Druskininkai Lankytinos vietos Druskininkuose Naujienos Pamatyk!

Prisipildyti sveikatos šaltinių – į Druskininkų kurortą: mineralinis vanduo sielos ir kūno harmonijai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Tarp šimtamečių pušynų jaukiai įsikūręs sveikatos šaltinių kurortas Druskininkai pasitinka kiekvieną atvykusį kaip gerą bičiulį – nuo pat pirmų akimirkų kurorte slypinti harmonija sušildo šimtamečių sveikatingumo tradicijų glėbyje ir leidžia palikti visus rūpesčius nuošalyje. 

Magiškos Druskininkų traukos priežasčių būtų galima išvardinti daugybę, tačiau pagrindinis elementas ir esminė stichija, padovanojusi pasauliui šį unikalų kurortą, be jokių abejonių, yra vanduo. Šis sveikatos, energijos šaltinis ir pats vertingiausias gamtos stebuklas Druskininkams yra svarbus ne tik kaip vienas iš gydomųjų elementų. Jei pasakytume, kad Druskininkai gimė iš mineralinio vandens versmių, tikrai nesuklystume.

Kurorto gelmėse slypintys vandens turtai – nuo legendų iki seniausios Druskininkų pramogos

Stanislovo Augusto Poniatovskio įsakymu rūmų gydytojui ištyrus Druskininkų mineralinio vandens gydomąsias savybes, 1794 m. birželio 20 d. karaliaus dekretu Druskininkai paskelbti gydomąja vietove. Ši diena laikoma oficialia Druskininkų kurorto įkūrimo data. Tačiau jei norite prisiliesti prie kurorto gimimo legendos, užsukite prie Druskininkų grožio šaltinio – sūriausio ir giliausio Druskininkų mineralinio vandens gręžinio. Anot legendos, iš žemės gelmių ištryškę sūrieji šaltiniai yra kunigaikštienės ašaros, išlietos po to, kai kunigaikštis, po sėkmingos medžioklės nušovęs sakalą, pasinėrė paskui jį į Nemuno vandenis.

Mineralinio vandens gręžinio „Grožio šaltinis“ gylis yra 300 metrų, o druskingumas siekia 56 g/l – tai yra apie 25 kartus daugiau nei įprastame geriamajame mineraliniame vandenyje, kurį galima įsigyti parduotuvėse. Todėl jo gerti nepatartina, verčiau apsišlakstykite – grožio vanduo turi odą valančių ir jauninančių savybių, o taip pat veikia kaip efektyvi priešuždegiminė priemonė, tad „kunigaikštienės ašaromis“ galima ir skaudančią gerklę prasiskalauti. Pasimėgauti seniausia kurorto pramoga – mineralinio vandens ragavimu – galima visai šalia Grožio šaltinio, Gydyklų parko biuvetėje, papuoštoje 1960 m. sukurtais įspūdingais „Eglės – žalčių karalienės“ motyvų vitražais. Taip pat iš žemės gelmių trykštančio mineralinio vandens galima paragauti ir pačiose gydyklose bei kitose kurorto sveikatinimo įstaigose.

Druskininkų gydyklų teritorijoje yra 19 mineralinio vandens gręžinių, o šiuo metu naudojami keturi –  „Druskininkai 2” (gylis – 114 m.)  „Aušra” (223 m.), „Sveikata” (225 m.) ir „Sūrutis” (307 m). Tiesiai iš jų mineralinis vanduo patenka į biuvetes, arba į mineralinio vandens vonias. Atkreipkite dėmesį į šių gręžinių ilgį – jei juos palygintumėme su 9 aukštų daugiabučiu, tai po jūsų kojomis gręžiniai siekia nuo 4 iki 11 devynaukščių pastatų po žeme! 

Mineralinis vanduo „Sūrutis“, išgaunamas iš „Grožio“ gręžinio, yra priskiriamas sūrymų grupei, jo mineralizacija siekia 35 g/l. Tokio mineralinio gerti negalima, tačiau jis ypač efektyvus gydant nervų, širdies kraujagyslių, imuninės sistemos, sąnarių, stuburo, kai kurias odos ligas. „Sūručio“ vardas šaltiniui duotas neatsitiktinai. Apie pabraidžiojus po šaltinius išgyjančias sukirdusias piemenukų kojas ir vietos gydytojus stebukladarius Sūručius legendos sklandė šimtmečius. 

