Naujienos Šiaulių rajonas

Šiaulių rajono biblioteka kviečia pažinti, susipažinti, atpažinti

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka, jau antri metai veikianti naujose patalpose Kuršėnuose, kviečia ne tik atrasti knygų skleidžiamą šviesą, gyvenimo išmintį ir pamokas, bet ir siekia šiame skaitmeniniame amžiuje puoselėti tautos bei krašto kultūros paveldą, įgyvendindama projektus, integruojančius šiuolaikines technologijas ir atliepiančius vartotojų poreikius.

Prasmingai minėdama Kuršėnų miesto 460-ąjį jubiliejų, Šiaulių rajono Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka nuo 2023 m. rugsėjo mėn. kuršėniečius ir miesto svečius kviečia pažaisti smagų orientacinį žaidimą „Kuršėnų gimtadienis kiTAIP!“. Šis žaidimas sukurtas įgyvendinant Lietuvos kultūros tarybos (LKT) dalinai finansuotą to paties pavadinimo projektą, kurio metu sukurta interaktyvi programėlė „paKURŠĖNauk!“, turinti dvi versijas – žaidimo ir turistinę, kurios pakvies jus aplankyti septynis Kuršėnų miesto objektus. Žaidimo versijoje prie jų priėjus reikės pasitikrinti žinias ir atsakyti į klausimus, o po to, kaip ir  turistinėje versijoje, telefono ekrane pasirodys animuoti personažai ir papasakos apie kiekvieną objektą išsamiau. Programėlė „paKURŠĖNauk!“ yra laisvai prieinama ir nemokama „Google Play“ ir „App Store“ parduotuvėse. Prieš naudojantis programėle, būtina atnaujinti išmanaus įrenginio operacinę sistemą, turėti internetą bei įrenginį su GPS funkcija, o parsisiuntus programėlę suteikti leidimus naudoti įrenginio vietą bei kamerą ir žaisti su garsu. 

Žaidimo versiją jau išbandė ir bibliotekos surengtose interaktyviose orientacinėse varžybose sudalyvavo Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos, Stasio Anglickio ir Daugėlių progimnazijų, Kuršėnų Pavenčių mokyklos-daugiafunkcio centro ir Šiaulių technologijų mokymo centro Kuršėnų skyriaus mokiniai. Pasiskirstę komandomis po 4–5 žaidėjus, jie aplankė 7 interaktyviame žemėlapyje nurodytus objektus, atsakė į klausimus apie juos bei išklausė trumpą objekto istoriją, kurią papasakojo animuotas personažas. Pirmosios maršrutą įveikusios ir į klausimus atsakiusios komandos buvo apdovanotos bibliotekos įsteigtais prizais. Neliko nuskriausti ir likusieji žaidimo dalyviai. Pasibaigus orientacinėms varžyboms, viešosios bibliotekos Renginių salėje vyko įdomios ir vaizdžios Šiaulių rajono istoriko Jono Kiriliausko paskaitos apie žaidimo metu aplankytus Kuršėnų miesto objektus, jų raidą istorinėse epochose. 

