Greta Ivanauskienė
Naujienos

Šv. Baltramiejus, Gandrų išskridimo diena

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Šv. Baltramiejaus diena minima kaip gandrų išskridimo diena. Po rugpjūčio 24-os retai kur pamatysi lizde tupintį gandrą, nebent kai kur pievose jie dar būriuojasi, prieš išskrisdami į šiltuosius kraštus. Baigiasi vasara: dienos trumpėja, šešėliai ilgėja, naktys tampa vėsesnės.

Per Baltramiejų lietuviai nuo seno išlydėdavo išskrendančius gandrus. Pagal papročius, išskrendant gandrams, šeimininkės savo šeimyną paskutinį kartą pavaišindavo pavakariais.

Darius Laukaitis
Gandras

Taip pat šią dieną buvo spėjami rudens orai: jei per šv. Baltramiejų lyja, šlapias bus ir ruduo. Jei šią dieną gandras snape neša lizdui taisyti velėną – bus lietaus, jei šakelę – gresia vėtra. Senbernius ir vienišius neretai pajuokdavo – „vaikšto kaip gandras po Baltramiejaus“, mat po šv. Baltramiejaus Lietuvoje likdavo tik vieniši sužeisti gandrai, nepajėgę išskristi kartu su kitais.

Lietuvoje baltieji gandrai – labai dažna rūšis ir jų populiacija yra tikrai didelė, priskaičiuojama apie 20 tūkstančių perinčių porų (2016 m. duomenys). Įprastai maitinasi netoli nuo perėjimo vietos. Kai maisto ieško abu tėvai, stengiasi, kad lizdas būtų matomas, tačiau retkarčiais maisto ieško ir už 3–5 km nuo lizdo. Gaudo vabzdžius, kitus bestuburius, žuvis, varliagyvius, ant žemės perinčių paukščių jauniklius. Kartais ryja peles, žiurkes, įvairius roplius. Varlės sudaro tik nežymią lesalo dalį.

Arnoldas Čyvas
pavasaris, gandrų pora

Baltieji gandrai link šiltųjų kraštų lekia rytiniu keliu – pro Ukrainą pasiekia Bulgariją. Maisto čia gausu, tad jie keletui dienų apsistoja ir poilsiauja. Po to jų kelias – per Turkiją iki Sinajus pusiasalio, kur paukščiai dar sykį apsistoja ilsėtis. Afrikoje gandrai keliauja Nilo slėniu, kol pasiekia Viktorijos ežerus.  Kai kurie  čia jau lieka žiemoti, kiti skrenda dar toliau ir pasiekia net Pietų Afrikos Respubliką. Tokia kelionė trunka 2 – 3 mėnesius, paukščiai įveikia mažiausiai 8 – 10 tūkstančių kilometrų.

Artimiausiomis šiltomis dienomis palydėsime Lietuvos laukuose dar besimaitinančius gandrus ir lauksime jų sugrįžtant kitą pavasarį.

Gintaras Balčiūnas
Kai akių kontaktas pasako viską…
Lina Petronienė
Artėja šv. Baltramiejus – Gandrų išskridimo diena
Kovo 25 diena – gandro diena
Jonas Valantiejus
Kelmės rajonas
Gandras suka lizdą Mikališkio kaime Ignalinos rajone
Tai Lietuvos nacionalinis Paukštis. Rugpjūčio 24 oji šv.Baltramiejaus diena, lietuvių nuo seno laikoma gandrų išskridimo data. Retai kuris gandras lieka žiemoti, bet šaltą žiemą be žmonių pagalbos neišgyventų. Pavasarį, jau kovo mėn.pasirodo pirmieji gandrai parsridę iš žiemojimo vietų į savo lizdus ,o kiti poruojasi ir krauna naujus lizdus. Šioje nuotraukoje suaugę tėvai ir keturi mažyliai, kurie išaugo ir išskrido sveiki,grąžūs.
Lietuvoje baltasis gandras laikomas nacionaliniu paukščiu. Jis nuo seno gerbiamas žmonių, laikomas sodybos, kurioje įsikuria, globotoju, santarvės nešėju. Folklore pasakojama, jog gandras atneša vaikus.
Ventės rago karalius
Ventės rago sargas
Gandrai
Eglė Dabulevičiūtė
Paskaičiuokime gandrus

Aušra Šimoliūnienė
gandras

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Sutvarkyta daugybė paveldo objektų

We love Lithuania

Neringos panoramos – maršrutas, ieškantiems ypatingų vaizdų

We love Lithuania

Trakų kultūros rūmai vėl kviečia į gyvus renginius

Gegužės 18 d. – Sekminės Meironyse

Į Lietuvą sugrįžo svarbios etnografinės vertybės

Po Liubarto tiltu – kino klasika su „Skalvija“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"