Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Rekordinės vietos Lietuvoje – nuo didžiausio šakočio pasaulyje iki mažiausio muziejaus

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Įpusėjant rudeniui ir ieškant būdų atsitraukti nuo rutinos, rudeniškoms kelionėms mūsų šalyje pristatytas teminis net tris dešimtis rekordinių Lietuvos vietų apimantis žemėlapis, kuriame kiekvienas ras sau įdomiausią objektą. Didžiausia gintarų pirtis, giliausias urvas, daugiausiai baseinų arba plaktukų turinčios erdvės – visa tai galima rasti ne kur kitur, bet keliaujant Lietuvoje. 

„Bene kiekvienas vilnietis ir dalis kitų Lietuvos miestų gyventojų bent kartą yra apsilankę Vilniuje esančiame Bernardinų sode. Visgi ne kiekvienas ten apsilankęs žino, kad Bernardinų sodas yra seniausias viešasis parkas Lietuvoje. O štai, pavyzdžiui, Vilniaus rajone esančiame Europos parke stūksanti skulptūra-labirintas iš televizorių – įtraukta net į Gineso rekordų sąrašą. 

Tokių netikėtai išskirtinių vietų Lietuvoje – apstu, ir net daugelį kartų lankytos vietovės kaskart gali pasirodyti unikalios. Tokias, galbūt kai kam itin gerai pažįstamas, o kai kam – visai negirdėtas, vietas sudėjome į teminį žemėlapį, kiekvienam objektui suteikdami visai kitokią prasmę bei išryškindami rekordišką išskirtinumą. Tad šį rudenį tikrai verta aplankyti skirtingas istorijas pasakojančias Lietuvos vietas – niekada nežinai, ką naujo pavyks atrasti“, – dalijasi vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė.

Praėjęs šių metų vasaros sezonas kelionėms mūsų šalyje buvo itin palankus. Vietinių turistų skaičius, Lietuvos statistikos departamento duomenimis, ne tik pasiekė priešpandeminių 2019 metų skaičius, bet ir juos viršijo. Vis dar pradžiuginantys rudeniški orai pranašauja, kad vasaros laikotarpiu susiformavusios tendencijos nesikeis, o norinčiuosius kasdienybėje atrasti ką nors neįprasto – kviečiame susipažinti su rekordinėmis Lietuvos vietomis. 

Didžiausia skulptūra pasaulyje iš televizorių

Rekordų akademijos duomenimis, šiuo metu Gineso pasaulio rekordų duomenų bazėje yra apie 60 rekordų, susijusių su lietuviais ir Lietuva. Visi jie yra ir Lietuvos rekordai. Vienas tokių – iš daugmaž 3 tūkst. televizorių pastatyta Gintaro Karoso skulptūra LNK Infomedis Europos parke (Vilniaus r.). Didžiausiu tokiu kūriniu pasaulyje pripažinta skulptūra-labirintas iš senų televizorių yra net 3135 kv.m. ploto.

Aukščiausias Lietuvos kalnas

293,84 metrų virš Baltijos jūros lygio – tiek iškilęs Aukštojo kalnas (Vilniaus r.) yra oficialiai laikomas aukščiausia mūsų šalies vieta. Ant kalvos pastatytas medinis apžvalgos bokštas, įrengta skulptūrinė kompozicija Baltų saulės ratas, pasodintas ąžuolynas. Netoli, už 1 km, yra ir ilgą laiką aukščiausia Lietuvos vieta laikytas Juozapinės kalnas – vos metru žemesnis už Aukštoją.

Didžiausia pilis

Pagal plotą didžiausia pilimi Lietuvoje laikoma Medininkų pilis (Vilniaus r.). Kartu su apsauginiais grioviais ir pylimais ji užima 6,5 ha. XIV a. pastatytos pilies pagrindiniame bokšte eksponuojamos patrankos, archeologiniai radiniai, LR Prezidento Algirdo Mykolo Brazausko medžioklės trofėjų ir medžioklės peilių kolekcija. Atviroje apžvalgos aikštelėje atsiveria apylinkių panorama.

