Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk! Šalčininkai

Šalčininkų dvarai – kelionė Lietuvos bajorijos istorijos keliais

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šalčininkų rajonas – miškingas ir ne itin tankiai gyvenamas, todėl, norint pasidžiaugti vasariška saule ir gamtos grožiu, tai nuostabi kryptis, kurią vertą įtraukti į savo ekskursijų po Lietuvą planus. O tam, kad iškyla būtų ne tik kupina gražių gamtos vaizdų, tačiau ir turininga, rekomenduojame aplankyti istorinius Šalčininkų rajono dvarus. Kelionė Lietuvos bajorijos keliais prasideda. 

Jašiūnų dvaro kompleksas

Pažintį su Šalčininkų rajono dvarais siūlome pradėti nuo Jašiūnų dvaro, esančio kairiajame Merkio krante, maždaug 2 km atstumu į vakarus nuo Vilniaus–Lydos plento. Nuo XV a. iki pat XIX a. pr. šis dvaras priklausė Radvilų giminei. O nuo 1811 m. – Balinskiams. 

Dvaro rūmai pradėti statyti 1824 m. pagal žymaus architekto Karolio Podčašinskio projektą. Šiandien išlikusiuose autentiškuose klasicistiniuose rūmuose galima susipažinti su tiems laikams būdingais interjero elementais, čia taip pat veikia muziejaus ekspozicija ir renginių salė.

Ir tai dar ne viskas: šiais metais, po rekonstrukcijos ir tvarkymo darbų, dvaro sodyboje atidaryti oficina bei svirnas. Oficina puikiai įsilieja į dvaro aplinką, atnaujinimas atliktas remiantis autentiškais pavyzdžiais. Pastate įrengta ir interaktyvi ekspozicija, pristatanti Šalčininkų rajono lankytinus objektus, organizuojamos edukacijos.

Kairėje pusėje nuo dvaro rūmų esantis svirnas taip pat prikeltas naujam gyvenimui. Atlikti pastato remonto, restauravimo ir konservavimo darbai žada naujas erdves edukacinei ir pažintinei veiklai: kūrybinių dirbtuvėlių, parodų organizavimui, o viena iš patalpų pritaikyta improvizuotai kino salei.

Jei viešėsite Jašiūnų dvaro komplekse, skirkite laiko ne tik ekskursijai po pastatus. Pasivaikščiokite po teritoriją ir pasigrožėkite ją supančiu parku – išpuoselėta rekreacine erdve, kurioje laisvai gali lankytis visi norintys. Sakoma, jog šis parkas – vienas gražiausių klasicizmo laikotarpio peizažinių parkų visoje Lietuvoje. 

Vilkiškių dvaras

„Atgimęs naujam gyvenimui“, – taip galima apibūdinti Šalčininkų rajone esantį Vilkiškių dvarą. Išskirtinėje vietoje, Merkio slėnyje mediniai dvaro rūmai iškilo dar 1847 m. Platūs laiptai, dviaukštis portikas, grakščios kolonos, lyg kaskados krentantys mediniai raižiniai, išpuoselėta aplinka – bajorams Domochovskiams priklausęs dvaras žavėjo tiek savo interjeru, tiek eksterjeru.

Deja, tačiau dvaru bajorai pasidžiaugė neilgai. Už dalyvavimą 1863 m. sukilime caro valdžia rūmus konfiskavo. Sovietmečiu čia veikė mokykla, o vėliau dvaras buvo apleistas. 

Teksto pradžioje užsiminėme, jog dvaras atgimė naujam gyvenimui. Pirmieji prisikėlimo darbai prasidėjo dar 2014 m. Šalčininkų rajono savivaldybė sėkmingai realizavo kultūros paveldo objekto gaivinimą. Šiandien Vilkiškių dvaras laukia lankytojų. Čia organizuojamos vaikų ir jaunimo stovyklos, įvairios edukacinės veiklos, vyksta renginiai. 

