Klaipėda Naujienos Pamatyk!

Jūrų muziejus šventėje kelia istorijos bangą

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Lietuvos jūrų muziejus švęsti Jūros šventę pradeda anksčiau nei kiti. Visa prieššventinė savaitė yra užpildyta parodomis ir renginiais, kuriuose lankytojai ras Lietuvos laivybos ir jūrų gamtos istorijas. Neatsitiktinai muziejus šventei pasirinko šūkį „Tas jausmas, kai istorijos bangoj esi!”.

Jūros šventei muziejus dedikuoja net keturias parodas. Ir visos jos – ne pačiame muziejuje, o už jo ribų, nemokamos, lengvai prieinamos viešosiose erdvėse.

Pirmoji paroda – edukacinė meno platforma „Susižadėję su jūra. 2″ jau įkurdinta jūriniame konteineryje burlaivio „Meridianas” krantinėje. Joje modernia kalba prakalbinama jūrų moliusko Australijos trimitininko kriauklė. Tai – viena didžiausių kriauklių pasaulyje, užauganti iki 90 centimetrų ilgio ir kartu su moliusku sverianti net iki 18 kg. Apie tokio dydžio kriauklę svajoja kiekvienas kolekcionierius, nes paprastai jos siekia tik apie 25 cm. Parodoje lankytojai laukiami nuo trečiadienio iki sekmadienio 11.00-19.00 val.

Kita paroda – „Tavo jūra prasideda čia!” – jau papuošė Kruizinių laivų terminalą. Ji yra skirta atsinaujinusiam akvariumui ir kitoms muziejaus ekspozicijoms.

Muziejus drąsiai užkariauja ir komercines erdves: jau ne pirmi metai, kai būtent per Jūros šventę atidaroma paroda „Akropolio” prekybos ir pramogų centre. Šiemet pristatomas jūrų moliuskų kriauklių rinkinys parodoje „Jūros stalas”. Muziejaus jūrų moliuskų kriauklių kolekcijoje – daugiau nei 23 000 įvairiausių kriauklių. Antradienį, liepos 24 d. atsidarysiančios parodos centre – valgomų moliuskų kriauklės: tai ir dažniausiai ragaujamos austrės, midijos, jūrų šukutės, ir gal kiek neįprastos mums – karališkoji kriauklė, gigantiškoji tridakna ar net mureksai. Tikimasi, kad ši paroda privers lankytojus pagalvoti, kaip svarbu yra atsakingai vartoti ir tausoti tai, ką dovanoja jūra.

Trečiadienį muziejus kviečia į Klaipėdos apskrities viešąją I. Simonaitytės biblioteką, kur 16 val. bus atidaryta paroda „Su pirmojo Prezidento vardu”, skirta pirmojo Lietuvos karo laivo „Prezidentas Smetona” istorijai. Šio laivo istorijos tema raudona gija eina per visus jūrų muziejaus šių metų renginius. Tam pagrindą duoda unikalus eksponatas – karo laivo autentiška vėliava, kuri yra eksponuojama pačiame muziejuje. Ypatingos Lietuvai – jūrinės trispalvės temą muziejus interpretuos ir Jūros šventės eisenoje.

Ketvirtadienį, liepos 26d. 14.30 val., kartu su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija ir jūrine bendruomene prie „Albatroso” paminklo ir prie Lietuvos jūrų muziejuje esančio paminklo „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems” rengiama jau tradicija tapusi iškilminga Jūrininkų pagerbimo ceremonija, skirta jūrą Lietuvai atvėrusiems, išplaukusiems ir negrįžusiems. Po ceremonijos ir iškilmingo vėliavų Nerijos forte pakėlimo, jūrinei bendruomenei bus pristatyta išskirtinė vieno eksponato paroda „Trispalvė jūroje saugo”, kurioje eksponuojama  karo laivo „Prezidentas Smetona” originali vėliava.

Penktadienį, liepos 27 d., Turgaus gatvėje bus atidaryta kilnojamoji paroda „Pilies uostas. Jūrinio paveldo ženklai”. Tai jau trečioji „Jūrinio paveldo ženklų” ciklo paroda, atverianti klaipėdiečiams ir miesto svečiams nematomus jūrinės praeities reliktus. Pasak jos kuratoriaus istoriko Dainiaus Elerto, parodos eksponavimas greta šio svarbaus, šiandien sparčiai besivystančio, bet su primiršta istorija uosto, atkreiptų dėmesį į dar esantį ir atpažįstamą jūrinį kultūros paveldą greta mūsų. Kaip ir kitose šio ciklo parodose,  skatinama domėtis Lietuvos kultūrine įvairove, regiono savitumu ir vietos istorine atmintimi. Svečiai ir klaipėdiečiai kviečiami patys naujai „atrasti” ar „pažvelgti” į artimą aplinką.

Dauguma klaipėdiečių ir miesto svečių jau iš anksto laukia vieno didžiausių muziejaus renginių – Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė”. Šiemet jo dalyviai suplauks į Žuvies turgų.

Jau septintą kartą organizuojamas istorinių laivų paradas prasideda penktadienį, liepos 27 d. 20.00 val., Pilies tilto pakėlimu, pasitinkant istorinę flotilę.

Tai – vienas pagrindinių Jūros šventės akcentų – unikalus, analogų Lietuvoje neturintis renginys, reprezentuojantis jūrinę kultūrą ir tradicijas. Šiemet flotilėje pamatysime penkiolika laivų – dauguma jų – įvairaus dydžio plokščiadugnės Kuršių marių arealo žvejų valtys.

Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, džiugina tai, kad kone kasmet medinių valčių laivyną papildo bent po vieną naują laivą. Kurėnas „Germanika” – tai  prieš porą savaičių valstybės dienos išvakarėse nuleista į vandenį plokščiadugnė Kuršių marių burvaltė. Tokiais laivais kadaise plaukiodavo žuvies supirkėjai.

Flotilėje akį trauks ir Nacionalinės ekspedicijos dalyviai, vytinė „Vytautas Didysis” ir sielininkų valtis „Vytis”, didžiausias Lietuvoje atstatytas medinis laivas – reisinė „Dreverna”. Laivadirbiai atkūrė šį burlaivį Drevernoje ir sugrąžino jį į Kuršių marias.

Parodos ir renginiai įgyvendinami su Klaipėdos miesto savivaldybės ir Lietuvos kultūros tarybos parama.

Visos jūros šventės metu lankytojai laukiami ir Jūrų muziejaus ekspozicijose: atnaujintame akvariume, istorinėse ekspozicijose bei delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymuose.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Blondinė parašė istoriją apie senį ir jūrą, ir pravirkdė redaktorių

Lina Mureikaitė

Valdovų rūmuose – magiškas žvilgsnis į žmones, grąžinusius istoriją

Nidos švyturys atgimsta naujam gyvenimui – atsivers lankytojams

We love Lithuania

Bažnytinio paveldo muziejus kviečia tyrinėti ir atrasti Vilniaus vienuolynų paslaptis

„Architektūra iš arti“ – ekskursijos ir filmai apie naująją Lietuvos architektūrą

Druskininkų ART Velykos: naktį švytinčių margučių galerija – proga paskleisti meną į viešąsias erdves tiems, kurie nesilanko meno galerijų erdvėse

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"