Seniausias parkas

Užsukę į Vilniaus širdyje šalia Vilnelės esantį Bernardinų sodą net nepagalvoja, kad jis yra seniausias viešasis parkas Lietuvoje. Dar XV a. jį įkūrė bernardinų vienuoliai, vėliau jis virto botanikos sodu, o nuo XIX a. pab. – viešuoju miesto sodu. Neseniai atnaujintame parke yra fontanas, vaikų žaidimų aikštelės, pasivaikščiojimo takeliai ir net atkurtas vienuolių augintų prieskoninių augalų darželis. Beje, parke, ties vartais į Šv. Brunono Bonifaco gatvę, auga ir seniausias – 400 m. amžiaus – miesto ąžuolas.

Didžiausias botanikos sodas 

Beveik 200 hektarų plote Vilniaus priemiestyje, Kairėnuose, įsikūręs Vilniaus universiteto botanikos sodas įstabus ne tik savo neįtikėtinu dydžiu, bet ir augalų gausa. Čia kiekvienas gali atrasti net virš 10 tūkstančių pavadinimų augalų bei su besikeičiančiais metų laikais grožėtis vis skirtingais augalų žiedais. Sode vyksta įvairūs koncertai, edukacijos, žiemos metu lankytojai kviečiami džiaugtis slidinėjimo ir rogučių pramogomis. 

Daugiausia velnių

Raguoti Velnių muziejaus (Kaune) eksponatai laikomi gausiausia velnių kolekcija Lietuvoje. Iš pradžių dailininkas Antanas Žmuidzinavičius sukaupė 260 velniukų, o štai dabartinėje velniškoje ekspozicijoje – jų jau per 2 tūkst.! Ir pinčiukų vis gausėja, mat kiekvienas lankytojas kviečiamas čia atvežti ir savąjį. Velnių muziejus – vienintelis toks pasaulyje.

Ilgiausiai veikusi pogrindinė spaustuvė 

Kauno rajone po šiltnamiu paslėpta pogrindžio spaustuvė „ab“ yra ilgiausiai – net 10 metų – veikusi tokio tipo spaustuvė, kurios neaptiko sovietų saugumas. 1980–1990 metais čia buvo spausdinami pogrindiniai leidiniai bei platinti po visą šalį. Spaustuvės įkūrėjai – Vytautas Andziulis ir Juozas Bacevičius. Šiuo metu spaustuvė yra atvira lankytojams, tad joje kviečiama apžiūrėti slaptą tunelį, spausdinimo mašiną bei leidinius.

Daugiausia tautinių juostų ir rankšluosčių

Ar esate girdėję apie Tekstilės muziejų Darbėnuose (Kretingos r.)? Čia – tikra tautinių juostų bei rankšluosčių ornamentų, spalvų, raštų karalystė. 293 tautinių juostų ir 300 tautinių rankšluosčių rinkinius sudarę tekstilės meistrai Daiva ir Arūnas Dūdėnai yra oficialūs Lietuvos rekordininkai. Savo name įkurtoje ekspozicijoje jie gali papasakoti, kuo skiriasi piršlio ar laidotuvių juostos, kokiais rankšluosčiais dera nešti duoną, o kokiais apgaubti žmogų.

Daugiausia baseinų ir didžiausia gintarų pirtis 

Agentūra „Factum“ į Lietuvos rekordų knygą įtraukė Kretingos rajone, šalia Palangos, esantį poilsio ir sveikatinimo kompleksą „Atostogų parkas“ kaip daugiausia baseinų – net šešiolika – Lietuvoje talpinančią vietą. Iš jų – dešimt vidaus baseinų (sporto, 4 masažo, treniruočių, kineziterapijos, mineralinio geoterminio vandens, vaikų, Kneipo terapijos) bei 6 baseinai po atviru dangumi. 

