Lankytinos vietos Palangoje Naujienos Palanga Pamatyk!

TOP 10 lankytinų vietų Šventojoje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šventojoje praleista rudens popietė gali tapti puikia pramoga visai šeimai. Tad kviečiame čiupti dviračius ir linksmai bei aktyviai praleisti laiką kartu su draugais ar artimaisiais. 

Pasivažinėkite dviračiais

Ruduo be abejonės smagus laikas ilgiems pasivaikščiojimams pajūriu. Tačiau norėdami jį praleisti aktyviau galite pasibalnoti dviračius ir numinti vingiuotais, tačiau labai gerais ir sutvarkytais dviračių takais nuo Palangos iki Šventosios. Tuo labiau, kad dviračių maršrutas Palanga – Šventoji – tikrai vertas dėmesio. Šio dviračių tako ilgis yra apie 14 km, tad Šventąją iš Palangos neskubėdami pasieksite per valandėlę. Mindami šiuo maršrutu galėsite pasimėgauti apskritus metus žaliuojančiais miškais, jūros gaiva, pušų skleidžiamu aromatu. Tai išties puikus poilsis nuo miesto triukšmo pavargusiems ir norintiems „pravėdinti galvą“ žmonėms. Tik nepamirškite įsidėti į kelionę šiltos arbatos bei užkandžių – pakeliui tikrai rasite vietų trumpam sustojimui. 

Iš Šventosios galima taip pat važiuoti dviem kryptimis:

  • Šventoji – Palanga – Klaipėda. Tai yra 40 km maršrutas kertant Kunigiškes, Palangos Birutės parką, Karklę ir pasiekiant Olando kepurę.
  • Šventoji – Latvijos siena. Tai puikus maršrutas keliaujantiems su mažais vaikais, nes tereikia įveikti 8 km. Jei sugalvosite aplankyti Latvijoje esantį Rucava vandens šaltinį, nepamirškite turėti su savimi asmens dokumentus.

Tačiau ir pačioje Šventojoje dviračiu galite apvažiuoti ir aplankyti daug įdomių objektų. Šventąją galima apeiti labai neskubant per vieną dieną. Vienoje pusėje jūsų laukia jūra, auksinės kopos ir pušynai. Kitoje pusėje vingiuoja Šventosios (Baltijos) upė, kuri atsiveria visu savo grožiu. 

  1. Šventosios uosto vartai 

Atvykusiems su šeima siūlome aplankyti Šventosios uosto vartus, per kuriuos į jūrą įteka Šventosios upė. Šventoji – sparčiai besiplečianti poilsiavietė. Čia statomi nauji, modernūs privatūs namai ir viešbučiai, veikia kavinės. Šventojoje gyvena apie 2 000 nuolatinių gyventojų. 1970 m. Šventoji prijungta prie Palangos ir tapo Palangos kurorto dalimi. 

Kadaise Šventosios uostas rimtai konkuravo su Karaliaučiumi ir Klaipėda. Nuo Latvijos sienos nutolusiame apie šešis kilometrus uoste, pokariu Šventojoje švartavosi nedideli žvejų laiveliai, uostas buvo išlaikomas pamario žvejų lėšomis. Ši teritorija žavi savo istorija, kuri prasidėjo dar Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais, kai po karų su Kryžiuočių ordinu jai atitekusi Baltijos jūros pakrantė nuo Nemirsetos iki Šventosios. 1679 m. Šventojoje stovėjo 45 sodybos, miestelio gyventojai mokėjo mokesčius už 21 valtį. O štai Šventosios tiltas (tiksliau ne tiltas, o pietinis Šventosios uosto molas) šiandien galėjo būti dar labiau lankomesnis už Palangos. Gal jis niekada nebuvo pritaikytas pramogai ar pasivaikščiojimams, tačiau 1939-aisiais į jūrą driekėsi net 780 metrų. Šiandien tai itin patrauklus objektas influenceriams ar fotografams, kurį kaskart galima išvysti vis skirtingu kampu ir atrasti naujai. 

2018 m. Šventosios uostas buvo perduotas Palangos miesto savivaldybei. Šiuo metu įgyvendinti Šventosios uosto ir jos prieigų pradiniai rekonstrukcijos etapai. Toliau vyksiantys Šventosios uosto rekonstrukcijos etapai numato uosto krantinių ir molų statybą bei uosto gilinimo darbus. 

