Kelionės užsienyje Naujienos

Kelionė į Argentiną: šalis, kur net infliacija šoka tango

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Argentina, tai tango. Maždaug tiek žinojau apie Argentiną prieš kelionę. Dar žinojau, kad tarpukariu ir pokariu, ieškodami geresnio gyvenimo ir prieglobsčio į Argentiną pabėgo nemažai lietuvių, Buneos Airių priemiestyje yra lietuviška bažnyčia. Taip pat po karo į Argentiną paspruko nemažai nacių, egzistavo net sąmokslo teorija, kad Hitleris nemirė kaip buvo skelbiama, bet pasislėpė kažkur Argentinoje.

Bet grįžkim prie tango. Astoro Piazzollos išpopuliarintas muzikos stilius puikiai reprezentuoja Argentiną. Tango tai meilė, aistra, drama, tango tai gyvenimas. Tango prasideda vos išlipus Buenos Airių oro uoste, kur atvykusio Uberio didžiąją bagažinės dalį užima dujų balionas, todėl lagaminas keliauja išdidžiai įsitaisęs ant galinės sėdynės. Šokiai ir aistros tęsiasi viešbutyje, kavinėse ir parduotuvėse prie mokėjimo kortelių skaitytuvų, bandant atspėti kuria atsiskaityti šįkart pavyks. Aistringu raudoniu per dvi valandas pražydusi kakta, pirmą kartą įdegtas fotoaparato dirželis ant sprando – viskas čia yra tango, net jei nemoki šokti – teks su tuo susitaikyti, nes tai gyvenimo būdas, su kuriuo pakonkuruoti gali tik futbolas. Buenos Aires – kelionė prasidėjusi vasario 14 buvo pasmerkta meilei iš pirmo žvilgsnio.

Argentina antra pagal dydį Pietų Amerikos valstybė po Brazilijos ir aštunta pagal dydį valstybė pasaulyje. Norint pamatyti daugiau nei Buenos Aires, savaitės neužteks, nes transporto sistema nėra tobula, o atstumai ne tokie ir maži, todėl pirmai pažinčiai apsiribojau Buenos Airem. 

Sostinė pasitiko malonia 30 laipsnių šiluma, intensyviu eismu, eilėmis prie kanceliarinių prekių parduotuvių, trimis valiutos kursais, tiesiomis, žaliomis gatvėmis, nuostabia architektūra, draugiškais ir tik ispaniškai kalbančiais žmonėmis.

15 milijonų – tiek žmonių gyvena šventame Gero Oro mieste. Miestas dūzgia kaip avilys dieną ir naktį visomis kryptimis. Įdomu, kad Buenos Airės buvo įkurtos net du kartus, pirmasis bandymas nepavyko, dėl vietinių indėnų nuolatinio puldinėjimo miestas buvo apleistas jau po dviejų metų. Antrasis įkūrimas 1580 metais buvo sėkmingesnis ir išaugo į dabartinį Pietų Amerikos megapolį, kurio pilnas pavadinimas yra: Santísima Trinidad y Puerto de Santa María de los Buenos Ayres (Švenčiausios Trejybės ir Šventosios Marijos Gerų Orų Uostas).

Europa – viskas čia primena Europą, Paryžių, Madridą. Prasidėjus didžiajai tautų migracijai, 19 a. pabaigoje 20 a. pradžioje Buenos Airės išgyveno didžiulį augimą. Tuo metu miestas plėtėsi principu: „Greičiau, Aukščiau, Tvirčiau“. Jei Paryžius turi obeliską, mes pasistatysime dvigubai didesnį, jei Paryžius turi Eliziejaus laukus su 8 eismo juostomis, mes nutiesim gatvę, kurioje bus 18 eismo juostų. O tada atėjo infliacija ir tarė: „Atėjau, Pamačiau, Nugalėjau“. 

Infliacijų buvo ne viena ir visos jos atsikando po gabalėlį buvusios didybės, palikdamos gilius randus architektūroje ir žmonių gyvenime. Jie mes pernai aikčiojome nuo 20%, tai pagalvokit, kaip gyventume jei ji būtų 95%, o jei 3000%? Argentiniečiai gyvena ir šoka. Šoka tango.

