Lankytinos vietos Palangoje Naujienos Palanga Palangos Birutės parkas Pamatyk!

Birutės parkas – Palangos miesto perlas kitaip

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Kartą grafas Tiškevičius važinėjo po Palangos apylinkes savo paauksuota karieta. Tik šast – ir netyčia įklimpo į pajūrio smėlį. Kol karieta buvo traukiama, grafas apsidairė – vieta užbūrė savo nepaprastu grožiu. Susižavėjimo neslėpė ir grafo bendrakeleivis, prancūzų architektas Eduardas Fransua Andre. Abu nutarė, jog čia reikia įkurti parką. 

Tas parkas – visiems puikiai žinomas Palangos botanikos parkas, populiariai vadinamas Birutės parko vardu. Spalvingi gėlynai, meistriškai išvedžioti takeliai, medžių pavėsiai – ne veltui čia pasivaikščioti mėgsta tiek palangiškiai, tiek miesto svečiai. Vis dėlto, šiame straipsnyje nusprendėme pristatyti Birutės parką kiek kitaip: atrinkome čia esančius paminklus, skulptūras bei gamtos objektus, kurie lankytojams yra mažiau žinomi. Kai kitą kartą vaikštinėsite po parką, atkreipkite į juos dėmesį – atrasite Palangos botanikos parką iš naujo.  

Parko skulptūros ir paminklai

Tikriausiai sutiksite, jog skulptūra „Eglės Žalčių karalienė“ – vienas iš Birutės parko simbolių. Ji pastatyta prie centrinės alėjos išsišakojimo, todėl nepastebėti – beveik neįmanoma. Kaip ir „Laiminančio Kristaus“ skulptūros, esančios centrinėje parko dalyje, didžiojo parterio pradžioje. Tiesa, ši skulptūra mena ne pačią maloniausią istoriją: ji buvo pastatyta tarp 1906 ir 1913 metų. Po Antrojo pasaulinio karo skulptūrą sunaikino sovietų valdininkai. Pasakojama, jog paminklo griovime dalyvavę asmenys mirė žiauria mirtimi. 1993-aisiais metais skulptorius Statys Žirgulis, pagal išlikusius archyvinius duomenis, atkūrė „Laiminantį Kristų“. Šiandien, vaikštinėjant po Birutės parką, skulptūra tikrai krenta į akis. 

Skulptūrų ir paminklų Birutės parke yra ir daugiau. Jei vaikštinėsite po rozariumą, pasigrožėkite ne tik rožių žiedais, tačiau ir „Rebeka“ („Vandens nešėja“) . Ši skulptūra pastatyta prancūzų skulptoriaus Huberto Luji Noelio, o į Palangą atvežtą iš Vilkėnų dvaro, esančio netoli Švėkšnos. 

Birutės kalno papėdėje, simbolinėje kunigaikštienės Birutės amžinojo poilsio vietoje rymo ir dar viena įdomi skulptūra – „Tau Birute“. Ją sukūrė žymi skulptorė, Kauno meno mokyklos auklėtinė Konstancija Petrikaitė-Tulienė (1906–1999). Įdomu tai, jog šios skulptūros piešinys – plastiškas, todėl žvelgiant į ją iš priekio atrodo, kad skulptūra yra apvali. 

Esate M. K. Čiurlionio darbų gerbėjai? Birutės parke, ant Jaunimo kalnelio stovi skulptūra „Šaulys“, kuri sukurta pagal Čiurlionio paveikslą „Zodiakas. Šaulys“. Šią skulptūrą rasti nėra labai lengva – ji kiek nuošaliau nuo centrinių parko takelių, iš visų pusių apjuosta medžių. Visgi, jei norite geriau pažinti Birutės parką, rekomenduojame skulptūrą pamatyti. 

Dar vienas, tolėliau nuo pagrindinių parko takelių esantis paminklas – žydams skirtas atminimo akmuo. Pirmieji Antrojo pasaulinio karo baisumus Lietuvoje išgyveno būtent palangiškiai – pirmosiomis karo dienomis miške, esančiame už Birutės kalno, buvo sušaudyta daugiau nei 100 žydų ir lietuvių. Žudynių aukoms atminti ir skirtas šis akmuo.

Gamtos ir religiniai objektai

Jau užsiminėme, jog Birutės parkas gali pasigirti dailiais gėlynais. Jei norite jais pasigrožėti, siūlome pasivaikščiosi Didžiajame parteryje. Elipsės formos erdvė su žiedais, baseinu, centriniu fontanu – gamta čia sukultūrinta, tačiau ne ką mažiau patraukli. Žinoma, verta užsukti ir į Mažąjį parterį. Informacijos, kaip jis atrodė Tiškevičių laikais, deja, nėra išlikę. Tačiau šiandien tai puiki vieta pasigrožėti žaliuojančia veja, gėlių žiedais, sutvarkyta aplinka. 

Birutės parkas gali pasigirti ne tik gėlynais, tačiau ir kitais gamtos objektais. Vienas iš jų – didingai stūksantis Tautos vado ąžuolas. Jis buvo pasodintas dar 1934-asiais, prezidento Antano Smetonos 60-mečio proga. Prie ąžuolo pastatytas ir specialius akmuo, liudijantis apie medžio svarbą. 

Dar vienas Palangos botanikos parko akcentas – Birutės kalnas. Tai – reliktinė kopa, stūksanti maždaug 150 m atstumu nuo Baltijos jūros. Užkopus į kalną, siūlome ne tik pasigrožėti kraštovaizdžiu, tačiau ir užsukti į čia pat esančią koplyčią, kuri pastatyti 1869-aisiais pagal K. Majerio projektą. Nuo 1976-ųjų koplyčioje galima pasigrožėti vitražais, kurių autorius – L. Pocius. 

Beje, Birutės kalno šiauriniame šlaite galima išvysti ir dar vieną religinį objektą – Antaninos Tiškevičienės užsakymu pastatytą Lurdo grotos kopiją. Ją, pagal krikščionišką tradiciją, įrengė prancūzų meistras Bonhomme. Grota liudija apie Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo stebuklą. 

Grįžkime prie gamtos objektų. Jei viešėsite Birutės parke, nepraleiskite progos užkopti į Žemaičių kalnelį, o taip pat – aplankyti žavingąją oranžeriją. Už simbolinę kainą galėsite išvysti egzotinius augalus, spalvingus paukščius, netgi gyvūnėlių kampelį. Ideali veikla kiek lietingai dienai, kai nesinori leisti laiko paplūdimyje.

Birutės parkas – simbolinė Palangos vieta, pritraukianti daug turistų. Vis dėlto, rekomenduojame aplankyti ne tik garsiausias parko vietas, tačiau ir mažiau žinomas, dar neatrastas. Parkas jums nušvis naujomis spalvomis. 

Partnerių turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

100 km. takas aplink Vilnių: X atkarpa – Atgal į pradžią

Danės skvere pradėjo veikti muzikinis fontanas

Kaip galėjo atrodyti Rokantiškių pilis Naujojoje Vilnioje?

Lietuvoje sutinkama 13 varliagyvių rūšių – susipažink su visomis Veisiejų regioniniame parke

Nuo kitos savaitės ant Žaliojo tilto išvysime pirmąsias instaliacijas

Lapkričio 16 ir 17 d. – šventinis savaitgalis Nacionalinėje bibliotekoje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"