Kupiškyje apstu įdomių, įvairių edukacijų ir degustacijų. Galėsite pasirinkti: nuo daugybės kulinarinių, patyriminių, iki judriųjų, sportinių, ar net senoviško rašymo žąsies plunksna.
Palėvenės dominikonų vienuolyne išgirsite pasakojimą apie Palėvenės buvusio dominikonų vienuolyno istoriją, vienuolių gyvenimo būdą ir jų gamintus patiekalus. O maitinosi vienuoliai neprastai! Jų meniu buvo labai įvairus ir netgi įmantrus. Programoje „Vienuolių gyvenimo būdas ir virtuvė“ galėsite paragauti pasirinktą vienuolių patiekalą: mėsos ir daržovių troškinį su užkepimu, pagal senovinį receptą pagamintą dešrelę su bulvių koše ir troškintais kopūstais, vaistininko zupę, žvienę – pagrindinį vienuolių patiekalą, gaminamą iš įvairių rūšių žuvies sultinio ir žuvies gabaliukų su daržovėmis pagardinant prieskoniais ir žalumynais, daržovienę užspirgintą šonine, virtienį su silkės ir burokėlių įdaru, kepsite vienuolyno baronką, sertifikuotą naminį alų užkąsite žirniene su kresna.
Palėvenės vienuolyne vykdomos programos;
- „Kas tas vienuolynas?“ (vaikams)
- „Un Palavanas stolo“ (suaugusiems – programą veda žymus Kupiškio krašto aludaris Jonas Goštautas)
- „Scriptorium dominicanum“ (suaugusiems ir vaikams – vienuolyno mokykloms ir bibliotekoms bei senajai rašto tradicijai rašyti žąsies plunksna skiriama ši Kupiškio viešosios bibliotekos edukacinė programa)
Adomynės dvaras – tai gražus ir retas romantiškojo klasicizmo medinės architektūros paminklas, įsikūręs Kupiškio rajone. Šiuo metu dvaras restauruotas – išlikusios koklinės krosnys, freskos, duonkepė, filinginės durys su metaliniais apkaustais bei žavingos ornamentuotos parketo grindys.
Vietos bendruomenė jums siūlo susipažinti su išskirtinės medinės architektūros statiniu bei dvariškių gyvenimo istorijomis. O kur dar poniškų valgių degustacija, „Pagrabinių“ bandelių kepimo edukacija, jaukus parkas, Meilės alėja su magiškuoju bučinių suoliuku ir, jei pasiseks, senojo dvaro lobis… Pažinkite Lietuvos tautinį ir kulinarinį paveldą ir rinkitės vieną iš čia siūlomų edukacinių programų:
- „Smagu širdžiai, gardu pilvui“ (suaugusiems ponams ir garbioms ponioms)
„Pagrabinių“ bandelių kepimas, dvariškių pietūs ir jaunystės prisiminimas su etnografinio ansamblio „Jara“ nariais, kurie pateiks jums kupiškėniškų dainų, šokių, ratelių, mįslių ir minklių pynę.
- „Dvaro pavakarojimai“
Tiems, kurie skuba, bet nori susipažinti su kupiškėnų tarme, dainomis, rateliais, nori smagiai praleisti laiką ir nori paragauti „Pagrabinių“ bandelių…
- „Malvinos pusrytėliai“
Tai geras pasirinkimas skubantiems: įnoringoji dvarininkaitė Malvina šokdino gaspadines ir pati nesižinojo ko griebtis! Tad greitai greitai tik kur ne kur stabtelėdami prabėgsite po dvaro sales, kyštelėsite nosį į šeimynos fligelį ir su arbatėle suvalgysite jos mėgstamas „Pagrabines“ bandeles – bet tik dvi, nes jaunoji panelė labai saugojo savo figūrą ir buvo labai išranki maistui…
Pasisotinę būtinai prisėskite ant Malvinai ir Liudvikui skirtojo suoliuko dvaro kieme. Įsiamžinkite, nes tai turbūt vienintelis paminklas pasaulietės ir kunigo Meilei!
- „Dvaro ponios arbatėlė“
Dvaro ponios pusrytukų tradicijų pristatymas, supažindinimas su ponios užgaidomis ir jų sprendimo būdais, „Pagrabinės“ bandelės ir arbatėlė, pasivaikščiojimas po dvarą su vietiniu gidu.