„Atostogų parke“ taip pat galima apsilankyti didžiausioje Lietuvoje gintarų pirtyje, įrengtoje iš 3 tonų natūralaus Baltijos jūros gintaro. Šiuo metu poilsio ir sveikatinimo komplekse esanti pirtis paskelbta oficialiu Lietuvos rekordu, tačiau siekiama fiksuoti pasaulio rekordą – vienintelės viešai prieinamos natūralaus gintaro pirties pasaulyje.

Atostogų parkas

Knyga milžinė ir centų kambarys 

Šiauliuose, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Informacijos centro pastato fojė, eksponuojama didžiausia knyga Lietuvoje. Jos aukštis siekia 1,25 metro, plotis – 90 centimetrų, o storis – 25 centimetrus. 184 puslapių knyga apie Salduvės piliakalnį sveria daugiau nei 100 kilogramų.

Čia pat, Šiaulių akademijos bibliotekoje – 157 130 lito centų monetomis puoštas kambarys. Jis – Lietuvos rekordininkas pagal didžiausią kiekį monetų patalpos puošyboje. Jam kurti daugiausia naudotos 1 cento monetos, tačiau kambaryje taip pat galima rasti ir 2, 5, 10, 20 bei 50 centų monetų, atsiųstų bei suneštų gyventojų iš visos Lietuvos. Monetomis apklijuotos kambario sienos, lubos, kambaryje esantis „sostas“ ir Lietuvos žemėlapis, kuriame 1, 2, 5 ir 10 litų monetomis pažymėti didieji miestai.

Didžiausia plaktukų kolekcija 

„Plaktukų liga“ susirgęs suvalkietis Saulius Matusevičius per trejus metus ne tik surinko daugiau nei pusę tūkstančio skirtingų plaktukų bei Vilkaviškio rajone atidarė Plaktukų muziejų, bet ir oficialiai užfiksavo rekordą. 2020 metais savo rekordą pats pagerino, kuomet kolekcijoje turėjo net 1137 plaktukus. Šiuo metu netradicinių eksponatų skaičius dar didesnis, tarp jų – 20 kilogramų sveriantis kūjis bei vos 20 gramų vyndario plaktukas, taip pat – prieskonių, pinigų kalimo plaktukai ir netgi kalinių gaminti plaktukai. 

Prie Plaktukų muziejaus galima pamatyti ir kitą rekordą – didžiausią šio įrankio skulptūrą. Beveik 4 metrų aukščio plaktuką muziejaus įkūrėjas pastatė tam, kad lankytojai lengviau atrastų Plaktukų muziejų.

Mažiausias muziejus 

Rekordiškai mažiausiu bei seniausiu šalies muziejumi laikomas Šilalės rajone įsikūręs Dionizo Poškos Baublių muziejus. Prieš daugiau nei 200 metų muziejus įkurtas ąžuolo kamiene. Jame iki šiol galima apžiūrėti sukauptus senovinius radinius, knygas ir net banginio žandikaulį. 

Meškų kolekcija 

Šiuo metu Vilniuje pasiektą Lietuvos rekordą – 256 žaislinių meškų vienoje vietoje – Žemaitijos turizmo informacijos centras nusiteikęs pralenkti beveik dvidešimčia kartų! Žemaičiai jau yra pateikę paraišką dėl Lietuvos rekordo, nes „Meškų muziejus“ Telšiuose turi net 4683 meškas. Tarp jų – autorinės menininkų meškutės, vaikystę menantys pliušiniai lokiukai ir net meškučiai, pagaminti iš varnalėšų. Meška ne veltui laikoma žemaičių simboliu – Žemaitijos turizmo informacijos centras siūlo specialų maršrutą „Meškučių takais“, kuriuo einant Telšiuose galima rasti 50 meškų!

Didžiausia ir aukščiausiai kosmose išskleista Lietuvos trispalvė 

Iš kosmoso – į Molėtus. Tokį kelią įveikusi vėliava puošia Lietuvos etnokosmologijos muziejaus ekspoziciją. Dviem rekordais Lietuvos rekordų knygoje įamžinta vėliava buvo keliavo civilių misijoje „Inspiration4“ ir virš į daugiau nei 585 kilometrų aukštį virš žemės. Dabar ją galima apžiūrėti muziejaus apžvalgos aikštelėje Molėtų rajone.

