Ką pamatyti Marijampolė Naujienos

Malonny: Marijampolė-Londonas-Niujorkas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Keliaudami po Lietuvą neaplenkite pietvakarių Lietuvoje įsikūrusio miesto – Marijampolės, garsėjančio ne tik unikalia suvalkietiška tarme, žaliomis mieste esančiomis gamtos oazėmis, kačių kiemelio legenda, bet ir išskirtiniu meno projektu – Malonny. Per 7 simpoziumo metus miestą papuošė 27 įvairiaspalviai meno kūriniai, kasmet pritraukiantys gausų būrį miesto svečių, norinčių pasigrožėti akį traukiančia meno galerija po atviru dangumi.

Tarptautinis meno ir architektūros simpoziumas „Malonny: Marijampolė, Londonas, Niujorkas: idėjų migracija“ tapo kasmetiniu, tradiciniu renginiu, prisidedančiu prie Marijampolės miesto savitumo puoselėjimo. Ši nuostabi idėja kilo Ray Bartkui 2011 metų vasarą besisvečiuojant Jamaikoje, kuomet kartu su savo draugais menininkais nutarė suvienyti įvairių šalių kūrėjų polėkį bendriems darbams bei kasmet susitikti laisvos minties ir fantazijos simpoziumuose, kuriuose atsiskleistų įvairūs menai, visų pirma, dailė, architektūra ir muzika. Vos po poros metų, 2014 metais prasidėjęs Malonny simpoziumas sukėlė didžiulį susidomėjimą Lietuvoje ir net pasaulyje. Žmones sužavėjo idėjos originalumas ir drąsa. Šiame projekte kartu su mūsų šalies kūrėjais dirba Jungtinių Amerikos Valstijų ir Didžiosios Britanijos architektai, dizaineriai, dailininkai. Simpoziumas atneša į Marijampolę naujausias pasaulinio meno idėjas ir įtraukia šį nedidelį Lietuvos miestą į tarptautinį kontekstą. Simpoziumo metu sukurti kūriniai bei surengti forumai liudija, kad Marijampolė yra novatoriškas, nebijantis naujovių ir iššūkių miestas.

Šiais metais Malonny simpoziumas įvyks jau aštuntąjį kartą, visai netrukus – rugpjūčio 16-22 dienomis. Simpoziumo savaitę renginio organizatoriai kvies visus stebėti tapybos plenerą gyvai, taip pat marijampoliečiai ir miesto svečiai bus kviečiami į simpoziumo atidarymo renginį netradicinėje vietoje – buvusiame „betono mazge“ bei į kitas Malonny savaitės metu vyksiančias veiklas. Miestą papuoš 4 spalvingi meno kūriniai, o dabar kviečiame Jus pažinti jau miestą puošiančius piešinius, planuoti maršrutą į Marijampolę ir juos išvysti savo akimis!  

Malonny kūrinys  „Šviesos instaliacijos miesto aikštėje“ (Kacper Dolatowski, Ray Bartkus, JAV, 2016 Malonny 3)

Lietuvių išeivijos menininko Ray Bartkaus ir Niujorko šviesos dizainerio Kacper Dolatowski sukurta inovatyvi šviesos instaliacija atgaivino Marijampolės centre esančią J. Basanavičiaus aikštę. Šis kūrinys pagyvina ne tik čia vykstančius renginius, bet ir kiekvieną vakarą sukuria išskirtinę atmosferą.

 

Vieta: J. Basanavičiaus a., Marijampolė  

Malonny kūrinys „Vartotojiškumas“ (Philip Grisewood, Anglija, 2015 Malonny 2)

Philip Grisewood iliustracijose naudoja įvairius metodus, kuriuos jis sukūrė per daugelį metų eksperimentuodamas su skirtingomis žiniasklaidos priemonėmis. Šis darbas reprezentuoja šiuolaikinį vartotojiškumą piešinyje simbolizuojamas greitasis maistas, nuolatinis žmonių skubėjimas, lėkimas, nematymas, kas vyksta aplinkui, miestų tarša ir žala aplinkai. Išryškinamas angliškas terminas “VOID”, kuris šio piešinio kontekste reiškia tuštumą, vakuumą, nieką. Vieta pasirinkta simbolizuojant vartus iš vartotojiško gyvenimo į visiškai kitą pasaulį – perėjęs tiltą žmogus patenka į meno oazę, ramybę ir kitokią kultūrą.

