Anykščiai Lankytinos vietos Anykščiuose Naujienos Pamatyk!

Anykščiai: čia gera keliauti rašytojų takais

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Gaudome pirmuosius vasaros spindulius ir kviečiame visus į literatūrinę kelionę po Anykščius. Miesto svečiai sykį čia pabuvoję, iškart pajunta stebuklingą miesto atmosferą: vienam jis asocijuojasi su gamta, kitam – su kultūriniais objektais, trečiam – su pramogomis, o ketvirtam – su rašytojų kraštu. Kur dar rasime tokią unikalią vietą, kur gimė, augo ir kūrė tiek įžymių Lietuvos rašytojų? Šiandien įdomiausias istorijas apie čia gyvenusius kūrėjus pasakoja muziejai ir gražiausi gamtos kampeliai.

Laimės žiburys – Jono Biliūno kapas ir paminklas ant Liudiškių kalvos

Anksčiau šią kalvą anykštėnai vadino Anykščių „Sachara” dėl vėjo pustomo smėlio. Šį kalną vienas ar su svečiais dažnai lankydavo rašytojas Antanas Žukauskas-Vienuolis, grožėdavosi plačiai atsiveriančiomis Anykščių apylinkėmis. Būtent jis ir parinko šią vietą Jono Biliūno kapui.  

To paties pavadinimo stebuklinėje pasakoje rašytojas pasakoja apie švytintį stebuklingą užrašą, pasirodžiusį ant aukšto stataus kalno viršūnės –  tas, kuris užlips ant to kalno ir ranka pasieks užrašą, visus žmones padarys laimingus, o pats pavirs akmeniu. Kai lipsite į Laimės žiburį sugalvokite norą ir su niekuo nekalbėdami užlipkite iki pat viršaus. Manoma, kad atsisukus ar prakalbus, gali pavirsti akmeniu arba velniai nusineš į pragarą. Ši vieta – tai norų išsipildymo vieta, tik svarbu niekam neatskleisti, kokį norą buvai sugalvojęs.

Rašytojo Jono Biliūno sodyba-muziejus

Šalia Arklio muziejaus užsukite į rašytojo Jono Biliūno sodybą-muziejų. Čia eksponuojami įvairūs memorialiniai daiktai – kuklūs baldai bei namų apyvokos reikmenys, buvę Biliūnų sodyboje: senas stalas, lova, dar baudžiavos laikų indauja, žibinčius, ilgi suolai pasieniais, rankšluostinė su lino rankšluosčiu. Baldai priklausė J. Biliūno giminėms. Dalis eksponatų vis dar gaunami iki šiol iš rašytojo brolių ir seserų anūkų. 

Ypač brangus eksponatas yra mažas, kirvarpų pagraužtas staliukas su stalčiuku. Kaip spėja giminės, tai yra J. Biliūno apsakyme „Lazda“ aprašyto prievaizdo Dumbraucko (tikroji pavardė Kučauskas) staliukas, dovanotas Joniukui. Suaugęs Jonas Biliūnas, lankydamasis tėviškėje, čia laikęs savo rankraščius.

Kitame kambarėlyje – stendai su nuotraukomis, atspindinčiomis svarbesnius J. Biliūno gyvenimo momentus, jo laiškų ir rankraščių fotokopijos, tėviškės daiktai.

Anykščių šilelis

Šilelio kraštovaizdis yra neįkainojamas gamtos pažinimo objektas. Čia sėmėsi kūrybinio įkvėpimo poetas A. Baranauskas, rašytojai J. Biliūnas, A Vienuolis ir kiti. Čia gimė „giesmių giesmė gamtai“ – taip pavadino E. Mieželaitis poemą „Anykščių šilelis“. Kūrinyje atskleistos miško spalvos, garsai, kvapai, net tylos vaizdai, ramybė. Ši vieta stulbinamai graži, kupina didelių ir mažų atradimų, paprastų ir nepaprastų stebuklų. Ir išties įžengęs į šią vietą klausi savęs: „Ar miške aš čia stoviu, ar danguj, ar rojuj?“.

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus

Tai pirmasis Lietuvoje memorialinis muziejus, kurio gausi ekspozicija atveria duris į stebuklingą ir užburiantį rašytojo pasaulį. Ne vienas lankytojas nustemba sužinojęs, jog visi muziejaus eksponatai yra toje pačioje vietoje, kurioje prieš daugelį metų paliko pats rašytojas. 

Šalia A. Vienuolio-Žukausko namo stūkso A. Baranausko klėtelė. Tai – unikalus statinys, kuris buvo pastatytas tik kirviu, be jokių kitų įrankių. Iki dabar joje išlikę rašytojo daiktų – Baranauskų lova, kraičio skrynia, smuikas, netgi lagaminas bei lentynėlė, ant kurios laikyti poeto rankraščiai.

Bronės Buivydaitės namas-muziejus

Anykščių senamiestyje, priešais Šv. Mato bažnyčią, stovinčiame šimtamečiame namelyje rašytoja Bronė Buivydaitė-Tyrų Duktė (1895–1984) praleido vaikystę, o paskui sugrįžusi gyveno iki pat mirties.

Senojoje namo dalyje išsaugota paskutiniųjų rašytojos gyvenimo metų aplinka. Prie rašomojo stalo gimė vieni gražiausių lietuvių literatūroje beletrizuoti prisiminimai apie vaikystę – „Pro vaikystės langą“ ir „Vargai vartus kilnoja“. B. Buivydaitė kūrė ir eilėraščius, legendas, eiliavo liaudies pasakas, rašė apysakas vaikams, romanus, apsakymus suaugusiems. 

Muziejaus darželyje žydi rašytojos mėgtos gėlės, sode puoselėjamos senosios obelys, veikia rašytojos kūrinių personažų skulptūrėlių ekspozicija, kuriamas skulptūrų sodas. Muziejuje veikia ir knygynėlis vaikams „Auksinis batelis“.

O baigdami kelionę po literatūrinius Anykščius pasivaikščiokite Šaltinio gatvele, vingiuojančia kartu su Šaltupio upeliu pro Bronės Buivydaitės namus, kuri yra viena gražiausių Anykščių senamiesčio akcentų.

Susipažink su Anykščiais per mobiliąja programėlę:
Žaisk AnykščiusSpēlē AnykščiaiPlay AnykščiaiИграть в Аникщяй

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilniuje atidaryta meninės fotografijos paroda-konkursas „Augalų portretai“

„Žirgų Grand Show“: Vilniuje vyks didžiausia žirgų paroda Baltijos šalyse

Atgimsta Kalvarijos sinagogų kompleksas

We love Lithuania

Per Tauragės miesto šventę į muziejų

Klaipėdos Meridiano skvere susiburti kviečia „Kaminkrėčio vasara“

Restauruoti Venclauskių namai vasario 16-ąją atvėrė duris

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"