- „Pono Adomo pietūs“
Tiems, kas nori skanai ir sočiai pavalgyti sename mediniame dvare. Po pietų – jeigu dar kas turės jėgų, galės su tarnaite pasivaikščioti po dvarą bei parką, pasiklausyti dvariškių gyvenimo istorijų…
- „Pirmyn į praeitį“
Programos metu su vietos gidu smagiai pasivaikščiosite po senąjį autentika dvelkiantį dvarą, susipažinsite su ponų gyvenimų istorijomis, aplankysite pono Adomo statytą bažnyčią, pontoniniu plaustuku persikelsite į Meilės alėją, pasibučiuosite ant Bučinių suoliuko, papramogausite parke, pasipuošusiame funkcionaliomis skulptūromis. O galiausiai pamaloninsite savo pilvus dvariškių pamėgtais valgiais bei gėrimais. Rinktis galite pagal savo ingeidžius ir ukvatą: Dvariškių viralas su namine duona, pono Adomo kepsnys, arbatėlė, samdinių šiupinys, Sofijos blyneliai, o aluje marinuoti kepti šonkauliukai gali būti patiekiami su sertifikuoto naminio alaus degustacija ir šmaikščiojo aludario akordeono melodijomis.
- Įvairaus amžiaus mokiniai kviečiami į KULTŪROS PASO finansuojamas programas
„Smagu širdžiai, gardu pilvui“ (jauniesiems ponaičiams ir garbioms panaitėms) bei „Adomynės dvaro lobiai“ (skiriama mažiesiems susipažinti su senojo dvaro aplinka ir smaginantis susirasti paslėptus jo gyventojų turtus…)
Antašavos dvaro klebonija ir Antašavos miestelio bendruomenė kviečia į programas suaugusiems ir vaikams:
- „Šv. Jackaus pyragėliai“
Susipažinsite su Antašavos dvaro istorija, dominikonų vienuolio Antašavos bažnyčios globėjo Šv. Jackaus gyvenimu. Išsikepsite pagal senuosius receptus gaminamus Šv. Jackaus pyragėlius ir juos smagiai degustuosite su Papyvesio apylinkių žolelių arbata.
- „Kvepia namai meduoliais“
Su meduolių fėja kepsite ir dekoruosite kalėdinius meduoliukus ir po to juos smagiai suvalgysite…
- „Kuo čia dėtas Angelas?“
Susipažinsite su 200 metų Antašavos dvaro istorija, dalyvausite liturginio vyno degustacijoje.
Bitynas „Brolių medus“ kviečia į medaus ir bičių gyvenimo pristatymus ir edukacinę programą su daugybe įdomybių iš bičių gyvenimo, žvakės gamyba iš natūralaus bičių vaško, įvairiose parodose įvertintos „Brolių medus“ produkcijos degustavimu ir bičių vaško dovanėlėmis.
Kupiškio Sporto centras kviečia jaunimą ir suagusiuosius pasimokyti tradicinio lietuviško sportinio žaidimo ripkos, arba kitaip – ritinio.
Kupiškio etnografijos muziejus siūlo daugybę įdomių veiklų:
- Buitinė aplinka – praeities liudininkė
Ši edukacija pakvies nukeliauti į XIX a. pab – XX a pr. kupiškėno kiemą. Ir ne tik – būsite supažindinti su ūkio darbais, rakandais, padargais, išgirsite dar negirdėtų žodžių, na ir patiems teks įsijausti į to meto gyvenimo būdą: trinsite pipirnyčioje pipirus, čiečkavosite kopūstus, sversite produktus su bezmėnais, nešite vandenį su naščiais, su rumbe lyginsite rūbus. Nuskambėjo negirdėti žodžiai? Norite sužinoti, ką jie reiškia ir kada juos vartoti? Tiesiog atvykite į šią edukaciją ir viską sužinosite. Beje, teks užrištomis akimis, susibūrus į komandas, dėlioti senovinius žodžius, žaisti smagias dėliones.
- Mįslių ir eksponatų draugystė (interaktyvus užsiėmimas su „Hopspots“ lėkštėmis)
Ar Jums patinka minti mįsles? O gal dvejojate, kaip kupiškėniškai pavadinti žemės ūkio padargus, senuosius buities daiktus ar nežinote jų paskirties? Viskas labai paprasta: atvykus į interaktyvų edukacinį užsiėmimą „Mįslių ir eksponatų draugystė“ sužinosite visas mįslių ir eksponatų paslaptis, išbandysite interaktyviąsias lėkštes „Hopspots“ ir linksmai praleisite laiką.
- Partizanų ženklai
Jeigu Jums svarbi istorija, praeitis, partizaninės kovos, didžiavyriai, drąsiai kovoję už laisvę, tai šiame edukaciniame užsiėmime esate visada laukiami. Užsiėmimo metu susipažinsite su Lietuvos partizanų ženklais, Algimanto apygardos partizanų istorija, kuri apima 1945-1953 m., pasidarysite išdegintus ant audinio partizanų antspaudus, autentiškus Algimanto apygardos vadovybės antspaudus, pasirašysite pasižadėjimą Lietuvai.
