Naujienos Pamatyk!

Sukurti pasaulį: rugpjūtį – išskirtinė proga pasimokyti tradicinių amatų

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Rugpjūtį laukia ypatinga galimybė prisiliesti prie šimtmečius menančių tradicijų bei pasimokyti senųjų amatų, tarp jų – ir šiaudinių sodų rišimo: Vilniaus etninės kultūros centras (VEKC) rengia dvi stovyklas, kuriose dalyvauti kviečiami tiek pažintį su amatais pradedantys smalsuoliai, tiek patyrę meistrai.

Rugpjūčio 22–24 d. VEKC kviečia į trijų dienų šiaudinių sodų rišimo stovyklą „Sodo rėda“ Vilniuje, Antakalnyje įsikūrusioje Miesto Laboratorijoje. Stovykloje vyks teorinės paskaitos ir praktiniai užsiėmimai, kurių metu bus mokomasi rišti sodus nuo pirmųjų žingsnių, o patyrę rišėjai įgyvendins savo kūrybines idėjas. Rugpjūčio 26 d. VEKC kviečia į stovyklą „Tilingu talangu“ gražioje sodyboje Elektrėnų savivaldybėje, Subartėnų kaime. Tai vienos dienos renginys visai šeimai, kurio dalyviai riš sodus, lies žvakes, iš žolynų kurs skulptūras, dirbins keraminius gaminius ir turės galimybę dalyvauti etnografinės tematikos protmūšyje.

„Žmonės vis dažniau atsigręžia į savo ir savos kultūros ištakas, nori geriau pažinti lietuviškas tradicijas. Taip atranda tradicinius amatus, kaip įdomų ir dvasingą laisvalaikio praleidimo būdą. Siekiame tokius žmones burti į bendrystę ir suteikti jiems galimybę patirti etninės kultūros artumą, išbandyti tradicinius amatus, praleisti laiką su bendraminčiais. Šios dvi stovyklos suteiks būtent tokią galimybę“, – sako VEKC direktorė Sandra Daugirdienė.

Abi stovyklas neatsitiktinai vienija šiaudinių sodų rišimo tematika – ši tradicija sieja mus giliais etnokultūros klodais. Ją siekiama įtraukti į UNESCO nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, Kultūros ministerija nominacinę paraišką pateikė pernai. Paraišką vertina tarptautinė UNESCO ekspertų komisija, sprendimo tikimasi šių metų lapkritį arba gruodį.

„Ši tradicija įpinta į liaudies dainas ir įvairias senąsias apeigas. Sodai buvo labai svarbūs, lydėjo žmogų nuo pat gimimo per viso gyvenimo kelionę. Tradiciją tikslingai saugoti svarbu ir dėl to, kad, skirtingai nei keramika, metalo dirbiniai ar papuošalai, šiaudų sodai yra labai trapūs, mes jų negalime išsaugoti per amžius, o rišimo patirtį perduodame gyvai“, – sako „Sodo rėda“ lektorė, ilgametė sodų rišėja Vida Sniečkuvienė.

Pasak tautodailininkės, sodų rišimas suteikia ramybės, vilties ir vidinės šviesos: kurdami sodus, tveriame naujus pasaulius, kurie gyvena savo gyvenimus ir saugo tą erdvę, kuriose sukasi. 

„Anksčiau sodus rišdavo ilgais rudens ir žiemos vakarais, kai žmonės dar neturėjo elektros ir buvo labai daug tamsos. Prisilietimas prie šiaudo tarsi dovanoja vasaros šilumos prisiminimą. Dabar elektrą turime, tačiau stingdančios tamsos vis tiek yra daug: dėl karo, įvairių vykstančių nelaimių, žiaurumų mums reikia kuo daugiau dvasinės šviesos ir veiklų, kurios padeda atgauti ramybę“, – teigia V. Sniečkuvienė, prasidėjus karui Ukrainoje sukūrusi ir specialų sodą šiai šaliai bei padovanojusi Ukrainos ambasadai Vilniuje.

Daugiau informacijos apie stovyklas galite rasti „Facebook“ renginiuose „Sodo rėda | Šiaudinių sodų rišimo stovykla“ ir „Tilingu talangu | Dienos stovykla šeimoms“, taip pat VEKC interneto svetainėje etno.lt. Bilietus į stovyklas galima įsigyti internetu.

Šiaudų sodų rišimas – veikla, praturtinanti dvasią

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Per Europos paveldo dienas Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į renginius, skirtus Vilniaus katedros varpinei

We love Lithuania

Į Nerį ir Šventąją išleisti pirmieji šiais metais žymėti eršketai

Utenai – 760. Jubiliejinės miesto šventės programa

We love Lithuania

Pakruojo dvare sužibės žvaigždynai iš ledo ir lazerių

Ką bus galima pamatyti atkurtuose Radvilų rūmuose?

Šv. Jono bažnyčios su bokštu atkūrimas Klaipėdoje pripažintas svarbiu valstybei projektu

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"