Dabartinės Buenos Aires atrodo lyg pasidėvėjęs Paryžius, su didingą praeitį menančiais pastatais, teatro rūmais, daugybe senų automobilių. Per visą savaitę mačiau „net“ keturis elektrinius paspirtukus, neteko regėti elektromobilių, elektroninių cigarečių, tačiau mieste labai daug knygynų. Buenosairiečiai labai myli šunis, daug skaito ir daug mokosi, tik vėliau supratau, ką reiškia tos eilės prie mokyklinių prekių, kitoje pusiaujo pusėje viskas atvirkščiai, mokslo metai Argentinoje prasideda kovo mėn.

Buenos Aires. Kainos ir praktiniai patarimai

  • Kainos. Buenos Aires yra nebrangus miestas, pavalgyti ir atsigerti galima tikrai nebrangiai, žinoma priklausomai nuo vietos. Rūbai, elektronika Argentinoje dėl infliacijos kainuoja nežmoniškus pinigus. Bet juk neapsipirkti atvažiavau.
  • Valiutų kursai. Prieš kelionė tai buvo šioks toks galvos skausmas. Argentinoje egzistuoja trys valiutų kursai, oficialus centrinio banko kursas, juodosios rinkos arba „Blue market“ kursas ir dar vienas, specialiai turistams mokantiems kortele taikomas kursas. Šis pats geriausias. Todėl visada stenkitės mokėti kortele ir jei reikia pasirinkti valiutą – rinkitės pesą, taip gerokai sutaupysite.
  • Mokėjimo kortelės. Mokėjimo kortelių veikimo principo taip ir neperkandau, veikia, bet visur skirtingai, bekontaktis atsiskaitymas veikia, bet irgi visur skirtingai, todėl geriausia turėti fizinę kortelę. Apsiperkant maisto prekių parduotuvėse dažnu atveju prireiks paso numerio. Fiziškai paso galite neturėti, bet reikės bent jo nuotraukos, ar kopijos.
  • Grynieji pinigai. Turėjau, tačiau nesikeičiau, nes nelabai apsimoka, vienintelį kartą jų prireikė mokant už tango šou, bet be problemų susimokėjau eurais. Na bet jei be grynų nemokate keliauti – yra keli variantai: keistis oficialioje keitykloje, pats blogiausias būdas, nes pats blogiausias kursas, arba keistis neoficialioje keitykloje, kurioje kursas geresnis. Neoficialią keityklą rasti padės prekybinėse gatvėse žodį „cambio“ šaukiantys vietiniai. 
  • Viešasis transportas. Mieste kursuoja autobusai, yra metro. Viena kelionė kainuoja 35 centus. Taip, tikrai, labai pigu. Galima nusipirkti transporto kortelę ir ją pasipildžius keliauti. Tik ar patiks neaišku, nors dauguma autobusų turi kondicionavimą, tačiau jie visi kiek pagyvenę. 
  • Taksi. Aš pasirinkau po miestą keliauti su pavežėjais. Lietuvoje miręs Uber, puikiai veikia Buenos Airėse, automobilių labai daug, kainos mažos. Brangiausiai sumokėjau už kelionę iš oro uosto 30 km. arba valanda kelio kainavo beveik 14 eurų.
  • Uberio pavežėjų automobiliai (kaip ir visi automobiliai Argentinoje) yra gerokai pagyvenę. Net pradėjau žaisti tokį žaidimą: „atspėk kokio mažumo dabar atvažiuos“. Vienas buvo su parištu prie bagažinės bamperiu, kito veidrodėliai laikėsi ant lipnios juostos, kitas nesugebėjo atidaryti bagažinės… Bet veža greitai ir pigiai.
  • Transportas. Gatvės plačios ir tiesios, daugelis vienpusio eismo, tačiau eismas labai intensyvus, nepasakytum, kad spūstys, tačiau bendrai judėjimo greitis yra lėtas. 
  • Mobilusis ryšys. Mobilusis ryšys Argentinoje yra brangus, o internetas dar brangesnis ir lėtas, todėl tradiciškai pirkausi kelioninį e-sim’ą su duomenų paketų.
  • Kalbos. Niekas nekalba angliškai. Kai pusė pasaulio kalba ispaniškai, kam reikalinga ta anglų kalba? Ok, buvo kelios kavinės kuriose pavyko susikalbėti, bet šiaip – laikas mokytis ispaniškai.
  • Saugumas. Visa Pietų Amerika nėra saugiausias žemynas, ne išimtis ir Buenos Aires yra gerų rajonų pvz. Palermo, kur jauku, gražu ir saugu, yra ne ne tokių saugių, kaip La Boca, kur net dieną gali iškraustyti kišenes. Bendrai visur svarbu neprarasti budrumo ir dairytis aplink. 
  • Geriausias laikas keliauti? Dabar!