Istorikui Teodorui Narbutui iš žemės gelmių trykštančių žemės lobių galia teko įsitikinti pačiam, jis pasakoja, kaip 1814 m. išgirdęs apie gamtos stebuklus apsilankė pas žmogų, pavarde Sūrutis, kuris tapo jo patarėju ir gydytoju. „Kiekvieną rytą jis man atnešdavo molinį ąsotėlį mineralinio vandens, kurį turėdavau išgerti, o vonioms naudojo kitą šaltinį. Vandenį šildydavo katile, po atviru dangumi, čia pat, prie keliuko į kaimą, toje pusėje, kur buvo šaltiniai“. Pasigydęs tris vasaras Lietuvių tautos istorijos autorius visiškai pasveiko: „Numečiau ramentus ir jau be jų grįžau pas laimingus šeimynykščius – išgijęs luošys, toks sveikas, koks buvau jaunystėje, nors tuomet man jau buvo keturiasdešimt penkeri metai amžiaus. Nuo to laiko iš Dievo malonės esu sveikas ir nevartoju jokių vaistų, tik kasdieninėse maldose dėkoju Aukščiausiajam, kad mūsų kraštą apdovanojo tokiais stebuklingai gydančiais Druskininkų vandenimis“.

Nors neoficialiai mineralinės ir purvo vonios jau veikė nuo šimtmečio pradžios, galima sakyti, kad tikru kurortu Druskininkai tapo po Vilniaus universiteto profesoriaus I. Fonbergo 1835 m. išspausdintų Druskininkų šaltinių mineralinio vandens cheminės sudėties tyrimų. Būtent po jų gautas leidimas 1837 metais Druskininkuose vystyti kurortą. Druskininkų šaltinių vanduo buvo labai vertinamas, žmonės parsiveždavo jį į namus stikliniuose buteliukuose. Apie mineralinio vandens daromus stebuklus sveikatai garsas sklido plačiai – tai tapo pagrindiniu kurorto vystymosi varikliu ir viena pagrindinių gydymo priemonių. Druskininkų kurortinio gydymo raida ypač domėjosi bei rūpinosi gydytojai, dirbę šiame kurorte daugelį metų: nuo 1837 m. – L.Zembžyckis, savo lėšomis pastatęs pirmąją gydyklą, nuo 1838 m. – A.Renjė, nuo 1839 m. – K.Volfgangas, nuo 1842 m. – J.Pileckis. 

Mineralinio vandens vartojimas ir vienintelis dalykas, kurio Druskininkų mineraliniai šaltiniai negali pagydyti

Kaip atrodė tipiško Druskininkų poilsiautojo diena? Pagal gydytojų nurodymus, keliamasi buvo labai anksti, jau 5:30 val. buvo rekomenduojama gerti mineralinį vandenį. Būta nemažai nurodymų kaip, kiek ir kada jo gerti, kai kur net buvo kalbama apie  10 litrų per dieną. Po visą dieną trukdavusių intensyvių procedūrų, sočiai prigėrus gydytojo rekomenduojamo mineralinio vandens, kurorto svečiai ramia širdimi traukdavo pramogauti, užmegzti kurortinių pažinčių bei romanų. 

Druskininkų mineralinio vandens gydomosios ir stiprinamosios galios žinomos ir vertinamos ne vieną šimtmetį. Tačiau ar žinote, kaip taisyklingai mineralinį vandenį vartoti? Elzė Ožeškienė rašė, kad vienintelis dalykas, kurio Druskininkų mineraliniai vandenų šaltiniai negali pagydyti, yra smegenų nevaisingumas. Tad svarbu viską daryti su protu ir prisiminti, kad gydymui skirtas vanduo yra geriamas pagal gydytojo skirtas indikacijas. Mineralinio vandens gėrimo metodika buvo pabrėžiama visais laikais, o svarbus šios tradicijos atributas – mineralinio vandens gertuvė.

