Ką veikti? Panevėžys

Pašilių stumbrynas įsikūręs Panevėžio rajone

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Valstybinių miškų urėdijos Pašilių stumbrynas, įsikūręs Panevėžio rajone, Girelės viensėdyje, kviečia apžiūrėti tiek Europoje, tiek Lietuvoje stambiausius laukinius gyvūnus – stumbrus. Tai, ko gero, viena įspūdingiausių vietų Panevėžio rajone, kur galima gyvai pamatyti šiuos į tarptautinę raudonąją knygą įrašytus gyvūnus.

Šie žinduoliai retuose lapuočių ir mišriuose miškuose, kalnuose, stepėse buvo plačiai paplitę iki XVI a., tačiau dėl žemdirbystės plėtros ir intensyvios medžioklės gyvūnai buvo išstumti į gūdžius, nuošalius miškus ir iki XIX a. vidurio Lietuvoje buvo išnaikinti.

Pirmieji stumbrai į Pašilių stumbryną buvo atvežti 1969 m. iš Prioksko-Terrasny rezervato Serpukhovo srities Rusijoje – Motok ir Moda. 1971 m. Moda atsivedė pirmąjį stumbriuką – Girinį. Stumbryne atvestiems stumbriukams pagal tarptautinį susitarimą duodami vardai, prasidedantys skiemeniu „Gi“, todėl Pašilių stumbryne susipažinsite su patinais Givmiu, Gikiu, Gitanas, Giskiu, Giriu, Gimiu, Gifriu, Gipolu, Gipokiu, Gipordu, Giliumi, Gigu, Gilu, patelėmis Gitara, Gile, Giazabota, Giedre, Gira, Gizopa, Gipota, Gimba, Girna ir kt. Kasmet organizuojamose atvirų durų dienose stumbryne apsilankyti ir jaunikliams naujus vardus pasiūlyti kviečiami aplinkinių rajonų darželių auklėtiniai bei moksleiviai. Ši spalio mėnesį vykstanti šventė kasmet sulaukia daug dėmesio ir pritraukia jaunuosius lankytojus renkančius stumbriukams vardus.

Stumbrų populiacija vis didėja ir šiuo metu Pašilių miške ganosi daugiau kaip 200 laisvų stumbrų. Įspūdingo dydžio gyvūnai draugiški, mielai ateina artyn prie tvoros, tikėdamiesi gauti skanėstų iš lankytojų. Yra įrengta apžvalgos aikštelė-regykla, nuo kurios matomas gražus vaizdas į 50 ha aptvertas miško bei pievos plotas, kuriame telpa dviejų stumbrų bandų kasdienis gyvenimas. Nuo regyklos saugiai galima stebėti stumbrų elgseną iš arti: ką jie veikia, kaip maitinasi. Jeigu viešnagės metu stumbrų nebus arti tvoros, tai nuo regyklos juos tikrai išvysite besiganančius. Teritorijoje įrengtos pavėsinės ir laužavietė su suolais. Tai puiki vieta šeimos iškylai ar pasibuvimui gamtoje. Taip pat, šalia esančiame miške yra įrengtas apie 600 m ilgio pažintinis takas, kuriame įrengtos stotelės su skirtingomis ekspozicijomis apie miško gyvūnus, paukščius, augalus. Kiekvienoje stotelėje galima prisėsti ir pasigerėti gražiu mišku, paieškoti stenduose aprašomų gyvūnų ar augalų. Tai puiki edukacinė pamokėlė vaikams.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kirkilų karstiniai ežerėliai rudenį

Almantas Dilys

Į Lietuvos miestus sugrįžta jau 10 metų veikiantis – „Burbuliatorius“

Lankytinos vietos Panevėžyje

Apsemti laukai

Sigita Lubauskė

Biržai

Sonata Drevinskaitė

Biržų miesto eglė

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"