Simonas Rudaminas
Kaunas Lankytinos vietos Kaune Naujienos Pamatyk!

Lietuvos banko Kauno rūmai: ekskursija (nuotraukų galerija)

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Lietuvos bankas, 2022-aisiais švenčiantis 100 metų sukaktį, atveria visuomenei unikalius istorinius Kauno rūmus: gyventojai kviečiami registruotis į ekskursijas, kurios bus organizuojamos visus metus. Metai bus gausūs ir kitų šimtmečio renginių: artėjant spalio 2 d., oficialiai Lietuvos banko įsteigimo datai 1922 m., vyks parodos, konferencijos, atvirų durų diena, bus išleistos šiai progai įamžinti skirtos kolekcinės monetos.

Registraciją į ekskursijas rasite Lietuvos banko Pinigų muziejaus interneto svetainėje esančioje registracijos sistemoje.

Registracija grupėms: https://www.pinigumuziejus.lt/lt/registracija/grupems-kaune
Registracija pavieniams: https://www.pinigumuziejus.lt/lt/registracija/pavieniams-kaune

Į ekskursijas užsiregistravę lankytojai gali išvysti daugiau kaip 3 tonas sveriančias pinigų saugyklos duris, pasigrožėti įspūdingais tarpukario Kauno meno mokyklos atstovų paveikslais, pabuvoti buvusio ministro pirmininko Augustino Voldemaro apartamentuose su 8 metrų aukščio kupolu, išvysti vieną seniausių liftų Kaune, išgirsti Vlado Jurgučio ir kitų tarpukario bankininkų istorijas. Lietuvos banko Pinigų muziejaus ekspozicija, papildyta naujais eksponatais, kviečia susipažinti su ilga ir turininga Lietuvos banko, pinigų ir bankininkystės istorija.

Ekskursijos, pritaikytos įvairaus amžiaus žmonių grupėms, bus vedamos nuo antradienio iki penktadienio lietuvių, anglų ir rusų kalbomis. Visos ekskursijos nemokamos.

Nuotr.: Simono Rudamino

Lietuvos bankas nelieka nuošalyje Kaunui tapus šių metų Europos kultūros sostine. Kauno rūmų salė tapo laikinais garsiosios menininkės ir aktyvistės Yoko Ono instaliacijos „Ex It“ namais. Instaliacija, kurios organizatorius – Šiuolaikinio meno centras, veikia nuo sausio 23 d. iki rugsėjo 11 d., Lietuvos banko darbo laiku (pirmadieniais–trečiadieniais nuo 8.30 iki 15.30 val., ketvirtadieniais iki 18 val., penktadieniais – iki 14.30 val.). Išankstinė registracija nereikalinga, lankymas nemokamas.

Artėjant spalio 2 d., oficialiai Lietuvos banko įsteigimo datai, centrinis bankas kvies visuomenę į įvairius renginius. Planuojama surengti tarptautinę konferenciją kartu su Tarptautiniu atsiskaitymų banku. Bendradarbiaujant su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi bus surengta konferencija „Litas: šimtmečio kelias“ ir pristatyta paroda „Menas ir pinigai“. Lietuvos banko Pinigų muziejus kartu su Lietuvos nacionaliniu muziejumi ir kolegomis iš Latvijos ir Estijos muziejų ruošiasi tarptautinei parodai „100 metų: Litas, Latas, Krona“. Šventinius metus vainikuos jau tradicine tapusi atvirų durų diena ir kolekcinių monetų, skirtų Lietuvos banko 100 metų sukakčiai, išleidimas. Bus išleistos 50 eurų aukso, 20 eurų sidabro ir 1,5 euro metalų lydinio monetos.

Nuotr.: Simonas Rudaminas

Šimtmečio proga Lietuvos bankas taip pat planuoja pristatyti visuomenei centriniame banke sukauptą dailės rinkinį ir išleisti albumą. Be to, svarbiausias Lietuvos banko datas, įvykius ir žmones ketinama įamžinti metraštyje. Šventinę nuotaiką padės sukurti ir specialus Lietuvos banko pastatų Vilniuje ir Kaune apšvietimas. Tarp planuojamų veiklų – ir Pinigų muziejaus paskaitos, įvairūs žaidimai bei viktorinos Lietuvos banko socialiniuose tinkluose, virtualus 3D turas po banko rūmus Kaune.

Išsamesnė informacija bus paskelbta artėjant renginiams.

Trumpai apie sukaktį

Lietuvos bankas, atkurtas 1990 m. kovo 1 d., tęsia prieškaryje veikusio Lietuvos valstybės centrinio banko tradicijas.

Planai įsteigti Lietuvoje emisijos banką ir įvesti nacionalinius pinigus imti kurti iškart atkūrus valstybingumą 1918 m., tačiau dėl sunkios valstybės finansinės padėties Lietuvos bankas veiklą pradėjo tik 1922 m. Piniginio vieneto ir Lietuvos banko įstatymai priimti rugpjūčio 9 ir 11 d., bankas oficialiai įsteigtas rugsėjo 27 d., o veiklą pradėjo spalio 2 d. Banko steigėjas buvo Vyriausybė.

Lietuvos banko pagrindinis uždavinys buvo reguliuoti pinigų apyvartą, lengvinti pinigų išmokėjimą, sukurti pastovią ir patvarią pinigų sistemą, skatinti žemės ūkio, pramonės ir prekybos plėtrą. Bankui 20-čiai metų suteikta teisė leisti banknotus, jis galėjo atlikti valstybės iždo ir taupomųjų kasų operacijas, platinti ir išpirkti valstybės paskolų lakštus, teikti komercines paskolas ir pan. Pirmuoju Lietuvos banko valdytoju tapo profesorius Vladas Jurgutis (1885–1966). Reprezentatyvūs Lietuvos banko rūmai K. Donelaičio ir Maironio gatvių sankirtoje buvo pastatyti praėjus 6 metams po banko įsteigimo, specialiai centrinio banko reikmėms.

Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino
Nuotr.: Simono Rudamino

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vilnius švenčia Valstybės dieną (nuotraukų galerija)

Unikali Paulavos respublika

We love Lithuania

Ignalinoje sužibo raudonais obuoliais papuošta eglė

We love Lithuania

Vembūtų piliakalnis Varnių regioniniame parke pritaikytas lankytojams

Trakų apylinkės ir jose slypintis kultūrinis paveldas

We love Lithuania

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje – paroda apie ypatingą Palangos šimtmetį: tikras pokyčių kaleidoskopas

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"