Vieta: Poezijos parkas

Malonny kūrinys „Arktika“ (Ieva Martinaitytė-Mediodia, JAV, 2017 Malonny 4)

Šis įspūdingo dydžio piešinys simbolizuoja ledynų tirpsmą, žemės pokyčius dėl žmonių daromos įtakos aplinkai. Aplinkui išsiliejęs tirpstantis vanduo, o vidury pavaizduotas „androidas“ – šių pokyčių paveiktos ateities žmonijos simbolis.

 

Vieta: Poezijos parkas

Malonny kūrinys „Tekantis gyvenimas“ (Ray Bartkus, JAV, 2015 Malonny 2)

Dailininko Ray Bartkaus kūrinys „Tekantis gyvenimas“ nutapytas ant senosios Marijampolės užtvankos. Pats piešinys nupieštas atvirkščiai ir tikroji jo tvarka atsispindi tik vandenyje. Priklausomai nuo gamtos sąlygų, atspindys raibuliuoja arba yra ryškus, o kartais visai išnyksta. Menininkas tikisi, kad kiekvieną kartą praeivis čia atras kažką naujo. Šis piešinys, kaip ir mūsų gyvenimiškos dienos, kaskart vis kitoks.

Vieta:  Bažnyčios g. 48B, Marijampolė

Malonny kūrinys „Tabletės“ (Eli Elysee, JAV, 2019 Malonny 6)

Poliklinikos siena Eli pasirodė tinkama paveikslui, kurio tema būtų kiekvieno žmogaus juntama dilema dėl medikamentų būtinumo ir kartu mūsų piktnaudžiavimo jais ir priklausomybės. Niekas taip nedemonstruoja žmogaus pažeidžiamumo ir saviraiškos kaip pražiota burna. Išsižiojama valgant, geriant, kvėpuojant, žiovaujant, rėkiant, išreiškiant nusistebėjimą ar paliepus gydytojui. Vaistai ir pražiota burna šiame paveiksle simbolizuoja mūsų pažeidžiamumą ir priklausomybes.

 

Vieta: Kriaučiūno g. 2, Marijampolė

Malonny kūrinys „Šv. Jurgis ir Etiopijos karalius” (Eli Elysee, JAV, 2016 Malonny 3)

Šį paveikslą paskatino sukurti iš Marijampolės herbo atpažįstamas Šv. Jurgio atvaizdas – akivaizdi gėrio pergalės prieš blogį metafora, kuri yra bendra tiek Lietuvoje, tiek Etiopijoje, tiek Jamaikoje. Čia vykusio Rastafari judėjimo menininkas Neville Garrick regio muzikos legendą Bob Marley vaizdavo kaip Etiopijos Šv. Jurgį. Simbolikai Rastafari naudojo Etiopijos vėliavos spalvas, kurios, išdėstytos kita tvarka, atsikartoja ir Lietuvos valstybės vėliavoje. Tokie atsitiktiniai elementai susijungė Eli kūrinyje.

Vieta: 54.555327, 23.346994

Malonny kūrinys „iUrvo sienos piešiniai” (Michael Kevin Estabrook, JAV, 2015 Malonny 2)

Šiuo piešiniu siekta atkreipti visuomenės dėmesį į vis labiau globaliame pasaulyje plintančią tendenciją, kai žmonės stebi pasaulį tik per savo išmaniųjų įrenginių ekranus. Kūrinyje vaizduojamuose telefonų ekranuose realybė atspindima iš vaizdo kamerų, pritvirtintų prie kiekvieno žmogaus galvos. Autorius skatina susimąstyti ir pradėti keisti savo gyvenimus.