(Prieplaukos g. 26, Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Skulptūrinė kompozicija „Žvejo dukros“

Skulptūrinė kompozicija  „Žvejo dukros“ – tai dar vienas svarbus Šventosios lankytinas objektas. Tai viena iš Šventosios puošmenų, kurią kiekvienas gali pamatyti ties senaisiais Šventosios uosto vartais. Simbolinės skulptūros primena apie kažkada išplaukusius ir niekada negrįžusius jūreivius. Menininkė Suzana Pranaitytė sukūrė tris seseris, žvelgiančias į jūrą ir laukiančias savo išplaukusio tėvo. Skulptūra yra 4 metrų, todėl kadaise buvo puikiai matoma nuo jūros kranto. Tačiau neseniai, prabėgus ištisiems dešimtmečiams, paaiškėjo kita kūrinio koncepcija. JAV gyvenanti Z. Pranaitytės dukterėčia Lina Wahl atskleidė, kad menininkė vaizdavo ne žvejo dukras, o tris Baltijos valstybes. Taip sovietiniais laikais autorė išreiškė savo nepasitenkinimą valdžia. Autorės teigimu, vidurinė iš pavaizduotų seserų yra Lietuva. Įdomu ne tik iš arčiau apžiūrėti įspūdingo dydžio skulptūras, bet nuo jų palipus kiek į šoną aukštėliau pasigrožėti atsiveriančia Šventosios miestelio panorama. Iš čia matyti ir Būtingės naftos terminalo plūduras, tolumoje raudonuoja Šventosios Švč. Mergelės Marijos, Jūrų Žvaigždės, bažnyčios bokštas, Šventosios švyturys, puikiai įžiūrimas ir Jūros tiltas, dešinėje – vos už 4 km Lietuvos–Latvijos pasienis.

(Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Žemaičių alka

Viešėdami Šventojoje būtinai apsilankykite Žemaičių alkoje, įsikūrusioje ant kopos netoli sveikatos centro „Energetikas“, Jonpaparčio gatvės pabaigoje. Tai 1998 m. atstatyta pagoniška šventvietė su paleoastronomine observatorija, XV a. stovėjusia ant Birutės kalno Palangoje. Žavi ne tik bendras vaizdas puikiai iliustruojantis senovės lietuvių religinius ritualus, tačiau ir menininkų išdrožti dievų vaizdiniai. Atstatant pagonišką šventvietę, Žemaičių alkoje buvo pastatyti tautodailininkų išdrožinėti mediniai stulpai, kiekvienas jų atitinka baltų mitologijos dievų ir deivių vardus: Perkūnas, Aušrinė, Žemyna, Austėja, Ondenis, Patrimpas, Patulas, Velnias, Leda, Saulė ir Mėnulis.

Saulei leidžiantis į jūrą, žvelgiant į stulpų metamų šešėlių išsidėstymą galima apskaičiuoti iš pagonybės laikų atėjusias kalendorines šventes. Dabar čia švenčiamos pagoniškos šventės. Baltų kultūros atstovai gieda pagoniškas giesmes, meta gintaro dulkes ir prašo senųjų dievų išpildyti jų slapčiausius troškimus.

(Žemaičių alka (netoli Jonpaparčio g. ir Kuršių tako), Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Beždžionių tiltas

Tai svyruojantis, kabantis tiltas per Šventosios upę, dažnai vadinamas Šventosios simboliu. Tiltas pastatytas 1973 metais. Neseniai tiltas buvo atnaujintas. Atsistoję beždžionių tilto viduryje, kertančio Šventosios upę prie pat Baltijos jūros Šventojoje, stovėsite ties pačia seniausia Livonijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės siena, prieš šimtus metų ėjusios Šventosios upės viduriu. Stovėdami šio tiltelio viduryje, atsidursite tarp dviejų senųjų valstybių – telieka užsimerkti ir įsivaizduoti, kad laiko mašina jus perkėlė kokiais šešiais amžiais į praeitį.

