Naujienos

FIXUS objektų žemėlapyje – medinė architektūra iš kiekvieno etnokultūrinio regiono

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

„FIXUS Mobilis“ konsultacijos ir informacijos sklaida per du projekto metus pritraukė daugiau kaip šimtą pareiškėjų, o tarp atrinktų kultūros paveldo pastatų gausu ir medinės architektūros pavyzdžių. Tradicinius statybos būdus atspindintys mediniai statiniai mobiliųjų komandų buvo ir bus lankomi Mažojoje Lietuvoje, Žemaitijoje, Aukštaitijoje, Suvalkijoje ir Dzūkijoje. Pastebima, kad vis dažniau kultūros paveldo bendruomenė domisi dvarų ir etnokultūrinių sodybų mediniais statiniais. 

Keičiasi požiūris į dvarų sodybų medinius pastatus

„FIXUS Mobilis“ sąraše vis dažniau atsiduria dvarų sodybų mediniai pastatai, o tai atspindi bendresnę paveldo valdymo tendenciją, atsiradusią pastaraisiais metais. Kaip pastebi architektūros istorikas dr. Marius Daraškevičius, pagaliau privatūs paveldo pastatų rinkos dalyviai atkreipia dėmesį į medinius dvarus, kurie anksčiau vertinti tiesiog kaip lūšnos ar supuvusios medinės trobelės. „Lietuvoje etninė, vietinė architektūra yra medinė, 99 proc. dvarų buvo mediniai. Kol nesuvoksime medinės architektūros svarbos, nepažinsime savęs. Tačiau jei tendencija domėtis mediniu paveldu tęsis ir toliau, vis daugiau valdytojų ieškos Lietuvos etninės, tradicinės architektūros pastatų,“ – viliasi architektūros istorikas M. Daraškevičius.

 

Keičiantis požiūriui į medinio paveldo vertę, privatizuoti labai svarbūs Lietuvoje objektai, tarp jų – ir FIXUS apžiūrėti Staškūniškio dvaro sodybos fragmentai. Šio dvaro sodybos pastatas yra seniausias šalyje išlikęs medinis gyvenamasis dvarų rūmų statinys. Sodyba pastatyta XVII amžiuje ir yra net dviem šimtmečiais senesnė nei dauguma išlikusių medinių dvarų pastatų dvarų sodybose Lietuvoje.

Jei kaimiškose vietovėse medinė architektūra – etnokultūrinės ir dvarų sodybos, tai mediniai miesto pastatai paprastai yra daugiabučiai. Jie dažniausiai suskirstyti į keletą privačių butų, dėl to juos sutvarkyti sudėtingiau. Vis dėl to džiugu, kad bendraturčiai randa sutarimą dėl pastato priežiūros – mobiliosios komandos sėkmingai darbavosi keliuose tokiuose mediniuose daugiabučiuose Vilniuje.

Autentiškam gaminiui sunku prilygti

,,FIXUS Mobilis” skatina nuolatos rūpintis savo pastatu ir priežiūros darbus atlikti patiems valdytojams. Jei statinyje matomi pažeidimai, kurie kenkia pastato konstrukcijoms, reikėtų bent laikinais sprendimais užkirsti kelią plisti šiems pažeidimams ir išsaugoti statinio vertingąsias savybes. 

,,Vertingas savybes bet kokiame pastate verta išsaugoti, kad paliktume informaciją kitoms kartoms apie anksčiau taikytas technologijas. Medinė architektūra, medienos panaudojimas bei tradicinės technologijos vėl aktualios, ir išsaugoti pastatai leidžia pamatyti kultūrinius skirtumus, kaip buvo dirbama su mediena tada ir dabar”, – pastebėjo muziejininkas–edukatorius Vilius Mateika iš Medinės miesto architektūros muziejaus (MMAM). 

