Aušra Brazdeikytė
Naujienos Pamatyk! Pažintiniai takai Plungė

Gegrėnų piliakalnių takas Žemaitijos nacionaliniame parke 

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

1,6 km ilgio Gegrėnų piliakalnių takas yra Žemaitijos nacionaliniame parke (Plungės r.), Gegrėnų archeologiniame komplekse, už 6 km nuo Žemaičių Kalvarijos ir už 14 km nuo Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos lankytojų centro Plateliuose. Tako pradžios koordinatės: 371403, 6219393 (LKS) arba 56.091149, 21.933472 (WGS).

Nuotr.: Aušros Brazdeikytės

Gegrėnuose abipus bevardžio upelio yra du piliakalniai, sudarantys vieną archeologijos paminklų kompleksą. Varduvos kairiajame krante esančioje aukštumoje įrengtas mažesnis ir senesnis pirmasis piliakalnis.

Antrasis piliakalnis yra į pietus nuo pirmojo, bevardžio upelio dešiniajame krante esančioje didelėje aukštumoje. Jis greičiausia buvo įrengtas jau II tūkst. pradžioje, kai išsiplėtusi bendruomenė nebetilpo į nedidelį ir nelabai apsaugotą pirmąjį piliakalnį.

Nuotr.: Aušros Brazdeikytės

PV piliakalnio papėdėje, Varduvos kairiajame krante, 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta lipdytos keramikos, apdegusių akmenų. 150 m į ŠV nuo pirmojo piliakalnio yra II tūkst. pradžios kapinynas.

Piliakalnių kompleksas datuojamas I tūkst. – XIII a.

Pėsčiųjų takas vingiuoja dviejų piliakalnių šlaitais ir papėdėmis, atveria įspūdingą Žemaitijos nacionalinio parko kraštovaizdį. Tarp šių piliakalnių vinguriuoja upelis.

Nuotr.: Aušros Brazdeikytės

2020 m. buvo sutvarkytas Gegrėnų archeologinis kompleksas, apimantis du piliakalnius bei senovės gyvenvietę, įgyvendinus Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM ir Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos projektą „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti“, vykdomą pagal 2014–2020 m. ES fondų investicijų veiksmų programos finansavimo priemonę „Saugomų teritorijų ir valstybinės reikšmės parkų tvarkymas, pritaikymas lankymui“.

Nuotr.: Aušros Brazdeikytės

Projekto tikslas buvo išsaugoti ir sutvarkyti archeologinį kompleksą, pritaikyti lankymui, sudarant galimybes apžvelgti vaizdingą kraštovaizdį, gamtos ir kultūros paveldo objektus. Buvo atidengtos kraštovaizdžio erdvės, raiškūs reljefo elementai. Informatyvesniam susipažinimui su kraštovaizdžio vertybėmis suformuoti lankymo maršrutai, atnaujinti esami ir įrengti nauji terasuoti takai, taip pat pastatyti nauji infrastruktūros elementai: įdomūs informaciniai stendai, informacinės rodyklės,  kultūros paveldo objekto riboženkliai. Piliakalnio papėdėje iš lauko akmenų padaryta nauja laužavietė. Visa įrengta infrastruktūra yra priderinta prie esamos Žemaitijos nacionalinio parko lauko informacinės sistemos.

Šiuo metu tai viena iš gražesnių vietų Žemaitijos nacionaliniame parke, kurią rekomenduojame aplankyti.

Daugiau informacijos galite rasti: http://zemaitijosnp.lt/veikla/pesciujudviraciu-takai/gegrenu-piliakalniu-takas/.

Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus informacija

Nuotr.: Aušros Brazdeikytės
Nuotr.: Aušros Brazdeikytės

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Prancūzų kino festivalis „Palanga – Mon Amour“ sugrįžta į Palangą

Geriausios dienos atostogoms Lietuvoje

(nepasisekusios) Sužadėtuvės: kelionių istorija

Prie Vilniaus rotušės „išdygo“ Lašininis ir Kanapinis

We love Lithuania

Kleboniškių kaime – klojimo teatras ir senieji amatai

We love Lithuania

Meilės savaitgalis Alytuje

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"