Didžiausias šakotis pasaulyje 

Net pusantro metro aukštesnis už Lietuvos krepšinio legendą Arvydą Sabonį – štai tokį aukštaūgį šakotį galima pamatyti Druskininkų rajone esančiame Šakočių muziejuje. Raguotas pyragas, kuriam iškepti 2015 metais prireikė 71,5 kilogramų kiaušinių bei 48 kilogramų miltų, be konkurentų tapo ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rekordininku. Be 3,72 metrų aukščio ir 85,8 kilogramų svorio šakočio-rekordininko, muziejuje dar galima pamatyti vengriškų, švediškų ar net japoniškų šakočių. 

Giliausias urvas 

Pasvalio rajone esantis Žalsvasis šaltinis į Lietuvos rekordų knygą yra įtrauktas kaip giliausias užvandenintas urvas. Smegduobėje ištryškęs šaltinio vanduo turi sugedusių kiaušinių tvaiką primenantį sieros vandenilio kvapą ir mena laikus, kai Pasvalys turėjo kurorto statusą bei garsėjo sieros vonių gydyklomis. Smegduobė yra apie 5 metrų skersmens ir 16 metrų gylio. Ji išsišakoja į dvi požemines sales – „Saulėtąją“ bei „Aenigma“. 

 

Mažiausia lietuviška knyga

Retas atspėtų, kad Šunų muziejuje (Palanga) galima pamatyti rekordiškai mažo dydžio lietuvišką knygą. Ji – vos 8 mm aukščio, 7 mm pločio, 2,5 mm storio. 60 puslapių eilėraščių knygą „Būsenos“ surimavo ir 100 egzempliorių tiražu išleido poetas Vytautas Kusas. Jis yra ir privataus Šunų muziejaus įkūrėjas. Muziejuje – suvenyrinių šunų kolekcija su keliais tūkstančiais eksponatų iš įvairių pasaulio šalių.

Didžiausias parašas

Dainininkas Stasys Povilaitis visada bus siejamas su Palanga. Būtent todėl jo atminimui ant Palangos koncertų salės fasado įkomponuotas 6,96 m ilgio, 1,19 m aukščio autografas, pripažintas didžiausiu šalyje. Pro koncertų salę veda kurorto įkūrėjų grafų Tiškevičių alėja. Ją puošia Felikso bei Antaninos Tiškevičių skulptūros bei grindinyje įamžintas garsiosios giminės šūkis lotynų ir lietuvių kalbomis „Išsirink, ką myli“.

Sunkiausias gintaro gabalas

Nors Lietuvos rekordų knyga norinčius pamatyti didžiausią šalyje gintarą nukreipia į Gintaro muziejų Palangoje, Kazimiero ir Virginijos Mizgirių Gintaro muziejus Nidoje ruošiasi kreiptis dėl rekordo pagerinimo. Naujajame muziejuje eksponuojamas baltiško gintaro luitas Perkūno akmuo sveria 3,82 kg ir Saulės akmenį lenkia 300 g.

Kitas įdomus interaktyvaus Gintaro muziejaus eksponatas – inkliuzas su neištirtos rūšies voru, gyvenusiu prieš 50 mln. metų. Voras pavadintas jį aptikusio muziejininko Kazimiero Mizgirio garbei Sosybius mizgirisi.

Didžiausias akmuo

Nors Barstyčių, arba Didysis, akmuo (Skuodo r.) dažnai lieka Puntuko šešėlyje, visgi būtent jis yra didžiausias riedulys Lietuvoje. 3,6 m aukščio, 32 m apimties ir apie 680 t masės akmuo, nustatyta, atkeliavo iš Suomijos kartu su ledynais daugiau nei prieš 10 tūkst. metų.

Didžiausia gyvūno skulptūra

Kol Vilniuje „staugia“ geležinis vilkas, po Šiaulius šmirinėja „Geležinė lapė“. Talšos ežero pakrantėje pastatytos didžiausios Lietuvoje gyvūno skulptūros ilgis – apie 15 m ilgio, aukštis – 6,6 m. 7 tonas sveriančios lapės širdyje – kapsulė su laišku ateities kartoms. Kūrinio autorius – Vilius Puronas.