 

Vieta: Bažnyčios g. 28C

Malonny kūrinys „Tvoros žydėjimas“ (Žilvinas Kempinas, JAV, 2020 Malonny 7)

Pražydusi mūrinė tvora simbolizuoja lietuvių liaudies posakį „Savame krašte ir tvoros žydi.“ Tai savotiška reakcija į pasaulį užkupusios pandemijos padarinius, dėl kurių dauguma negali grįžti į gimtąjį kraštą ir ilgesingai prisimena namus bei artimuosius. Architektūrinis barjeras – tvora, tarsi langas esantiems kitur, o tvoros žydėjimas – nostalgijos išraiška, atspindinti negalinčių grįžti namo žmonių jausmus.

 

Vieta: Bažnyčios g. 28C

Malonny kūrinys „Emocijų peizažas” (Rachel Price Bacon, JAV, 2016 Malonny 3)

Piešinys vaizduoja suglamžytą popieriaus lapą, jo briaunas. Suglamžius popierių, jo nebeįmanoma visiškai ištiesinti, jis dažniausiai būna išmetamas kaip nesėkmingas bandymas, tačiau nesėkmės gali atverti naujus kelius, kur kas įdomesnius, nei planuota. Kitos žalos formos psichologinės, istorinės ar geologinės taip pat gali būti nebeatitaisomos. Tam tikrą laiką ši žala gali išlikti nepastebima, tuo pat metu suteikdama formą matomai realybei.


Vieta: 54.556478, 23.34705

Malonny kūrinys „Laiptai į dangų” (Ray Bartkus, JAV, 2019 Malonny 6)

Ray Bartkus, piešdamas laiptus ir kitus architektūrinius elementus šalia esančių tikrų laiptų ir sienų, sukuria siurrealistinę, išmušančią iš vėžių, erdvę. Šioje erdvėje tampa neaišku, kas yra tikra, o kas tėra iliuzija. Kartu dailininkas kvestionuoja realybės suvokimą. Galvoje gimę vaizdiniai keičia pasaulį aplink mus. Galima netgi teigti, kad vaizduotė kuria realybę.

 

Vieta: 54.557117, 23.347878

Malonny kūrinys „Stotelė” (Ray Bartkus, JAV, 2017 Malonny 4)

Viename šio piešinio krašte dailininkas įamžino savo pagalbininkes, kitame – motociklu važiuojantį dainų autorių, rašytoją ir atlikėją iš JAV Bobą Dylaną. Ši pasaulinio garso asmenybė buvo pasirinkta dėl to, kad B. Dylano giminės šaknys yra Suvalkijoje. Tvoros viduryje, šalia juodo katino ir autobusų stotelės, pavadintos simpoziumo vardu „Malonny“, nutapyta kita žinoma asmenybė kanadietis poetas, muzikantas, dainininkas Leonardas Cohenas. Pasirodo, kad ir šio ryškaus menininko giminė yra kilusi iš Suvalkijos. R. Bartkus šią kompozicijos dalį pavadino „L. Cohenas laukia autobuso į Vilkaviškį“. Šiame piešinyje galima atpažinti ir „Malonny 1“ metu Ray Bartkaus sukurto visų pamėgto, tačiau jau sunaikinto piešinio „Vaiduoklių namas“ akcentą.

Vieta: 54.556268, 23.34911

Malonny kūrinys „Emocijų peizažas II” (Rachel Price Bacon, JAV, 2018 Malonny 5)

Šis kūrinys – „Malonny 3“ simpoziumo metu piešto kūrinio „Emocijų peizažas“ tęsinys. Tapyba primena akmeninį fasadą ar marmurinį koridorių, bet iš tikrųjų tai suglamžyto popieriaus imitacija. Įsižiūrėję į piešinį pamatysite suglamžyto popieriaus briaunas. Suglamžius popierių, jo nebeįmanoma visiškai ištiesinti. Tas pats ir su žmogumi. Kataklizmų ištiktas žmogus gali atsitiesti, tačiau patirtos traumos gali būti nebeatitaisomos. Šis piešinys nutapytas iš 22 spalvų tonų.

