Joniškis Muziejus Naujienos

Muziejai Joniškyje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Dažnas protmūšių klausimas, kuriame mieste  – krepšinio muziejus? Tikrai ne Kaune, tai Joniškyje. Keliaukite aplankyti Joniškio krašto, Žagarės vyšnių ir krepšinio muziejaus.

JONIŠKIO ISTORIJOS IR KULTŪROS MUZIEJUS

Muziejuje veikia ekspozicijos, reprezentuojančios krašto istorijos ir archeologijos vertybes, etninės kultūros ir sakralinio meno paveldą. Lankytojų laukia netikėti atradimai ir intriguojančios istorijos. 

Archeologijos ekspozicijoje ypatingas dėmesys skiriamas Žiemgalos istorijai bei žiemgalių genties materialiniam kultūros palikimui. Lankytojai gali apžiūrėti restauruotus archeologinius radinius ir rekonstruotus žiemgalių kostiumus. Išskirtinio dėmesio nusipelno puikiai atkurta XIII a. kilmingo žiemgalio apranga ir ginklai bei Livonijos riterio bei arbaletininko šarvuotė ir ginkluotė. 

Istorijos ekspozicijoje esantys unikalūs artefaktai ir ikonografija liudija apie nuo senų laikų Joniškio mieste vykusią intensyvią prekybą, aktyviai puoselėtą amatininkystę, plėtotus verslus ir amatus, pasienyje veikusias muitines. Čia galima pamatyti vienintelę originalią tarpukario muitininko uniformą ir kitus įdomius eksponatus.

Sakralinio paveldo ekspozicijoje pristatomi didelės meninės ir istorinės vertės eksponatai: 1903 m. žymaus dailininko Adomo Varno ir XIX a. nežinomo autoriaus tapyti Kryžiaus kelio stočių paveikslai, religinės knygos, dvasininkų liturginiai rūbai ir apeigų reikmenys. Ekspozicijos pasididžiavimas – talentingo meistro Augustino Ulčino išdrožtas unikalių Kryžiaus kelio skulptūrų ciklas. Ekspozicijoje ypatinga vieta skirta dievdirbių kūrybos palikimui – senosioms sakralinėms skulptūrėlėms.

Etnografijos ekspozicijoje demonstruojami XIX–XX a. prad. Joniškio krašto gyventojų kasdienį gyvenimą iliustruojantys eksponatai – namų apyvokos daiktai ir darbo įrankiai, meniškumu ir ornamentų įvairove išsiskiriantys moterų darbo įnagiai. Eksponuojamos savitu dekoru papuoštos kraičio skrynios.

Kasmet muziejuje eksponuojamos tautodailininkų, amatininkų ir menininkų kūrybą pristatančios parodos bei vykdoma edukacinė veikla, kuria skatinama domėtis savo krašto istorija ir kultūra, papročiais ir tradicijomis. Muziejus organizuoja įvairias mokslines, kultūrines ir menines veiklas: istorinėms sukaktims skirtus renginius ir parodas, konferencijas ir paskaitas, susitikimus su žymiais kraštiečiais, tradicinį Kalėdinį prekymetį, „Amatų dieną“, vaikams ir jaunimui skirtas edukacines stovyklas.

Daugiau informacijos: facebook.com/Joniškio istorijos ir kultūros muziejus

Vilniaus g. 6, Joniškis

JONIŠKIO SINAGOGŲ KOMPLEKSAS

Baltoji ir Raudonoji sinagogos – ryškiausi ir patraukliausi miesto kultūros paveldo objektai. Restauruotos sinagogos yra svarbūs Joniškio kultūriniai ir reprezentaciniai centrai, kuriuose vyksta vyksta įvairios kultūros ir meno sričių veiklos – parodos ir konferencijos, koncertai ir festivaliai. 

XIX a. Joniškio žydai vietoj buvusios miesto rotušės įsirengė vasarinę sinagogą, kurios išorės formose darniai persipynę klasicizmo ir romantizmo stilių bruožai. Dėl baltai tinkuotų sienų jai prigijo Baltosios pavadinimas. Šioje sinagogoje veikia Joniškio istorijos raidai skirta interaktyvi ekspozicija, imituojanti istorinius miesto pastatus, kuriuos galima tyrinėti ir juose atrasti krašto praeitį menančius eksponatus. Ekspoziciją vainikuoja kabančios senųjų miesto pastatų stogų ir fasadų imitacijos. Sinagogoje demonstruojama audiovizualinė projekcija, kurios turinys kūrybiškai perteikia miesto istorijos raidą.

Greta stovinti žieminė sinagoga išsiskiria neogotikos architektūros elementais ir atkurtu bei restauruotu puošniu interjeru. Sinagogoje galima pamatyti atkurtą svarbiausią ritualinį objektą – aron kodešą, kuriame buvo saugomi Toros ritiniai. 

