Gintaro muziejus
Ką pamatyti Lankytinos vietos Palangoje Palanga Palangos gintaro muziejus

Palangos muziejuose ne tik Tiškevičių paslaptys

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Jei kurortą sumanysite aplankyti vėlyvesnį rudenį ir nuotaiką mėgins gadinti užklupusi dargana, drąsiai sakome – Palangoje tikrai yra ką veikti ištisus metus ir bet kokiu oru.
Siūlome atrasti Palangos muziejuose glūdinčias paslaptis, pasakojančias ne tik apie Grafų Tiškevičių paveldą, bet ir čia gyvenusius žymius visuomenės veikėjus bei menininkus, pajūrio auksą gintarą. O gal užsuksite į unikalų muziejų, kuriame „sutiksite“ daugiau nei 3000 šunų?

Gintaro muziejus (Vytauto g. 17)
Ko gero, nėra Lietuvoje žmogaus, nieko nežinančio apie Palangoje, Birutės parko apsuptyje, įsikūrusį Gintaro muziejų. Grafo Felikso Tiškevičiaus dvare Lietuvos dailės muziejui priklausantis Gintaro muziejus įkurtas 1963 m. rugpjūčio 3 d. Pačiame Birutės parko centre esančiuose didinguose rūmuose įrengtas muziejus – vienas lankomiausių šalyje. O ir pats Birutės parkas rudenį atrodo fantastiškai spalvingai.
Vieną gausiausių pasaulyje gintaro inkliuzų ir unikumų kolekciją turinčiame muziejuje iš viso yra virš 30 tūkst. eksponatų.
Lietuvos nacionalinis dailės muziejus nuo 2021 metų pavasario Palangos gintaro muziejus lankytojams atvėrė duris su atnaujintomis ekspozicijomis ir kviečia užeiti pro pagrindinį grafų Tiškevičių rūmų įėjimą, užkopus reprezentaciniais laiptais nuo didžiojo parterio su fontanu pusės. Muziejaus svečiai patenka į rūmų holą, kuriame naujai įrengtoje elektroninėje kasoje gali įsigyti bilietus, o cokoliniame aukšte savo patogumui ras rakinamas spinteles rūbams ir didesniems daiktams. Senasis įėjimas iš vakarų pusės su keltuvu atviras lankytojams su negalia bei tiems, kuriems sunku kopti laiptais.
Marmuriniais laiptais į antrą aukštą pakilusius lankytojus pasitinka nauja įvadinė gintaro ekspozicijos salė, o toliau pristatomas Gintaro muziejaus aukso. Gintaro ekspozicija papildyta dar niekada nerodytais eksponatais, įdiegta nauja apšvietimo sistema.
Pirmame rūmų aukšte kelios salės skirtos rezidencijos kūrėjams grafams Tiškevičiams.
Buvusiame rūmų Didžiajame salone (Židinio menėje) įsikūrė kavinė, o Raudonajame salone lankytojai gali įsigyti leidinių ir gintaro suvenyrų bei papuošalų.

Kurorto muziejus (Birutės al. 34A)
Į įspūdingą kelionę praeities labirintais kviečia Kurorto muziejus, įsikūręs išskirtinai gražioje medinėje viloje – „Anapilyje“.  2019 m. muziejus atvertė naują savo istorijos puslapį – atidaryta interaktyvi nuolatinė muziejaus ekspozicija, lankytojus nukelianti į paslaptingą ir neįtikėtinai įdomų Palangos kurorto istorijos pasaulį. Atgimė ne tik kurorto istorija, bet ir legendos, ne vieną dešimtmetį gaubiančios paslaptingąją „Anapilio“ vilą bei čia viliojančios mistines istorijas pamėgusius lankytojus.
Pirmoji salė lankytojus nukelia į praeitį, 9-20 amžius – čia eksponuojami pajūrio regiono kultūros ženklai. Antroji muziejaus salė lankytojus kviečia panirti į Palangos kurorto įkūrėjų Grafų Tiškevičių pasaulį bei pasakoja apie grafų veiklą bei indėlį į kurorto plėtrą. Užsukusieji į trečią salę pasijusite tarsi esantys paplūdimyje, o po kojomis šiugžda baltas pajūrio smėlis. Vėsesniu metų laiku, kai basomis paplūdimiu vaikščioti gal nebe drąsu, čia – puiki galimybė. Ekspozicija, pristatanti 19 a. pajūrio kurortą, viliote vilioja prisėsti ant salėje įrengtų gintarus bei pajūrio akmenis atkarpojančių sėdmaišių bei susipažinti su įvairių laikotarpių  maudymosi tradicijomis bei paplūdimio madomis. Mistinės legendos, gaubiančios vilą „Anapilis“ atgimsta ketvirtojoje salėje – čia atkartotas veidrodžių kambarys, kurį, kaip pasakojama, kadaise šioje viloje buvo įsirengusi spiritizmo seansus rengti mėgusi grafienė Sofija Tiškevičienė. Paskutiniojoje ekspozicijos salėje įrengta laiko juosta lankytojus supažindina su Palangos šimtmečio vaizdais.

