Lankytinos vietos Vilniuje Naujienos Pamatyk! Vilnius

„Sienos prisimena“: kelionė Vilniaus atminties takais

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Jau beveik metus su vilniečiais ir miesto svečiais sveikinasi nauji Vilniaus senamiesčio gyventojai – meno projekto „Sienos prisimena“ kūriniai, į dabartį perkėlę prieš šimtmetį Vilniaus žydų kvartale užfiksuotas akimirkas. Kviečiame susipažinti su interaktyviu pasakojimu apie šio projekto istoriją.

Darbai prie meno projekto tęsėsi daugiau nei pusantrų metų. Rezultatas – penki šiuolaikinio meno kūriniai, sukurti pagal autentiškas nuotraukas, darytas Vilniaus žydų kvartalo klestėjimo laikotarpiu. „Sienos prisimena“ idėjos autorė, menininkė Lina Šlipavičiūtė-Černiauskienė pasakoja apie kūrinių istoriją, atlikimo techniką ir atradimus kūrybiniame kelyje.

Kelionė laiku

Žinoma, viskas prasidėjo nuo istorinių kadrų paieškos. Bibliotekos Vilniuje, skaitmeniniai archyvai Lenkijoje bei Izraelyje – čia praleistos valandų valandos, ieškant nuotraukų, kurių pagrindu būtų galima sukurti monumentalius šiuolaikinio meno kūrinius.

„Variantų buvo tikrai daug, tačiau kai kurie vaizdai iš karto prikaustė“, – prisimena L.Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

Vienas tokių vaizdų – mąslaus barzdočiaus portretas, tapęs pirmuoju projekto kūriniu „Išminčius“.

„Nežinome, kur ši nuotrauka daryta. Tikėtina, kad tai vaizdas iš Didžiosios sinagogos kiemo, kuris Žydų kvartalo klestėjimo laikais buvo tikras kultūrinio ir socialinio gyvenimo centras. Kai pamačiau tą nuotrauką, mintyse iškart pradėjau piešti eskizus“, – pasakoja menininkė. 

Renkantis vietas, kur turėjo atsirasti penki „Sienos prisimena“ kūriniai, vizualizacijos su „Išminčiumi“ buvo sukurtos keliose skirtingose vietose. Galiausiai nutarta kūrinį atlikti tikrai dideliu masteliu didelėje erdvėje – bendrovės „Arimex“ valdomas pastatas prie K.Sirvydo skvero tam tiko idealiai. Juolab, kad ir pats statinys glaudžiai susijęs su Žydų kvartalo istorija. 

Pastate keletą amžių dirbo ir gyveno Žydų kvartalo amatininkai. Viršutiniuose aukštuose buvo įrengtos gyvenamosios patalpos, o apatiniuose – dirbtuvės ir parduotovėlės.

„Buvo tikrai gera „Išminčių“ sukurti ant pastato su tokia istorija. Ir dar iki kūrinio perkėlimo ant sienos žinojome, kad ši vieta jam tinka idealiai“, – prisimena L.Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

Nuo A iki sienos

Ir būtent per „Išminčiaus“ pavyzdį galima įsižiūrėti ir į visą kūrinio atsiradimo procesą.

Pirmiausiai nuotraukos pagrindu buvo sukurtas naujas meno kūrinys – istorinio kadro interpretacija. 

Tada pasitelktos skaitmeninės technologijos. Dizaineris piešinį išskaidė į spalvinius sluoksnius, paliekant tris pagrindines spalvas, iš kurių kūrinys bus „suklijuotas“ ant sienos. 

Tokia technika pasitelkta siekiant meno kūrinį ant sienos perkelti maksimaliai tiksliai, panaudojant trafaretus. Trafaretas tvirtinamas prie sienos, visas jo kontūras purškiamas aerozoliniais dažais. Nupurškus vieną sluoksnį ir dažams nudžiūvus, pereinama prie kito. Taip purškiama nuo trijų iki keturių skirtingų spalvinių sluoksnių, galiausiai suformuojant vientisą kūrinį. Galutinis rezultatas matomas tik nuėmus paskutinį trafaretą: 

„Viena niekaip nebūčiau galėjusi kokybiškai perkelti kūrinių ant sienų. Labai džiaugiuosi, kad į pagalbą atėjo kolegė, juvelyrė ir restauratorė Lauryna Kiškytė. Iš pradžių tarėmės dėl bendro darbo prie vieno ar poros kūrinių, bet galiausiai nutiko taip, kad visus penkis įgyvendinome kartu“, – tęsia L.Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

 Atradimas Stiklių gatvėje

Vienas iš penkių „Sienos prisimena“ kūrinių turi išties ypatingą istoriją. Nuotrauka daryta prie nedidelės turgaus aikštės dabartinio „Stiklių“ viešbučio prieigose. Joje užfiksuotas vyriškis su karučiu, veikiausiai vienas prekyvietės šurmulio dalyvių. Ir šią akimirką pavyko prikelti toje pat vietoje, kur prieš šimtmetį daryta fotografija.