Lankytinos vietos Buenos Airese

El Ateneo Grand Splendid 

Pasakiško grožio keturių aukštų knygynas, kuriame yra daugiau nei 700 000 knygų. Knygyne taip pat yra kavinė, baras ir nedidelis teatras, kuriame rengiami renginiai.

2008 m. „The Guardian“ jį paskelbė antru gražiausiu knygynu pasaulyje. 2019 m. „National Geographic“ jį pavadino „gražiausiu knygynu pasaulyje“.

Knygynas įsikūręs buvusiame teatre, pastatytame 1919 m. Teatras buvo pastatytas prancūziško renesanso stiliaus ir jame yra įspūdinga freska ant lubų. 1990-aisiais teatras buvo uždarytas ir 2000 m. paverstas knygynu.

Knygynas yra populiari turistų lankytina vieta ir kasmet sulaukia daugiau nei milijono lankytojų.

La Recoleta kapinės

Vienos garsiausių kapinių pasaulyje jose palaidota daugybė žymių Argentinos asmenybių, įskaitant Evą Peron. Kapinės žavi savo įmantriais antkapiais ir mauzoliejais, daugelis iš kurių yra pagaminti iš marmuro ar granito.

Kapinės buvo įkurtos 1822 m. ir iš pradžių buvo skirtos tik turtingiems ir galingiems Buenos Airių gyventojams. Tačiau laikui bėgant kapinės išsiplėtė ir tapo paskutine poilsio vieta žmonėms iš visų visuomenės sluoksnių.

Kapinės suskirstytos į sekcijas, lankymas mokamas.

La Boca

La Boca – spalvingiausias ir kartu pavojingiausias Buenos Airių rajonas. Spalvos tarsi žvakės liepsnelė plaštakę, traukia apdujusį turistą, o tas spalvų ir pramogų apžavėtas, gali gana greit likti be kuprinės ir kišenių turinio. Caminito sąlyginai yra saugu, tačiau nuklysti toli nuo turistinių objektų nepatariama. Apie tai, kad čia pavojinga perspėjo net Uberio vairuotojas, pamatęs fototechnikos kuprinę.

Iš Caminito balkonų pasaulio futbolo čempionato taure moja L. Messi, kitame šypsosi angelo sparnais ir aureole papuoštas Maradona, praeiviams gatvėje ranką tiesia Buenos Airese gimęs Popiežius Pranciškus. Kavinėse visą dieną šoka tango, o tikras futbolo fanas iš šio rajono gali niekada nebeišeiti.

Raioną XIX amžiaus pradžioje įkūrė italų imigrantai. Iš pradžių tai buvo darbininkų klasės rajonas, daugiausia gyveno uosto darbininkai ir imigrantai. XX amžiaus pradžioje La Boca tapo populiariu menininkų ir rašytojų prieglobsčiu, na o dabar tai turistų viliojimo objektas.

Floralis Genérica

20 metrų aukščio 18 tonų sverianti, judanti aliuminio ir nerūdijančio plieno gėlės žiedo skulptūra, kurią miestui dovanojo architektas Eduardo Catalano.

Gėlės žiedlapiai atsidaro saulėtekio metu ir visiškai atsidaro vidurdienį. Tada jie palaipsniui užsidaro iki saulėlydžio.

