Naujienos Pamatyk! Tauragė

Rudenį kviečiame aplankyti Tauragės kraštą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

SĄJŪDŽIO EKSPOZICIJOS KAMBARYS

Rugpjūčio 23 d., minint Europos dieną stalinizmo ir nacizmo aukoms atminti, datą, kuri Lietuvos nepriklausomybės kelyje tapo Atgimimo katalizatoriumi, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ padalinyje Tremties ir rezistencijos muziejuje atidaryta nauja ekspozicija – Sąjūdžio kambarys. 

Sąjūdžio ekspozicija ypatinga tuo, jog, nepaisant Sąjūdžio fenomeno reikšmės šalies Nepriklausomybei, šio reiškinio atmintis net šalies mastu mažai kur įprasminta. Susirinkusiems svečiams buvo pristatyti ekspozicijos artefaktai bei papasakota jų istorija. 

Kontaktai:

Telefonas: 8 6555 63000

El. p. rezistencija@tauragesmuziejus.lt

https://tauragesmuziejus.lt/

Lankytojų priėmimo laikas:

Pirmadieniais – ketvirtadieniais – 8.00 – 17.00 val. 

Penktadieniais – 8.00 – 15.45 val. 

Pietų pertrauka – 12.00 – 12.45 val.

Dėl muziejaus lankymo kitomis valandomis ir šeštadienį susitarti iš anksto.

TAUTODAILININKO ANTANO BAGDONO KŪRINIŲ EKSPOZICIJA

2021 M. rugpjūčio 10 d. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ atvėrė naujai įrengtos tautodailės ekspozicijos duris. Joje pristatoma šviesaus atminimo liaudies meistro, Tauragės miesto garbės piliečio A. Bagdono kūrinių kolekcija. Daugelį istorinių rajono vietų savo darbais papuošusio menininko kolekcija nuo šiol bus prieinama visuomenei Tauragės širdyje – miesto Pilyje.

Didžiąją dalį tautodailininko kūrinių muziejaus lankytojai nuo šiol galės išvysti specialiai A. Bagdonui įrengtoje nuolatinėje ekspozicijoje. Daugelį – gyvai, kitus – muziejaus fotografo Juozo Petkevičiaus įamžintus nuotraukose ir patalpintus interaktyviame stende.

Antanas Bagdonas gimė 1928 m. birželio 13 d. Kelmėje, Tauragėje gyveno ir kūrė nuo 1956 m. Nepaprastas darbštumas ir polinkis menui pasireiškė labai anksti. A. Bagdonas kartu su kitais tauragiškiais, vėliau tautodailininkais – Genovaite Digaitiene, Ona Paulauskiene, Juozu Galbogiu, Benjaminu Pociumi ir kt. – lankė dailės studiją pas Tauragės kultūros namų direktorių, dailininką Aleksandrą Fadiną. 1958 m. pirmą kartą dalyvavo bendroje liaudies meistrų parodoje, eksponavo kartu su žmona rištą kilimą, šviestuvą, skulptūrėles. 1968 m. savo senuosiuose namuose surengė pirmą personalinę parodą. Tuo metu Kultūros namuose veikė Genovaitės Kairevičiūtės – Digaitienės personalinė tapybos paroda. Tai buvo pirmosios respublikoje autorinės parodos. Iki tol tautodailininkai dalyvaudavo tik bendrose parodose.

1972 m. dalyvavo Ablingos memorialo statybose, išdrožė paminklą išžudytai Zabarauskų šeimai. 1976 m. prasidėjo medžio meistrų pleneras Tauragės Jūros krantinei papuošti. Ir jame A. Bagdonas aktyviai dalyvavo.

Ypač aktyviai A. Bagdonas reiškėsi atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę ir kaip tautodailininkas, ir kaip pilietis. Pagal jo projektus atkurti paminklai Tauragėje Šaulių sąjungos įkūrėjui Vl. Pūtviui–Putvinskiui, Varpininkui Vincui Kudirkai, suprojektuotas ir kartu su šviesios atminties Tadu Meiželiu pastatytas paminklas Nepriklausomos Lietuvos kariams Tauragės senosiose kapinėse.

A. Bagdonas – paminklo žydų genocido aukoms atminti Antšunijų kaime, M. Mažvydo ir M. Liuterio skulptūrų evangelikų liuteronų bažnyčios fasado nišose autorius. Jo projektuoti ir statyti paminklai Lietuvos savanoriui Pranui Litvinui, Lietuvos savanoriui, vyresniajam leitenantui Leonui Kybartui, žuvusiam 1920 m.

Pagal A. Bagdono projektą pastatytas paminklas stalinizmo aukoms atminti Tauragės katalikų bažnyčios šventoriuje. Ne vienos bažnyčios altoriai papuošti A. Bagdono sukurtomis šventųjų skulptūromis. 