Šiemet Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka įgyvendino dar vieną LKT finansuotą projektą „Antano Dilio fotografijos erdvinėje materijoje“. Kovo 20 d. buvo parengtos ir atidarytos unikalios A. Dilio (1932–2021) fotografijų parodos „Gyvenimo pareiga“ ir „Kryžių kalnas: 1987–1990“. Dar 2020 m. A. Dilys Vytauto Vitkausko viešajai bibliotekai padovanojo beveik 1200 fotografijų. Norėdama pagerbti fotomenininką ir jo indėlį į fotografijos istorijos paveldosaugą, įamžinti šio autoriaus darbus, reikšmingus ne tik Šiaulių regionui, bet ir Lietuvai, biblioteka parengė ir lankytojus pakvietė į dvi A. Dilio kūrybą originaliai pristatančias parodas. Beje, šie 2023-ieji yra simboliniai, nes A. Dilio įsteigtam Fotografijos muziejui sukako 50 metų. Su unikalaus erdvinio dizaino paroda „Gyvenimo pareiga“ vėliau susipažino ne tik Meškuičių ir Gruzdžių Augustino Griciaus bibliotekų, bet ir Šiaulių miesto, Radviliškio rajono savivaldybių viešųjų bibliotekų ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos lankytojai. Ši paroda  yra A. Dilio, kaip fotoreporterio, reportažo žanro atstovo pristatymas, joje atskleidžiamos užfiksuotos įvairios kaimo gyvenimo akimirkos, darbai, rūpesčiai ir džiaugsmai, šventės. Fotografijas parodai padėjo atrinkti žymus fotomenininkas Aleksandras Ostašenkovas, kurios, profesionalo akimi žiūrint, geriausiai atskleidžia autoriaus gebėjimus sustabdyti akimirką, perteikti nuotaiką ir patį laikotarpį. Jo teigimu, tai „puikiai įvykdytas projektas, skola Antanui Diliui už taip jautriai pragyventą ir išgyventą gyvenimą… Tas darbas, skirtas šiam fotografijos maestro, man panašus į monumentą jo atminimui…“ Parodos originalaus erdvinio pateikimo autorius – dizaineris Darius Linkevičius. Pagrindinis jo sumanymo akcentas – medinės konstrukcijos stovai, kurie darniai įsiliejo į Kuršėnuose esančios bibliotekos interjerą jį papildydami ir tarsi pratęsdami medžio, kaip bibliotekos simbolio, motyvą. Skirtingo formato fotografijos ir tekstai, atspausdinti ant įvairių plokščių, padeda išvengti galerinės monotonijos. 

Bendradarbiaujant su Šiaulių rajono savivaldybe, įgyvendinti ne tik šie didieji projektai, bet ir keletas mažesnių, bet ne mažiau svarbių tiek bibliotekos paslaugų vartotojams, tiek pačiai bibliotekai. 

Siekiant suteikti rajono gyventojams galimybę savarankiškai pasitikrinti sveikatą, Šiaulių rajono savivaldybės Vytauto Vitkausko viešoji biblioteka įgyvendina tęstinį, analogišką 2018 metais vykdytam, projektą „Užkardykime insultą ar infarktą“, finansuojamą Šiaulių rajono savivaldybės. Projekto tikslas – užkardyti infarkto, insulto ar cukrinio diabeto ligų kominių būsenų atsiradimo riziką kaimo gyventojų tarpe, aprūpinant nuo miesto nutolusias rajono bibliotekas atitinkamomis priemonėmis: žąstiniais kraujospūdžio matavimo aparatais, glikemijos matavimo aparatais su diagnostiniais testais, piršto pulsoksimetrais (matuoja deguonies lygį kraujyje). Šių prietaisų pagalba galima padėti žmogui diagnozuotis sveikatos būklę, o reikalui esant, iškviesti profesionalią medikų pagalbą, taip atitolinant gresiančių ligų komplikacijas. Tokia miestelių bibliotekų aprūpinimo diagnostiniais aparatais praktika plačiai paplitusi Vakarų, Skandinavijos šalyse, kuriose sergamumas kraujagyslių ar diabeto ligomis netgi kiek mažiau paplitęs nei Lietuvoje. 

Rajono gyventojai turi nemažai sveikatos problemų, nes jie nepakankamai suvokia sveikos gyvensenos svarbą, vyrauja prasta sveikatos samprata, kurią būtina keisti akcentuojant asmeninės atsakomybės už savo sveikatą nuostatas. Saugant pačią brangiausią žmogaus vertybę – sveikatą – yra būtina užkardyti lėtinės ligos krizę, o širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pirmaujančia mirties priežastimi pasaulyje. Kitas ne mažiau svarbus šio projekto tikslas – suteikti jiems detalią ir naudingą informaciją apie sveiką gyvenseną, žalingų įpročių prevenciją, streso poveikį organizmui ir gresiančias sveikatos problemas. Projekto lėšomis vedamos paskaitos apie paplitusias širdies ir kraujagyslių ligas, šių minėtų aparatų reikšmę, naudojimą, ir kaip suteikti pirmąją skubią pagalbą kritiniu diagnostikos atveju. 

