Naujienos Pamatyk! Tauragė

Naujoji Tauragės dvaro istorija

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Naujoji Tauragės dvaro istorija

Tarpukaris lėmė ateitį

Tauragės dvaras, egzistavęs nuo XV a. pab., matė gerų ir blogų laikų, ūkiškų ir neūkiškų savininkų, garsių asmenybių, valdovų, imperatorių. Apie tai rašyta knygose, straipsniuose.

Karine teritorija dvaras tapo 1935 m., kai čia nutarta formuoti Lietuvos kariuomenės „Geležinio vilko“ 3-iąjį dragūnų pulką. Tai nulėmė, kad strategiškai taktiniu požiūriu svarbi vieta Vokietijos 1941 m. birželį buvo bombarduota viena pirmųjų, todėl buvo sugriauta ne tik daug buvusios Lietuvos kariuomenės statinių, bet ir senųjų dvaro ūkinių pastatų. Liūdniausia, kad tada sudegė ir istoriškai bei architektūriniu požiūriu vertingi mediniai rūmai, kartais pavadinami imperatoriaus vila.

Tauragės dvaras – atskiras kaimas. Autoriaus nuotrauka

Sovietmetis

Lietuvą 1940 m. okupavus bolševikams, čia buvo dislokuoti ir pirmieji svetimi sovietų kariai. 1944 m. jie grįžo ir vėl įsikūrė sugriautoje Tauragės dvaro teritorijoje. Yra duomenų, kad pokariu Lietuvos partizanai net planavo susprogdinti šalia dalinio esantį geležinkelio tiltą, tačiau planas buvo išaiškintas ir nuo tada sovietų kariai turėjo nuolat budėti šalia tilto. Dauguma pastatų nebebuvo atstatyti, o išardžius griuvėsius ir užlyginus pamatus, atsivėrusiame plote imti statyti nauji silikatinių plytų ir blokiniai statiniai. Taip išdygo karinės technikos garažai, ryšio, administraciniai pastatai, 10 daugiabučių karininkų šeimoms, pridygo privačių automobilių garažų. Didžiausios statybos tada vyko 1957–1970 m. Iš oficialių pavadinimų dingo Tauragės dvaro vardas, kaip feodalinis reliktas, netikęs naujajam pasauliui. Atsirado „Gorodok“ („Karinis miestelis“), kurį kasdienybėje vis rečiau, bet dar tenka girdėti. Tai buvo rusiškumo židinys Tauragėje, tačiau tuo metu pakankamai izoliuotas nuo miesto bendruomenės.

Kumetynas iki 2011 m. rekonstrukcijos. Edmundo Mažrimo nuotrauka

Archeologiniai tyrimai

2001 m. blykstelėjo šviesos spindulys seniausios Tauragės istorijos pažinime, kai buvo ištirtas mažas, bet reikšmingas rūmų vietos plotas. Žvalgomuosius archeologinius tyrimus atliko Eugenijus Ivanauskas – Kultūros paveldo centro specialistas. Ištirtas 11 m² plotas, surasta dvaro rūmų vieta, surinkti 373 radiniai, datuojami XVI a. viduriu – XIX a. pradžia. Nustatyta, kad dvarvietėje išlikęs iki 1,4 m storio XVI–XX a. kultūrinis sluoksnis. Tyrimais nustatytos teritorijos ribos. Ne paslaptis, kad vietą, kur kasti archeologui nurodė šviesios atminties krašto istorijos žinovas E. Mažrimas.

Kalvė, kol dar nebuvo apkalta lentelėmis. Edmundo Mažrimo nuotrauka

Radiniai tada perduoti Tauragės krašto muziejui. Didžioji dauguma jų – puodų šukės, tačiau yra ir įdomesnių dalykėlių. Šiuo metu Istorijos ekspozicijoje galite išvysti 8 monetas su Lietuvos (Jono Kazimiero suklastoti šilingai, Mykolo Kaributo Višnioveckio šilingas), Prūsijos (Jurgio Vilhelmo, Frydricho Vilhelmo šilingai, grašis), Livonijos (Karolio XI šilingas), net Rusijos (Petro I poluška, kapeika), kurios siekia XVII–XVIII a. pr. Taip pat rasite įdomesnių koklių šukių. Žalia glazūra dengti kokliai su Prūso herbu gaminti įtakingo didiko Mikalojaus Pranciškaus Rosochackio garbei XVII a. Kitur matomi renesanso pasakų motyvai. Rasta molinės keptuvės dalių, tiems laikams įprasto žarijų šviestuvo šukių, nemaža krūvelė olandiško tipo balto kaolino pypkių kandiklių, akmens masės balta ir mėlyna glazūra dažytų bokalų, lėkščių šukių, metalinių apkalėlių, kaltinių vinių. Nežinant konteksto, šie radiniai atrodo kaip bevertės šiukšlės, bet įsigilinus supranti, kad tai miesto šaknų istorija, o daiktai liudija dvare buvusią prabangą. Po žeme ten dar slypi daug pinigine prasme nevertingų, bet istoriškai labai reikšmingų nuolaužų, kurios padėtų atkurti ten kadaise XVI–XVII a. vykusi gyvenimą.

Tauragės dvaro kokliai, eksponuojami muziejuje. Autoriaus nuotrauka
XIX a. vid. gyvenamasis namas iškirstomis angomis durims, netinkamais langais. Autoriaus nuotrauka

 

Darius KINIULIS

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“

Istorijos-etnografijos skyriaus vedėjas

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Druskininkų gatvėse ir aikštėse – artėjančių švenčių nuojauta

Ąžuolyno atnaujinimo projektas pasiekė finišo tiesiąją: kviečia į pristatymą

Paminklo žydų gelbėtojams Vilniuje idėjas pasiūlė 14 autorių

Choreografijos studija „Impresija“ kviečia pasinerti į baletijos karalystę

Vilniaus širdyje trims Sostinės dienoms įsikurs Knygų aikštė

We love Lithuania

Žiemą aplankyk septynias saugomų teritorijų vietas

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"