Kupiškis Muziejus

Muziejai Kupiškyje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Muziejai Kupiškyje – ar esate matę tiek sodybų?

Kupiškio etnografijos muziejus

Kupiškio etnografijos muziejus įsikūręs buvusios mokyklos (1823 m.) akmens mūro pastate Gedimino g. 2. Pirmuosius lankytojus muziejus priėmė 1984 m. Etnografijos muziejuje ir jo filialuose saugoma 56 747 tūkst. eksponatų. Muziejaus dokumentų ir spaudinių rinkiniuose sukaupta medžiaga atspindi Kupiškio krašto bendruomenės veiklą. Muziejuje  vykdomi edukaciniai užsiėmimai vaikams, moksleiviams ir suaugusiems. Rengiamos dailės, tautodailės, fotografijos ir kitos parodos.

Nuotr. SkyShot media

Adomo Petrausko muziejus

Pirmiesiems lankytojams Adomas Petrauskas savo klėties duris atvėrė 1969 metais. Tuomet savarankiškai parengtoje ekspozicijoje buvo etnografijos eksponatai, archeologijos radiniai. Pamatę didelį jo entuziazmą kaupti įvairias senienas, muziejui išsiplėsti padėjo tuometiniai Antašavos kolūkio vadovai Vytautas Notkus ir Albinas Vaižmužis. Savamokslis kaimo meistras Jonas Laužikas muziejininko sodyboje sukonstravo ir pastatė originalų pastatą–bokštą. Dabar A.Petrausko muziejų sudaro kompleksas pastatų: gyvenamasis namas, dvi klėtys, bokštas ir padarginė, kurie pilni eksponatų. 1996 metais muziejininkas visą savo gyvenimo triūsą padovanojo Kupiškio rajono savivaldybei. Taip Uoginių kaime įkurtas A.Petrausko muziejus tapo Kupiškio etnografijos muziejaus filialu, kurio rinkinių fondą sudaro 2092 eksponatai. Adomui Petrauskui už sukauptą, išsaugotą ir pateiktą dvasinę bei materialinę etninę kultūrą 2001 metais suteiktas Kupiškio krašto Garbės piliečio vardas.

Laukminiškių k. muziejus

Prie tyvuliuojančių Kupiškio marių (Lėvens tvenkinio), praeities tradicijas išlaikiusiame Laukminiškių kaime nuo 2002 metų gruodžio 24 dienos veikia muziejus, įsikūręs rašytojo Petro Babicko ir aktorės Unės Babickaitės tėvų namuose. Šis pastatas atstatytas kraštiečių Gedimino Kaluinos, Algimanto Zolubos ir buvusio ilgamečio Virbališkių kolūkio pirmininko Broniaus Inapo rūpesčiu. 1992 metais prie namo buvo pritvirtinta memorialinė lenta, skirta aktorei Unei Babickaitei ir rašytojui, žurnalistui Petrui Babickui atminti. Laukminiškių kaimo muziejų įrengė Kupiškio rajono Virbališkių pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Janina Puronienė ir Kristina Aleksandravičienė. Pedagogėms talkino jų auklėtiniai. Surastą turtą sutvarkius, atkurta etnografinė ekspozicija, atspindinti XIX a. pab. ir XX a. pr. aplinkinių kaimų gyventojų buitį, papročius ir tradicijas. Pabuvoję muziejuje, lankytojai gali susipažinti su Unės ir Petro Babickų gyvenimu ir kūryba. Jų atminimui įrengta kukli ekspozicija. Šiuose namuose gimė ne tik Petras ir jo sesuo Unė, bet ir dar du broliai – Lietuvos kariuomenės pulkininkas Kazys bei karo mokslus baigęs, mokytoju dirbęs Vytautas. Visi Babickai jau iškeliavę Amžinybėn.

Dailininkės Veronikos Šleivytės paveikslų galerija

Prie Pyvesos upelio įsikūrusį seną gatvinį Viktariškių kaimą paskutiniaisiais dešimtmečiais garsina 1985 metų rugsėjo 2 dieną atidaryta dailininkės Veronikos Šleivytės paveikslų galerija. Dailininkė V. Šleivytė gimė 1906 metų gruodžio 6 dieną Kupiškio rajone,  Antašavos miestelyje, daugiavaikio kalvio šeimoje. Didžiulei Šleivių šeimai gyvenimas buvo nelengvas. Kai Veronikai suėjo ketveri metai, tėvas Jonas Šleivys trobą perkėlė iš miestelio į Viktariškių kaimą. V.Šleivytė, nors ir gyvendama vargingai, baigė pradžios mokyklą, o vėliau 1934 metais ir Kauno aukštesniąją meno mokyklą, kur įsigijo grafikės specialybę. Tačiau mieliau ji kūrė tapybos darbus. Gausus kūrybinis dailininkės palikimas yra išsibarstęs po visą Lietuvą, bet daugiausia jos darbų – galerijoje Viktariškių kaime. Tikslios statistikos apie V.Šleivytės sukurtus meno kūrinius nėra, tačiau manoma, jog nutapyta, nupiešta apie 2 tūkst. darbų, surengta per 90 grupinių bei personalinių parodų visoje Lietuvoje. Savo tėvų sodybą V.Šleivytė padovanojo buvusiam Antašavos kolūkiui su sąlyga, kad jame būtų įkurta jos kūrinių galerija. Dailininkės svajonė išsipildė: 1985 metų rugsėjo 2 dieną senoji tėvų sodyba sužydo Šleivių dukros tapytomis gėlėmis, o klėtyse ir kituose pastatuose atkurtas šiai lokaliai vietai būdingas kaimo amatininko buities interjeras su autentiškais baldais, rakandais, namų apyvokos daiktais

Amatų centras

Uoginių kaimas – viena seniausių Kupiškio rajono gyvenviečių. Pastaraisiais dešimtečiais jį garsina Adomo Petrausko (1914–2004) įkurtas muziejus. Šia asmenybe, jo paprasto kaimo žmogaus, sukauptais senovės turtais domisi svečiai iš Lietuvos ir užsienio. 2015 m. pastatytame pastate įkurtas Amatų centras kviečia į įvairias edukacines programas.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kupiškis – kartu su vaikais milžinų keliais

Kelionės su vaikais

V. Žilinskienės „Jūrų muziejus”

Galimybe nemokamai apsilankyti muziejuose per pastaruosius tris mėnesius pasinaudojo rekordinis skaičius žmonių

Paskutinį spalio šeštadienį Vilniaus auto muziejus atskleis senovinių ratuočių paslaptis

Kauno IX forto muziejuje atidaryta jautri meninė ekspozicija „Pabėgimas iš IX forto“

Muziejai Molėtuose

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"