 

Malonny kūrinys „Daryk tai, ko negalima“ (Ignas Vieversys, Lietuva, 2018 Malonny 5)

Ši žaidimų lenta simbolizuoja visiems gerai žinomą žaidimą „Gyvatės ir kopėtėlės“. Piešinys patobulintas kompiuterinių žaidimų ir kitomis detalėmis, kviečiančiomis laužyti žaidimo taisykles. Čia nupiešti žaidimų herojai simbolizuoja dvi elgesio puses: gerąją ir blogąją. Žmogeliukas, kabantis ant žaidimo kauliuko ir žaidžiantis pagal taisykles, pralaimi, o taisykles laužantis skeletas kyla aukštyn link žaidimo pabaigos. Būtent tai ir simbolizuoja šio kūrinio pavadinimą. Piešinys ant mokyklos pastato sienos – tarsi atspindys šiuolaikinio, dažnai maištaujančio jaunimo, norinčio laužyti taisykles ir daryti tai, ko negalima.

Vieta: Vasario 16-osios g. 7, Marijampolė

Malonny kūrinys „IN.side.OUT“ (Radvilė Krušnauskaitė, Lietuva, 2019 Malonny 6)

IN.side. OUT piešinys kalba apie mokyklą, nes mokykla vaikui – vieta, kur jis, atsiskyręs nuo savo šeimos, kuria savo asmenybės paveikslą išorei. Taip pat šis piešinys kalba apie patyčias – dažnas ir tepamato išorinį paveikslą, nes akys nesugeba prasibrauti iki širdies, iki trapios menininko ar genijaus sielos, iki „IN asmenybės“ klaidų. Visas gyvenimas sudarytas iš skirtingų detalių, tačiau kiekviena dalis (kartais skaudi ar iš pradžių nesuprantama) yra reikalinga, nes ji – bendra paveikslo dalis. Nuo požiūrio priklauso tai, ką žmogus mato – baltą detalę ar už jos slypinčius neaprėpiamus kosmoso, kūrybos, fantazijos tyrus. IN.side. OUT piešinys kalba apie tai, kad Tu esi tas, kuris kuria arba griauna, stato sienas ar apnuogina širdį, būna IN arba OUT pusėje.

 

Vieta: Vasario 16-osios g. 7

Malonny kūrinys „Pizza Umbrella” (The Bubble Process: Sean Higgins ir Nicholas Rezabek, JAV, 2014 Malonny 1)

Šis piešinys linksmas, spalvingas ir puikiai atitinka pastato formą jame – vaizduojamas skėtis, po kuriuo lyja lietus. Skėčio pagrindą sudaro autorių mėgstamiausias patiekalas – pica, o pats vaizdas, susijęs su autorių gimtąja Ohajo valstija, suteikia galimybę pažvelgti į vietinę jūros pabaisą „Bessie“, gyvenančią Erie ežere. Šio piešinio autoriai norėjo nuostabiems Marijampolės miesto žmonėms padovanoti ne tik trupinėlį gražaus savo gimtojo krašto gamtovaizdžio, bet ir palikti dalelę savęs.

Vieta: V. Kudirkos g. 20 Marijampolė

Malonny kūrinys „Gyvenk dabar, mirk vėliau“ (Vandana Jain, JAV, 2015 Malonny 2)

Paveiksle vaizduojama iš logotipų sudaryta kalba. Pagrindinis akcentas – matomi žodžiai “Live for Now, Die for Later” („Gyvenk dabar, mirk vėliau“). Menininkė norėjo, kad žmonės praeidami pro šį paveikslą turėtų apie ką susimąstyti, todėl pasirinko atvaizduoti mirties ir gyvenimo kontrastą, kuris sukuria stiprius pojūčius. Paveiksle galime įžvelgti delnus, laikančius vandens lašą, simbolizuojantį gyvybę.

Vieta: 54.555469, 23.352142

Malonny kūrinys „Graikija“ (Ray Bartkus, JAV, 2020 Malonny 7)

Graikijos panteono motyvas šiai sienai suteikia tvirtumo ir stabilumo jausmą, o pasaulinės pandemijos akivaizdoje – progą kiekvienam keliauti, nors ir mintyse. Pasiruoškite iškylos krepšį ir atvykite čia su šeima, draugais ar artimaisiais, surenkite pikniką ir pasijuskite tarsi svečiuotumėtės didingoje Graikijoje.

