Kaunas Kultūra Naujienos Pamatyk! Parodos

„Ukraine! Unmuted“ trienalės parodoje – ilgai tildytas Ukrainos kultūros balsas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Lapkričio 4 d. Kaune prasidėjo Ukrainos šiuolaikinio meno trienalė „Ukrainian Cross-Section 2022. UKRAINE! UNMUTED“. Trienalės programa Lietuvos auditoriją kviečia pažinti Ukrainos meną šiandieniniame kontekste, o šalies kūrėjai prabyla per parodą, performansą bei atviras diskusijas. Anot trienalės organizatorių, „Ukraine! Unmuted“ – unikali galimybė išgirsti ilgai tildytą Ukrainos kultūros balsą, o apie tai, koks Ukrainos menas buvo ir yra, leisti kalbėti pačiam menui.

„Ukrainian Cross-Section“ istorija prasidėjo 2010 m. Liubline: pirmoji trienalė buvo bandymas suvokti Ukrainos šiuolaikinio meno tapatybę, apibrėžti ukrainietiškumą šiuolaikiniame mene. Nuo 2010 m. „Ukrainian Cross-Section” jau pristatė 172 meno projektus ir 123 autorių bei menininkų grupių darbus.

Lapkričio 4 d. Kaune prasidėjusi penktoji trienalė siekia apžvelgti Ukrainos meną šiandien – laiku, kai ukrainiečių realijas daugiausia lemia karas. Šiame kontekste ukrainiečių meninė išraiška įgauna naują atspalvį – gana atvirą, aštrų, netikėtą ir tragišką. Trienalė taip pat siūlo pažvelgti į Ukrainos praeitį, imperijų šešėlį, kultūros naikinimą ir šiandien jaučiamus istorijos vingių padarinius.

Anot organizatorių, menas jautriai atliepia istorinius procesus. „Pastaraisiais dešimtmečiais Ukrainos menininkai ne tik atspindėjo bendrą netikrumo, nesaugumo būseną, bet ir ieškojo tinkamų žodžių bei galimybės prabilti. Šiame projekte pristatomi kūriniai – tai mūsų jausmų, įžvalgų ir apmąstymų atspindys, kuris padeda mums suprasti save pačius ir tai išsakyti pasauliui“.

Trienalės programą atidarė paroda bei performansas

Svarbiausias trienalės programos akcentas – 17 meno projektų pristatanti paroda, kurioje – Ukrainos menininkų iš Dnipro, Chersono, Kijevo, Charkivo, Lvivo, Odesos bei Donecko darbai. Kauno centriniame pašte lapkričio 4 d. atidarytoje ekspozicijoje galima išvysti vaizdo kūrinius, instaliacijas bei kitus objektus, tapybos, grafikos, fotografijos darbus.

Anot kuratorių, parodoje dalyvaujantys menininkai pasirinkti neatsitiktinai. „Atrenkant trienalėje dalyvausiančius menininkus, domėjomės tais projektais, kurių žvilgsnis yra gilesnis – ypač kalbant apie esamą situaciją Ukrainoje. Nors šie kūriniai galėjo būti sukurti ir prieš Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje, jie vis tiek gilinasi į tai, ant ko mes, ukrainiečiai, stovime, kokio masto yra mūsų patirtos traumos. Svarbu perteikti, kad ukrainiečių kultūra yra savarankiška, verta dėmesio ir gilesnio tyrinėjimo, o ne priedas prie „rusų kultūros“, kaip kadaise į ją žiūrėjo pasaulis“, – teigia Volodymyr Kaufman.

Programoje – Ukrainos tapatybės klausimus nagrinėjančios diskusijos

„Karas yra kaina, kurią Ukraina moka, kad patrauktų pasaulio dėmesį ir išeitų iš aklosios zonos – ir šiandien yra diena, kai apie Ukrainą reikia kalbėti daugiau ir intensyviau“, – įsitikinusi trienalės vadovė Lida Savchenko-Duda.

Šių metų programoje numatytos keturios viešos diskusijos, paliesiančios kultūrinės diplomatijos, Rusijos kolonijinės politikos paliktų traumų temas. Tarp pranešėjų – Paweł Potoroczyn (filosofas, buvęs Lenkijos instituto Niujorke ir Londone, Adomo Mickevičiaus instituto vadovas), Carl Henrik Fredriksson (kultūros žurnalo „Eurozine“ atstovas), Jacek Dehnel (poetas, menininkas), Yaroslava Strikha (literatūros kritikė) ir kiti. Pirmosios diskusijos – „Discovering Ukraine (from outside and from inside)“ bei „Dancing with Empire, Falling for Empire“ vyks lapkričio 10-11 d. Diskusijos bus vedamos anglų kalba.

Meninę bei diskusijų programą praturtins ir esė knyga, skirta pristatyti ukrainiečių kultūrą užsieniečiams, sugriauti apie šalį vyraujančius stereotipus. Savo kurtus tekstus pristatys Ivan Kozlenko, Kateryna Botanova, Mykola Ryabchuk, Vitaliy Portnikov, Zoya Zvinyatskovska, Halyna Kruk bei Yurko Vovkohon – kultūros vadybininkas ir Ukrainos armijos karys, atskleisiantis, kaip kariaujantys kultūros žmonės gali perteikti šią patirtį kitiems. Diskusijų programos ir leidinio kuratorė – vertėja, leidėja ir autorė Oksana Forostyna.

Paroda Kauno centriniame pašte (Laisvės al. 102), pirmame ir antrame aukštuose, veiks iki gruodžio 4 d.

Trienalę organizuoja Kultūros strategijos institutas Lvive, Lvivo savivaldybės institucija, NVO „Aktualiojo meno institutas“ ir Virmenska 35.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kviečia 30-oji Trakų miesto šventė „Trakų vasara“ (renginių programa)

Saulėlydis

Linas Levulis

Atgims istorinė Kretingos dvaro rūmų veranda

Nacionalinėje dailės galerijoje atidaromos parodos, atveriančios dvi skirtingas žmogaus ir gamtos santykio perspektyvas

Kauno rajone atgimstantis dailininkų pleneras tampa tarptautiniu: suvienija tapytojus ir bendruomenės narius

Puošniųjų, rudeninių medžių keliu.

Jonas Valantiejus
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"