Antano Mončio namai-muziejus (S. Daukanto g. 16)
Apsilankymas A. Mončio namuose-muziejuje įspūdį paliks ne tik meno mėgėjams, bet ir vaikams. Kodėl? Vykdant menininko valią, čia lankytojai skulptūras gali liesti rankomis! Tad tėveliams nereiks nuolat šūkčioti ir drausminti mažųjų lankytojų, o vaikai patirs pažinimo jausmą.
Lietuvos menininkas, skulptorius modernistas A. Mončys gimė Mončių kaime, Kretingos rajone. Antrojo pasaulinio karo audrų nublokštas į Vakarus, gyveno ir kūrė Prancūzijoje. Muziejaus antrajame aukšte eksponuojami po menininko mirties Lietuvai padovanoti darbai- per 200 skulptūrų, piešinių, grafikos darbų, koliažų, švilpių, kaukių. Pirmasis muziejaus aukštas veikia kaip parodų salė su nuolat besikeičiančia ekspozicija.

Šunų muziejus (Taikos g. 8)
Privati garsaus menininko Vytauto Kuso bei Vidos Kusų per keletą dešimtmečių  sukaupta šunų figūrėlių bei kitokių eksponatų su šių keturkojų atvaizdais kolekcija patraukia ir vyresnių muziejaus lankytojų žvilgsnius. Čia eksponuojama apie 3,5 tūkstančio keturkojų iš 40 pasaulio šalių. Dar maždaug 1 tūkstantis eksponatų savo eilės laukia muziejaus fonduose.
Eksponatai sudomina savo įvairove ir unikalumu – šunys pagaminti iš labai įvairių, daugiau nei 25 rūšių medžiagų. Tačiau ne mažiau įdomios ir kitos galimybės Šunų muziejuje – čia galima susipažinti ir su V. Kuso kūryba – apžiūrėti įvairių paukščių kiaušinių raižinių kolekciją bei originalius šio menininko tapybos darbus.

Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus (Vytauto g. 23A)
Istorijos mėgėjus neabejotinai sudomins Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus. Žymus Lietuvos XX a. pradžios visuomenės veikėjas, gydytojas Jonas Šliūpas 1930 m. persikėlė gyventi į Palangą. Būtent J. Šliūpo dėka 1933 m. Palangai buvo suteiktos miesto teisės, ir jis buvo išrinktas pirmuoju Palangos burmistru.
Apsilankę tarpukario laikotarpį menančiame muziejuje išvysite burmistro darbo kabinetą ir svetainę, atkurtus remiantis J. Šliūpo sūnaus Vytauto pasakojimu ir istoriniais šaltiniais; nuotraukas, liudijančias įvairius J. Šliūpo gyvenimo etapus; J. Šliūpo išleistas knygas; tarpukario Palangos atvirukus ir laikraščių „Aušra“ ir „Varpas“ kopijas.
Ne ką mažiau įdomus ir pats muziejaus pastatas – tai tipiškos architektūros vieno aukšto medinė vila su mansarda. Jos architektūriniai elementai – iš kurių ryškiausias namą juosiantis kiaurapjūviu ornamentuotas karnizas ir įstiklinta veranda – būdingi kurortuose statytiems namams.
5. DR. JONO ŠLIŪPO MEMORIALINĖ SODYBA

Daugiau apie lankomus objektus ir renginius galite sužinoti Palangos turizmo informacijos centre (Vytauto g. 94, Palanga) arba interneto svetainėje www.visit-palanga.lt

 

 

 

 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šventoji

Vydmantas Bručas

Palangos gintaro muziejuje prasideda naujas Klasikos sezonas

Žiemos saulėtekiai.

Baltija sustingo

Arūnas Balsys

VU Šiaulių akademijos botanikos sodas

Birutės parke vėl skambės pučiamieji: 70-metį švenčiantis „Palangos orkestras“ lepins savo klausytojus muzika ir dovanomis

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"