Ilgiausias lentų takas pelkėje

Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras džiaugiasi galėdamas pakviesti visus pažintinių takų gerbėjus į oficialiai ilgiausią Mūšos tyrelio pelkėje įrengtą lentų taką. Dabartinis jo ilgis yra 5775,87 m. Žiemgališkame žmogaus nepaliestame gamtos kampelyje galima apžiūrėti Miknaičių ežerą, Tyrelio mitologinį akmenį, buvusią partizanų buveinę ir net medyje kabančią tėvo Stanislovo atnaujintą koplytėlę, skirtą dingusiai uogautojai atminti.

Didžiausias muilo gabalas ir sunkiausia knyga

Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro muziejuje (Kelmės r.) yra eksponuojami net 2 Lietuvos rekordai su tai patvirtinančiais diplomais. Žolininkės Kristinos Šilinskienės iš natūralių medžiagų pagamintas 30,8 kg muilas pripažintas didžiausiu muilo gabalu Lietuvoje. Jam pagaminti buvo sunaudota net 14 kg alyvuogių aliejaus, 7 kg kokosų aliejaus, spalvai suteikti panaudota 100 g dilgėlių lapų miltelių.

Kitas Lietuvos rekordas – „Geležinė knyga“. Oficialiai sunkiausia knyga Lietuvoje pripažinta knyga apie Jotvingių kryžiaus riterių ordiną sveria 287 kg. Tokios knygos lengvai į kelionę nepasiimtum – puslapių aukštis yra 1,2 m, jie pagaminti iš cinkuoto metalo. Knygos sudarytojas – Vilius Puronas.

Gausiausias varlių rinkinys

Princui, ieškančiam varle paverstos princesės, Varlių namelyje (Šakių r.) tektų išbučiuoti daugiau nei 5 tūkst. žalių eksponatų! Redos Pečiulienės-Šilingės surinktos varlytės „apgyvendintos“ ne tik specialiame namelyje, bet ir sode. Rekordinėje kolekcijoje – kvaksiukių skulptūrėlės, jomis papuošti piešiniai, papuošalai ir kt. Mažuosius lankytojus šeimininkė net pavaišina saldžiomis varlytėmis.

Didžiausias kryželiais siuvinėtas žemėlapis

Kai laisvalaikio aistra net įkvepia atidaryti muziejų. Taip nutiko Aldonai Virbickienei, per kiek daugiau nei pusantrų metų kryželiu išsiuvinėjusiai pasaulio žemėlapį. Jis paskelbtas didžiausiu tokiu žemėlapiu Lietuvoje – 1,6 m ilgio ir 1,01 m pločio. Darbui sunaudota daugiau nei 4 km siūlų. Vėliau moters išsiuvinėtas paveikslas „Liškiavos bažnyčia“ paskelbtas rekordiškai didžiausiu kryželiu siuvinėtu paveikslu (1,55 m ilgio ir 1,03 m pločio) Lietuvoje. Šiuos ir kitus siuvinėtojos darbus galima apžiūrėti privačiame Kryželiu siuvinėtų paveikslų muziejuje Vilkaviškyje.

Aukščiausia medžio skulptūra

Kaip atrodo medinis vėjas galima pamatyti šalia Jankauskų kaimo turizmo sodybos (Tauragės r.). Šalia jos kuriamo skulptūrų parko puošmena – oficialiu Lietuvos rekordu paskelbta aukščiausia medžio skulptūra „Vėjas“. Ąžuolinės skulptūros aukštis siekia 10,8 m. Jos autorius – tauragiškis Darius Jakaitis.

Prie Tauragės vasaros estrados galima pamatyti kitą rekordą – didžiausią Lietuvoje etnografinę Saulės skulptūrą. Tautodailininkas kalvis Kęstutis Plyskaitis metalinę 9 m aukščio saulutę nukalė Žemaitijos vardo paminėjimo 800 metų jubiliejui.