(Kopų g., Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Šventosios švyturys

Viena įspūdingiausių Šventosios vietų yra 780 metrų nuo jūros esantis Šventosios švyturys. Tai keturbriaunis metalinių konstrukcijų statinys siekiantis 39 metrų aukštį. Švyturys yra laivų navigacinis ženklas, kurio signalas matomas iki 31 km. Švyturys buvo pastatytas dar 1957-ais metais. Nuo 2000 metų švyturyje naudojama moderni įranga. Įdomu tai, kad nuo švyturio eksploatacijos pradžios švyturys nebuvo užgesęs ilgiau nei vienai valandai. Šiuo metu labai laukiami Šventosios švyturio rekonstrukcijos darbai, kurie padės atverti šį objektą ir visuomenei. 

(Švyturio g. 12H, Šventoji, Palangos m. sav.)

  1. Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčia

Ar atostogaudami prie  jūros esate kada užsukę į Šventosios bažnyčią? Ar tik praeidami pakeliate akis į bokšto smailę? Bažnyčios aukštis su kryžiumi – 62 m, interjero aukštis – 23 m, o plotas – 700 kv. m. Prie bažnyčios šliejasi keturkampė Švč. Sakramento koplyčia. Moderni bažnyčia suprojektuota laikantis trikampio formos plano, kurio smailagalis susilieja į bokšto vertikalę, pastatyta 2003 m. Nuo šios vasaros bažnyčios bokštas atviras lankytojams, lipant galite net pamesti laiptų skaičių, bet pavingiuoti tikrai reikia, laiptai platūs, patogūs lipimui. Išmanieji įrenginiai gali parodyti, kad patekote į tryliktą aukštą. Na o atsiveriantys vaizdai kiekvienam spręsti, buvo verta ar ne pamankštinti kojas. Visa Šventoji kaip ant delno, neaprėpiami Baltijos toliai, matosi ir Palangos tiltas. Įėjimas 1 Eur ( reikėtų turėti smulkių, aparatas priima tik 1 Eur monetas, bokšto darbo laikas nuo ryto iki vėlaus vakaro).

(Jūros g. 7, Šventoji, Palangos m. sav.)

  1. Šventosios centrinė aikštė

2020 m. vasarą visuomenei atverta rekonstruota Šventosios centrinė aikštė tiek vietos gyventojams, tiek kurorto svečiams tapo patrauklia susitikimų, susibūrimų, švenčių ir pramogų vieta.

Šventosios centrinė aikštė jau iš tolo akį traukia išskirtiniais grindinio raštais, kurie tapo pagrindiniu jos akcentu. Aikštės grindinio raštas padabintas etnografiniais elementais, atkartojančiais būtent šventojiškiams būdingus austų tautinių juostų raštus.

Neįprastas savo forma ir grindinio fontanas, įkurtas aikštės priekyje: vanduo sruvena tarp iš grindinio „išaugintų“ akmenų, taip siekta atkartoti ne tik pajūrio reljefą, bet ir Baltijos pajūriui būdingus didelius akmenis.  

Mažiesiems lankytojams įrengti netradiciniai vaikų žaidimo elementai: ant specialios paminkštintos dangos vaikai ras batutą, karuselę, taip pat – pusiausvyrai išlaikyti skirtus atraktyvius įrenginius. 

Į bendrą atnaujintos aikštės vaizdą puikiai įsilieja ir čia įrengtas paviljonas – pastatas, tarsi „išaugantis“ iš pačios aikštės bei sudarantis su ja nedalomą visumą. Miesto renginių metu paviljono fasadas lengvai paverčiama dideliu ekranu, skirtu projekcijoms ar vaizdo transliavimui. Daugiau informacijos apie būsimus Šventosios renginius rasite čia: www.pkjc.ltwww.visit-palanga.lt

(Topolių g. 4, Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Skulptūrų parkas „Akmens amžius“

Parkas įsikūręs Šventojoje, harmoningoje ir atviroje Sveikatos centro „Energetikas“ teritorijoje. Čia gilias gydymo tradicijas puoselėjančio sveikatos centro medikų ir menininkų pastangomis kuriamoje unikalioje erdvėje nuo 2005 m. organizuojamas tarptautinis akmens skulptūrų simpoziumas, kuris kasmet pritraukia vis daugiau įvairių kartų profesionalių skulptorių iš Lietuvos, Austrijos, Prancūzijos ir kitų ES šalių, taip pat iš JAV ir kt. Skulptūrų parke „Akmens amžius“ šiuo metu visus džiugina 50 akmens skulptūrų, demonstruojančių skulptorių meistriškumą ir atskleidžiančių senąsias tradicijas šiuolaikiniame kontekste.

