Naujienos Pamatyk! Rokiškis

Velykos Rokiškio krašte

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Išskirtinė Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčios būgno mušimo tradicija

Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje saugomas ir naudojamas būgnas yra būgno, kurį LDK etmonas Mykolas Kazimieras Pacas, kaip trofėjų atsivežė iš 1673 m. laimėto Chotino mūšio ir padovanojo Šv. Petro ir Povilo bažnyčiai Vilniuje kopija. Šį, žalvarinį 130 centimetrų skersmens oda aptrauktą būgną, fundatorius Reinoldas Tyzenhauzas padovanojo Rokiškio Šv. Mato bažnyčiai 1877 m. ją konsekruojant. Būgno odą laikančios detalės prie instrumento korpuso pritvirtintos T raidės formos metalinėmis puošmenomis. Viena jų yra iš dviejų raidžių – TR, žyminčių R. Tyzenhauzo inicialus.

Rokiškio bažnyčios būgnas-milžinas. Iš rekordai.ltrekordaididziausi-timpanai

Būgną, Rokiškio verslininkų iniciatyva, 2013 m. suremontavo vilnietis, grupės „Subtilu-Z” perkusininkas Vytautas Švažas. Tais pačiais 2013 metais, Didįjį šeštadienį vėl sudundėjo milžiniškas Rokiškio Šv. Mato bažnyčios būgnas, tylėjęs net 3 dešimtmečius.

Didįjį ketvirtadienį, per paskutines vakarienes mišias, po garbės himno užgavimi vargonai ir varpai, t. y., nebeskamba. Didįjį Penktadienį ir Didžiojo Šeštadienio vakarą būgnas mušamas prieš mišias. Velykų rytą, sekmadienį, iki mišių ir kai giedamas garbės himnas, vėl skamba ir vargonai, ir varpai, ir būgnas.

Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia atvira turistams ir piligrimams – nuo 13 iki 17 val. Jei nieko nerasite, skambinkite kun. Eimantui +370 687 58342

Kitos šv. Velykų tradicijos Rokiškyje

Rokiškyje „Velykoms darydavo sietynus, aptaisydavo rožėmis ir pakabindavo virš stalo“  (Kriaunos). Etnologai pažymi, jog sodus, sietynus virš stalo kabindavo tik ypatingomis progomis: per Kūčias, vestuves, Velykas. Sietyno kabinimas virš stalo rodo šventės išskirtinumą ir svarbą. 

Kaip ir visoje Lietuvoje, Rokiškyje kiaušinius dažydavo svogūnų lukštais, vantų lapais, samanomis, dažais, pakritais iš šieno, alksnių žievelėm, ramunėlėm. Dar ir „miežių želmenim“ (Panemunėlio apyl. Jurkupiai). Populiarus būdas buvęs skutinėti (drožinėti) peiliuku. „Skutinėdavo peiliuku eglutes, kiškiukus“ (Pakriauniai). „Dažė kiaušinius popieriukais, dažais. Dažytus kiaušinius išskutinėdavo adata“ (Panemunėlio k.). Dar vienas originalus ir neįprastas būdas marginti – „vašku lašindavo“, ne piešdavo ornamentus, bet būtent lašindavo. „Kiaušinius dažydavo svogūnų lukštais, šluotų lapais, asiūkliais, užliedavo žvake, o žvakė verdant nukrinta ir lieka toj vietoj šviesiau, išbraižydavo“ (Obelių apyl., Antanašė). 

Dabar Velykė dažniau šokoladinį kiaušinį atneša. Seniau „Padarydavo po navatnesnį, paslėpdavo, o per Velykas padėdavo ant palangės ir sakydavo, kad Velykė atnešė, ji įėjo per langą“ (Panemunėlio apyl., Jurkupiai).

Pavasaris drėgnas, tad nepamirškite per Velykas pasisupti, nes „Supdavosi, kad uodai vasarą nekąstų“ (Pakriauniai).

