Kaunas Naujienos Pamatyk!

Karo muziejus pristato virtualią parodą „Kaunas – Lietuvos kariuomenės tradicijų lopšys“

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

2019-ieji paskelbti Laikinosios sostinės atminimo metais. 1919 m. sausio 2 d. Lietuvos vyriausybė iš Vilniaus persikėlė į Kauną ir miestas iki pat 1940 m. buvo Laikinąja valstybės sostine – svarbiausiu politiniu, ekonominiu, visuomeniniu ir kultūriniu šalies centru. Šia proga Vytauto Didžiojo karo muziejus parengė virtualią parodą „Kaunas – Lietuvos kariuomenės tradicijų lopšys“.

Virtualioje parodoje pristatomos muziejuje saugomos fotografijos, kuriose atsispindi Lietuvos kariuomenės gyvenimas Kaune, išryškinama įvairiapusė ir turtinga miesto istorija.

1919 m. sausio 2 d. Lietuvos vyriausybė iš Vilniaus persikėlė į Kauną ir miestas iki pat 1940 m. buvo Laikinąja valstybės sostine. Šiuo laikotarpiu Kaunas išaugo, modernėjo, mieste įsikūrė svarbiausios valstybės institucijos. Reikšmingą vietą Laikinosios sostinės gyvenime užėmė kariuomenė – svarbiausia krašto ginamoji jėga. Kaune susitelkė besikuriančios Lietuvos valstybės kariuomenės vadovybė, veikė Krašto apsaugos ministerija ir Generalinis štabas – aukščiausias Lietuvos ginkluotųjų pajėgų valdymo organas. 1919 m. sausio 5 d., dar tebevykstant kovoms dėl Nepriklausomybės, Kaune įsikūrė Karo komendantūra. 1918 m. lapkričio 23 d. paskelbus įsakymą dėl pirmojo Lietuvos kariuomenės pulko formavimo, Kaune buvo pradėtas ar tęsėsi dalinių kūrimas ir buvo dislokuoti pėstininkų, kavalerijos bei artilerijos pulkai. Laikinojoje sostinėje kūrėsi ir Karo aviacija, 1919 m. ir nuo 1932 m. iki 1940 m. veikė karo lakūnams rengti skirta mokykla. Fredoje įsikūrusiose karo aviacijos dirbtuvėse buvo suprojektuoti pirmieji lietuviški kariniai lėktuvai – žymieji brg. gen. inž. Antano Gustaičio ANBO ir vyr. ltn. inž. Jurgio Dobkevičiaus DOBI. Karininkus Lietuvos kariuomenei rengė 1919 m. įsteigti Aukštieji karininkų kursai ir Karo mokykla. Karių sveikata rūpinosi dar 1919 m. įteigta Karo ligoninė, nuo 1926 m. pradėta vadinti daktaro Jono Basanavičiaus vardu. 1921 m. vasario 16 d. įsteigtas Karo muziejus pradėjo kaupti ir saugoti Lietuvos kariuomenės ir kovų dėl Nepriklausomybės relikvijas.

1919 m. gegužės 11 d. Kauno Rotušės aikštėje įvyko pirmoji iškilminga Lietuvos kariuomenės savanorių priesaika. Valstybinių švenčių ir kitų iškilmių metu Kauno gatvėmis žygiuodavo karių rikiuotės, vykdavo kariuomenės paradai, pulkų karių priesaikų ir vėliavų įteikimo iškilmės. Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje susiformavo iki šiol gyvos žuvusių dėl Lietuvos laisvės pagerbimo ir Vyčio Kryžiaus vėliavos pakėlimo ceremonijų tradicijos.

Šiuos ir kitus Lietuvos kariuomenės gyvenimo epizodus Kaune galima išvysti virtualioje parodoje eksponuojamose fotografijose. Tikimasi, kad paroda sudomins kiekvieną lankytoją, siekiantį pažinti Lietuvos kariuomenės ir Laikinosios sostinės istoriją Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpiu. 

Virtualią parodą rasite čia: https://bit.ly/2G8xjxA

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Kiek vasariškų dienų būna Lietuvoje?

Katedros aikštėje bus eksponuojamas Ukrainoje pamuštas rusų tankas

We love Lithuania

Alytus ruošiasi svečius pasitikti su ženklu „Alytus-Myliu”

4 gamtos rezervatai, kur žmogus – tik svečias

We love Lithuania

Nemuno kilpų regioninio parko pelėdos

We love Lithuania

„Palangos stinta“ 2024: vilios agurkais kvepiančia žuvimi, žvejiškomis pramogomis ir gardžiu žemaitišku prieskoniu (renginių programa)

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"