Juras Stasiūnas
Ką pamatyti Širvintos

Širvintų miesto istorija

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pirmą kartą Širvintų miestas paminėtas 1475 metais, kai buvo pastatyta Širvintų bažnyčia. Dabartinės bažnyčios pastatas  pastatytas 1855 – 1860 m., vadinamuoju istorizmo laikotarpiu, kai architektūroje savaip interpretuoti įvairūs stiliai. Širvintų bažnyčios išorėje bene ryškiausios renesanso interpretacijos, yra ir baroko bruožų. Viduje – XIX a. paveikslai. Bažnyčia įrašyta į Lietuvos Respublikos kultūros vertybių registrą.

1920 m. lapkritį ir gruodį  prie Širvintų ir Giedraičių įvyko Lietuvos kariuomenės susirėmimas su Lenkijos L. Želigovskio rinktine, kuri jau buvo okupavusi Vilnių ir veržėsi gilyn į Lietuvą Ukmergės kryptimi. Po atkaklių mūšių lenkų kariuomenė buvo sustabdyta. Istorikai teigia, kad prie Širvintų ir Giedraičių buvo apginta Lietuvos Nepriklausomybė. Toms kovoms atminti 1927 m. rugpjūčio mėn. šalia bažnyčios už visuomenės sukauptas lėšas buvo pastatytas paminklas žuvusiems Lietuvos kariams ir šauliams. Jo autorius – skulptorius Robertas Antinis. 1954 m. paminklas buvo nugriautas, 1991 m. – iš naujo atstatytas. Atkuro paminklo autorius – Robertas Antinis (sūnus).

Paminklas žuvusiems už Lietuvos laisvę kovoje ties Giedraičiais

1949 m. Širvintos tapo apskrities, 1950 m. – rajono centru. 1951 m. gavo miesto teises.

Širvintose yra Lauryno Stuokos – Gucevičiaus gimnazija, „Atžalyno“ progimnazija, Širvintų pradinė mokykla. Prie Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos veikia  vaikų dailės galerija „Vieversys“. Veikia Sporto, Meno mokyklos. Sporto mokykloje yra baseinas, sporto salė, sauna, pirtis.

Septintajame dešimtmetyje miestą papuošė 40 ha Širvintos upės tvenkinys. Prie tvenkinio suformuota aikštė, kurioje 1981 m. pastatyta skulptoriaus Vilimo Ketvirčio skulptūra „Širvinta“ – grakšti mergina, tarsi kylanti iš upės juostos.Aplink tvenkinį nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas, įrengtas šeimų, auginančių vaikus, bei jaunimo pamėgtas paplūdimys.Širvintų centre – jauki ir šviesi rašytojo, publicisto, žymaus visuomenės veikėjo Igno Šeiniaus vardu pavadinta gatvė. Joje įsikūrusi Viešoji biblioteka ir Kultūros centras. Įvairiais metų laikais čia vyksta daug  tradicinių, širvintiškių pamėgtų renginių.

Ruduo prie Širvintos upės. Širvintos

2016 m. spalio 6 d. visuomenės iniciatyva ir Savivaldybės vadovų pstangomis centrinėje miesto alėjoje atidengtas paminklas iš Širvintų krašto kilusiam šviesuoliui, rašytojui, diplomatui, visuomenės veikėjui Ignui Šeiniui (Jurkūnui). Paminklo „Regiu Lietuvą“ autorius – skulptorius Henrikas Orakauskas. Iš bronzos išlieta susimąsčiusio žmogaus, laikančio atvirą narvelį, figūra vaizduoja rašytoją, grįžusį į gimtinę. Rankoje jis laiko paukštę – lyg Lietuvos sielą, jo laukiančią grįžtant. Kita ant peties tupinti paukštė – lyg žinia, siunčiama iš Švedijos, ir narvelis – tartum likimas, laikomas rankose… Eidamas Igno Šeiniaus alėja, kiekvienas gali perskaityti grindinyje atgulusiose akmens plokštėse iškaltas rašytojo kūrybos citatas – apie žmogaus sielą, meną, gimtąją kalbą.Širvintų miestas jaukus ir žalias. Čia visuomet šalia gamta ir žmogus, čia galima surasti malonių vietelių atokvėpiui, žavių kelių, takelių pasivaikščioti.

Nuotrauka: Širvintų rajono savivaldybė

Informacijos šaltinis: Širvintų rajono savivaldybė

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Trakų miesto istorija

We love Lithuania

Jono Basanavičiaus gimtinė ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas

Ukmergės krašto istorija

Kačių kiemelis Marijampolėje

Ką pamatyti Biržuose?

We love Lithuania

Talkšos ežero pakrantė

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"