Lankytinos vietos Pamatyk! Šventoji

Atrask Šventąją

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Norint kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, atvykusieji į didžiausią Lietuvos kurortą, turėtų neaplenkti ir Šventosios. Šį miestelį galima iš Palangos lengvai pasiekti ne tik automobiliu, bet ir patogiais bei atnaujintais dviračių takais.

Šventosios centrinė aikštė

2020 m. vasarą visuomenei atverta rekonstruota Šventosios centrinė aikštė tiek vietos gyventojams, tiek kurorto svečiams tapo patrauklia susitikimų, susibūrimų, švenčių ir pramogų vieta.
Šventosios centrinė aikštė jau iš tolo akį traukia išskirtiniais grindinio raštais, kurie tapo pagrindiniu jos akcentu. Aikštės grindinio raštas padabintas etnografiniais elementais, atkartojančiais būtent šventojiškiams būdingus austų tautinių juostų raštus.

Neįprastas savo forma ir grindinio fontanas, įkurtas aikštės priekyje: vanduo sruvena tarp iš grindinio „išaugintų“ akmenų, taip siekta atkartoti ne tik pajūrio reljefą, bet ir Baltijos pajūriui būdingus didelius akmenis.

Mažiesiems lankytojams įrengti netradiciniai vaikų žaidimo elementai: ant specialios paminkštintos dangos vaikai ras batutą, karuselę, taip pat – pusiausvyrai išlaikyti skirtus atraktyvius įrenginius.

Į bendrą atnaujintos aikštės vaizdą puikiai įsilieja ir čia įrengtas paviljonas – pastatas, tarsi „išaugantis“ iš pačios aikštės bei sudarantis su ja nedalomą visumą. Paviljonas numatytas kultūros ir turizmo informavimo reikmėms.

Miesto renginių metu paviljono fasadas lengvai paverčiama dideliu ekranu, skirtu projekcijoms ar vaizdo transliavimui. Čia jau tapo tradicija šiltais vasaros vakarais jaukiai su šeima ar artimaisiais žiūrėti filmus po atviru dangumi.

(Topolių g. 4, Šventoji, Palangos m. sav.).

Beždžionių tiltas

Tai svyruojantis, kabantis tiltas per Šventosios upę, dažnai vadinamas Šventosios simboliu. Tiltas pastatytas 1973 metais. Neseniai tiltas buvo atnaujintas. Atsistoję beždžionių tilto viduryje, kertančio Šventosios upę prie pat Baltijos jūros Šventojoje, stovėsite ties pačia seniausia Livonijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės siena, prieš šimtus metų ėjusios Šventosios upės viduriu. Stovėdami šio tiltelio viduryje, atsidursite tarp dviejų senųjų valstybių – telieka užsimerkti ir įsivaizduoti, kad laiko mašina jus perkėlė kokiais šešiais amžiais į praeitį.

(Kopų g., Šventoji, Palangos sav.).

Šventosios uostas

Ne, uosto su laivais čia nepamatysite –  Šventosios uosto atstatymo darbai dar tik pradiniame etape, bet ši teritorija – tarpukario paminklas, turtingas savo istorija, prasidėjusia nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų, kai po karų su Kryžiuočių ordinu jai atitekusi Baltijos jūros pakrantė nuo Nemirsetos iki Šventosios. 1679 m. Šventojoje stovėjo 45 sodybos, miestelio gyventojai mokėjo mokesčius už 21 valtį.
Kadaise Šventosios uostas rimtai konkuravo su Karaliaučiumi ir Klaipėda. Pokario laikais Šventojoje švartavosi nedideli žvejų laiveliai, uostas buvo palaikomas pamario žvejų lėšomis. Nuo Latvijos sienos uostas nutolęs apie šešis kilometrus.

O štai Šventosios tiltas (tiksliau ne tiltas, o pietinis Šventosios uosto molas) šiandien galėjo būti dar labiau lankomesnis už Palangos. Gal jis niekada nebuvo skirtas pramogai, tačiau 1939-aisiais į jūrą driekėsi net 780 metrų.

Šiandien tai mėgstamas Instagramo mylėtojų, influencerių, blogerių ir fotografų objektas, kurį mėgstantys fotografuoti menininkai kaskart atranda vis naujai.

2018 m. Šventosios uostas buvo perduotas Palangos miesto savivaldybei. Šiuo metu vyksta Šventosios uosto ir jos prieigų pradiniai rekonstrukcijos etapai.
(Prieplaukos g. 22, Šventoji, Palangos m. sav.).