Vieta: 54.555505, 23.351863

Malonny kūrinys „Spurgų gyvatė“ (The Bubble Process: Sean Higgins ir Nicholas Rezabek, JAV, 2020 Malonny 7)

Spurgų gyvatė atšliaužė net 7195 kilometrus iš Klivlando, Ohajo valstijos (JAV), taip sujungdama Marijampolę su autorių gimtuoju kraštu. Spurgos vaizduoja gyvatės odos raštą ir puikiai įsilieja į miesto industrinį gyvenimą dėl čia gaminamų visame pasaulyje žinomų spurgų. Menininkai tikisi, kad kiekvienas, pamatęs šį piešinį, nusišypsos, nusipirks spurgą ir jo diena taps kur kas gražesnė. Pasak menininkų, spurgų gyvatės misija – sukelti kiekvienam ją pamačiusiam šypseną ir suteikti laimės.

Vieta: P. Butlerienės g. 18 Marijampolė

Malonny kūrinys „Sklendimas virš minios“ (Ianthe Jackson, JAV,
2018 Malonny 5)

Šio kūrinio autorė – animatorė, kūrybos procese visada galvojanti apie judesius ir jų sekas. Autorė, sumaniusi ši darbą, pasigamino popierinę lėlę, pagal kurią studijavo kūno, rankų, kojų padėtis bei judesius ir perteikė jų seką ant sienos. Piešinio herojė sklendžia virš minios, minia ją neša, ji krenta į minią, tampa minios dalimi ir kyla vėl. Tai iliustruoja individo ir žmonių bendruomenės tarpusavio dinamiką.

 

Vieta: P. Butlerienės g. 14, Marijampolė

Malonny kūrinys „Ceci n‘est pas un mur“ (Ray Bartkus, JAV, 2018 Malonny 5)

Šis kūrinys polemizuoja su garsaus belgų siurrealisto Rene Magritte piešiniu, kuriame realistiškai pavaizduota pypkė. Po pypke autorius užrašė: „Ceci n’est pas une pipe“ (liet. Tai ne pypkė), norėdamas pabrėžti, kad tai, ką žiūrovas mato, yra tik iliuzija, sukurta dažais ant popieriaus. Ray Bartkus apvertė tokią logiką aukštyn kojomis. Jis ant namo sienos nutapė dangaus lopinėlį ir užrašė: „Ceci n’est pas un mur“ (liet. Tai ne siena), teigdamas, kad vaizduotė sukuria naują realybę.

Vieta: P. Butlerienės g. 9, Marijampolė

Malonny kūrinys „Nuopuolis“ (Sofija Sadauskaitė, Lietuva, 2020 Malonny 7)

Kartais žmonės elgiasi kaip katės, kurios, įdėmiai stebėdamos savo grobį, laukia lemtingos jo klaidos, kad galėtų užpulti ir suėsti. Žmonės taip pat laukia kitų nuopuolio, kad šiems suklupus galėtų pasmerkti ar nuteisti. Piešinyje vaizduojamos kačių akys – tai žmonių elgesio su daug gyvenime pasiekusiu, bet kartą suklupusiu žmogumi atspindys.

Vieta: Gedimino g. 2, Marijampolė

Malonny kūrinys „Minios anonimiškumas“ (Jeff Woodbury, JAV, 2018 Malonny 5)

Menininkas ant sienos prie esančių pastato langų nupiešė jų dar daugiau, taip norėdamas namo gyventojams suteikti apsauginį kamufliažą. Namo gyventojai galės žiūrėti pro savuosius tikrus langus, patys būdami nepastebimi, nes praeiviai, apžiūrinėdami nupieštuosius langus, galbūt nepastebės pro langus juos stebinčių namo gyventojų. Šis kūrinys pieštas su mintimi vis jį patobulinti, nutapant languose dar daugiau akis blaškančių detalių.

