Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Į Molėtus – senuoju keliu

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

„Nemesk kelio, dėl takelio“ – šis posakis tikrai negalioja betoniniam monstrui ir sovietinių laikų – Molėtų plentui, kurio daugelis keliautojų stengiasi išvengti. Nusukę į šalimais vingiuojantį senąjį  Molėtų kelią galėsite mėgautis vaizdingu Aukštaitijos kraštu, kalneliais, vingiais, mažais žavingais miesteliais ir jų lankytinomis vietomis.

Kelias KK 172 pravingiuoja pro kelis ežerus: Ežerę, Luokesą, Kiementą, Ilgį ir užsuka į Pikeliškės, Paberžę, Glitiškės, Giedraičius, Luokesą. Mažų, istoriškai svarbių,miestelių istorija prasideda pasukus link Struvės geodezinio lanko nuo pagrindinio kelio Vilnius – Utena (A14).

Struvės geodezinis lankas – tai išskirtinis mokslo raidos, įvairių šalių mokslininkų, taip pat valdžios bendradarbiavimo mokslo labui pavyzdys, besidriekianti per 2 820 km nuo Hamerfesto (Norvegija) iki Juodosios jūros ir kertanti 10 šalių. Šis tyrimas padėjo nustatyti tikslų mūsų planetos dydį ir formą ir yra svarbus žingsnis pasaulinėje Žemės mokslų ir topografinio kartografavimo raidoje. 2005 m. jis buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Paberžė – gyvenvietė Vilniaus rajone, į šiaurę nuo Vilniaus, prie kelio į Giedraičius. Gyvenvietė istoriniuose šaltiniuose yra paminėta 1484 m., kai čia buvo pastatyta bažnyčia, 1503 m. buvo įkurta parapija.XVI a. kaimas minimas kaip Beržai. Apie 1900 m. minimas Paberžės dvaras, kuriame vykdavo bulių kautynės.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Paberžės Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia 

Manoma, jog pirmoji medinė bažnyčia pastatyta apie 1484 m. Žygimantas Senasis 1507 m. leido Paberžėje įsteigti smuklę ir jos pajamas skirti bažnyčios išlaikymui. 1650–1700 m. Paberžėje gyveno vienuoliai – reguliarieji atgailos kanauninkai. 

Paberžės Senosios žydų kapinės

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Žy­dai Lie­tu­vo­je tar­pu­sa­vy­je pa­pras­tai šnekėdavo ji­diš kal­ba, bet ant­ka­pi­niuo­se pa­min­kluo­se jų tra­di­ci­jos rei­ka­la­vo iš­kal­ti epi­ta­fi­jas heb­ra­jų kal­ba. Pa­gal se­ną­sias žy­dų tra­di­ci­jas ant­ka­pi­niai pa­min­klai tu­ri bū­ti iš ak­mens, o epi­ta­fi­jo­se pri­va­lu nu­ro­dy­ti bent jau mi­ru­sio­jo ir jo tė­vo var­dus. Šie var­dai ar iš­sa­mes­ni iš­kal­ti teks­tai šiais lai­kais lei­džia bent iš da­lies pri­kel­ti iš už­marš­ties ki­ta­dos Lie­tu­vo­je gy­ve­nu­sių žy­dų – lit­va­kų – at­mi­ni­mą.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Glitiškių ąžuolas 

Botaninis Lietuvos gamtos paveldo objektas, 1960 metais paskelbtas gamtos paminklu. Auga Glitiškių kaime, Glitiškių ąžuolas yra trečias pagal storį ir pirmas pagal aukštį ąžuolas Lietuvoje. 

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Prie šio ąžuolo, pasak pasakojimų, 1831 m. sukilęs prieš carinę priespaudą rinkdavęsis dvaro jaunimas. Nuo čia jie žygiavę į Vilnių ir įsitraukę į sukilėlių gretas. Išlikusi dar viena įdomi istorija: daugel metų ąžuole perėjo baltų gandrų pora. Tačiau 1975 m. vasarą atskridę gandrai netūpė į lizdą, kelias dienas pasukę aplink ratus, nutarė įsikurti kitur. Nujautė gandrai negerą… Po kelių dienų šaka su lizdu nulūžo. Dabar ąžuolas pasitinka kiekvieną atvykusį aplankyti Glitiškių dvaro sodybos, kuris šiuo metu yra rekonstruojamas.

Akmenos sentikių cerkvė

Pirmoji Akmenos sentikių cerkvė pastatyta apie 1865 metus, tiesiant Sankt Peterburgo–Varšuvos geležinkelį.1937 m. pastatyta nauja cerkvė ir įkurta parapija.

Giedraičiai   miestelis Molėtų rajono savivaldybės teritorijoje.Tai buvęs vienas svarbiausių kunigaikščių Giedraičių kunigaikštijos centrų. 1920 m. lapkričio 17-21 d. ties Giedraičiais įvyko Lietuvos kariuomenės ir Lenkijos kariuomenės L. Želigovskio junginio kautynės – Giedraičių mūšis, po kurio buvo sustabdyta tolesnė lenkų armijos agresija.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Paminklas „Kariams, žuvusiems už Lietuvos laisvę 1920 m.”

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Giedraičių Šv. Baltramiejaus bažnyčia

Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis ir jo brolis Martynas 1809 m. pastatė dabartinę mūrinę bažnyčią. Pagal vyskupo valią po mirties (1838 m.) jo širdis įmūryta presbiterijos sienoje.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Giedraičių kapinės vienos pirmųjų tapusios virtualiomis. Atminimo knyga.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Didžiokų koplyčia – mauzoliejus

Tai dvarininkų Didžiokų šeimos mauzoliejus, XIX a. pabaigos statinys, vietinės reikšmės architektūros paminklas, įtrauktas į LR Kultūros paveldo registrą. XIX a. pabaigoje grafas Kostas Jelenskis Didžiokų kaime pastatė didžiulį dvarą, koplyčią-mauzoliejų, sukūrė įspūdingą parką, kuriame medžiai sodininko padedami įgavo įvairias formas.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

1936 m. dvaras buvo parduotas Mykolui Deveniui. Mauzoliejuje tuo laiku buvo palaidota grafų Jelenskių giminė. 1940 m. Deveniai buvo ištremti į Vorkutos lagerį, o dvaras buvo nuniokotas kolūkių kūrėjų ir galiausiai išsprogdintas. Koplyčia virto atliekų sandėliu.

Nuotrauka: Ievos Sadauskaitės

Žalvario parkas – fantazijos išlaisvinimas gamtoje

Parkas Skrebulių kaimo laukuose netoli Molėtų. Žalvario parkas, į kurį patenki pro medinius vartus – kur be pasisuksi ten keisti statiniai ir skulptūros. Parko teritorija užima 40 hektarų plotą, beveik kaip mažiausia pasaulio valstybė – Vatikanas. 

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Klaipėdos Kalėdų eglė nušvis jau rytoj (renginių programa)

We love Lithuania

Rokiškis 520-ojo gimtadienio proga sieks kiškių rekordo (renginių programa)

Kleboniškių kaimo klojime vaidino Kalvarijos teatras

We love Lithuania

Palangos kurorto muziejus verčia naują istorijos puslapį

We love Lithuania

Kleboniškių muziejaus tradicines Užgavėnes papildė ukrainiečiai

We love Lithuania

Birštonui 175-eri: svarbią sukaktį minės visus metus

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"