Salų ir ežerų rekordai

Utenos apskrityje – kone žymiausias Lietuvos rekordininkas. Tai – seniausias ir storiausias Lietuvos medis Stelmužės ąžuolas (Zarasų r.). Skaičiuojama, kad jam gali būti jau daugiau nei 1,5 tūkst. m. Taip pat apskrityje – didžiausias ir vandeningiausias šalies ežeras Drūkšiai, ilgiausias ežeras Asveja bei giliausias Tauragnų ežeras.

Šiame ežeringame krašte gausu ir su salomis susijusių rekordų. Avilio ežere (Zarasų r.) suskaičiuojama daugiausia salų, net 31. Daugiausia salų dirbtiniame vandens tvenkinyje yra Antalieptės mariose (Zarasų r.) – 52. Astravos sala Dūbučio ežere (Zarasų r.) yra pripažinta didžiausia Lietuvoje ežere esanti sala. O štai Blėkiškių sala Antalieptės tvenkinyje (Zarasų r.) yra didžiausia sala esanti dirbtiniame vandens telkinyje.

Didžiausia pasaulyje sapnų gaudyklė

Jei kamuoja košmarai, verta apsilankyti sveikos gyvensenos centre „Auksinė giria“ Asvejos regioniniame parke (Molėtų r.). Čia pušyne pakabinta didžiausia ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sapnų gaudyklė. Jos lanko skersmuo yra 10,14 m, o svoris – 156 kg. Gineso rekordininkės autorius – menininkas Vladimiras Paraninas.

Aukščiausias pėsčiųjų ir dviračių tiltas ir aukščiausia verbos skulptūra

Baltosios rožės tiltas per Nemuną (Alytus) yra įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip aukščiausias šalyje pėsčiųjų ir dviračių tiltas. Juo prasieiti arba pravažiuoti dviračiu galima 38,1 m aukštyje, tiltas yra 240,52 m ilgio, 6,71 m pločio.

Tiltą puošia kitas rekordas – aukščiausia verbos skulptūra. 30 m aukščio skulptūrą, pavadintą „Obels žiedu“ sukūrė skulptorius Vladimiras Kančiauskas.

Stačiausi piliakalnio šlaitai

Nors aukščiausiu Lietuvos piliakalniu laikomas Pilies, arba Gedimino, kalnas Vilniuje (48 m aukščio nuo papėdės, 142 m absoliutaus aukščio virš jūros lygio), Punios piliakalnis (Alytaus r.) Lietuvos rekordų knygoje užfiksuotas kaip turintis stačiausius šlaitus – 80–85°. Nemuno kilpų regioniniame parke esančio piliakalnio šlaitų vidutinis aukštis siekia 30 m. Punios piliakalnis, menantis Pilėnų ir Margirio istoriją, yra naujai pritaikytas lankymui – rekonstruoti laiptai, įrengti takai, apžvalgos aikštelės, informaciniai stendai ir poilsio zonos.

Artūras Lavrėnovas
Nuotr.: Artūro Lavrėnovo

Žemėlapis

Informacija paruošta pagal nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“, Lietuvos turizmo informacijos centrų medžiagą, knygą „Lietuvos rekordai“ (2003) bei svetainių www.rekordai.lt, www.rekorduakademija.lt, www.guinnessworldrecords.com duomenis.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

MO muziejų Vilniuje jau aplankė daugiau nei 50 tūkstančių lankytojų

Vilniuje nuaidės išskirtinis renginys: kultūros erdvėje pasirodys legendiniai ir laikui nepavaldūs atlikėjai

Liepkalnis atsidaro šeštadienį, kitos slidinėjimo trasos Lietuvoje laukia daugiau sniego

Kleboniškių kaimo buities muziejuje praūžusių Užgavėnių nuotaiką saugo kaukės

We love Lithuania

Neries regioniniame parke – paprastųjų kardelių žiedų jūra

We love Lithuania

Žiemos keliu

Rasita Liulienė
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"