Neapsieita ir be burtų. „Merginos spėdavo, ištekės ar ne. Klausydavo gaidžių – katram krašte gieda – iš ten jaunikis“ (Salų apyl. Urliai ). „Jei per Velykas saulėta, tai ir toliau bus saulėta“ (Beržuoniai). „Koks Velykų rytą pūs vėjas, toks dažniausiai pūs visus metus“  (Pakriauniai). Nors jie tik pavieniai, tačiau pabandykite stebėti gamtą, gal net užsirašyti vertėtų – pasitikrinimui.

Stoniškio kaime gyvenusi Kirstukienė Kazimiera (g. 1910) pasakojo, jog Velykų „valgių pagrindas kiaušiniai ir sviestas. Jeigu būdavo miltų, iškepdavo taip vadinamo „pločinio“. Pločinį darydavo taip: miltus maišydavo piene, dėdavo bulvių, kruopų, smetonos.“  Čipyrių kaime (Rokiškio kaim. sen.) senolė K. Augulienė (g. 1902) Velykoms duonos tešloje kepdavo rūkytą kumpį. Tai buvo tradicinis šeimos valgis, kepamas tik Velykoms. Kepdavo Velykų rytą, kad dar šiltą padėtų ant stalo. Darydavo taip: išminkydavo rūgščios duonos kepalą (padarydavo tešlą),  paimdavo rūkytą kumpį su kaulu, jį visą apdėdavo tešla, nuglaistydavo ir pašaudavo į krosnį. Šias tradicijas, išgirstas ir aprašytas etnografinių ekspedicijų metu, saugomas Rokiškio krašto muziejaus archyvuose, surinko ir pristato krašto muziejaus archyvarė Vilė Sarulienė.

Ką pamatyti:

Kovo 27 – balandžio 11 dienomis Rokiškio krašto muziejaus fonduose saugomų verbų ir margučių paroda muziejaus languose. Karantino metu itin pasiteisinęs parodų eksponavimo variantas prieinamas lankytojams visą parą, nes muziejaus teritorija atvira, o eksponatai languose gerai apšviesti.

Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis Tel. Nr.: +370 458 31512, +370 615 44586, el. p. muziejus@rokiskyje.lt, www.muziejusrokiskyje.lt

Meninė kompozicija prie Rokiškio kultūros centro „Kiškių kiemas“ vilios prieiti ir nusifotografuoti.

Respublikos g. 96, Rokiškis

Nijolės Čirunienės kiaušinių dėkliukų kolekcija 

Čia tarp kiaušinių dėkliukų rasite ir airių Patriką, ir Kipro vėžliuką, ir Rusijos caraitę… ir t.t. Įdomios firmų leidžiamos kolekcinės linijos, kurių kolekcijoje net trys. Miela Rimo Malinausko medinukų kolekcija. Visi yra įdomūs, gražūs, bet įsimintiniausi yra tie, kurie turi savo istoriją. Beje, kolekcijoje jau daugiau kaip 1000 dėkliukų iš įvairių šalių ir žemynų, na gal tik iš Afrikos nėra. 2003 m. Rokiškyje pasiektas masiškiausias kiaušinių iš taurelių valgymas, kuriam taureles iš kolekcijos paskolino Nijolė. Kiaušinių dėkliukų kolekcija atvers duris ir Nijolė bus pasiruošusi pasakoti istorijas nuo Sekminių. 

 

Bajorų k., Rokiškio r.

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Nacionalinė biblioteka dovanų gavo XVII amžiaus K. Semenavičiaus veikalą

Lietuvos vietos užsienio filmuose

Kelionės su vaikais

„Fluxus festivalis“ 2021: kopti į Parodos kalną atbulomis? Įmanoma.

Aktyvių pramogų Alytaus krašte TOP10

We love Lithuania

Įspūdingai spindintys Druskininkai dovanoja saugias šeimos Kalėdas tarsi iš pasakos

Lietuvos zoologijos sodas kviečia į atsisveikinimo su ruoniu Kajumi šventę

Virš Obelų
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"