Naujienos Vilnius

Baltijos gintaro meno centras: kaip atskirti tikrą gintarą nuo netikro?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ar žinote, kaip atskirti tikrą gintarą nuo padirbto? Arba, kad Baltijos gintaras būna 7 spalvų ir apie 250  atspalvių?! Arba, kad jį šlifuojant, dulkės būna ryškai geltonos kaip citrina, o rankų pirštai nuo jų kvepia pušynu?! Ne?! Aš irgi nežinojau, nors esu lietuvė, o gintaras, sprendžiant iš suvenyrų parduotuvių asortimento, lyg ir mūsų nacionalinis mineralas. Gintaras tradiciškai mums asocijuojasi su močiučių segėmis, tautinių šokių šokėjų karoliais, na, ir žinoma užsieniečiams skirtais, dažnai kiek kičiniais, suvenyrais, turinčiais priminti Lietuvą. Bet ar ne be reikalo mes taip jį nuvertiname?

Užsukę į Vilniaus senamiesčio širdyje, greta Šv. Onos bažnyčios, įsikūrusį Baltijos gintaro meno centrą įsitikinsite, kad tikrai be reikalo. Gintaro galerijos įkūrėja Virginija ir galeristė Kristina su meile mūsų protėvių paveldui, dosniai dalijasi savo žiniomis apie gintarą. O turi jų nepaprastai daug. Čia išgirsite apie gintaro susidarymo istoriją, jo rūšis, spalvas ir skirtumus, estetinę ir kultūrinę reikšmę lietuviams. Skliautuotame XV amžiaus Vilniaus senamiesčio rūsyje įkurtoje ekspozicijoje galėsite patys pamatyti geltonąjį, baltąjį, raudonąjį, žaliąjį, mėlynąjį, skaidrųjį ir net juodąjį gintarą, apžiūrėti įspūdingus inkliuzus: prieš 50 mln. metų egzistavusią florą ir fauną, saugiai užsikonservavusią gintaruose.

Baltijos gintaro meno centre rengiamos su gintaru dirbančių menininkų autorinių darbų parodos. Taip pat čia galima įsigyti įvairių šio, lietuviškuoju auksu tituluojamo, mineralo dirbinių – nuo liaudies meistrų darbų iki žymių juvelyrų kūrinių. Čia galima įsitikinti, kad gintariniai papuošalai gali būti labai originalūs ir stilingi. Be to dar ir prasmingi – galime juos išdidžiai nešioti, kaip savo kultūrinio identiteto dalį. Jų kainos taip pat leidžia rinktis kiekvienam – nuo keliolikos eurų iki kelių šimtų ar net tūkstančių (tiek kainuoja rečiausi ir stambiausi iš vieno gintaro grynuolio pagaminti autoriniai dirbiniai). Greta įvairių šiuolaikinio, klasikinio dizaino autorinių darbų, galima pamatyti natūralių gintaro gabalų ir inkliuzų. Kiekvienam, net smulkiausiam gaminiui, įteikiamas sertifikatas, liudijantis, kad įsigijote aukštos kokybės, tikro Baltijos gintaro gaminį.

Baltijos gintaro meno centre taip pat rengiamos ir edukacijos, kurių metu galima patiems pasigaminti gintarinį amuletą. Paimsite gabalėlį neapdoroto gintaro – pilko, grublėto, neišvaizdaus,  tai yra būtent tokio, kokį randame pajūryje – tarp savo rankų sušildysite, nušlifuosite ir išlaisvinsite jo grožį bei šviesą. Gintaro galerijos savininkė ponia Virginija pataria gintaro gabalėlį amuletui rinktis intuityviai, imti tą, kuris pirmas krito į akį, nes jis ir bus skirtas būtent jums – laimę neš, o galbūt, ir apsaugos. Truputį kvepia magija ir mistika, tiesa? Ir ne veltui, nes mūsų protėviai baltai gintarą labai vertino ir savo ritualinėse apeigose naudojo. Tikėta, kad gintaras galėjo nuraminti supykusius dievus, išpildyti troškimus, lūkesčius. Baltijos gintaro meno centre apie tai galėsite ne tik plačiau sužinoti, bet ir patys, jei panorėsite, atlikti baltų ritualines apeigas – į  ugnį įmesti žiupsnį kvapnių gintaro dulkių, malda nuraminti save ir dievus. 