Dar viena grupė priemonių, įsigytų bibliotekos, yra naudojamos įveikti didžiausią šių dienų sveikatos priešą – stresą. Kovai su juo pasitelkiamos masažinės pagalvėlės, inovatyvus akių masažuoklis, profesionalus limfodrenažinis (presoterapijos) aparatas, elektrinis kaklo ir nugaros masažuoklis su šilumos funkcija. Be abejo, negalima pamiršti, kad vienas iš stresą puikiai mažinančių būdų yra ir laikas sau su gera knyga bei arbatos puodeliu.

Visos šios priemonės bibliotekose viešai  prieinamos, matomos visiems lankytojams, kurie bet kada gali savarankiškai jomis pasinaudoti. Viskas, ko reikia – užsukti į arčiausiai įsikūrusią biblioteką Šiaulių rajone. 

O užsukti į biblioteką kviečia ne tik žinių troškimas, bet ir proto mankšta. Biblioteka, kviesdama visus šachmatų entuziastus, siūlo progą išbandyti ne tik mažuosius šachmatus, kurie lyg magnetas traukia vaikų abonemento lankytojus, bet ir didžiuosius lauko šachmatus. Juos biblioteka įsigijo laimėjus projektą „Vienas prieš vieną“ pagal Šiaulių rajono savivaldybės paskelbtą jaunimo veiklos projektų finansavimo konkursą.

VšĮ „Lietuvos šachmatų mokykla“ direktorius Donatas Pilinkus viešosios bibliotekos amfiteatre vedė interaktyvią paskaitą jaunimui apie šachmatus. Šachmatai yra vienas intelektualiausių žaidimų, dažnai vadinamas sportu arba proto mankšta. Tai išties senas, gilias tradicijas turintis žaidimas, kurio populiarumas atrodo niekada nemirs. Skaičiuojama, kad bent kartą šachmatais yra žaidęs kas dešimtas planetos žmogus. Kalbant apie didžiuosius lauko šachmatus, jų išskirtinumas tas, kad dėl išskirtinio dydžio lentos, žaidėjai turi nueiti iki norimos figūros, ją pakelti ir padėti į kitą vietą.

Tai reikalauja ir šiek tiek fizinių jėgų. Šis žaidimas apjungia penkias sporto šakas. Pasilenkimas, išsitiesimas yra gimnastikos elementai, ėjimas, vaikščiojimas po lentą – lengvoji atletika. Figūros pakėlimas kaip svorio kilnojimas yra sunkioji atletika, patys šachmatai yra intelektualus sportas, o figūros nukirtimą galima priskirti koviniam sportui. Argi ne puiku? 

Didžiuosius šachmatus kuršėniečiai ir miesto svečiai jau galėjo išbandyti atvirose erdvėse miesto švenčių metu, Daugėlių bendruomenės festivalyje „Sveika, vasara!“. 

Taigi, šachmatai išties įdomus, vertingas, naudingas žaidimas, kurį sveika žaisti ir jaunam, ir senam. Tereikia užsukti į biblioteką ir jau dabar sužaisti partiją su draugais – tokia pramoga bus naudinga ir smegenims, ir draugystei. Na, o apžiūrėjus parodas, visada kviečiame atsipalaiduoti ir pasimėgauti knyga ir gardžia kava apžvalgos aikštelėje, iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Kuršėnų senamiestį.

Asta Gasiūnienė, 

Laurynas Švambaris,

Danutė Slavinskienė

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Naujas apžvalgos bokštas atidaromas Pagramančio regioniniame parke

We love Lithuania

Tautinis kostiumas – ką reikėtų žinoti vaikams

Kelionės su vaikais

Nepraleisk progos pasikalbėti taip, kaip seniai nesikalbėjai – savo miesto kieme

Paradas rikiuojasi: Vilniaus knygų mugė prasideda po savaitės

We love Lithuania

Kazlų Rūdoje nušvito Kalėdos

Festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"