Gabrielius Brazauskas
Aušros Vartai
Aušros Vartai Lankytinos vietos Lankytinos vietos Vilniuje Vilnius

Aušros Vartai – vienas iš Vilniaus miesto simbolių

5,00 (2)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Aušros Vartai – vienas iš Vilniaus miesto simbolių. Svarbus istorinis, kultūrinis ir religinis monumentas, istorijos ir architektūros paminklas, pasaulietinio ir religinio turizmo objektas. Aušros Vartuose įsikūrusioje Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, koplyčioje laikomas Šv. Mergelės Marijos paveikslas, kuris yra viso pasaulio krikščionių garbinamas ir laikomas stebuklingu.

Aušros Vartai buvo vieni iš dešimties vartų Vilnių supusioje gynybinėje sienoje, statytoje 1503–1522 m. Lietuvos žemes puldinėjant totoriams bei šlyjant santykiams su Rusija, Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras 1503 m. suteikė Vilniui privilegiją pastatyti mūrinius įtvirtinimus aplink visą miestą. Jau 1522 m. visas tuometinis Vilnius buvo apjuostas mūru. Aušros Vartai buvo aukščiausiame šių įtvirtinimų taške, pavojingiausioje vietoje priešų puolimo atveju.

Dabartiniai Aušros Vartai iki XVI a. pabaigos vartai dažniausiai vadinti Krėvos, paskui Medininkų vardu, nes pro juos ėjo kelias iš Vilniaus į senąsias Krėvos ir Medininkų pilis. Vėliau pradėti vadinti Aštriaisiais Vartais (lotyniškai Porta acialis), Ostra brama (lenk.). Manoma, kad pastarasis pavadinimas kilo nuo miesto dalies, kurioje vartai stovėjo, formos. 1604 m. kartografiniame raižinyje matoma, kad apie 1600 m. šis miesto galas buvo siauras, lyg smailus ragas, ir vadintas Aštriuoju galu. Dabartinis – Aušros Vartų – pavadinimas rašytiniuose šaltiniuose aptinkamas tik nuo XX a. pradžios. Jo kilmė neaiški, yra įvairių prielaidų, kad vartai taip galėjo būti pavadinti, nes yra įsikūrę miesto Rytinėje dalyje, kur pateka saulė, arba dėl Švš. Mergelės Marijos Aušros žvaigždės įvaizdžio.

Visgi, pasaulyje Aušros Vartai  labiausiai garsėja ne dėl savo istorinės praeities, bet dėl savo sakralinės prasmės t.y. dėl švenčiausiosios Mergelės Marijos, Gailestingumo Motinos, paveikslo, esančio specialiai jam pastatytoje Aušros Vartų koplyčioje. Šis paveikslas – vienas žymiausių renesanso tapybos kūrinių Lietuvoje. Nutapytas nežinomo autoriaus XVI a., jis dar vadinamas Aušros Vartų Madona arba Vilniaus Madona. Paveikslas žinomas visame pasaulyje, jo kopijų yra daugelio šalių bažnyčiose (Paryžiuje – Švento Severino bažnyčioje, daugelyje Lenkijos bažnyčių).

Aušros Vartai
Aušros Vartų Šv. Mergelės Marijos paveikslas

Manoma, kad 1799–1802 m. rusams griaunant miesto gynybinę sieną su visais vartais, Aušros Vartai palikti nenugriauti, būtent, dėl čia laikomo Švč. Mergelės Marijos paveikslo, kurį stačiatikiai taip pat garbino ir laikė stebuklingu.

Aušros Vartai
Aušros Vartų g., Ostra Brama, #paweltrzezwinski

Aušros vartai yra veina svarbiausių lankytinų vietų Vilniuje – Lankytinos vietos Vilniuje

Aplankius žymias Vilniaus vietas kviečiame jus į maisto patirtis Vilniuje:
Kur pavalgyti Vilniuje ir Restoranai Vilniuje
O miesto svečius kviečiame likti ir išsirinkti apgyvendinimo įstaigą mūsų sąraše – kur apsistoti Vilniuje.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Nakties žiburiai Širvintose

Juras Stasiūnas

Naktiniai spalvų pokštai

We love Lithuania

Pilis tarp sargų.

Paskutinį spalio šeštadienį Vilniaus auto muziejus atskleis senovinių ratuočių paslaptis

Pėdsakai

Liuda Mickutė

Nauja Dubysos regioninio parko lankytojų centro ekspozicija

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"