Mineralinio vandens gėrimas iš specialiai tam skirtos gertuvės yra viena seniausių kurortinių tradicijų. Daug kam įdomu sužinoti, kodėl mineralinio vandens gertuvės pasižymi išskirtine forma. Specialus indas padeda įgyvendinti medikų rekomendacijas: mineralinį vandenį rekomenduojama gerti neskubant, palengva, lėtai vaikštinėjant ar sėdint. Per vamzdelį, sujungtą su puodeliu, mineralinį vandenį gerti yra praktiška ir naudinga. Tokia specifinė forma apsaugo ir dantų emalį, jei vandens sudėtyje yra daug geležies. Taip pat nepatariama pasisemto mineralinio vandens laikyti ilgai.

Pirmasis pasveikęs ligonis ir netikėtos sūriųjų lobių atradėjos

Senoliai pasakoja, kad pirmasis ligonis, pasveikęs Druskininkuose sūrių vandenų dėka, buvo… arklys. Sulysusį ir šlubuojantį gyvulį šeimininkas nuvarė į Nemuno upės pakrantę nugyventi paskutines dienas. Visų pamirštas arklys braidžiojo negyvenamose sūriose pelkėse, semdamasis iš jų jėgų ir sveikatos. Užsukęs prie Nemuno po kelių mėnesių, šeimininkas netikėtai vėl sutiko savo arklį: tas buvo visiškai pasveikęs. 

Na, o štai karves pusiau juokais galima vadinti Druskininkų mineralinių vandenų atradėjomis – gidė B. Matusevičienė pasakoja, kad piemenys, jas ganydami, atkreipdavo dėmesį, kad iš kai kurių šaltinių karvės vandenį geria godžiau nei iš kitų. Vėliau, atginę bandą prie Nemuno, patys eidavo gerti vandens iš tų sūrių šaltinių, kuriuos buvo pamėgusios karvės, kadangi pastebėjo, kad žaizdos ant kojų, jas pamerkus į sūrų vandenį, užgyja greičiau. 

Druskininkų šaltinių galia dažnai apibūdinama kaip magiška ir „nežemiška“. Tam tikra prasme, nežemiškos jėgos padėjo atsirasti ir kurorto šaltiniams. Ar žinote, kad prieš 500 milijonų metų, ties dabartiniais Druskininkais, į žemę 17 km/s greičiu atsitrenkė pusės kilometro skersmens meteoritas? Sprogimas sutrupino požeminį kristalinių uolienų sluoksnį ir atvėrė kelią versmėms iš ypatingai gilių vandens klodų kilti aukštyn arčiau žemės paviršiaus. Susidariusio 7 km skersmens Mizarų meteorito kraterio ribose iš 150 metrų gylio gręžinio yra išgaunamas mineralinis vanduo „Hermis“.

Vanduo sielos ir kūno harmonijai 

Druskininkų mineralinių šaltinių vanduo prisotintas chloro, natrio, kalio, kalcio jonų, mikroelementų ir organinių medžiagų. Geriamasis mineralinis vanduo gydo virškinamojo trakto ligas, padeda kovoti su uždegimais, gerina medžiagų apykaitą. Per metus kurorte išpilstoma daugiau nei 32,8 milijonai litrų mineralinio vandens, jis keliauja ne tik ant Jūsų stalo, bet ir naudojamas sveikatinimo ir grožio procedūroms visose didžiosiose kurorto sveikatinimo įstaigose.

Gydomosioms vonioms naudojamas mažos, vidutinės ir didelės mineralizacijos mineralinis vanduo. Šios procedūros gydo nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių sistemos, imuninės sistemos, sąnarių, stuburo bei kai kurias odos ligas. Po tokios vonios, druskos dar ilgai išlieka veiklios, nes plonu sluoksniu kristalizuojasi ant odos, sudarydamos ilgai veikiantį „druskų apvalkalą“.

