Tomas Terekas
Naujienos

Pirmą kartą Tuskulėnų aukų atminimo minėjime – specialiai šiai progai kompozitorės Snieguolės Dikčiūtės ir ukrainiečių kino režisieriaus Oleksandro Dirdovskio kurto garso objektų spektaklio „Vanduo ir vėjas“ premjera

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Rugsėjo 28 d., šį ketvirtadienį, Tuskulėnų memoriale bus pagerbti per 700 laisvės kovotojų, kurių palaikai buvo atkasti masinėje 1944–1947 m. sovietinių aukų kapavietėje buvusio Tuskulėnų dvaro teritorijoje Žirmūnuose. Minėjime taip pat bus prisimintos Ukrainoje Bykivnios girioje atrastų 1937–1941 m. Kyjive vykdytų masinių politinių represijų kapinyno aukos – apie 30–40 tūkstančių stalinines represijas patyrusių Ukrainos bei Lenkijos civilių ir kariškių. Specialiai šiai progai ir vietai – Tuskulėnų memorialo koplyčiai-kolumbariumui – lietuvių kompozitorė, viena iš „Stalo teatro“ Lietuvoje įkūrėjų Snieguolė Dikčiūtė kartu su ukrainiečių kino režisieriumi Oleksandru Dirdovskiu sukūrė garso objektų spektaklį „Vanduo ir vėjas“. Premjerinio spektaklio tikslas – atgaivinti okupacinio laikotarpio atmintį ir šių baisumų nemačiusioms kartoms perduoti įprasmintą tragiškų vietovių istoriją.

„Su kolega iš Ukrainos studijavome istorinę masinių kapaviečių medžiagą, kuri rodo, kad dažniausiai kartu su žmogaus palaikais joje atrandama aprangos likučių – sagos, diržų sagtys, batai. Yra ir tokių kankinimo elementų, kaip vinys, geležtės, stiklas. Šaltiniai taip pat rodo, kad režimo represinės struktūros savo naikinamajame darbe naudojo ne tik ginklus, bet ir kanceliarijos objektus – rašomąsias mašinėles, skaitliukus, žirkles, popierių ir pan. Visi šie daiktai ir yra muzikos instrumentai, kurie pasakoja siaubingą istoriją“, – sako menininkė ir performansų autorė Snieguolė Dikčiūtė. Idėja sukurti muziką specialiai Tuskulėnų koplyčiai-kolumbariumui kompozitorei kilo apsilankius memorialiniame objekte ir išgirdus jo įstabią akustiką.

Nuotr.: Tomo Tereko

Tuskulėnų ir Bykivnios aukoms atminti skirtam kūriniui buvo pasirinkta į patirtį apeliuojančios audiovizualinės instaliacijos forma. Spektaklyje naudojami kino režisieriaus iš Ukrainos O. Dirdovskio dokumentinio kino ,,Pusiausvyra ir siaubas“ kadrai, kurie leidžia sugretinti Ukrainos ir Lietuvos įvykius, primena realius laisvės kovotojus ir atsitiktinai žuvusius žmones, į atmintį įrašo šių tragiškų vietovių, kuriose rasti masinių stalinistinių represinių nusikaltimų pėdsakai, vaizdus.

Spektakliui dekoracijas kūrė dailininkai Vilma Aleksienė ir Danas Aleksa. Pastarojo mūsų šalyje žinomo tarpdisciplininio meno kūrėjo suprojektuota vandens talpykla-akvariumas, pagal išmatavimus proporcinga žmogaus tūriui, spektaklyje „Vanduo ir vėjas“ simbolizuos atsitiktinai besiformuojančią kolektyvinę atmintį, kuri paskandina individualius žuvusiųjų atminimo simbolius. Pagrindinio personažo Vėjo temą spektaklyje atliks perkusininkas Dominykas Snarskis, kitas temas vystys APP (Aplinkos patyrimų ansamblis) – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos terapijos programos magistrantai.

Nuotr.: Tomo Tereko

Primintina, kad Tuskulėnų memorialo vietovė ir koplyčia-kolumbariumas ne pirmą kartą įkvepia menininkus. Vilniui 700 programoje savo muziką pristatė šiuolaikinės muzikos kūrėja Berlyne gyvenanti ukrainiečių kompozitorė Anna Korsun. Ji parašė kūrinį penkioms violončelėms „Dvasios“. (orig. it. k. „Spettri“), kurį pasaulinės premjeros metu (2023 m. birželio 3–4 d.) Tuskulėnų koplyčioje-kolumbariume atliko violončelistų ansamblis „Cello Club“.

Prieš metus jautrioje Tuskulėnų erdvėje žiūrovus sužavėjo projektas „Šokis plius miestas“, kuriame jie išvydo, kaip apie skaudžias temas, naudodama judesį ir šviesą, kartu su kūrybine komanda panaudojo choreografė Erika Vizbaraitė ir režisierė Lina Lužytė:

„Keliaudamas per žemės, vandens ir oro stichijas žemiškasis žmogaus pavidalas plėšia nuo savęs materialiuosius egzistencijos sluoksnius, kol galiausiai išsilaisvina ir, tapęs besvore belyte būtybe, išsklendžia į amžiną šviesą.“

Kompozitorės Snieguolės Dikčiūtės kartu su Oleksandru Dirdovskiu kurto garso objektų spektaklio premjera vyks 14.40 val. koplyčioje-kolumbariume Tuskulėnų memoriale (Žirmūnų g. 1F, Vilnius) ketvirtadienį, 2023 m. rugsėjo 28 d.

Pats atmintinos dienos minėjimas prasidės anksčiau – 14.00 val. Tuskulėnų aukų atminimo dienos minėjimo programoje atminimo kalbas sakys Lietuvos Respublikos Seimo narė, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, Lietuvos kariuomenės vadas generolas ltn. Valdemaras Rupšys, Lenkijos ambasados Lietuvoje misijos pavaduotojas, pirmasis sekretorius Andrzej Dudziński, Tuskulėnų aukos Adolfo Bagdono-Beržo sūnėnas Viktoras Šeškauskas, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys.

Tuskulėnų aukų pagerbimo ceremonijoje dalyvaus Garbės sargybos kuopos kariai. Už žuvusiuosius maldą sukalbės ir tylos minutei pakvies Lietuvos kariuomenės Ordinariato kurijos kancleris, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos kapelionato kapelionas mjr. bažn. t. dr. Mindaugas Sabonis.

Pranešimą spaudai parengė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Burbiškio dvare – intriguojantis Aleksandro Vasiljevo pasakojimas apie gėles ir madą

Tris dienas trukęs renginių ciklas „Vilniushyvanka” surinko tūkstančius dalyvių (nuotraukų galerija)

Modernizuota Šiaulių centrinio parko estrada – didžiausia visame regione

Savaitgalio renginiai Druskininkų kurorte (liepos 28 – 31 d.)

Gegužės 24-25 Palanga pakvies į kurorto šventę „Myliu Palangą 2018“

Ką italai atrado Šiauliuose: „Po kelerių metų šis miestas bus dar patrauklesnis tiek vietiniams, tiek turistams“

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"