- Žmogaus ir saulės draugystė
Labai smagi, judri, įdomi ir nuotaikinga edukacija kviečia ikimokyklinukus ir pradinukus į užsiėmimą, kurio metu susidraugausite su Saule, Mėnuliu ir Žeme? Netikite, kad taip gali būti? Gali gali… Nuo pačių seniausių laikų žmonės tikėjo įvairiausiomis mitinėmis būtybėmis ir garbino jas. Ypatingą vietą mitologijoje užima deivė Saulė. Lietuviai Saulę labai mylėjo, gerbė, kalbėjo jai maldas. Buvo draudžiama rodyti į ją pirštu, rodyti jai liežuvį, pamėgdžioti, nes Saulė galinti supykti ir nubausti, tačiau su Saule galima ir susidraugauti. Kaip? Edukacijoje „Žmogaus ir saulės draugystė“ sužinosite viską apie mūsų deivę Saulę. Dalyvausite pažintiniame kūrybiniame procese ir net patys turėsite surasti blogio jėgų pagrobtą ir paslėptą saulę ir ją išvaduoti.
- Kupiškėnų ingeidis – pakišuolis ir kitos linksmybės…
Jeigu norite skaniai pavalgyti ir smagiai pašėlioti Adomo sode, palakstyti basų kojų taku, pasivaikščioti po mitologinį mišką, ši edukacija kaip tik Jums. Užsiėmimo metu kartu su edukatore išsikepsite kupiškėnišką skanėstą – pakišuolį. Kol šis gardumynas keps duonkepėje krosnyje, žaisite tradicinius žaidimus, ieškosite paslėpto lobio, klausysitės mūsų krašto pasakojimų ir legendų. O kai praalksite, pakišuolis jau garuos aukštaitiškoje gryčioje ir tuomet galėsite gardžiai ir sočiai papietauti.
- Laumės laimę lėmė
Sakote, kad nėra laumių? Netiesa, laumės yra, kartais jos gyvena visai šalia mūsų, tik mes nemokame jų atpažinti. Atvykite į Adomo Petrausko muziejų ir sužinosite viską apie šias egzistuojančias mitologines būtybes, globojančias arba skriaudžiančias vaikus, viliojančias vyrus, kenkiančias gyvuliams, bet gausiai apdovanojančias sąžiningus ir gerus žmones. Išmokysime, kaip atpažinti laumę, kaip nuo jos apsisaugoti. Virsime laumių viralą, rišime vantas, nes pirtis jų buveinė, žoliausime, skalbsime geldoje, naudodami laumių kultuves, verpsime ir virsime muilą. Laumių edukacija vyks nuostabios gamtos apsuptame, tačiau labai paslaptingame Adomo Petrausko muziejuje.
- Kupiškio žydų štetlas
Kupiškio etnografijos muziejus kupiškėnus ir Kupiškio svečius kviečia į edukaciją, kurios metu susipažinsite su Kupiškyje gyvenusių žydų veikla, papročiais, išlikusių namų architektūra bei kulinariniu paveldu. Edukaciją sudaro dvi dalys.
Pirmoji dalis – pasivaikščiojimas po miestą, aplankysite išlikusius žydų namus, susipažinsite su statinių architektūra, gyvenusių Kupiškio žydų visuomenine ir komercine veikla, atliksite smagias užduotis. Antroji edukacijos dalis persikelia į Uoginių amatų centrą, kur lankytojai susipažins su žydų kulinariniu paveldu. Norintys galės išsikepti chalos – žydų duonos arba beigelių.
Lankytojai gali rinktis abi edukacijos dalis arba vieną pasirinktinai.
- Kupiškio malūnų keliu
Kupiškio krašto malūnai mena įdomią istoriją. Savarankiškai, naudodamiesi interaktyviu miesto žemėlapiu, pagal pateiktas nuorodas ir užuominas lankytojai mieste aplanko esančius ir išlikusius malūnų paveldo objektus. Sugrįžę iš paieškų, Kupiškio etnografijos muziejaus ekspozicinėje salėje suranda malūnų temai tinkančius eksponatus, išsiaiškina jų paskirtį, panaudojimą ir nustato laikotarpį. Surenka Kupiškio krašto malūnų autentiškomis fotografijomis sukurtas dėliones.
Taigi Kupiškis Jums siūlo pažinti kupiškėnus per įdomias veiklas ir laukia Jūsų apsilankant edukacinėse programose.