Naujienos Pamatyk!

Margučių marginimo tradicijos. Ar margutis gali pakeisti žmogaus likimą?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Gandrai jau parskrido ir kaimo turizmo sodybos ruošiasi Velykoms. Lietuvoje kiekvienais metais daug žmonių Velykas švenčia kaime, susitinka su giminėmis, margina kiaušinius ir džiaugiasi atgimstančia gamta. Tačiau šiemet dėl siaučiančio viruso šią gražią pavasario šventę daugeliui tenka sutikti namuose, todėl gandro ženklu pažymėtų sodybų šeimininkai kviečia iš namų susipažinti su kiaušinių marginimo tradicijomis ir simboliais. 

Senovės lietuviai tikėjo, kad gyvybė prasideda iš kiaušinio. Prieš gimstant kūdikiui, likimo deivė paimdavo jo gyvybę į savo rankas ir numargindavo būsimą žmogaus gyvenimą įvairiais raštais ir spalvomis. Ant margučių buvo vaizduojami dangaus kūnai, mistinės būtybės, kurių vienos reiškė laimę, kitos – vargus. Tokiu būdu deivė nulemdavo visą žmogaus gyvenimą. Žmonės taip pat pradėjo marginti ir dovanoti vieni kitiems kiaušinius tikėdami, kad gali pakeisti likimą, apsaugoti nuo nelaimių ir ligų. Tikėta, kad saulė – tai pasaulio dvasia, jos šildytoja, gaivintoja. Mėnulis – nakties valdovas, sezoninių žemdirbystės darbų laiko tvarkytojas, augmenijos prižiūrėtojas. Žvaigždės – nakties šviesa javams. Augalai ir žiedai – augmenijos atsiradimas, augimas ir žydėjimas. Varpos – geras būsimas derlius. Rūtos, eglės šakelės – žalia vasara. Drugeliai, jauni zuikučiai, gandrai – pavasario simboliai.

Seniau kiaušinius dažydavo natūraliais dažais: svogūnų lukštais, beržų lapais, šieno pakratais, ąžuolo ar kitų medžių žievėmis. Kiekviena spalva turėjo savo reikšmę: juoda simbolizavo žemę motiną, augalijos gimdytoją deivę Žemyną, žalia reiškė pavasario augaliją, javų daigus, raudona – vaisingumą, gimimą bei patį gyvenimą, geltona ir ruda – subrendusius javus, o mėlyna simbolizavo dangų, nešantį palaimą augalijai bei pasėliams.

Šiais laikais žmonės nori prisiminti senąsias tradicijas ir dar iki Velykų pradeda joms ruošis, domėtis tradiciniais dažymo būdais, margučių simbolių reikšmėmis. Kaip pasakoja sodybos „Meniškas kaimas“ Molėtų rajone vadovė Lina Dieninė, kasmet, likus maždaug mėnesiui iki Velykų jie pradeda edukacinę programą „Velykų zuikio lauktuvės“, kurios metu supažindina su Velykų tradicijomis, dainomis, margučių marginimo paslaptimis. Vaikams ypač patinka kiaušinius marginti natūraliu kvepiančiu vašku, o tėvai daugiau dėmesio skiria margučių simboliams. Paklausus, kaip reikėtų dažyti kiaušinius, kad virusas neužpultų, Lina turi receptą – reiktų kiaušinius dažyti raudona spalva – nes tai gyvybės, prisikėlimo spalva, o žaltys – tai sveikatos simbolis. 

Velykinių margučių marginimo paslapčių galite išmokti ir sodyboje „Grikucis“, Varėnos raj., sodyboje „Kukarskė“, Šakių raj. ir dagelyje kitų gandro ženklu pažymėtų kaimo turizmo sodybų, kurias galite rasti Lietuvos kaimo turizmo asociacijos tinklapyje www.atostogoskaime.lt.

Nuotraukos ir vaizdo klipas projekto „Tradicinių lietuviškų amatų gidas“, kurį įgyvendino Lietuvos kaimo turizmo asociacija.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Šimtai spalvingų inkilų ir pražydę narcizai: Šv. Velykų savaitgalį Pakruojo dvaras pasitinka itin pavasariškai

Biržų rajono viešosios erdvės ruošiamos teigiamiems pokyčiams

Raudondvario dvarui – tarptautinis pripažinimas

„Natura 2000” ekologiniam tinklui – 30 metų

Plungės kultūros centras kviečia šokti Laisvės šokį

Festivalyje KAUNAS PHOTO 2020  –  intensyvi savaitė

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"