„Stiklių gatvė toje vietoje praktiškai nepasikeitusi, ir atkurti ten užfiksuotą akimirką – tai buvo kažkas nepaprasto“, – prisimena menininkė.

Būtent Stiklių ir Gaono gatvių apylinkėse nugulė didžioji dalis „Sienos prisimena“ kurinių. O dvi menininkės su apsauginėmis kaukėmis ir aerozoliniais dažais tapo savotiška turistine atrakcija.

„Wooow!“ 

Vieni smagiausių prisiminimų susiję su trečiuoju kūriniu – dviejų berniukų, Žydų kvartale pardavinėjusių laikraščius, portretu.

„Ant sienos perkeliant pirmą iš dviejų figūrų, pro šalį kaip tik ėjo mokyklinukų ekskursija. Vaikai pataikė kaip tik į tą momentą, kai atidengėme pirmą sluoksnį. Tas nuoširdaus vaikiško „Wooow!“ choras mums pakėlė nuotaiką visai dienai“, – tęsia dailininkė.

Ir tai nebuvo vienintelis ypatingas susitikimas dviem berniukams iš Žydų kvartalo. Menininkėms į pagalbą atėjo netikėtas svečias – kadenciją baigiantis Izraelio ambasadorius Amir Maimon.

Sluoksnis po sluoksnio

Ketvirtas kūrinys, įgyvendintas Mėsinių gatvėje, buvo atidengtas ypatingu metu, kaip vienas Žydų kultūros dienos renginių. Šio kūrinio įgyvendinimą „Sienos prisimena“ komanda užfiksavo timelapse formatu – taip į kelių minučių trukmės video siužetą sudedant visą dieną trukusius kūriniu įgyvendinimo darbus. 

Nuo projekto pradžios iki įgyvendinimo praėjo pusantrų metų. Paskutinį kūrinį ant Prancūzijos ambasados sienos Lina ir Lauryna nupurškė pernai rudenį.

„Kai viską pradėjome, net neįsivaizdavome, kiek reikia parengti dokumentų, kiek reikia gauti sutikimų. Per tą laiką pasikeitė Prancūzijos ir Izraelio ambasadoriai, ir net kai kurių patalpų savininkai. Jei ne architektas Andrius Kenstavičius, padėjęs parengti visus svarbiausius dokumentus, tikriausiai būtume paklydę dokumentų džiunglėse be šansų sugrįžti“, – sako L.Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

Sveiki sugrįžę

„Sienos prisimena“ kūriniai sulaukė tūkstančių vilniečių ir miesto svečių susidomėjimo. Ypač jaukiai projektą priėmė Stiklo kvartalo bendruomenė, gatvės meno kūrinius sutikusi kaip saviškius, po šimtmečio grįžusius namo.

Tikslus skaičius žmonių, kurie stabtelėjo prie gatvės meno kūrinių, nežinomas, tačiau vieną matavimo vienetą menininkė turi – tai QR kodai, pateikti prie kiekvieno iš penkių kūrinių. 

Nuo praėjusių metų vasaros iki dabar QR kodus su savo telefonais nuskenavo maždaug 8 tūkstančiai žmonių. Taigi realus lankytojų skaičius kelis ar keliolika kartų didesnis.

 Vilniaus savivaldybės programos „Kuriu Vilnių“ lėšomis finansuotas projektas jau baigtas. Tačiau vasarą numatoma sukurti šeštą „Sienos prisimena“ kūrinį, ir tai įmanoma tik projektą palaikančių žmonių dėka. Jie ir sunešė reikiamas lėšas, atsiliepę į pasiūlymą prisidėti prie naujo meno kūrinio įgyvendinimo. 

„Pajutus, kaip šiltai projektas sutiktas Vilniuje ir už jo ribų, labai norisi keletą „Sienos prisimena“ kūrinių sukurti ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Šiuo metu ieškome tam galimybių“, – sako L.Šlipavičiūtė-Černiauskienė.

Projekto partneriai: Vilniaus miesto savivaldybė ir „Sienos prisimena“.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lukiškių kalėjimas pasipuošė Kalėdoms (nuotraukų galerija)

Verkių parko krioklys kitaip

Juras Stasiūnas

Vilniaus žydų muziejuje – paroda iš Aušvico, Izraelio kino seansas ir istoriniai pokalbiai

Kalėdomis alsuojantis Vilniaus miestas.

Vaidas Gegužis

Kalėdos širdyje, Kalėdos Sostinėje

„Monte Pacis“: norime dalintis šia unikalia vieta, ją garsindami visoje Europoje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"