Gintarė Girutytė
Kirkilų apžvalgos bokštas
Biržai Naujienos Pamatyk!

Biržai: 10 netikėtų faktų

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Biržai, vienas seniausių Lietuvos miestų, skaičiuoja jau penktą savo istorijos šimtmetį. Miestas įsikūręs tarp dviejų upių – Apaščios ir Agluonos bei dviejų ežerų – Širvėnos ir Kilučių. Tai buvęs kunigaikščių Radvilų miestas, kurio puošmena ir praeities atspindys – bastioninės tvirtovės rūmai. 

Šiame mieste XIXa. vid. pėdsaką paliko ir grafai Tiškevičiai. Miestą puošia Šv. Jono krikštytojo bei Evangelikų reformatų bažnyčios. Biržai tai vieta, kurioje žmonės net pikčiausiam priešui nesako populiaraus liaudies posakio „Kad tu prasmegtum!“, nes jis gali išsipildyti tiesiogine prasme. Požeminiam vandeniui išplovus tirpius gipso, dolomito, klinčių klodus – žemė įgriūva, taip susidaro karstinės įgriuvos, vadinamos smegduobėmis, kurių rajone priskaičiuojama per 9 tūkstančius. Biržų krašto žmonės jau nuo seno žinojo kaip išnaudoti mineralinius išteklius gydymui ir kaip puoselėti iš senovės atėjusias alaus darymo tradicijas. 

Šiek tiek išskirtinės informacijos, kurios galbūt dar negirdėjote apie Biržų kraštą.

1. XVII a. Biržų pilis

Ar žinojote, legendą, kuri byloja apie pilies sienas saugančią išskirtinę ilgaamžiškumo paslaptį? Atstatant pilį vis sugriūdavo pietrytinis pilies kampas, kuris buvo tarsi užkerėtas. Išvarginti pilies statytojai kreipėsi į vieną atsiskyrėlį – Perkūną. Senolis patarė, kad stojus mėnulio pilnačiai reikia sulaikyti iš bažnyčios išeinančius jaunavedžius ir atvesti juos prie užkeikto pilies kampo. Jei jaunasis, laisva valia sutiks būti tame kampe užmūrytas ir jei jaunoji nuo savo vyro nesiskirs, užmūryti juos abu. Senolio patarimas buvo įvykdytas. Ir iš tiesų, siaubė Lietuvą karai ir audros, griuvo priešų sprogdintos sienos, bet pietryčių kampas išliko kaip meilės ir ištikimybės tėvynei simbolis.

Biržų pilies rūmuose, įsikūrusiame Biržų krašto muziejuje „Sėla” eksponuojami eksponatai, pasakoja apie Biržų krašto istoriją ir kultūrą. Muziejaus puošmena – atstatyta XVII a. koklinė krosnis.  Muziejuje rengiamos dailės ir liaudies meno parodos, vyksta edukacinės programos vaikams bei suaugusiems.

2. Kirkilų apžvalgos bokštas, Kirkilų karstiniai ežerai

Vaidas Gegužis
Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Užlipus į apžvalgos bokštą atsiveria nuostabūs vaizdai – 30 vandens pilnų smegduobių, vadinamų Kirkilų draustinio ežerėliais, kurių skersmuo – apie 35 m ir daugiau. Kartais, esant tam tikroms sąlygoms, vasaros metu jie nusidažo įvairiomis spalvomis.

Ar žinojote, kad įgriuvų tankis Biržų rajone siekia 200vnt/km2. Kirkiluose yra pasivaikščiojimo takas – tai puiki galimybė stebėti šiuos unikalius vandens telkinius iš labai arti. Tai unikalus reiškinys Europoje, nes ežerėliuoe galima aptikti žaliųjų ir purpurinių sieros bakterijų kolonų, kurių dar randama tik Italijoje.  Ežerėliais galite grožėtis ir iš 30 metrų aukščio, nes čią pat yra ir apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį.

