Biržai Naujienos Pamatyk!

Lankytinos vietos Biržuose

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Lankytinos vietos Biržuose

Ilgesnės ir šviesesnės dienos vilioja kuo daugiau laiko praleisti lauke, gamtoje bei aplankyti gražiausius, įdomiausius Lietuvos kraštus. Šįkart kelionės kryptis – Biržai. Ką veikti ir ką pamatyti Biržų krašte? Atrinkome vietas, kurias pamatyti užteks vienos dienos, bet norint pasimėgauti niekur neskubant – Biržuose tikrai rasite, ką veikti visą savaitgalį.

Vos užsukę į vieną iš siūlomų vietų suprasite, kad aplink galima pamatyti kur kas daugiau! Biržų kraštas išsiskiria gausybe unikalių gamtos objektų, architektūros statinių įvairove, edukacinėmis veiklomis. Pažintį su Biržais siūlome pradėti aplankant šias TOP10 vietų, o šalia daugelio jų rasite ir po papildomą veiklą ar objektą.

Nuotr.: Zenono Meškausko

 

Šiauriausias Lietuvos taškas

Šiauriausias Lietuvos taškas yra į šiaurės vakarus nuo Aspariškių kaimo. Nuo Aspariškių iki šiauriausio taško pagal Nemunėlį pėsčiomis dar reikia nueiti apie tris kilometrus. Takas veda miško keliuku, kas keletą kilometrų yra ženklai. Nors tikrasis šiauriausias Lietuvos taškas yra Nemunėlio upės viduryje, sausumos tašką (56,27′, 24,53′) aplankyti yra kur kas paprasčiau. Vietą žymi specialus medinis ženklas su koordinatėmis.

Lankytinos vietos Biržuose stebina savo įvairove.

Kirkilų apžvalgos bokštas – vieta, kurią turi pamatyti kiekvienas

Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. 30 metrų aukštyje esančios apžvalgos aikštelės plotas – beveik 30 kvadratinių metrų.

Diana Guselnikova
Kirkilų karstiniai ežerai

Ilgiausias Lietuvoje pėsčiųjų tiltas

Širvėnos ežeras yra seniausias dirbtinis vandens telkinys Lietuvoje suformuotas 1575 m. užtvenkus dvi per Biržus tekančias upes, kuris saugojo tvirtovės bei miesto prieigas.

Gintarė Girutytė
Nuo kranto

Biržų pilis ir Biržų krašto muziejus „Sėla“

Kunigaikštis Kristupas Radvila (1547-1603) savo Biržų žemių ir Lietuvos šiaurinio pasienio apsaugai Biržuose pastatė modernią, didžiausią ir stipriausią tuo metu Lietuvoje itališko tipo bastioninę tvirtovę. Atlaikiusi perdavimą iš rankų į rankas, karus ir net sprogdinimus, Biržų tvirtovė vėl pasitinka lankytojus. Biržų pilies reprezentaciniai rūmai buvo atstatyti 1978-1986 m., juose 1987 m. įsikūrė Biržų viešoji biblioteka, o 1989m. – Biržų krašto muziejus „Sėla“.

Karstinė įgriūva Karvės ola

Biržų krašte „neprieteliui“ pasakyti žodžiai „Kad tu prasmegtum…“ gali išsipildyti tiesiogine prasme… Požeminiam vandeniui gelmėse išplovus tirpius gipso, klinčių, dolomito, kreidos ar druskos klodus, įgriūva žemė – susidaro karstinės įgriuvos, vadinamos smegduobėmis. Jų rajone jau skaičiuojama apie 9000 ir jų nuolat daugėja.

 

Kirkilų karstiniai ežerėliai

Labai daug įgriuvų yra įsmukusios žemiau gruntinio vandens lygio ir dėl to virtusios ežerėliais, įgriuvų tankis siekia net 200vnt/km2. Čia yra ir pasivaikščiojimo takas – tai puiki galimybė stebėti šiuos unikalius vandens telkinius iš labai arti. Tai unikalus reiškinys Europoje, nes ežerėliuose galima aptikti žaliųjų ir purpurinių sieros bakterijų kolonų, kurių dar randama tik Italijoje. Yra įrengtas pasivaikščiojimo takas.

Gintarė Girutytė
Nuo apžvalgos bokšto

Energetinis labirintas

Energetiniai labirintai turi aiškią pradžią ir pabaigą, o norint juos pereiti tereikia sekti vienu aiškiu taku. Specialios formos labirinto, esančio prieš Jūsų akis, paskirtis – leisti pabūti su savimi, pamąstyti, atsipalaiduoti, pamedituoti ir „pakrauti“ teigiama energija.

Eidami energetiniu labirintu pasigrožėkite lauko akmenų įvairove ir jų savitu grožiu. Labirinto ilgis – 307 metrai į vieną pusę. Jis surinktas iš mažėjančia tvarka sustatytų 800 lauko akmenų ir dar panašaus skaičiaus puošybinių.

Astravo dvaro sodyba

Astravas – Biržų miesto dalis Širvėnos ežero šiauriniame krante prie Apaščios upės. 1956-1965 m. Astravo rūmai buvo restauruoti, sutvarkyta parko dalis, 1987 m. atstatytas dvaro sodybą ir Biržų miestą jungiantis pėsčiųjų tiltas per ežerą. Kapitalinis tilto remontas atliktas 2019 m.

Senovinės technikos ir buities muziejai

O jeigu aplankyti dvi parodas per vieną dieną tame pačiame krašte? Senovinės technikos muziejus Sodeliškių dvaro sodyboje išvysite senovinių garo traktorių, traktorių, autobusų, sunkvežimių, spec. paskirties technikos, prieškarinių bei tarybinių automobilių, motociklų, dviračių kolekcijas. Tuo tarpu senovinės buities muziejuje išvysite net 7 pastatų ansamblį.