Sinagogoje esančioje ekspozicijoje demonstruojami unikalūs ritualiniai reikmenys ir Joniškio žydams priklausę daiktai. Ekspozicijos stenduose pristatoma žydų bendruomenės istorija ir Holokausto tragedija. Sinagogoje įrengtas kompiuterinis terminalas su interaktyviu turiniu: renginių vaizdo įrašais bei edukaciniu žaidimu, skirtu supažindinti lankytojus su svarbiausiais sinagogos interjero objektais.

Miesto a. 4A-B, Joniškis

JONIŠKIO ISTORIJOS IR KULTŪROS MUZIEJAUS PADALINYS ŽAGARĖJE

Žagarės dvaro buvusios koplyčios pastate organizuojami edukaciniai užsiėmimai ir ekskursijos, eksponuojamos parodos, vyksta paskaitos, menininkų kūrybos pristatymai ir koncertai. Manoma, kad šį įspūdingą Tiudorų architektūros stiliaus pastatą suprojektavo talentingas anglų architektas Edvardas Arden Minty. Žagarės dvaro savininko grafo Georgijaus Naryškino žmona Elizabeth Knight buvo anglė, tad neatsitiktinai Žagarėje galima pamatyti angliškos architektūros paveldą. Tikėtina, kad su grafais Naryškinais į Žagarę atkeliavo ne tik išskirtinė architektūra, bet ir angliškosios popiečio arbatos tradicija, su kuria galima supažinti šiame muziejaus padalinyje. 

Daugiau informacijos: facebook.com/Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus padalinys Žagarėje

Jaunimo g. 1, Žagarė

JONIŠKIO KREPŠINIO MUZIEJUS

Krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąja religija, tačiau vietos, kur šios sporto šakos gerbėjai, sportininkai ir visi besidomintys galėtų pamatyti žymiausius šalies krepšininkų laimėjimus, atributiką, istorines nuotraukas, ilgą laiką nebuvo, todėl 2009 m. Joniškyje duris atvėrė vienintelis Lietuvoje krepšinio muziejus. Čia įrengtas ir specialus kambarys 1937-ųjų metų Lietuvos krepšinio rinktinės pergalei II Europos krepšinio čempionate Rygoje (Latvija) pažymėti. Joniškis tada buvo pirma stotis, kur grįžtančią Lietuvos krepšininkų komandą gerbėjai, miesto valdžia sutiko su gėlėmis, pučiamųjų orkestro maršais, vaišėmis.

Livonijos g. 3, Joniškis

STALO TENISO MUZIEJUS

Joniškis yra ypatingas dar ir tuo, kad čia yra stalo teniso muziejus – antrasis toks Lietuvoje. Tuo tarpu viešbutis „Šiaurės vartai“ gali didžiuotis, kad šis muziejus įsikūręs būtent po mūsų viešbučio stogu. Joniškio stalo teniso muziejaus įkūrėjas Romualdas Franckaitis gali papasakoti labai įdomią šio muziejaus istoriją.

Anot Romualdo, viskas prasidėjo nuo močiutės skrynios, kuri vaikystėje jam ir jo broliukui tapo stalo teniso priemone. Juos, vaikus, šis žaidimas traukė nuo mažų dienų, tačiau mokykla teturėjo vienintelį stalo teniso stalą, kuriam broliukai buvo tiesiog per maži – bent jau taip jiems sakė mokytojai. Tokius aiškinimus broliai priimdavo su ašaromis akyse. Tačiau su stalo tenisu atsisveikinti nenorėjo, tad rado išeitį – močiutės skrynią. Negana to, Romualdo brolis savo rankomis padirbo raketes, su kuriomis jie išmoko žaisti stalo tenisą. Nors istorinių rakečių jiedu neišsaugojo, šiandien Romualdo močiutės skrynią – kaip svarbų Joniškio stalo teniso istorijos elementą – galima apžiūrėti muziejuje ( informacija iš www.siauresvartai.lt).

Upytės g. 5a., Joniškis

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Tvarkomas skulptoriaus Juozo Zikaro namas

Gražiausios Lietuvos Kalėdų eglės

We love Lithuania

Lazdijai Lietuvos gimtadienį pasitinka Gediminaičių stulpais iš šiaudų ritinių

Festivalio „Gaida 2023“ finale – ne tik smuiko žvaigždė Christian Tetzlaff, bet ir italų violončelės virtuozas Francesco Dillon, grosiantis Vilniui dedikuotą kūrinį

Škėvonių pažintinis takas atnaujintas

We love Lithuania

Palanga kviečia senjorus. Tarptautinę pagyvenusių žmonių dieną kurorte jų laukia nemokamos pramogos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"