(Kuršių takas 1, Šventoji, Palangos m. sav.).

  1. Būtingės evangelikų – liuteronų bažnyčia

Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčia yra valstybės saugomas, regioninės reikšmės kultūros paveldo objektas, o Būtingės evangelikų liuteronų parapija, įsikūrusi ties pasieniu su Latvija, turi senas istorines ištakas. Parapijos istorija siekia daugiau nei 450 metų (1824 m.) ir, vadovaujantis istoriniais šaltiniais, yra viena iš keturių seniausiai veikiančių Lietuvoje. Būtingės bažnyčioje esantys vargonai ir bažnyčios pastatas įtraukti į kultūros vertybių registrą. Kelis metus iš eilės Palangos kultūros ir jaunimo centrui skolinamas bažnyčios varpas, kurio dūžiai skamba per Vasario 16-osios šventę.

(Liepojos pl. 8e, Būtingė, Palangos m. sav.)

  1. Šventosios miško pažintinis takas „Takas dideliems ir mažiems“

Jei klaustumėte, kur dar su vaikais pasivaikščioti Šventojoje, net neabejotinai reikėtų pasivaikščioti Ežiuko ir Ežio takais, Miško taku, Mįslių šlaitu bei taku dideliems ir mažiems. Vos už kelių kilometrų nuo Šventosios miestelio slepiasi dar viena įdomi vieta – „Takas dideliems ir mažiems“. Tai – girininkijos įrengta poilsiavietė ir vaikų žaidimų aikštelė, kurios takelius puošia humoristinės girininko V.Kviklio bei liaudies meistrų tautosakos motyvais sukurtos medžio skulptūros. Pažintinio tako stotelės supažindina žmones su krašto istorija, etnografija. Visi takai skirti eimai ne tik pasivaikščioti, bet ir pasukti galvą. Ežiuko takelis skirtas patiems mažiausiems ir yra tik apie 200 metrų. Tačiau jei atsakymas neteisingas – atsidursite aklavietėje ir teks grįžti. Teisingai atsakinėjant į klausimus Ežiuko takelyje užtruksite iki 15 min. Ežio takas – tai lyg antra klasė keliaujantiems. Klausimai sudėtingėja, todėl ir aklaviečių daugėja. Pats Ežio takas siekia iki 400 metrų ir jį įveikti prireiks apie 25 minučių. Netoli Ežio tako yra ir Mįslių šlaitas. Įveikus Ežio ir Ežiuko takus jūsų laukia daug rimtesnis Miško takas. Mįslės gerokai rimtesnės, tačiau yra atsakymai. O ir takelis vienas, tad atsakius neteisingai nėra kur pasiklysti. Pasiekus Šventosios upės krantą rasite informatyvių stendų, gražius vaizdus. Pats tako ilgis yra apie 1,7 km, tad neskubant užtruksite iki 2 valandų. Žygeiviams pailsėti yra padaryti suoleliai ir pavėsinės, tad galėsite sustoti papietauti. O kai mažieji pavargs mankštinti galvas ras vaikų žaidimų aikštelių.

(Keliukas į dešinę prieš pat Būtingės evangelikų-liuteronų bažnyčią, Šventoji, Palangos m. sav.)

Tokia ta Šventoji. Gana rami, jauki, apsupta nuostabaus grožio gamtos ir suteikianti galimybę visiškai atsipalaiduoti ir pasinerti į aktyvų poilsį gamtoje. 

Daugiau informacijos apie lankytinus objektus ar renginius Šventojoje ir Palangoje galite rasti internetinėje svetainėje www.visit-palanga arba užsukę į Palangos turizmo informacijos centrą (Vytauto g. 94, Palanga).

http://www.aldasphoto.com/

http://www.aldasphoto.com/

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Ekskursijos Vilniuje veda karališkos meilės pėdsakais

Į Kaišiadoris kviečia šventiškas traktorių gausmas

Klaipėdos senamiestyje atgims dar šeši pastatai

Prienus ir Birštoną sujungė naujas dviračių ir pėsčiųjų takas

We love Lithuania

Rekordinė Lietuvos vėliava Palangoje

Buvusios areštinės pastatą Lietuvos nacionalinis muziejus atvers visuomenei

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"