Naujienos Šalčininkai

Kuo Dieveniškių istorinis regioninis parkas gali nustebinti žiemą?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Pamenate pasaką apie šykščią pamotę, kuri šaltos, gūdžios žiemos vakarą išvarė podukrą į mišką žibuoklių rinkti? O jei žvarbią žiemą dvylika mėnesių pavyktų sutikti Jums, o jie visokeriopai pasisiūlytų padėti, ko norėtumėte paprašyti? Žibuoklių? Snieguolių? Šilagėlių?.. Sakote stebuklų nebūna? Žiemą niekas neauga, nežydi, beveik nežaliuoja. Taip nutinka tik pasakose. Įsivaizduokime, kad esame stebuklingo pasakojimo scenarijuje, arba pamėginkime pasidomėti, ar tikrai nieko nerastumėme po minkšta, balta, kilimine sniego danga ir ar iš tiesų neturėtumėme kuo nustebinti mūsų parko lankytojus žiemą? – nusprendžia pasidomėti Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Dieveniškių istorinio regioninio parko grupės lankytojų centro administratorė Žavinta Butvilienė.

Dieveniškių istorinio regioninio parko Gaujos kraštovaizdžio draustinyje Europos ekologinio tinklo „Natura 2000” buveinių apsaugai svarbioje teritorijoje Gaujos upės slėnyje galima aptikti puriame baltame sniege pasislėpusį nepaprastą, įrašytą į Lietuvos raudonąją knygą augalą – Daugiaskiltį varpenį (Botrychium multifidum). Ši randama saugoma rūšis yra didelė vertybė, ir tik nuoširdus noras ją išsaugoti gali duoti vaisių. 2023 metais Dieveniškių istorinio regioninio parko grupės darbuotojų pajėgumais buvo sutvarkyta 10 ha pievų. Pastangos tvarkyti buveines prasmingos tik tada, jei darbai turi tęstinumą. Jei ne specialios priemonės, labai tikėtina, kad Daugiaskiltis varpenis (Botrychium multifidum) Dieveniškių istoriniame reginiame parke jau būtų išnykęs, – teigia Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Aleksandra Jurgo.

Gaujos kraštovaizdžio draustinio Europos ekologinio tinklo „Natura 2000” teritorijoje, prie Kalvių kaimo, įrengtas Gaujos mokomasis takas, kurio tikslas – pristatyti visuomenei ypač vertingą Gaujos upės slėnį. Juo eidami sužinome, kad nederlingus, rūgščius ir gana drėgnus plotelius pamėgo į susivėlusį kailį panašūs briedgaurynai. Aukštesnėse upės salpos vietose – vidutinio drėgnumo dirvožemį mėgstančių augalų formuojamos, vadinamosios mezofitų pievos. Tai vienos iš spalvingiausių ir rūšimis turtingiausių pievų, kuriose visą laiką kas nors žydi. Pasakojimas apie dvylika mėnesių, kurie visada ateina savo laiku ir kiekvienas atneša tai, kas tuo metu žydi, iš ties stebuklingas, bet mums nereikia sutikti dvylikos mėnesių net žiemą. Čia visus metus kažkas auga, žydi, ar žaliuoja. Štai ir sausį iš po sniego kyšo visžalio varpenio žali daigeliai – pasakojimą užbaigia Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos Dieveniškių istorinio regioninio parko grupės patarėja Irutė Eidukienė.

Dieveniškių istorinis regioninis parkas – lankytini gamtos, istorijos ir kultūros paveldo objektai

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kauno IX forto muziejuje atidaryta jautri meninė ekspozicija „Pabėgimas iš IX forto“

Kalėdinis siaurukas veš pas Kalėdų senelį

We love Lithuania

Visuomenei pristatoma Rusnės Uostadvario apžvalgos bokšto idėja

Lietuvos ežerų legendos

We love Lithuania

Pastatai kalba. Šiauliai: atskleiskite, ką slepia saulės miesto pastatai

MO muziejus nuo kovo 13 d. nedirba ir lankytojams siūlo specialią naujieną – #menasnaMO

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"