Paulavos respublika

Dešiniajame Merkio krante, Šalčininkų rajone, pakeliui iš Turgelių į Jašiūnus, stūkso senų pastatų griuvėsiai. Tai viskas, kas liko iš kadaise Lietuvoje ir Lenkijoje garsėjusios Paulavos respublikos (Merkinės dvarvietės). 

XVIII a. progresyvus dvarininkas K. Bžotovskis nusprendė įgyvendinti radikalią valstiečių reformą. Jis įkūrė autonomišką respubliką, kuri turėjo savo herbą, konstituciją, pinigus, parlamentą, iždą, miliciją, gydytoją, mokyklą, savišalpos kasą. Ir, žinoma, valdymo organus – prezidentą ir valstiečių seimą. Iš šių dienų perspektyvos matome, jog dvarininkas šimtmečiu aplenkė savo laikmetį, siekė sugrąžinti žmonėms prigimtinę laisvę, žmogiškąjį orumą. 

Atvykę į buvusią Paulavos respubliką išvysite griuvėsius. O taip pat – 3D stendus, pro kuriuos žvelgiant galima pamatyti, kaip dvaro pastatai atrodė XIX a. ir XX a. pradžioje. 

Norviliškių pilis

Norviliškių pilis – tai renesansinė XVI a. pilis, stūksanti tolimiausiame Lietuvos pietryčių taške – Dieveniškių kilpos kyšulyje. Įdomu tai, jog kadaise ši pilis statyta kaip gynybinis kompleksas. O šiandien, simboliškai, ji išlaiko savo prasmę: net iš trijų pusių pilį supa vos per keliasdešimt–kelis šimtus metrų nutolusi Lietuvos–Baltarusijos siena. Arba kitaip – išorinė Europos sąjungos siena. 

Meilės kūrinys – taip dažnai vadinama Norviliškių pilis. Turtingas Marienburgo pirklys Vaitiekus Šorčas įsimylėjo ir vedė vietinę gražuolę grafaitę – Daratą Zienovičiūtę. Šorcų šeimai nusprendus likti ir įsikurti LDK, jie įsigijo seną dvarą ir pastatė jame svajonių pilį. Bėgant metams dvaras tapo vienuolynu, vėliau – mergaičių žemės ūkio mokykla. Po karo Norviliškių pilis šeimininkų praktiškai neturėjo. Ir tik XXI a. buvo restauruota ir atverta lankytojams. 

Vagnerių rūmai

Vagnerių rūmai – dar vienas istorijos ir kultūros perlas, stūksantis pačiuose Šalčininkuose. Restauruotame XIX. neoklasicistiniame dvare išsaugota originali vidaus apdaila – koklių krosnys, „auksinė salė“. Sakoma, jog šiandien tai vieta, kurioje gyvena mūzos – čia veikia Stanislavo Moniuškos menų mokykla, puošniose salėse rengiamos parodos, literatūros vakarai, klasikinės muzikos koncertai, susitikimai ir kt. Ir tai dar ne viskas – Vagnerių rūmus supa išpuoselėta aplinka, kurioje visi norintys gali pasivaikščioti, pailsėti ar pasigrožėti rūmų architektūra. Jei būsite Šalčininkuose, būtinai aplankykite. 

Partnerių turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vyžuonos gyvena Lietuvos mažosios kultūros sostinės dvasia

Kintų girininkijos pažintinis takas – kur po nendrynus braido mediniai milžinai

Filmų festivalis „Europos kinas ir dieną, ir naktį 2019″ kviečia įsitraukti į gero kino maratoną

Anykščiai: čia gera keliauti rašytojų takais

We love Lithuania

Utenoje – žydų bendruomenės istorinei atminčiai skirtas gatvės meno kūrinys

Garso ir vaizdo instaliacija „Skambantys raštai“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"