Lankytinos vietos Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk!

Atraskite senuosius sodus ir parkus Lietuvoje bei Latvijoje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Senąsias sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų veisles kultivuojantys objektai yra gamtinis ir kultūrinis paveldas, o pritaikius šiuos objektus turistams, rinkai siūlomos naujos kryptys ir idėjos kelionėms.

Siekiant išsaugoti išlikusias autentiškas sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų kolekcijas bei stengiantis kelti gamtinio ir kultūrinio paveldo objektų patrauklumą ir prieinamumą turistams, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro (LAMMC) Sodininkystės ir daržininkystės institutas Babtuose kartu su Lietuvos kaimo turizmo asociacija (LKTA) įgyvendino projektą „Senųjų sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų atgimimas: Paveldo sodų turas“ (HERITAGE GARDENS Nr. LLI-181).

Projekto metu sodininkystės ekspertai iš Lietuvos ir Latvijos padėjo atpažinti išlikusių senųjų veislių augalus ir kartu su turizmo ekspertais išrinko 53 lankomus objektus, kuriuose dar yra išlikę tradicinių veislių pavyzdžių. Lietuvoje identifikuotos 25 istorinių sodo, daržo ir dekoratyvinių augalų auginimo vietos ir augintojai, puoselėjantys senųjų veislių išsaugojimą. LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas padėjo jiems nustatyti veislių tapatybę, suteikė auginimo ir priežiūros technologinių patarimų, pasidalino tradicinių veislių augalų pavyzdžiais. Pats institutas irgi papildė savo sodo kolekciją ir pasodino senųjų augalų darželius, kurie naudojami edukacijai ir mokslui. Projekte dalyvavusi prof. T. Ivanausko „Obelynės“ sodyba (Kaunas) mokslininkų pagalba sutvarkė savo paveldo sodų kolekciją. Senosios sodo ir daržo augalų veislės taip pat sudomino mokslo įstaigas, kurios pradėjo ir toliau tęs veislių ir vaisių kokybės tyrimus, nustatant jų išskirtinę vertę žmogaus sveikatai.

Nuotrauka: Energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parkas

Lietuvos ir Latvijos kaimo turizmo asociacijos buvo atsakingos už naujo turizmo produkto – Paveldo sodų sukūrimą, rinkodarą ir pristatymą rinkai. Projekto metu buvo išleisti įvairūs leidiniai, kuriais jau naudojasi ne tik paveldo sodų savininkai, bet ir sodininkystės entuziastai, kelionių organizatoriai bei savarankiški keliautojai Lietuvoje ir Latvijoje.

• Parengti 7 maršrutai keliautojams, supažindinantys su projekto eigoje išrinktais vertingais objektais. Visus objektus peržiūrėti galite partnerių svetainėse https://www.atostogoskaime.lt/lankytinos-vietos/paveldo-sodai/ ir https://www.celotajs.lv/heritagegardens. Tiems, kurie mėgsta savo keliones planuoti patys, išleistas žemėlapis „Paveldo sodai“.
• Kitas projekto leidinys – „Vadovas sodininkams. Paveldo sodų išsaugojimas ir kūrimas“ – naudingas kaimo turizmo paslaugų teikėjams, norintiems paįvairinti savo paslaugas ir pritraukti turistus ne sezono metu. Taip pat sodininkystės entuziastams ir profesionalams, auginantiems ir vertinantiems senųjų veislių sodo, daržo ar dekoratyvinius augalus. Jie šiame leidinyje ras praktinių patarimų, kaip paruošti savo objektą lankytojų priėmimui.
• Projekto partnerių išleistas leidinys „Paveldo sodai. Veislių katalogas“. Šio leidinio tikslas – supažindinti skaitytojus su istorinėmis ir tradicinėmis sodo ir daržo augalų veislėmis, skatinti jų auginimą bei sodininkystės ir daržininkystės puoselėjimą.
• Greta šių leidinių buvo išleista receptų knyga „Senieji Latvių ir Lietuvių receptai šiuolaikiškai“. Kadangi projektas apima ne tik senųjų veislių populiarinimą, bet ir užaugintų produktų perdirbimą, mėgstantiems šeimininkauti virtuvėje siūloma atrasti naujus skonius ir gaminimo būdus.

Šis projektas ir jo idėja buvo pristatyta įvairiausių parodų Lietuvoje, Vokietijoje ir Latvijoje metu. Parodose Lietuvos ir Latvijos kaimo turizmo asociacijos dalino išleistus leidinius, konsultavo žmones apie paveldo sodų puoselėjimą bei kvietė aplankyti atvirus turistams paveldo sodų objektus ir įdomiai praleisti laisvalaikį.
Didelis susidomėjimas projekto rezultatais džiugina projekto partnerius, kelionių agentūros jau pradeda įtraukti mūsų siūlomus objektus į savo maršrutus, o mes raginame keliauti po Lietuvą ir jos regionus, kol dar turime ką pamatyti, atrasti ar paragauti.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Vištyčio regioninis parkas – tarp trijų valstybių įsispraudęs vaizdingas perlas

We love Lithuania

Knygos „Petras Kalpokas. Tapyba ir aplinka“ pristatymas

Pradedama tvarkyti Panemunės pilies aplinka

Laive-muziejuje „Sūduvis“ – pabėgimo kambarys su ekstremaliais pojūčiais

Nors šilti orai baigėsi, bet DARBOSTOGOS tęsiasi

Rankų darbo Seredžiaus mokyklos pažintinis takas

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"