Deja, viso grožio pamatyti nepavyko, praeitų metų gruodį šis žmogaus sukurtas šedevras neatlaikė gamtos, kuriai pagerbti buvo skirtas galios. Parkas buvo uždarytas.

Puerto Madero

Modernus rajonas įsikūręs abipus La Platos upės. Kadaise buvęs apleistas uostas, XX amžiaus pabaigoje buvo paverstas gyvybingu gyvenamuoju, komerciniu ir pramogų rajonu.

Šiame rajone yra visi aukščiausi ir prabangiausi Buenos Airių pastatai. Tai didžiausias urbanistinis projektas Argentinos istorijoje.

Buvusius uosto dokus jungia dar vienas įspūdingas architektūros ir technikos kūrinys, pėsčiųjų tiltas Puente de la Mujer suprojektuotas Santjago Calatravos.

Puerto Madero yra populiari turistų ir vietinių vieta. Vakare krantinėse įsikūrę restoranai ūžia nuo lankytojų ir aidi nuo garsios muzikos tarsi mūsų Palangos Basanavičiaus g.

San Telmo

Dar vienas populiarus rajonas, jame yra Mercado San Telmo – turgus panašus į sostinės Halės turgų. Jei alpstate dėl sekmadieninių brunchų ir visokių hipsteriškų dalykų, čia apsilankyti būtina. Rajone gausu įvairiausių parduotuvėlių, kavinių, centrinėje rajono aikštėje sekmadieniais vyksta sendaikčių turgus.

Dar šiame rajone galite rasti paminklą argentiniečių labai mylimam komiksų personažui mergaitei Mafaldai. Nieko nežinojau apie Mafaldą, tačiau Buenos Airėse jos atvaizdą daug kur galite pamatyti.

Mafalda yra labai populiari visoje Pietų Amerikoje, gal todėl prie skulptūros visada nutįsusi eilė norinčių nusifotografuoti.

Palermo

Populiarus, madingas, stilingas rajonas, kuriame gausu įvairiausių kavinukių, restoranų, stilingų parduotuvių, keli didelį gražūs parkai. Tiesa sakant, man šis rajonas patiko labiausiai. Rajonas sudarytas iš smulkesnių rajonėlių Palemo Soho, Palermo Hlyvood ir panašiai, labai žalias ir jaukus jei mėgstate skonio atradimus – čia jų tikrai atrasite. 

Šiame rajone yra ir Mercado de las Pulgas – sendaikčių turgus, rekomenduoju užsukti.

Jardín Japonés

Japoniškas sodas Buenos Airėse. Labai myliu Japoniją, todėl niekaip negalėjau praeiti pro šalį. Jis yra didesnio Tres de Febrero parko dalis, Palermo rajone. Sodas buvo sukurtas 1967 m. kaip dovana Argentinai iš Japonijos bendruomenės, minint 400 metų abiejų šalių diplomatinių santykių metines. Sodas suprojektuotas pagal tradicinio japoniško sodo principus, Sodas užima 5 ha plotą,  jame auga daugiau nei 4000 augalų, įskaitant vyšnias, klevo medžius, azalijas ir rododendrus, o jį prižiūri sodininkų iš Japonijos komanda.

Ave. Corrientes

Centrinė miesto gatvė, kuri man priminė biudžetinį Niujorko Broadway gatvės variantą. Savaitgaliais viena gatvės pusė yra uždaroma ir tampa pėsčiųjų gatve, kurioje vyksta gatvės muzikantų pasirodymai, vyksta prekyba, čia galima sutikti vėl gyvą Michael Jackson. Iš abiejų gatvės pusių yra daugybė teatrų, parduotuvių ir restoranų.

Mėgstu sakyti, kad kiekvienas miestas turi savo Time Square, tai Ave. Corrientes baigiasi ties Buenos Airių Obelisku.

Obeliskas

Buenos Airių obeliskas (isp. Obelisco de Buenos Aires, El Obelisco) tai lyg centrinė Buenos Airių ašis aplink kurią tarsi sukasi visas miesto gyvenimas. Obeliskas pastatytas 1936 m. gegužę, minint Buenos Airių įkūrimo 400 metų jubiliejų. Aplink obeliską ūžia plačiausia pasaulyje 18 eismo juostų Liepos 9-osios gatvė. 