Skulptūra „Žvejo dukros“

1982 m. Šventosios kopose pastatyta įspūdinga 4m. aukščio skulptūrinė kompozicija – „Žvejo dukros“. Tai – trys į jūra žvelgiančios ilgaplaukės merginos, laukiančios iš žvejybos sugrįžtančio tėvo. Šią skulptūrą 1982 metais sukūrė skulptorė Zuzana Pranaitytė. Tai viena iš Šventosios puošmenų, kurią kiekvienas gali pamatyti ties senaisiais Šventosios uosto vartais. Kadaise šios trys merginos – Šventosios pasididžiavimas – buvo iškilusios aukštai virš horizonto. Tačiau ilgainiui dėl pajūrio vėjo ir kitų gamtos sąlygų, ši kompozicija vis labiau ėmė skęsti kopų gausybėje. Tačiau atnaujinus prieigas ir sutvarkius pajūrio medinius takus bei poilsio stoteles su suoliukais, Žvejo dukros tapo patogiai prieinamas Šventosios objektas. Įdomu ne tik iš arčiau apžiūrėti įspūdingo dydžio skulptūras, bet nuo jų palipus kiek į šoną aukštėliau pasigrožėti atsiveriančia Šventosios miestelio panorama. Iš čia matyti ir Būtingės naftos terminalo plūduras, tolumoje raudonuoja Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės, bažnyčios bokštas, Šventosios švyturys, puikiai įžiūrimas ir Jūros tiltas, dešinėje – vos už 4 km Lietuvos–Latvijos pasienis.

(Šventoji, Palangos m. sav.).

Žemaičių alka

Viešėdami Šventojoje būtinai apsilankykite Žemaičių alkoje, įsikūrusioje ant kopos netoli sveikatos centro „Energetikas“, Jonpaparčio gatvės pabaigoje. Tai 1998 m. atstatyta pagoniška šventvietė su paleoastronomine observatorija, XV a. stovėjusia ant Birutės kalno Palangoje.

Atstatant pagonišką šventvietę, Žemaičių alkoje buvo pastatyti tautodailininkų išdrožinėti mediniai stulpai, kiekvienas jų atitinka baltų mitologijos dievų ir deivių vardus: Perkūnas, Aušrinė, Žemyna, Austėja, Ondenis, Patrimpas, Patulas, Velnias, Leda, Saulė ir Mėnulis.

Saulei leidžiantis į jūrą, žvelgiant į stulpų metamų šešėlių išsidėstymą galima apskaičiuoti iš pagonybės laikų atėjusias kalendorines šventes. Dabar čia švenčiamos pagoniškos šventės.
(Žemaičių alka (netoli Jonpaparčio g. ir Kuršių tako), Šventoji, Palangos m. sav.).

Skulptūrų parkas „Akmens amžius“

Parkas įsikūręs Šventojoje, harmoningoje ir atviroje Sveikatos centro „Energetikas“ teritorijoje. Čia gilias gydymo tradicijas puoselėjančio sveikatos centro medikų ir menininkų pastangomis kuriamoje unikalioje erdvėje nuo 2005 m. organizuojamas tarptautinis akmens skulptūrų simpoziumas, kuris kasmet pritraukia vis daugiau įvairių kartų profesionalių skulptorių iš Lietuvos, Austrijos, Prancūzijos ir kitų ES šalių, taip pat iš JAV, Rusijos, Baltarusijos. Skulptūrų parke „Akmens amžius“ šiuo metu visus džiugina 50 akmens skulptūrų, demonstruojančių skulptorių meistriškumą ir atskleidžiančių senąsias tradicijas šiuolaikiniame kontekste.(Kuršių takas 1, Šventoji, Palangos m. sav.).

Daugiau informacijos apie lankytinus objektus ar renginius Šventojoje ir Palangoje galite rasti internetinėje svetainėje www.visit-palanga arba užsukę į Palangos turizmo informacijos centrą (Vytauto g. 94, Palanga).

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šv. Jokūbo kelias jau ir vakarų Lietuvoje

Burbiškio dvare – dvariškos pramogos: fotografija, kroketas ir orkestro muzika

Baltasis Kiras – Plungėje

Sartai: žiūrovus džiugins 7 bėgimai, o sportininkus – 17 600 eurų prizinis fondas

Sostinės Pilaitėje atsivėrė kosmosas (nuotraukų galerija)

Geriausios slidinėjimo trasos Lietuvoje

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"