Domantas Grigūnas
Naujienos

Naujieji metai arba Kūčelės

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Naujųjų metų kilmė

Iš pradžių Naujųjų metų šventė mažai kuo skyrėsi nuo Kūčių ar Kalėdų, todėl visi drauge su namiškiais ir vėl susėsdavo šventinės vakarienės. Kadangi pasninkas jau būdavo pasibaigęs, ant stalo tuomet netrūkdavo mėsos ir kitų riebesnių produktų, o kartu pavakaroti būdavo kviečiami draugai ir kaimynai. Dėl šių priežasčių šventė turėdavo ir kitų pavadinimų – antrosios Kūčios, riebioji Kūčia, Kūčelės ir kiti panašūs terminai anksčiau buvo siejami su artėjančia metų pradžia. Skirtumas tas, kad ši šventė buvo gerokai linksmesnė – jos metu nebeminimi mirusieji, ant stalo nebededamas šienas. Svarbu buvo gerai pasilinksminti, pabendrauti su artimaisiais. Alkoholio lietuviai vartodavo nedaug, ypač jo vengdavo merginos ir moterys.

Nuotrauka: Keliaujančios mamos

Tradiciniai papročiai

Kai kuriuose regionuose ši šventė buvo žinoma kaip linkėjimų ir sveikinimų diena, todėl žmonės vieni kitiems linkėdavo sėkmės, burdavosi ateitį ir visą dieną stengdavosi išlaikyti gerą nuotaiką. Aukštaitijos regione namuose apsilankydavo ir persirengėliai, o viską vainikuodavo „Senųjų“ ir „Naujųjų“ metų kova, kurią visuomet laimėdavo pastarieji. Kitose vietose būdavo deginami šiaudai, kurie simbolizuodavo praėjusių metų nelaimes ir susikaupusį blogį bei padėdavo greičiau sugrįžti saulėtiems orams.

Andrius Fioklinas
Naujieji metai Klaipėda 2019

Svarbiausia būdavo sulaukti vidurnakčio, kadangi priešingu atveju taip galima pramiegoti ir savo laimę, o tuomet visi metai bus tingūs ir nesėkmingi. Tik pasitikus Naujuosius metus galima ramiai eiti miegoti – tai žmonės stengdavosi padaryti pakankamai anksti, nes pirmoji atėjusių metų diena ir naktis buvo skirta įvairiems burtams ir ateities spėjimams.

Svarbiausi ritualai

Kaip ir šiomis dienomis, buvo tikima, kad priklausomai nuo to, kaip Naujieji metai bus pasitikti, priklausys ir ateinančių metų gerovė, tad žmonės stengdavosi išlaikyti gerą nuotaiką, sočiai valgydavo, linksmindavosi ir su niekuo nesipykdavo. Svarbu būdavo nesiskolinti ir nieko nepaskolinti kitiems, kadangi tokiu būdu galima netyčia atiduoti ir savo laimę.

Jovita Uzdraite
Švytintis rytas laimės žiburio link.

Daug dėmesio anuomet skirta šokiams ir linksmybėms – taip siekiama užsitikrinti, kad ateinančiais metais nestingtų energijos ir sveikatos. Dar iki Naujųjų metų išvakarių stengtasi pasibaigti visus darbus – manyta, jog naktį namus aplankys raganos, o pastebėjusios, kad kažkas nepadaryta, jos pasiliks visiems metams ir nuolat krės įvairias šunybes.

Naujųjų metų spėjimai

  1. Jeigu pirmąją Naujųjų metų dieną sninga, reiškia visus metus bus blogas oras, o jeigu šviečia saulė – bus geras derlius.
  2. Jeigu Naujųjų metų naktį spaudžia šaltukas ir matosi žvaigždėtas dangus – bus gera vasara.
  3. Jeigu Naujųjų metų naktį medžius dengia šerkšnas – nusimato geri metai, jeigu tvyro rūkas – laukia mirtys, epidemijos ir ligos.
  4. Jeigu Naujųjų metų naktį šalta, reiškia laukia šiltos Velykos.
  5. Jeigu Naujieji metai švenčiami sodyboje, kur yra daug čiulbančių paukščių, tai nusimato linksmi metai, nes sulauksite daug svečių.
Pradėjo snigt

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šv. Rapolo bažnyčioje pristatomas unikalus sostinės Šnipiškių rajonas

We love Lithuania

Tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“ (renginių programa)

Išrinktas populiariausias gatvės meno kūrinys Lietuvoje

Skaniausios vietos Ignalinos krašte – kur pavalgyti?

Į Žvelgaičio piliakalnį – naujais laiptais

Anykščiai kviečia mamos dieną švęsti pramogaujant ir mėgaujantis bundančios gamtos vaizdais

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"