3. Karstinės įgriuvos

Ar girdėjote apie „Karvės olą“? Tai pati žymiausia ir didžiausia smegduobė Lietuvoje. Jos skersmuo 10-12 metrų, gylis – apie 12,6 m. Joje yra 5 urvai, viename iš jų – 1,5 m. gylio požeminis ežeriukas. Požeminio ežero vandens temperatūra 4,5 °C. Ežero vienoje landoje rasta ir šikšnosparnių griaučių…

4. Pėsčiųjų tiltas per Širvėnos ežerą

Gintarė Girutytė
Saulei leidžiantis

Ar žinojote, kad Biržuose yra ilgiausias pėsčiųjų tiltas, kuris driekiasi per seniausią Lietuvoje dirbtinį Širvėnos ežerą. Tilto ilgis – 525 m. Tiltu galima iš miesto nukeliauti į Astravo dvarą. Šiuo metu jis restauruotas, apšviestas, su suoliukais pusiaukelėje, kur prisėdus galima grožėtis įspūdingais saulėlydžiais…

5. Astravo dvaro sodyba

XIX a. vid. statyti itališkų vilų stiliaus rūmai yra viena gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Be rūmų, dvaro kompleksą sudarė arklidės, šunininko namelis, malūnas, ūkiniai pastatai, originalus architektūrinis bei inžinerinis įrenginys – užtvanka-tiltas.

Gal matėte, kad rūmų prieangį puošusia liūtų skulptūros, jos buvo išlietos XIX a. viduryje Sankt Peterburge. Tiesa, šiuo metu originalios skulptūros stovi prie Kauno karo muziejaus, o Astravo dvarą puošia dekoratyvinės jų kopijos.

6. Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

O ar žinojote, kad katalikų bažnyčios rūsyje ilsisi 1901 metais Paryžiuje mirusio grafo Jono Leono Tiškevičiaus palaikai? Cinkuotame karste jie buvo traukiniu atvežti iki Subačiaus. Toliau grafo arkliais pristatytas iki Biržų, kur katalikų bažnyčios rūsyje iškilmingai palaidotas

7. Paminklas holokausto aukoms atminti

Ar žinojote, kad Biržų rajone Pakamponyse 1941 m. buvo sušaudyta apie 2400 žmonių, iš jų 900 vaikai.. Aukoms atminti 2019 m. buvo pastatytas net 30 metrų ilgio memorialinė siena, kurioje įamžinta 522 žinomų aukų vardai. Žydai buvo neatsiejami Biržų kultūros, istorijos dalis.

8. Smardonės šaltinis, biuvetė

Ar žinojote, kad Biržai nenusileidžia ir Druskininkams.. Mes taip pat turime mineralinio vandens grežinį 432,5 m. Vanduo praturtintas natrio, kalcio ir magnio chloridinis, sulfatinis mineralinis vanduo, kurio bendra mineralizacija siekia apie 7 g\l. Šis vanduo pavadintas „Likėnai” ir skiriamas gerti, gydant virškinimo organų – skrandžio, kepenų, tulžies takų ligas. Likėnų parke rasite biuvetę, kur galėsite įsipilti šio mineralinio vandens, tesa jis kartokas gerti, turi silpną sieros vandenilio dujų, papuvusio kiaušinio kvapą.

9. Jono Meko atminimas

Pasaulyje kultiniu kino kūrėju vadinamas J. Mekas, daugiau nei 50 m. gyveno ir dirbo Niujorke, o gimė ir augo Semeniškių kaime (Biržų rajonas) Iš Lietuvos išvyko būdamas 22 m., nes tuomet, vokiečių okupacijos metais, jis, kaip ir daugelis to meto jaunų žmonių, buvo įsivėlęs į priešsovietinę ir priešnacinę veiklą. 2017 m. buvo  pastatytas paminklinis akmuo, netoli pirmosios Jono Meko tėvų sodybos vietos.

10. Šiauriausias Lietuvos taškas

Ar žinojote, kad Biržų rajone yra Šiauriausia Lietuvos vieta! Iki Aspariškių galima atvažiuoti, o toliau reikia eiti pėsčiomis pagal pakrantę. Paprasčiausia pasiekti šiauriausią tašką plaukiant baidarėmis Nemunėlio upe.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Mažeikių Juodpelkio parke nušvito naujas fontanas

Biržuose atsivėrė nauja smegduobė

Kauno IX forto muziejuje atidaroma paroda „Ikonos ant šovinių dėžių“

Kur Gediminas nudobė Taurą ir kodėl Vytautas iš patrankos šaudė į dabartinį Kalnų parką?

Dvi dienas trukęs festivalis „Big Band Festival Šiauliai 2021” šiauliečius žavėjo programos įvairove

Užgavėnės Panevėžyje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"