Kelionės su vaikais Naujienos Pamatyk!

Tautinis kostiumas – ką reikėtų žinoti vaikams

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Tautinis kostiumas tampa ne tik folkloro ansamblių apranga, bet ir kiekvieno lietuvio spintos pasididžiavimu. Tikriausiai esi pastebėjęs, kad per valstybines šventes Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė dažnai pasipuošdavo tautiniu kostiumu. Jos pavyzdžiu sekė ne viena garsi Lietuvos ponia ar ponas. Net garsusis Lietuvos dizaineris Juozas Statkevičius yra sukūręs kolekciją, kurioje panaudojo tautinius motyvus.

O ką apie juos žinai tu?

Tautiniai kostiumai skiriasi, priklausomai nuo etnografinio regiono, bet jų grožis išlieka toks pats nuostabus ir išskirtinis. Aukštaičių moters tautinius rūbus galima atskirti nuo kitų pagal baltą prijuostę ir gražią spalvotą juostą, o dzūkų pamatysi gražias, dažniausiai žalias liemenes. Žemaičių gražios spalvotos prijuostės.

Jeigu jūs manote, kad tautinis kostiumas jau praeitis ir jis išliks tik prosenelių nuotraukose, jūs labai klystate! Mes turime ,,Rūta žalioji“ auksarankių, lietuviško tautinio kostiumo žinovų, kurie gali atkurti net tavo prosenelių nuotraukose užfiksuotą drabužį, kuris taps prabangiausiu ir vertingiausiu drabužiu tavo spintoje.

,,Rūta žalioji”

,,Rūta žalioji“ istorija prasidėjo daugiau nei prieš 10 metų. Danutė Tamošaitienė su seserimi Janina Černeckiene įkūrė ,,Rūtą žaliąją“. Dar vaikystėje matydamos didelėmis medinėmis staklėmis audžiančią, siuvančią ar siuvinėjančią močiutę, žavėjosi rankų darbo kūriniais. Ne vienas močiutės ir mamos darbas yra perduodamas iš kartos į kartą, kaip šeimos istorijos vertybė. Dabar savo ilgametę patirtį ir žinias perduoda vaikams, kurie stengiasi pratęsti šeimos tradicijas ir puoselėti tautiškumą. Apie savo veiklą mielai pasidalino ir su mumis.

– Paprastai visi įsivaizduoja, kad tautinis kostiumas yra tik prosenelių palikimas ir jo neįmanoma nusipirkti arba nėra populiaru juo puoštis. Ar jūs galėtumėte tai paneigti? Ar sulaukiate pakankamai klientų?

Taip, turime daug klientų tiek Lietuvoje, tiek išeivių lietuvių tarpe. Parduodame ir siunčiame kostiumus į daugelį pasaulio šalių.

– Tautinius kostiumus užsako tik folkloro kolektyvai ar pasitaiko ir asmeninių užsakymų?

Užsisako ir folkloro kolektyvai, ir šokių ansambliai, ir asmenys savo naudojimui.

– Kokį įsimintiniausią ar sudėtingiausią užsakymą turėjote?

Visada kyla vis naujų iššūkių. Šiuo metu turime didelį užsakymą – siuvame rūbus valstybinam dainų ir šokių ansambliui „Lietuva“.

– Ar tenka atkurti tautinius kostiumus tik pagal išlikusias fotografijas ar pasakojimus, išlikusius elementus?

Atkūrinėjam ir iš nuotraukų, ir iš muziejų archyvuose esančios medžiagos.

– Gal galite trumpai papasakoti kaip vyksta šis procesas? Renkama informacija, piešiami eskizai ir t.t.

Kiekvienu atveju labai individualiai, nes išlikusių autentiškų pilnų tautinių kostiumų ypač mažai, tad tenka rinkti atskiras kostiumų dalis pagal vietoves ir taip sudėti kostiumą.

– Kurio Lietuvos regiono tautiniai drabužiai sudėtingiausi?

Visuose regionuose yra sudėtingų technikų, kaip suvalkiečių kaišytinės prijuostės, pas aukštaičius aštuonnyčiai sijonai.

– Tikriausiai daug rankų darbo reikalaujantys drabužiai yra labai brangūs. Nuo ko priklauso jo kaina?

Kaina priklauso nuo to, kiek darbo reikia įdėti ir nuo jo sudėtingumo, taip pat nuo naudojamų medžiagų kainos.

– Kaip manote, ar tautinis kostiumas, jo elementai gali grįžti ir prisitaikyti prie kasdieninės lietuvio aprangos, ar vis tik turi likti kaip ypatingų progų apranga?

Tautiniu kostiumu pasipuošusių žmonių vis dažniau galima sutikti tiek asmeninėse šventėse, tiek valstybinių švenčių paminėjimuose. Gan dažnai įsigyja ambasadų darbuotojai, taip reprezentuodami savo kraštą.

Kasdien galima prisitaikyti kai kurias tautinio kostiumo dalis ar jo elementus ir tai tampa gan populiaru.

Šiandien tikriausiai ne vienas pasidomės apie savo krašto ar net šeimos tautinį kostiumą, kurį prosenelės saugojo savo skryniose. Ar tu turi mažą dalelę savo krašto palikimą savo spintoje?

Straipsnį parengė „Kelionės su vaikais” draugai Maklinėtojai”.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Trys Karaliai šeštadienį atkeliaus į Vilnių

Šiandien Kretingoje – moliūgų šventė ir spirgų kepimo rekordas

We love Lithuania

Tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius’23“ skelbia performatyvumą: po vienu stogu susiburs Lietuvos ir pasaulio menininkai 

Nušvito Šalčininkų rajono eglė

Šiauliuose minimos jubiliejinės Gedulo ir vilties dienos metinės

We love Lithuania

Istorinių parkų ir sodų dienos pilyse ir dvaruose – proga pasimėgauti poilsiu ir atradimais

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"