Druskininkuose galima išbandyti pačias įvairiausias procedūras su mineraliniu vandeniu. Norite paskęsti debesyse? Sveikatingumo plūduriavimo terapijoje „Thermo-Spa“ galima tiesiogine prasme pajusti nesvarumo būseną, kadangi vestibiuliarinis aparatas nejaučia būtinybės palaikyti pusiausvyrą, taisyklingos kūno padėties, dėl to jis kuriam laikui „išsijungia“. Povandeniniai masažai, mankštos mineralinio vandens baseinuose, inhaliacijos mineraliniu vandeniu, vertikalios vonios – šimtmečius puoselėtos sveikatinimo tradicijose neabejotinai atrasite sielos ir kūno harmoniją.

Vanduo taip pat yra ir neatsiejama kurorto pramogų dalis. Jei mineralinio vandens ragavimą galima laikyti seniausia kurorto pramoga, tai dabar Druskininkų vandens parke atrasite 600 metrų gryno džiaugsmo.  Tiek gausime sudėję į vieną visus šešis jo nusileidimo kalnelius. Tarp jų rasite ir 212 metrų ilgio „Bermudus“ – patį ilgiausią nusileidimo kalnelį visoje Lietuvoje. Pirčių kultūros mėgėjų laukia įvairiausių rūšių pirtys, originaliose jų programose persipina skirtingų šalių tradicijos, jungiasi karštis ir ledas, mainosi medaus, aromatinių druskų ir vantų kvapai.

Sveikatos šaltinių kurorto jaunystės eliksyras – kad ir kur bebūtumėte

Dar prieš gerą šimtmetį žmonės legendinį Druskininkų mineralinį vandenį iš įsimintinų kelionių parsiveždavo į namus stikliniuose buteliukuose. Dabar įsigyti Druskininkuose išgaunamą mineralinį vandenį gali kiekvienas norintis. Kurorte įsikūrę žymiausi mineralinio vandens prekės ženklai: „Rasa“, „Hermis“, „Akvilė“ ir „Uniqua“.

„Hermis“ išgaunamas iš 150 metrų gylio gręžinio Mizarų meteorito kraterio ribose ir pasižymi unikaliu jame esančiu anijonų-katijonų santykiu. Išgėrus 1 litrą mineralinio vandens „Rasa“ galime gauti net 40% rekomenduojamos magnio normos. Atidarius „Akvilės“ buteliuką vanduo iš žemės gelmių pirmą kartą „įkvėpia“ oro unikalios „Ultra clean“ technologijos dėka. Natūralus mineralinis vanduo „Uniqua“ turi unikalų, jaunystę išsaugantį poveikį dėl jame esančio natūralaus jodo.

Magišku Druskininkų grožio bei jaunystės eliksyru – mineraliniu vandeniu – galite mėgautis, kad ir kur bebūtumėte. Prancūzų rašytojas Antoine de Saint-Exupéry rašė, kad nelabai tinka sakyti, jog vanduo yra būtinas gyvybei. Jis teigė, kad vanduo pats yra gyvybė, pripildanti mus smagumo, kurio negalima paaiškinti juslėmis.

Druskininkų kurortas pripildyti smagumo gali kiekvieną – šeimas, aktyvaus laisvalaikio mėgėjus, kultūros mylėtojus, nuo pat kurorto ištakų čia žmonės plūsta ir atgauti sveikatą, ir pramogauti. Pats geriausias būdas atrasti sveikatingumo lobius yra atvykti į Druskininkus, kur būtent sveikatos šaltinių dėka vėl galima prisipildyti nuo kasdienio skubėjimo ir informacijos srauto išsekusias širdies versmes. 

Specialūs vandens dienos pasiūlymai Druskininkuose: https://druskininkai.lt/specialus-pasiulymai-vandens-diena/

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Jurginės Palangoje 2020

Vasara prasideda Šiauliuose: nepamirštamų akcentų TOP 10

Norintiems patirti neišdildomus įspūdžius gamtoje: unikalūs mini nameliai ant ratų jau Lietuvoje

We love Lithuania

Virtualus pasivaikščiojimas po Kuršėnus L.Ivinskio pėdomis

Paukščių palydos Žemaitijoje

Chaimo Frenkelio vilos parke tūkstantis rožių virsta kalėdinėmis dekoracijomis

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"