Vieta: P. Butlerienės g. 4a, Marijampolė (Kačių kiemelis)

Malonny kūrinys „Kačių sienėlė“ (Meg Regelous, JAV, 2017 Malonny 4)

Meg Regelous kūryba pasižymi individualių detalių sureikšminimu, kurių visuma sukuria žavingą įspūdį. Atvykusi į Marijampolę, išgirdusi jos istoriją ir Kačių kiemelio legendą, ji pakeitė savo kūrinio viziją ir nutapė dar daugiau kačių ir paukščių, simbolizuojančių Marijampolės miesto istorijos fragmentus apie miesto grafienės P. Butlerienės meilę katėms.


Vieta: P. Butlerienės g. 4a, Marijampolė (Kačių kiemelis)

Malonny kūrinys „Pulkas“ (Will Teather, Jungtinė Karalystė, 2018 Malonny 5)

Menininkas Will Teather žinomas tarptautiniu mastu savo kūrinių šiuolaikiškumu, fantastiškomis temomis, taip pat ir puikiu tradicinės figūratyvios tapybos amato įvaldymu. Kompozicija savo dydžiu ir perspektyva sukuria pojūtį, tarsi žiūrovai patys būtų paukščių pulke. Menininkas stengėsi atkreipti dėmesį į tai, ką simbolizuoja paukščiai. Balandžiai – taikos simbolis.

Vieta: P. Butlerienės g. 4a, Marijampolė (Kačių kiemelis)

Malonny kūrinys „Pasakotoja“ ( Judy Tuwaletstiwa, Naujoji Meksika, 2020 Malonny 7)

Įkvėpta knygos „Varliuko svajonės“ personažų istorijos ir vedama asmeninių prisiminimų apie iš Lietuvos ir Lenkijos kilusius prosenelius, tapusius jos vaikystės pasakotojais, ant pastato sienos autorė pražydino saulėgrąžą. Knygos „Varliuko svajonės“ viena iš pagrindinių veikėjų Pasakotoja dovanoja Varliukui svajones. Vienoje iš jų Varliukas turi atiduoti savo širdį mirčiai. Kai tai nutinka ir svajonė išsipildo, Pasakotoja pasidalija į daugybę pasakotojų, kaip sėklos saulėgrąžoje. Šis nuostabus žiedas simbolizuoja kiekvieną mūsų kaip savo istorijos Pasakotoją, o jame esančios sėklos – mūsų svajonės, kurios išsipildžiusios išbyra. Jaunų Marijampolės savanorių menininkų dėka šis kūrinys grąžina autorės prosenelių sielas į jų gimtąsias ištakas, o saulėgrąžos sėklos – tai mes visi, kuriantys pasaulį savo istorijomis.

 

Vieta: Laisvės g. 24, Marijampolė

Malonny kūrinys „Parskrendantys paukščiai“ (Eli Elysee, JAV, 2015 Malonny 2)

Ant tvoros pritvirtinti metaliniai paukščiai laukia saulėtos dienos, nes tuomet nuo medžių nusidriekia šešėlis ir atrodo, jog paukščiai tupi ant šakų.

 

Vieta: 54.556362, 23.350295

Malonny kūrinys „P.Š.B.“ (Ray Bartkus, JAV, 2019 Malonny 6)

Katės atvaizdas susijęs su Marijampolės įkūrimo istorija. 1750 metais grafienė Pranciška Ščiukaitė-Butlerienė įsakė pastatyti bažnyčią, aplink kurią ir įsikūrė šaunus Marijampolės miestas. Vietos žmonės kalba, kad grafienė labai mylėjo kates ir globojo ne vieną. Todėl Marijampolėje galima rasti tiek daug kačių atvaizdų, o čia tik vienas iš jų! Ši katė nutapyta savanorių plaštakomis, merktomis į dažus. Kas gali atsisakyti pagundai ranka palytėti švelnų padarėlį?

Vieta: J. Basanavičiaus g. 8, Marijampolė 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

„Dangės flotilė“ jau kelia šventines bures

We love Lithuania

„Midsummer Vilnius“ skelbia papildomą Justino Jaručio koncertą

Tarptautinis menų festivalis „Plartforma“ kviečia namo

We love Lithuania

Į Kauną vilioja jurginai: tarptautinė paroda stebins žiedų formų ir spalvų įvairove

Kalėdos Visagine: šiemet kitokios

Kaune startavo naujas paveldotvarkos programos sezonas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"