Edukacijose ir ekskursijose laukiami ir mielai priimami įvairaus amžiaus ir tautybių lankytojai – ekskursija ir gintaro apdorojimo pamokėlės gali būti vedamos lietuvių, anglų ir rusų kalbomis. Priimamos ir organizuotos grupės, suderintu joms patogiu laiku, ir pavieniai lietuviško paveldo mylėtojai – nustatytu grafiku organizuojamuose užsiėmimuose „Gintaro apdirbimo dienos“. Beje, kadangi Baltijos gintaro meno centras vykdo Vilniaus miesto savivaldybės remiamą projektą “Kompleksiškas gintaro meninės kūrybinės veiklos ciklas Vilniaus 700 metų jubiliejaus progai paminėti: gintaro amato raida ir praktiniai gintaro apdirbimo užsiėmimai“, edukacijos, parodos ir paskaitos jame yra nemokamos iki šių metų gruodžio 31 d.

Tikrai nepaprastai įdomios ir įkvepiančios patirtys laukia Baltijos gintaro meno centre. Čia susipažinsite su archajiškais gintaro apdorojimo įrankiais, pasidarysite savo amuletą, sužinosite apie gintaro tikrumo testus, padėsiančius atskirti tikrą gintarą nuo padirbto, išgirsite apie gydomąsias Baltijos gintaro savybes ir specialiai pagal protėvių receptą pagaminto gintarinio gėrimo panaudojimą, galėsite užduoti ir gauti atsakymus į visus, jums kada nors kilusius, klausimus apie gintarą.

Baltijos gintaro meno centras yra Vilniaus dailiųjų amatų asociacijos narys, įkurtas lietuviškojo aukso ambasadoriais vadinamų Virginijos ir Kazimiero Mizgirių, gintaro vertę ir jo galimybes pristatančių įvairiose parodose Lietuvoje ir toli už jos ribų.  Šie du žmonės – gintaro entuziastai, per daugiau nei 40 metų surinkę unikaliausių gintarų ir jų dirbinių kolekcijas, kurias pristato savo įkurtuose: muziejuose – galerijose Vilniuje ir Nidoje, Baltijos gintaro meno centre, taip pat Mizgirių gintaro muziejuje, įrengtame 2021 metais, buvusiuose Karaliaučiaus srities jaunimo namuose. Į pastarojo ekspoziciją Virginija ir Kazimieras Mizgiriai sudėjo visą per keturis dešimtmečius sukauptą darbo su gintaru patirtį ir vertingiausius eksponatus. Mizgirių gintaro muziejuje gintaras pristatomas meninėmis formomis, mokslinės žinios apie jį pateikiamos interaktyviomis priemonėmis. Pagrindinė muziejaus koncepcija – gintarmedžių miškas ir upė. 

Šiltuoju sezonu Mizgiriai, taip pat organizuoja kūrybines veiklas savo įkurtuose Menininkų namuose Nidoje.

Baltijos gintaro meno centras įsikūręs Šv. Mykolo g. 12, Vilniuje. Norintys užsiregistruoti į edukacijas gali tai padaryti telefonu: +37060789131 arba elektroniniu paštu: bgmc@ambergallery.lt. Geriausia tai, žinoma, padaryti iš anksto. Edukacijų ir kitų renginių datos skelbiamos Baltijos gintaro meno centro Facebook socialinio kanalo paskyroje.

Partnerių turinys

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Po Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios skliautais

Loreta Raugalaitė

Žvilgsnis aukštyn!

„Natura 2000“ tinklui Lietuvoje priskirti dar devyni draustiniai

We love Lithuania

Palangos kurorto muziejuje – šeštoji paroda „Balta drobulė“

We love Lithuania

Įspūdingos 3D projekcijos ant Katedros varpinės – Naujųjų metų naktį

„Kino pavasario“ „Meistrų“ programa: filmai, kuriuose slypi kino galia

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"