Medinės architektūros statiniuose esantys stalių gaminiai vertingi, nes iliustruoja pagaminimo laikotarpio medžiagas, meistrystę bei architektūrinį skonį. Senųjų pastatų išorės ir vidaus langai, durys bei vartai, apylangės, kiti išorės bei vidaus apvadai, angokraščių plokštės, sienų panelės, langinės ir kiti smulkūs apdailos elementai yra išskirtinio dizaino. 

,,Masinės gamybos produktai ir stalių gaminiai skiriasi: frezuoti kompiuterizuotomis staklėmis tiesiog atrodo dirbtinai, o stalių gaminiai turi šilumos, jie malonesni akiai, nes jų linijos ne tokios griežtos, – vardija senųjų medinių gaminių ypatumus muziejininkas. – Staliaus gaminiai dažniausiai būna kokybiškesni nei mašininiu būdu gaminami ir surenkami, nes stalius gamindamas daiktą gali pasižiūrėti, kaip pritaikyti jį konkrečiam pastatui.”

Taip pat nauji produktai sunkiai gali prilygti originaliems dėl anksčiau naudotos kokybiškos ir ilgaamžės medienos. Stalių gaminiams, ypač pastatų išorėje naudotiems langams, durims, apkalo lentelėms, dekoratyviniams elementams buvo parenkama išskirtinės kokybės, branduolinė mediena, dažniausiai pušies. „Meistrai praktikai teigia, kad šiais laikais tokios kokybės mediena labai brangi arba jos apskritai neįmanoma gauti. Kokybę lemia didelis branduolys, tankios metinės rievės, sakingumas, mažas šakotumas. Vidaus stalių gaminių – durų, švieslangių ir sienų panelių ir kt. – mediena po dažų sluoksniais dažniausiai būna visiškai sveika“, – sako „FIXUS Mobilis“ meistras Marius Skerniškis. 

Susumavus šias savybes, staliaus gaminius galima vertinti kone kaip meno kūrinius, o ne tik utilitarius objektus. Tinkamai restauruoti, atnaujinti mediniai elementai papuošia tiek pastato eksterjerą, tiek interjerą. Atnaujinti esamus gaminius visada tvariau, nei gaminti naujus, juolab, kad senieji yra lengviau tvarkomi, nes surinkti iš individualių detalių, kurios, esant reikalui, gali būti nesudėtingai pakeičiamos. 

Medinė miesto architektūra

Kaip pasakoja V. Mateika, iki šių dienų išlikusi medinė miesto architektūra dažniausiai būna puošnesnė, tiek jos vidus, tiek išorė daugiau dekoruota. Taip pat miestiečiai dažniau darydavę didesnius langus, nes norėję įsileisti daugiau šviesos. Istorinės medinės miesto architektūros puošnumas priklausė ir nuo savininko bei jo finansų: jeigu šeimininkas turėdavo pakankamai lėšų – stengdavosi išsiskirti savo pastato puošnumu. Taip pat istoriniuose mediniuose miesto namuose dažnai būna panaudoti masiškai gaminami produktai, pavyzdžiui, namai labai dažnai buvo apkalami dailylentėmis. Miesto architektūroje rečiau matosi pastato rentinys, imti statyti karkasiniai pastatai.

,,Įdomu, kad dabartinės miestų ribos apima ir labiau nutolusius objektus, tad mieste turime ir kaimiškų trobų. Pavyzdžiui, Vilniuje, Lazdynuose yra išlikusių praėjusio amžiaus pradžios kaimo trobelių, – atkreipia dėmesį edukatorius. – ,,Dalis medinių pastatų įtraukti į Kultūros vertybių registrą, juos stengiamasi išsaugoti. Visų kitų po truputėlį miestas bando atsikratyti, nes neprižiūrimi jie atrodo neestetiškai, dažniausiai būna praradę spalvą, mediena atrodo sutrūnijusi. Dabar mediniai pastatai patiria tam tikrą pakilimą, kai atsiras daugiau meilės jiems, pamatysime daugiau gražiai tvarkomų medinių pastatų”, – įsitikinęs Vilius Mateika.  

