais rytais pasmalsauti bei sode užsilikusių obuolių paskanauti į Obelynę mėgsta užsukti ir šešios tikros stirnaitės.

Paklaustas, kodėl eglutės įžiebimas Obelynėje vyksta būtent gruodžio 24-ąją, Z. Kalesinskas pasakoja, kad taip siekiama išlaikyti senąją tradiciją – juk XX a. pradžioje Kalėdų medis Lietuvoje būdavo puošiamas tik Kūčių dieną. Taip buvo siekiama, kad papuošta žaliaskarė namus džiugintų 12 dienų – iki Trijų karalių. Tad nors daugelis miestų, miestelių savo Kalėdų eglutes įžiebia dar lapkričio pabaigoje ar gruodžio pradžioje, buvo nuspręsta pasielgti netipiškai – pakviesti bendruomenę pakilus nuo Kūčių stalo, apsilankius Piemenėlių mišiose atvykti į Obelynės sodybą ir drauge pasitikti Šv. Kalėdas. Kalėdos – bendrumo ir džiaugsmo šventė! 

Jau trečius metus būtent Kūčių naktį vyksiantis Kalėdų eglės įžiebimas  Obelynėje jau tampa tradicija ir į šventę pritraukia lankytojus ne tik iš Akademijos, Kulautuvos, Zapyškio, Ringaudų, Kauno miesto, bet ir aplinkinių rajonų. Prisimindamas praėjusių metų šventę Akademijos miestelio seniūnas Skirmantas Nominaitis  pasakoja, kad „kvietimas atvykti į tokiu metu organizuojamą šventę nebuvo įprastas, bet smalsumas nugalėjo. Atvykę į Obelynę iš karto buvome „integruoti“ į ten muzikavusio kolektyvo ir šventės svečių šokių ratelį. Nuotaikingai prabėgo laikas, gyvai bendraujant su seniūnijos gyventojais“ bei žada šio įvykio neaplenkti ir šiais metais.

Į tokiu neįprastu laiku vyksiantį eglės įžiebimą atvyksiantys lankytojai turės galimybę išbandyti stebuklingų medžių burtus ir sužinoti, ar kitų metų svajonės bei norai išsipildys. Susirinkusiuosius linksmins Instrumentinio folkloro grupė „Ratilai“. Nors Kūčių vakaras Kalėdų seneliui pats darbymetis, šventės neaplenkti žada ir jis. Muziejaus direktorius Z. Kalesinskas primena, kad Kalėdų naktis – stebuklų naktis, kada vidurnaktį ne tik prakalba gyvūnai, tačiau ir vienai akimirkai vanduo virsta vynu, „tad išties verta atsinešti termosus su karštu vandeniu“ intriguoja muziejaus vadovas.

Kalėdinių žaisliukų paroda Obelynės kluone bei Kalėdų sodyba veiks vyks iki sausio 7 d.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šalia Širvėnos ežero Biržuose bus naujas rekreacinis takas

Europos paveldo dienos Pasvalyje: ką pasakoja senųjų pastatų požemiai?

We love Lithuania

Tverečius džiaugiasi gražiomis veiklomis, menais ir svečiais

Kodėl verta aplankyti Europiadą?

Jokūbave atidarytas basakojų takas

Malonny: Marijampolė-Londonas-Niujorkas

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"