Cafe Tortoni

Seniausia Buenos Airese veikianti kavinė įkurta 1858 m. prancūzų imigranto ir pavadinta pagal to paties pavadinimo Paryžiaus kavinę. 

Cafe Tortoni yra Buenos Airių legenda, prie kurios prieš pat atsidarymą nutįsta turistų eilė. Kaip ir priklauso legendai – kainos čia kiek didesnės, o skonis prastesnis, bet verta pamatyti la belle epoque ir buvusią didybę primenantį interjerą. Apsilankymas kainuoja vieną kavos puodelį.

Plaza de Mayo

Iš Cafe Tortoni ranka pasiekiama Plaza de Mayo aikštė, dar vienas Buenos Airių centras su žymiąja Casa Rosada – rožiniais rūmais, kuriuose įsikūrusi Argentinos vyriausybė. Pastatą išgarsino Endriu Loido Vėberio miuziklas „Evita“. Būtent iš šių rūmų balkono žmonėms mojavo filme Evitą Peron vaidinusi Madonna.

Galerias Pacificas

Jei mėgstate prabangą ir trainiotis po prekybcentrius, tai šis bus vienas tokių, kuriame tikrai yra ką pažiūrėti. Prekybos centro kupolą 1945 metais freskomis ištapė Argentinos dailininkai. 

Tango

Taip, lyg vyšnia ant torto, negalima sakyti, kad buvai Buenos Airese jei nenuėjai į Tango šou. Tango populiariausias ir brangiausias Argentinos turizmo ir eksporto produktas. Žiūrint į šokėjus, atrodo, kad argentiniečiai gimsta šokdami, šoka visą gyvenimą, o Palermo rajone, viename šaligatvyje įmontuotas tango žingsnelių pradžiamokslis.   

Tango šou yra brangiausia turistinė pramoga. Galima rinktis Tango teatrus, kur žiūrėsite mega tango pasirodymą, jei nepagailėsite pinigų ~ 130-150 eurų, prieš pasirodymą gausite ir vakarienę. Tokiame vakare tango pasirodymą žiūrėsite kaip teatre, iš kažkelintos eilės. Aš pasirinkau tą pačią Cafe Tortoni, kuri savo rūsyje turi slaptą salę, kurioje vakarais vyksta Tango pasirodymai. Slaptą – nes informacijos apie ją teko gerokai paieškoti. Salė nedidelė, žmonių buvo nedaug, pasodino į pačią pirmą eilę, todėl jaučiausi taip, tarsi dalyvaučiau pasirodyme. Na gal pasirodymas ir nebuvo aukščiausio lygio, bet aš mėgavausi kiekviena sekunde. Todėl tikrai labai rekomenduoju pasirinkti mažesnę kavinę ar barą, kad pajaustumėte visą tango grožį. Dieną kavą nešusi padavėja vakare jau sukosi tango šokyje.

Jei mokate tango žingsnelius, galite pasirinkti Milongos (tango šokių barus) ten už nedidelį mokestį gausite privačią tango pamoką, o vėliau viską galėsite išbandyti su kitais tango gerbėjais šokiuose.

Tiek tango, dramos, aistros ir gyvenimo iš gero oro miesto, o oras tikrai buvo geras, per savaitę sugebėjau įdegti, nusilupti ir vėl įdegti. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kotrynos Jogailaitės keliais – karališkas maršrutas abipus Baltijos per 4 šalis

Klaipėdos koncertų salėje skambės H. F. Händelio ir F. Schuberto kūriniai

Palangos Gintaro muziejuje – nauja paroda: Gintaro kelias: nuo „tautos dvasios įsikūnijimo“ iki ironiško žvilgsnio į lietuvišką realybę

Vladimiro Tarasovo ekskursija po parodą „Protesto menas: sovietmečio nepaklusnieji“

We love Lithuania

Turizmo gurmanai – į Druskininkus!

Kėdainiuose atidarytas pėsčiųjų tiltas per Nevėžį

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"