Lietuvos dvarai Naujienos Pamatyk! Šalčininkai

Vilkiškių dvaras – atgimęs naujam gyvenimui

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Tikriausiai, puikiai žinote pasaką apie Pelenę – nelaimingą, engiamą merginą, kuri tapo princese. Šalčininkų rajone esančio Vilkiškių dvaro likimas panašus. Ilgus metus jis buvo apleistas ir netinkamas naudoti. Vis dėlto, „fėja krikštamotė“ – Šalčininkų rajono savivaldybė – nepaliko istorine dvasia alsuojančio pastato likimo valiai. Šiandien Vilkiškių dvaras atgimęs naujam gyvenimui.

Dvaras Merkio slėnyje: istorija

Medinės architektūros Vilkiškių dvaras buvo pastatytas bajorų Domochovskių, 1847-aisiais metais. Išskirtinėje vietoje, Merkio slėnyje, stūksantys dvaro rūmai iškilo ant aukštos akmeninės pamūrės ir buvo papuošti mezoninu su dviaukščiu portiku. Kiekvienas aukštas buvo paremtas grakščiomis kolonomis, į namus vedė platūs laiptai, o nuo langų tarsi vijokliai vyniojosi mediniai raižiniai. Ir tai dar ne viskas: dvaro aplinkai buvo skirtas ne ką mažesnis dėmesys. Rūmus juosė parkas su liepų ir ąžuolų alėjomis, didingi maumedžiai. 

Vis dėlto, dvaru bajorai pasidžiaugė neilgai. Už dalyvavimą 1863-ų metų sukilime caro valdžia dvarą konfiskavo. Sovietiniais metais čia veikė mokykla, o vėliau dvaras buvo apleistas. Pirmieji prisikėlimo darbai prasidėjo dar 2014-aisiais. Šalčininkų rajono savivaldybė sėkmingai realizavo kultūros paveldo objekto gaivinimą, siekiant jį pritaikyti turizmo reikmėms. Šiandien galime pasidžiaugti – Pelenės istoriją išgyvenęs dvaras laukia lankytojų. Nuo 2022-ųjų čia organizuojamos vaikų ir jaunimo stovyklos, įvairios edukacinės veiklos.

Įgyvendinti pokyčiai

Pokyčių pastaraisiais metais Vilkiškių dvare įvyko tikrai daug. Kadaise buvęs drėgnas rūsys šiandien lankytojus džiugina išsaugotomis nišomis, atidengtomis arkomis, plytų mūro skliautais. Čia įrengta virtuvėlė bei maitinimo salės, kuriomis naudojasi į Vilkiškių dvarą atvykstantys stovyklautojai. 

Pirmas dvaro aukštas skirtas ekspozicijoms, seminarams, edukacinei veiklai. Čia taip pat veikia ir administraciniai kabinetai. O dvaro mansarda skirta stovyklautojų apgyvendinimui.

Didžioji Vilkiškių dvaro salė džiugina autentiška krosnimi su karūna, karnizais bei rozetėmis, kurie atnaujinti pagal išlikusius fragmentus. Beje, didžioji dalis dvare esančių durų – taip pat autentiškos ir restauruotos. O kai kurios – paliktos su užkonservuota originalia dalimi. 

Galima drąsiai teigti, jog istorinė dvasia bei šiuolaikiškumas Vilkiškių dvaro rūmuose susijungė – pastato renovacijos metu buvo siekiama tiek išsaugoti autentiškus elementus, tiek nevengti šiuolaikiškų baldų ar interjero sprendimų. Verta paminėti, jog pastatas pritaikytas ir neįgaliesiems. 

Dvaro aplinka – taip pat dailiai sutvarkyta: jaukūs takeliai, žaluma, gėlynai. Paupyje įrengtos pavėsinės ir laužavietės. Puikus kampelis poilsiui gamtoje su šeima ar draugais. Galima drąsiai teigti, jog Vilkiškių dvaro metamorfozės tikrai įvyko – dvaras pritraukia vis daugiau svečių iš skirtingų Lietuvos kampelių, čia vyksta įvairūs renginiai, vekia Šalčininkų rajono turizmo ir jaunimo centras. 

Partnerių turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Krašto apsaugos savanorių pajėgos mini 30-ąsias įkūrimo metines

Renesansinė Siesikų pilis rengiasi atgimimui

We love Lithuania

Sekmadienį Jūrų muziejus kviečia ieškoti Jūros kiaulės

Palūšės bažnyčios miniatiūra eksponuojama Ignalinos krašto muziejuje

Startuoja Lietuvos muziejų kelias – keturis mėnesius truksiantis renginių festivalis

Aukštaitijos metais pakutenk jusles dalyvaudamas akcijoje „Paragauk Aukštaitijos“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"