A. Bagdonas suprato savo darbo prasmę. Jis stengėsi dirbti nepriklausomai Lietuvai, priklausė rajono Sąjūdžio tarybai. Abu su žmona 1989 m. pasiuvo Tauragės vėliavą, su kuria Sąjūdžio atstovai važiavo į mitingus Vilniuje. Bagdonas dalyvavo mitinguose Kovo 11-ąją ir Sausio 13-ąją prie Parlamento. Ir ne tik dalyvavo, bet ir stengėsi viską įamžinti. Jis nepaleisdavo iš rankų filmavimo kameros ir svarbiuose valstybės gyvenimo įvykiuose, ir vėliau. Jis filmavo ir fotografavo tautodailės veteranus, jų darbus, sutelkė juos, rašydamas atsiminimų knygas „Žmogui reikia grožio“ ir „Kūrėm grožį“.

1994 m. A. Bagdonui suteiktas Tauragės garbės piliečio vardas. Jis buvo pirmasis, kuriam suteiktos šios regalijos. Į amžinybę liaudies meistras iškeliavo 2015 m.

Kontaktai:

Dariaus ir Girėno g. 5, LT-72215
Telefonas: 8 676 87 756
El. p. ekskursijos@tauragesmuziejus.lt, info@tauragesmuziejus.lt

Lankytojų priėmimo laikas nuo rugsėjo 1 iki gegužės 31 d.:
Antradieniais – ketvirtadieniais – 8 – 17 val.
Penktadieniais – 8– 15.45 val.
Šeštadieniais – 10 – 16 val.

Lankytojų priėmimo laikas nuo birželio 1 iki rugpjūčio 31 d.:
Antradieniais-ketvirtadieniais – 9 – 18 val.
Penktadieniais – 9 – 16.45 val.
Šeštadieniais – 10 – 16 val.

Šventinėmis nedarbo dienomis muziejus nedirba.

ALFONSO ČEPAUSKO DAILĖS GALERIJA 

Nuolatinėje galerijos ekspozicijoje eksponuojama lakštinė ir mažoji grafika, iliustracijos ir ekslibrisai, kamerinės medžio ir mažosios metalo bei miniatiūrinė akmens skulptūros, eskizai, tapyba ir kitokie meno žanrai, autoriniai, personalinių parodų ir kiti leidiniai.

Grafikos kūrinių epinių ciklų siužetuose – Žemaitijos žmonių buities, būties, kovų dėl laisvės ir išlikimo viduramžiais daugiaprasmės istorinės interpretacijos. Alegoriniuose–filosofiniuose cikluose: individo gyvenimo kelias, siekiai, įsipareigojimai, žmogaus ir gamtos simbiozė, mitologijos bei legendų interpretacijos, sakraliniai simboliai. Mažoji grafika, ekslibrisai siejami su aplinka, architektūra, individo veikla, pomėgiais, institucijų paskirtimi bei specifika. Tolimų kraštų, kelionių įspūdžius atskleidžia apmesti eskizai, tapybos, fotokoliažų paveikslai, atspindintys gamtą, architektūrą, žmonių darbus, papročius. Daugiaplanėje dailininko kūryboje pastaraisiais metais atsirado apibendrintų formų kamerinės gludinto medžio skulptūros, lankstytos ir kniedytos mažosios metalo plastikos bei miniatiūrinės akmens skulptūrėlės.

Dailininkas Alfonsas Čepauskas yra dalyvavęs apie 300 bendrų parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengęs daugiau kaip 50 personalinių parodų Latvijoje, Lenkijoje, Estijoje, Baltarusijoje, Rusijoje, Italijoje, Suomijoje, Danijoje ir daugelį Lietuvoje. Tarptautiniuose konkursuose yra pelnęs per puse šimto įvairių apdovanojimų. Jo kūrinių yra Lietuvos ir užsienio muziejuose, bibliotekose, daugelio kolekcininkų rinkiniuose. Gyvena Vilniuje, yra Lietuvos dailininkų, Lietuvos žurnalistų, Meno kūrėjų asociacijos narys.

Kontaktai:

Mokyklos skg. 4, Skaudvilė (Tauragės r. Skaudvilės gimnazijos patalpose)

Telefonas: 8 609 10389

El. p. dailesgalerija@tauragesmuziejus.lt

Lankytojų priėmimo laikas:

Pirmadieniais – ketvirtadieniais – 8-17 val.
Penktadieniais – 9-15.45 val.
Pietų pertrauka 12 – 12.45 val.

Šventinėmis nedarbo dienomis galerija nedirba.
Dėl lankymo kitomis valandomis ir šeštadieniais susitarti iš anksto.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Pabiržės pusiasalį Aukštaitijos nacionaliniame parke prižiūri karvės

Plungės miesto šventė ir XVII-asis orkestrų festivalis prasidės koncertu ir ugnimi

We love Lithuania

Užgavėnių dūzgės Druskininkuose 2024

Šventoji – 360

We love Lithuania

„Nerk į Zarasus“ 2023: vasaros kurortinio sezono atidarymo šventė (renginių programa)

Nuo rugpjūčio „Smiltynės perkėla“ kels tiesiai į Jūrų muziejų

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"