Prevencinės priežiūros paslaugos medinės architektūros statiniuose

,,FIXUS Mobilis” projektas sulaukė daug medinės architektūros objektų paraiškų. Dėl prevencinės priežiūros paslaugų į FIXUS kreipėsi medinių bažnyčių ir koplyčių valdytojai, viena pirmųjų  apžiūrėta liaudiška XIX a. Rumšiškių bažnyčia. Pastarajame posėdyje atrinkta to paties amžiaus Šv. apaštalų Simono ir Judo Tado bažnyčia, stovinti Marcinkonyse. Žemaitijoje išlikę daugiausia medinių bažnyčių, tad ir FIXUS sąraše jų ne viena:  Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčia Mažeikių rajone mena XVIII amžių. Taip pat prevencinės paveldo priežiūros specialistai darbavosi Raktuvės kapinių koplyčioje, o vizitas į medinę Mosėdžio kapinių koplyčią planuojamas artimiausiu metu. Medinių maldos namų sąrašą papildo ir dvi cerkvės, viena jų Girelėje, kita –  Sidariuose.  

„FIXUS  Mobilis“ komandos nemažai dirbo ir žinomų asmenybių gimtosiose sodybose. Tai mediniai namai, kuriuose augo ir gyveno poetas Jonas Šiožinis, skulptorius Bronius Pundzius, profesoriai Biržiškos, rašytojai Antanas Baranauskas, Jonas Biliūnas, Antanas Vienuolis–Žukauskas, knygnešiai Stanislovas ir Liudvika Didžiuliai, kunigas Jonas Reitelaitis. Kitų dviejų sodybų namai Anykščių ir Skuodo rajone nėra žymūs garsiomis pavardėmis, bet yra reikšmingi etnoarchitektūros pavyzdžiai.  

Kuršių Nerijoje dirbta ir dar bus grįžta prie medinių namų ir vilų, o Vilniuje apžiūrėtas ne vienas medinis dviaukštis daugiabutis. Taip pat „FIXUS Mobilis“ specialistai dirbo mediniuose Seno Strūnaičio kaimo mokyklos komplekso pastatuose, Debeikių valsčiaus pastate, Burbiškio vandens malūne, Dubingių smuklės pastate. Jau apžiūrėti Staškūniškio buvusios dvaro sodybos fragmentai, aplankyta Mikytų palivarko sodyba Šakių rajone.    

Apie „FIXUS Mobilis“   

Kultūros paveldo centro ir Kultūros infrastruktūros centro vykdomas projektas „FIXUS Mobilis“ teikia prevencinės priežiūros paslaugas paveldo statinių valdytojams. Iki projekto pabaigos 2022 –ųjų rudenį įvairiuose Lietuvos regionuose suplanuota surengti 22 konsultacijas bei 4 praktinius mokymus. Konsultacijos ir mokymai yra atviri visuomenei ir nemokami, kaip ir „FIXUS Mobilis“ vykdoma statinių apžiūra, tyrimai ir priežiūros darbai. Atranka „FIXUS Mobilis“ paslaugoms gauti vyksta nenutrūkstamai. FIXUS finansuojamas iš 2014 –2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšų. Daugiau informacijos: www.fixusmobilis.lt

 

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Rasos šventė Kernavėje 2023

Paroda „Pokyčiai ir individualumas: šiuolaikinių Japonijos menininkų grafika”

Tvarkoma Jonavos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia

We love Lithuania

Vilniaus knygų mugės rengėjai: 22-antrus metus skaičiuojanti literatūros šventė įvyks!

Laiką iki Naujųjų Alytuje skaičiuos naujas Rotušės bokšto laikrodis

Kalėdų sveikinimai – Kalėdų linkėjimai

Interneto platybės
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"