Siaurojo geležinkelio kompleksas

Unikalus XX a. siaurojo geležinkelio kompleksas turi istorinę architektūrinę ir kraštovaizdinę vertę. „Siaurukas“ – tai 750 mm pločio vėžės geležinkelis, ilgiausias Europoje ir vienas unikaliausių mūsų šalies paveldo objektų, todėl išlikę siaurojo geležinkelio ruožai yra saugoma kultūros vertybė.

Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

1861 metais pastyta dabartinė mūrinė Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia, mena baroko ir klasicizmo laikus. 

Bažnyčia istoristinė, halinė, stačiakampio plano, dvibokštė (43 m). Vidus 3 navų, atskirtų pilioriais, skliautai kryžminiai, rengti 3 altoriai. Bažnyčios vidus mena neobarokinį stilių. Įdomu tai, kad bažnyčioje galite pamatyti Tiškevičių giminės herbą, kuris puošia 1879 m. kurtus vargonus ir Biržų miesto herbą, kuris puošia medines ložes.

Nuotr.: Žydrūno Maniko

Grafo Jono Tiškevičiaus ir dar kelių šeimos narių palaikai saugomi bažnyčiose rūsyje esančiose kriptose, o apie fundatorių dar mena ir memorialinė lenta prie įėjimo į bažnyčią.

Biržų reformatų bažnyčia

Biržų reformatų parapiją įsteigė Mikalojus Radvila Rudasis, kurio sūnus Kristupas Radvila Perkūnas fundavo evangelikų reformatų bažnyčios statybą. Ši bažnyčia pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėta 1584 m. 1704 m. bažnyčia sudegė. Jos vietoje pagal Rygos architekto Heinricho Schellio projektą ir Biržų evangelikų reformatų parapijiečių lėšomis 1874 m. pastatyta nauja neogotikinio stiliaus bažnyčia primenanti Radvilas, kurie rėmė ir platino šį tikėjimą. Ji tapo Šiaurės Lietuvos reformacijos centru

Nuotr.: Aurimo Franko

Bažnyčioje išliko vieningas unikalus neogotikinis interjeras: stalai, suolai, didelė vargonų pakyla su vargonais, sakykla. Visa bažnyčios vidaus įranga padaryta iš medžio. Bažnyčia pabaigta statyti ir pašventinta 1874 m. Šalia bažnyčios XIX a. pabaigoje pastatyta klebonija.

Biržų regioninio pako lankytojų centras

Biržų regioninio parko Lankytojų centre įrengta ekspozicija, supažindinanti su šios saugomos teritorijos išskirtinėmis vertybėmis. Pagrindinė ekspozicijos tema – „Prasmengančios žemės kraštas“, kadangi Biržų kraštas garsėja smegduobėmis, įgriuvomis, įdomiais geologiniais procesais. 

Antroje ekspozicijų salėje lankytojams parengta mineralų bei uolienų ekspozicija, supažindinanti su krašto geologiniais turtais. Lankytojų laukia dar vienas įdomus pažintinis interaktyvus kerno ekspozicijos stendas, kurio pagalba lankytojai gali pajausti gręžinio gylio mastelį ir pažinti geologinių sluoksnių kaitą. 

Čia galite gauti visą reikalingą informaciją ne tik apie Regioninį parką, bet ir kitas Biržų rajono lankytinas vietas.

Holokausto aukų kapas ir memorialas

2019 m. birželio 16 d. Biržų žydų – Holokausto aukų – atminimui atidengtas memorialas su žinomais aukų vardais ir pavardėmis. Memoriale įamžinta daugiau nei 500 žinomų aukų vardų, nežinomos aukos pagerbtos Dovydo žvaigždės simboliu. Memorialo autorius – Dr. Joseph Rabie (Prancūzija).

Smardonės šaltinis

Karstinės kilmės versmė, hidrogeologinis gamtos paminklas. Šaltinis yra Biržų rajone, Biržų regioniniame parke, Likėnų reabilitacijos ligoninės teritorijoje. Į Smardonės šaltinį vanduo atiteka iš sukarstėjusių Tatulos svitos uolienų, jis kartokas gerti, turi silpną sieros vandenilio dujų, papuvusio kiaušinio kvapą. Šis vanduo nedidelės bendros mineralizacijos, kietas, kalcio sulfatinis. Šaltinio vandens sudėties pirmuosius tyrimus yra atlikęs ir 1816 m. rezultatus paskelbęs Theodoras Grotthussas. Šalia galite pasivaikščioti nuostabaus grožio, senais medžių takais išraizgytu parku. 

Lankytinos vietos Biržuose nustebins kiekvieną! Atraskite Lietuvą ir leiskitės į nuotykius.

 

Penki įdomiausi Lietuvos siaurukai, apie kuriuos beveik nežinojote

Ką veikti Biržuose?

Muziejai Biržuose

Ką pamatyti Biržuose?

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

TOP5 idėjos savaitgaliui Druskininkuose (liepos 28-30 d.)

Klaipėdos pilies džiazo festivalyje – Izraelietiško džiazo dvasia: Tal Babitzky, Mattan Klein

We love Lithuania

Savaitgalį prasideda festivalis „Gaida 2022“ – dvigubi koncertai, šiuolaikinės klasikos žvaigždės, elektroninės muzikos garsenybės ir įspūdžių gausa

We love Lithuania

Gedulo ir vilties dieną Šiauliuose pagerbti tremtiniai

We love Lithuania

Kazlų Rūda – miškų kraštas, kurį verta aplankyti

Spindžiuje vyks abejingų nepaliksiantis pėsčiųjų žygis

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"